Nikon d600 modyfikacja

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmaciejwoloszka | 01 Kwi 2019, 23:53

Cześć,
Modyfikuje swojego nikona D600, więc chętnie podzielę się zdobytymi danymi, których nie mogłem prędzej znaleźć i pytam o radę w sprawie ostrzenia.

Zmierzyłem spektra transmisji zewnętrznego szkła chroniącego matrycę i wewnętrznego filtra low pass. Co ciekawe zewnętrzne szkło jest bardzo fajnym filtrem interferencyjnym, przepuszcza 98% emisji H-alfa blokuje UV i IR już od 680nm. Filtr low pass, przepuszcza 20% interesującej nas emisji. Wynika z tego, że nie trzeba wstawiać żadnego filtra UV/IR block, jedynie można pomyśleć o przywróceniu oryginalnej drogi optycznej wstawiając dobrej jakości płytkę szklaną. Spektra poniżej.

Druga informacja to że nie znalazłem prostego sposobu, aby przybliżyć matrycę ku obiektywowi po modyfikacji aparatu. Jeśli chce się przywrócić oryginalną drogę optyczną pomiędzy matrycą i obiektywem to trzeba wstawić szkło o podobnej grubości optycznej do filtra low pass. Rozmiary filtra low pass: 28,3 x 43,6 x 0,48mm. Grubość zewnętrznego szkła to 0,78mm. Pomiędzy szkłami była jeszcze ramka dystansowa 0,12mm

Sprawdziłem ostrzenie z obiektywem Samyang 135/2 i maską Bahtinova i rezultaty są obiecujące, przy f=2.8 (najczęściej stosowana do astrofoto) maska pokazuje dobre wyniki(zdjęcie poniżej). I tutaj pytanie: przy f=2 i f=4 maska Bahtinova pokazuje, że nie mogę idealnie wyostrzyć, troszkę brakuje do symetrii, jednak przy f=2.8 wszystko wydaje się w porządku, czy w takim razie powinienem myśleć nad zakupem szkła, aby zwiększyć drogę optyczną czy mogę zostawić tak jak jest? Poniżej zdjęcia wyników z maski Bahtinova.
Załączniki
Nikon d600 modyfikacja: F2.jpg
Bahtinov
Nikon d600 modyfikacja: low pass filter.jpg
wewnętrzny filtr
Nikon d600 modyfikacja: hot mirror.jpg
Zewnętrzne szkło
 
Posty: 17
Rejestracja: 17 Lis 2017, 21:30

 

PostMichalK | 02 Kwi 2019, 12:37

Ostatnio zrobiłem 610 i tam matryca jest zamocowana tak samo. Regulacja jest z tyłu sensora są tam trzy zalane klejem śruby, ale raczej nie chciałem tego ruszać. Co do filtrów od dwóch lat powtarzam to samo, baadery są zbędne w aparatach w których jest dzielony filtr.

Pozdrawiam!
 
Posty: 33
Rejestracja: 13 Mar 2019, 15:24

 

Postmaciejwoloszka | 21 Maj 2019, 00:27

Mała aktualizacja: po modyfikacji jest dość prawdopodobne, że pojawi się problem z obiektywami z krótką ogniskową. W moim przypadku przy użyciu 14mm ogniskowej, gwiazdy w rogach klatki mocno się rozjeżdżają. Zastosowanie clip filtra pomaga, ale nie jest idealnie.
 
Posty: 17
Rejestracja: 17 Lis 2017, 21:30

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat