NGC 4565

PostJaLe | 06 Kwi 2019, 20:16

Takie tam zdjęcie "Igły" z zeszłego tygodnia.
Załączniki
NGC 4565: NGC 4565 kolor.jpg
NGC 4565: Anotacja.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTosiek | 06 Kwi 2019, 21:54

Było by dobrze jakbyś tło trochę przyciemnił bo jest za jasne popatrz sobie na histogram, popracowałbym również nad poprawą kolorystyki. Tak na szybko coś w tym stylu.
Załączniki
NGC 4565: NGC 4565 kolor.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostBogdan J. | 06 Kwi 2019, 23:15

Super ta fotka Jarek! No to jest to o czym już pisałem z tym histogramem :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postfizyk5 | 07 Kwi 2019, 07:57

Zdjęcie .... mi się ......
....... uchwyciłeś......
Popatrz, w ....... rogu ..... masz.......
........ bym nieco .....
Ci najwięksi nie muszą ........ podawać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostTUR | 07 Kwi 2019, 08:02

Super fotka Jarek ! Podaj czym robiłeś i jakie czasy.

Pozdr
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostJaLe | 07 Kwi 2019, 08:47

Dzięki za uwagi :) Chyba to jasne tło to moja linia papilarna ;)
Tak na serio, to uważam, że kierowanie się histogramem w przypadku zdjęć astro ma znaczenie w przypadku drukowania. Zresztą gdy przygotowujemy pracę do druku należy kierować się jeszcze kilkoma innymi wytycznymi.
Co do czasów: LRGB: 150:20:20:20. SW200/1000 + QHY163M

Czasy dyktuje pogoda i moje położenie, dzięki któremu mam bardzo wąskie okienko czasowe na wykonanie zdjęcia. O tym, czy dołożę materiału czy nie decyduje okienko pogodowe - czyli kilka pogodnych nocy (jedna za drugą) z odpowiednim seeingiem. Na przestrzeni kilkunastu lat, takie warunki maiłem zaledwie kilkakrotnie :/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMateusz_D | 07 Kwi 2019, 09:21

Napiszesz coś więcej o szykowaniu zdjęcia do druku? Ciekawy temat. Zdjęcie klasa :D
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

PostBogdan J. | 07 Kwi 2019, 09:32

Przygotowania do druku to rozumiem ale dlaczego odbiorca przed monitorem miałby nie otrzymać również takiego zdjęcia to tego nie rozumiem :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 07 Kwi 2019, 11:41

Bogdan J. napisał(a):Przygotowania do druku to rozumiem ale dlaczego odbiorca przed monitorem miałby nie otrzymać również takiego zdjęcia to tego nie rozumiem :wink:


Może dlatego, że ciekawość tego co tkwi w głębi "zjada" chęć pokazania estetyki i umyka kanonom ustawienia histogramu?
Może jest też tak, że Ktoś przyzwyczajony do obserwacji poprzez Naglera 31 widzi tło nieba jasne, a nie ciemne?
Może, mniejszy kontrast mniej męczy oczy człowieka, który ma oczy styrane od pracy przy komputerze?
Nie wiem, i nie są to próby usprawiedliwiania się z obróbki lecz wytłumaczenia, a nawet samo diagnozy ;)

Możliwe jest też inne podejście i próba stworzenia teorii, która będzie mówiła o różnorodnym podejściu do tła w zależności od przedstawionych obiektów.
I tak:
1. dla rozległych obiektów mgławicowych poziom ciemnego tła (które, stanowi znikomy % całej powierzchni zdjęcia) powinien być na poziomie 10-15, jest to związane z kontrastem i odbiorem zdjęcia
2. dla galaktyk, gromad gwiazd, mgławic planetarnych poziom tła można podnieść nawet do wartości 40 - wtedy, gdy tło jest jednorodne i nie widać wpływu kolorowego szumu.

To tylko takie luźne przemyślenia, z którymi absolutnie nie trzeba się zgadzać.
Nie mam zamiaru też narzucać nikomu w/w koncepcji i chętnie też wysłucham innych racji, popartych argumentami :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Kwi 2019, 12:07

JaLe napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):Przygotowania do druku to rozumiem ale dlaczego odbiorca przed monitorem miałby nie otrzymać również takiego zdjęcia to tego nie rozumiem :wink:


Może dlatego, że ciekawość tego co tkwi w głębi "zjada" chęć pokazania estetyki i umyka kanonom ustawienia histogramu?
Może jest też tak, że Ktoś przyzwyczajony do obserwacji poprzez Naglera 31 widzi tło nieba jasne, a nie ciemne?
Może, mniejszy kontrast mniej męczy oczy człowieka, który ma oczy styrane od pracy przy komputerze?
Nie wiem, i nie są to próby usprawiedliwiania się z obróbki lecz wytłumaczenia, a nawet samo diagnozy ;)

Możliwe jest też inne podejście i próba stworzenia teorii, która będzie mówiła o różnorodnym podejściu do tła w zależności od przedstawionych obiektów.
I tak:
1. dla rozległych obiektów mgławicowych poziom ciemnego tła (które, stanowi znikomy % całej powierzchni zdjęcia) powinien być na poziomie 10-15, jest to związane z kontrastem i odbiorem zdjęcia
2. dla galaktyk, gromad gwiazd, mgławic planetarnych poziom tła można podnieść nawet do wartości 40 - wtedy, gdy tło jest jednorodne i nie widać wpływu kolorowego szumu.

To tylko takie luźne przemyślenia, z którymi absolutnie nie trzeba się zgadzać.
Nie mam zamiaru też narzucać nikomu w/w koncepcji i chętnie też wysłucham innych racji, popartych argumentami :)


Jeśli chodzi o ustawienia poziomów (Levelsy), to jest to istotna rzecz do pokazania pełnej dynamiki zdjęcia. Jeśli tło zostawimy rozjaśnione to zwyczajnie nie widzimy części informacji w nim zawartych, po przekonwertowaniu z TIF/FITS do standardu internetowego JPG. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Kwi 2019, 12:40

Dominik Woś napisał(a):Jeśli chodzi o ustawienia poziomów (Levelsy), to jest to istotna rzecz do pokazania pełnej dynamiki zdjęcia. Jeśli tło zostawimy rozjaśnione to zwyczajnie nie widzimy części informacji w nim zawartych, po przekonwertowaniu z TIF/FITS do standardu internetowego JPG. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Dominiku czy to nie jest tak, że gdy histogram jest nie obcięty to cała dynamika jest też w nim zawarta, bo tych informacji przecież nie tracimy w żaden sposób?

Mogę przystać na stwierdzenie, że dynamika jest znacznie węższa i tym samym mniej czytelna. Taki argument do mnie przemówi :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 07 Kwi 2019, 12:48

fizyk5 napisał(a):Zdjęcie .... mi się ......
....... uchwyciłeś......
Popatrz, w ....... rogu ..... masz.......
........ bym nieco .....
Ci najwięksi nie muszą ........ podawać.


Czyżby to miało brzmieć tak ;)

Zdjęcie wcale mi się nie podoba
Nie uchwyciłeś charakterystycznych detali
Popatrz, w prawym rogu zdjęcia masz źle przycięte zdjęcie
Ja bym nieco inaczej skadrował
Ci najwięksi nie muszą pisać lecz wielokropkami podawać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGrzegorz Czernecki | 07 Kwi 2019, 13:55

Jarek a jakie czasy pojedynczych ekspozycji?
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostJaLe | 07 Kwi 2019, 14:11

Grzegorz Czernecki napisał(a):Jarek a jakie czasy pojedynczych ekspozycji?

30 sekund bez względu na filtr
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat