Fotografia planet.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postplysaj | 06 Mar 2019, 21:54

Witam,

A więc tak mam:
Asi 120MM-S do gudingu, lecz mam zamiar użyć jej do planet wraz z newtonem 150/750 :). I teraz kamerka jest mono, na początek wystarczy nawet bez koloru ale co warto by było dokupić? Dodam że mam balowa x2.
- filtr UV/IR cut, słyszałem że przy foto planet się przydaje,
- filtr L, później kiedyś dokupić RGB,
- czy może coś zupełnie innego?

Pozdrawiam
Kuba
 
Posty: 24
Rejestracja: 27 Maj 2018, 16:08

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2019, 23:05

Zakładam, że masz tego Newtona 150/750 na montażu paralaktycznym z prowadzeniem, gdyż zarówno prowadzenie jest niezbędne do fotografowania planet. Z rzeczy w pierwszej kolejności do rozważenia:

- motofocuser (ręczne ustawiane ostrości jest dość trudne i wprowadza drgania do obrazu a precyzja ustawiania ostrości jest niezwykle istotna);
- ręczne koło filtrowe na 5 filtrów 1,25" (LRGB i dodatkowo przydatny czasami ir-Pass);
- filtry LRGB 1,25";
- Barlow 3x lub nawet 5x (z Barlowem 2x miałbyś ogniskową tylko 1500 mm a to trochę jednak mało - planety będą dość małe na zdjęciu).

Wydaje mi się, że filtr UV/IR cut mógłbyś sobie odpuścić jeśli w niedalekiej perspektywie planowałbyś zakup filtrów LRGB (filtr L ma wbudowany ten UV/IR cut a RGB i tak przepuszczają tylko wybrany fragment widma dla danej barwy światła :wink: ).

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że przez następne kilka lat, najciekawsze planety, takie jak Jowisz czy też Saturn będą górowały dość nisko nad horyzontem a ich fotografowanie będzie wymagało bardzo dobrych warunków seeingowych (stabilnej atmosfery). Nie będzie łatwo. :?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postcalla | 07 Mar 2019, 01:45

Do Newtona nie potrzebujesz IR-cut raczej. Przynajmniej nie od razu, bo nie ma w nim aberracji chromatycznej.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

PostDominik Woś | 07 Mar 2019, 07:56

calla napisał(a):Do Newtona nie potrzebujesz IR-cut raczej. Przynajmniej nie od razu, bo nie ma w nim aberracji chromatycznej.


Właściwie to odwrotnie, gdyż lustro odbija zarówno krótkie fale UV jak i IR (pełne pasmo) ale zazwyczaj filtr L ma już odcięcie UV i IR jak na poniższym zdjęciu:

Fotografia planet.: image.jpeg


Są też filtry o szerszym spectrum, tak zwane Clear z odciętym jedynie głębokim IR. Przykład takiego filtra poniżej. Używa się ich głównie po to aby mieć taki sam punkt ostrości z filtrami RGB.

Fotografia planet.: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzenon-priest | 07 Mar 2019, 08:25

Z doświadczenia gorąco polecam Baader Ir-pass. Z testów najlepiej wypada. Hej!
SW 8'', Orion 80 ED, SCT 11, 1000d-mod, HEQ5, ASI178MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 640
Rejestracja: 08 Lis 2009, 10:52
Miejscowość: Kielce

 

Postplysaj | 07 Mar 2019, 22:48

Dzięki za odpowiedzi ;) Posiadam Heq5 i coś tam już się pofociło różne dsy, chciałem tak tylko kiedyś spróbować planety, i może gdzieś kiedyś się coś uda :)
 
Posty: 24
Rejestracja: 27 Maj 2018, 16:08

 

PostMateuszW | 07 Mar 2019, 23:52

Dominik Woś napisał(a):Właściwie to odwrotnie, gdyż lustro odbija zarówno krótkie fale UV jak i IR (pełne pasmo) ale zazwyczaj filtr L ma już odcięcie UV i IR jak na poniższym zdjęciu:

Tak, lustro odbija, ale te fale pokazują prawidłowy obraz. W refraktorach jest inaczej, bo tam w IR i UV występuje silna aberracja chromatyczna i brak filtrowania psuje obraz. Dlatego w newtonie przepuszczenie pełnego spektrum jest mniejszym problemem. Natomiast UV stanowi problem na planetach w każdym teleskopie, bo najsilniej jest masakrowane przez seeing.

Filtr L oraz UV/IR cut to są synonimy :)

IR pass jest przydatnym filtrem, choć już ciemnym (mała tuba i asi120 może nie pozwolić na jego efektywne użycie na czymś poza Księżycem i Jowiszem). Bardziej uniwersalny może być Baader longpass 610 nm, który przepuszcza też część czerwieni, dzięki czemu jest jaśniejszy (kosztem nieco gorszego detalu). A najlepiej mieć oba :)

Ja zacząłbym od longpassa, następnie koło i LRGB, a na koniec irPass (ewentualnie zaminić dwa ostanie kolejnością).
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 08 Mar 2019, 01:31

MateuszW napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Właściwie to odwrotnie, gdyż lustro odbija zarówno krótkie fale UV jak i IR (pełne pasmo) ale zazwyczaj filtr L ma już odcięcie UV i IR jak na poniższym zdjęciu:

Tak, lustro odbija, ale te fale pokazują prawidłowy obraz. W refraktorach jest inaczej, bo tam w IR i UV występuje silna aberracja chromatyczna i brak filtrowania psuje obraz. Dlatego w newtonie przepuszczenie pełnego spektrum jest mniejszym problemem. Natomiast UV stanowi problem na planetach w każdym teleskopie, bo najsilniej jest masakrowane przez seeing.

Filtr L oraz UV/IR cut to są synonimy :)


Mateuszu, nie wiem czy się ze mną zgodzisz czy nie ale fale widma, zarówno w zakresie widzialnym jak i IR i UV, zanim odbiją się od luster teleskopu lustrzanego przechodzą przez atmosferę, która powoduje ugięcia i rozproszenia krótszych fal a ten IR raczej nie doznaje poważniejszego szwanku (w uproszczeniu, gdyż trochę pochłania go wilgoć zawarta w atmosferze). Czy biorąc ten fakt pod uwagę nadal podtrzymałbyś opinię o tym "pokazywanym prawidłowym obrazie" w przypadku lustra? Wydaje mi się, że z tego powodu punkty ostrości dla UV, IR i środka widma widzialnego trochę się rozjadą. :wink: Sprawdzałeś to kiedyś? :wink: Fotografowałeś teleskopem lustrzanym w pełnym paśmie?

Co do refraktora i potrzeby korzystania z UV/IR cut, bardziej dotyczy to achromatów, raczej tych o większych światłosiłach (F8-F10), z którymi oczywiście filtr trzeba stosować aby nie mieć jeszcze bardziej rozmytego obrazu gwiazd czy też planet na matrycy kamery. W przypadku dobrze skorygowanych APO nie jest to już wielki problem, szczególnie, że zazwyczaj matryce kamer są i tak bardzo mało czułe na UV oraz mają same w sobie odcięcie IR-a w pewnym momencie (odpowiednie warstwy odcinające posiada szybka przed kamerą a i sam chip jest bardzo mało czuły w pewnych zakresach fal).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postcalla | 09 Mar 2019, 01:44

Szybka przed kamerą może, ale nie musi posiadać odcięcia IR. Z reguły nie ma nigdy odcięcia IR przy kamerach mono. Przy foto planet pewnie bardziej daje się we znaki refrakcja atmosferyczna (atmosfera działa nieco jak pryzmat). IR nie jest absorbowane przez szkło w interesujących nas długościach fali. np tutaj mamy czułosc sensora https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... si120mm-s/. UV generalnie słabo przechodzi przez szkło przy dlugosciach fali ponizej 320-360nm. ale to trochę za mało, i odcinamy przy 400.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postplysaj | 09 Mar 2019, 17:46

Mam jeszcze pytanie odnośnie filtrów, popatrzyłem trochę i filtry Lrgb od zwo (coś koło 400-500zł kosztują) nadają się? Czy jednak lepiej poczekać i zainwestować w jakieś lepsze? :)
 
Posty: 24
Rejestracja: 27 Maj 2018, 16:08

 

PostDominik Woś | 09 Mar 2019, 20:31

plysaj napisał(a):Mam jeszcze pytanie odnośnie filtrów, popatrzyłem trochę i filtry Lrgb od zwo (coś koło 400-500zł kosztują) nadają się? Czy jednak lepiej poczekać i zainwestować w jakieś lepsze? :)


Czasami na forumowej giełdzie trafiają się w dobrej cenie: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51677

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat