Mgławica Cirrus (Veil Nebula) w LRGB

PostDominik Woś | 10 Mar 2019, 13:12

Pokazywałem już okolice M42/43, gdzie masowo powstają nowe gwiazdy z obłoku międzygwiezdnego (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=52710), pokazywałem galaktykę IC342 (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=52737, więc a teraz pora na coś z kosmiczną destrukcją czyli Veil SNR (Mgławica Welon - pozostałość po supernowej sprzed ok. 10 tyś. lat). Mgławica Welon znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, w gęstych obszarach gwiazdowych Drogi Mlecznej, stąd nie jest łatwo fotografować ją w technice LRGB gdyż olbrzymia liczba gwiazdy w tle zaczyna dominować nad delikatną mgławicą. Często mgławica jest fotografowana z wykorzystaniem filtra H-alpha (zjonizowany wodór) i/lub OIII (podwójnie zjonizowany tlen) co pozwala jak gdyby "przygasić" gwiazdy w kadrze, ale równocześnie wyrównuje tło, przez co jest ono dość gładkie i mało zróżnicowane. W tradycyjnej technice LRGB można właśnie pokusić się o pokazanie tego zróżnicowania tła w obszarze mgławicy.

Zdjęcie zostało zrobione w październiku 2018 r. w Roztokach Górnych (Bieszczady).

Takahashi FSQ106ED, AP600E GTO, Apogee U16803, LRGB (95:35:45:90min):

Mgławica Cirrus (Veil Nebula) w LRGB: veil_lrgb_66proc2.jpg


Wersja z oznaczeniem głównych obiektów w kadrze:

Mgławica Cirrus (Veil Nebula) w LRGB: veil_lrgb_66proc_annotated2.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 10 Mar 2019, 14:11

Jest mozliwosc oznaczenia macierzystej gwiazdy dla calego kompleksu Veil?
Różne czasy exp RGB stoswales ze wzgledu na charakterystyke matrycy, czy obiektu?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 10 Mar 2019, 14:28

tayson.82 napisał(a):Jest mozliwosc oznaczenia macierzystej gwiazdy dla calego kompleksu Veil?
Różne czasy exp RGB stoswales ze wzgledu na charakterystyke matrycy, czy obiektu?


Co do macierzystej gwiazdy to może być problem, jeśli coś zostało po wybuchu supernowej to pewnie gwiazda neutronowa, nie do wyłapania amatorskim sprzętem, o ile się nie mylę. Czasy raczej nie mają nic wspólnego z matrycą czy też specyfiką obiektu, mgławicę w październiku ur. fotografowałem niejako przy okazji, docelowo mając na uwadze inne, ciekawsze, obiekty. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 10 Mar 2019, 15:59

Jeden z najgłębszych obrazów w LRGB tego obszaru jaki widziałem. Seeing był ekstra bo ta kaszka gwiazd to chyba pixelowe punkciki :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 10 Mar 2019, 17:30

Nie łatwo jest wyłuskać tą mgławicę z mrowia gwiazd tym bardziej w RGB.
Pogratulować :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat