Sky Watcher 200/1000 do astrofoto DSO

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostTuvoc | 08 Kwi 2019, 22:26

Cześć wszystkim,

Moi drodzy chciałbym zwrócić się z pytaniem i prośbą o dobre rady. Jestem początkującym astromaniakiem i wkraczam w astrofotografię z takim sprzętem: Skywatcher 200/1000 (link: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-W ... BKP2001EQ5)-teleskopy-1391.html) czyli w takiej konfiguracji:

System optyczny: reflektor Newtona
• Średnica zwierciadła: 200 mm
• Ogniskowa obiektywu: 1000 mm
• Światłosiła: 1/5
• Dokładność wykonania zwierciadła: 1/8λ
• Zdolność rozdzielcza: 0,69''
• Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,5mag
• Maksymalne użyteczne powiększenie: 400x
• Waga: 29 kg

do tego:
• Wyciąg okularowy 2'' z redukcją na 1,25'' i gwintem T-2 (mam też gwint T-2 do lustrzanki)
• Okulary Super LE (Kellner): 25 mm i 10 mm (1,25'')
• Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
• Lunetka celownicza 9x50
• Montaż paralaktyczny EQ-5 z mikroruchami
• Sztywny metalowy statyw

Posiadam także lustrzankę bez modyfikacji Canon EOS 650D. Mam kolimator laserowy, maskę Bahtinowa, filtr słoneczny i jeszcze parę zabawek.

Poszperałem na forum i znalazłem trochę o tym Newtonie:
- viewtopic.php?f=10&t=17468&p=191220&hilit=skywatcher+200%2F1000#p191220 - to trochę nie dotyczy moich problemów - mam samochód, nie jest to telepek dla syna (choć jak podrośnie to pewnie będzie chciał go zaanektować :-)), nie jest dla mnie problemem zarówno mobilność, jak i brak dostatecznie ciemnego nieba. No i mam tylko EQ-5 bez GOTO.
- viewtopic.php?f=20&t=3278&hilit=skywatcher+200%2F1000&start=25 - recenzja dotycząca pierwszej bardzo nieszczęśliwej jeszcze wersji tego sprzętu. Na forum astropolis wyczytałem gdzieś, że od tamtych czasów Chińczycy bardzo poprawili jakość tego modelu. Ja nie narzekam, aż tak na jakość wykonania. Nie jest na pewno tak tragicznie jak rysują to w temacie sprzed kilku lat.
- viewtopic.php?f=4&t=7838&hilit=skywatcher+200%2F1000 - tutaj też kilka słów o SW 200/1000
- viewtopic.php?f=5&t=1133&hilit=skywatcher+200%2F1000 - tutaj także
Do tego wyczytałem (nie przypomnę sobie teraz w którym dokładnie temacie) wypowiedź świętej pamięci Janusza Płeszki, że EQ-5 z taką tubą dyskwalifikuje całość do astrofoto DSO.

Moje pytanie jest proste - czy w takiej bazowej konfiguracji jaką posiadam, jest możliwe wykonywanie sensownych zdjęć DSO? Mam pewne problemy z dryfem, ale zakładam, że to jeszcze kwestia niezbyt umiejętnego ustawiania lunetki biegunowej. Pytanie, czy bez modyfikacji mogę uzyskać sensowne ekspozycje? Jeśli nie, to co muszę sobie dokupić/zrobić?

Z góry i dołu serdecznie dziękuję za wszelkie opinie, rady i materiały.

Pozdrawiam,
Mirek

P.S. Jestem z Krakowa i bardzo chętnie podszkolę się pod okiem wprawnego astromaniaka z okolicy.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 09 Kwi 2019, 10:15

Odpowiem, podając swój przykład, a wnioski wyciągniesz sam. Startując z astrofotografią, chciałem od razu fotografować Newtonem najlepiej jak największym. Dlatego, bo interesowały mnie głównie galaktyki. Bardzo szybko okazało się, że duży Newton to duże kłopoty, zarówno techniczne jak i logistyczne. W swojej karierze zmieniałem konfigurację chyba kilkunastokrotnie. Obecnie po latach doświadczeń doszedłem do stacjonarnego zestawu z teleskopem SW 200/1000 i wiem, że szybko tej konfiguracji nie zmienię na coś większego. Nie wyobrażam sobie, by ten zestaw był mobilny. Co zatem z mobilnością i wyjazdami pod ciemniejsze niebo? Tutaj również pojawiają się wcześniejsze doświadczenia i w dalszym ciągu praca nad taki mobilnym zestawem, którego ogniskowa nie przekroczy 200 mm.
Trudno opisać wszystkie perypetie, które mi towarzyszyły, ale nawet taki lakoniczny opis, powinien prowadzić do pewnych wniosków.
Moje są następujące, mobilny zestaw ma być lekki, sprawiać jak najmniej kłopotów i dawać maksimum satysfakcji. Składając taki zestaw zaraz na początku swojej przygody z astrofotografią nastawmy się na zbieranie doświadczeń, dlatego ćwiczmy zdjęcia z krótką ogniskową.

pozdrawiam
JaLe
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMateusz_D | 09 Kwi 2019, 10:40

To ja może dodam coś od siebie. Wciąż jestem laikiem, astrofotografia to wymagające hobby zwłaszcza, gdy ktoś wcześniej nie interesował się zwykłą fotografią i brak mu podstawowej wiedzy (tak jak było u mnie). Też miałem mocną zajawkę na dużego newtona na potężnym montażu, ale za radą kolegów astromaniaków poszedłem w zupełnie innym kierunku tzn. zakup canona z liveview + malutki mobilny montaż i budżetowe obiektywy. I nie żałuję. Setup o którym mowa jest skrajnie prosty bo składa się ze wspomnianego canona, fastrona konstrukcji Janusza Wilanda oraz statywu geodezyjnego i kilku radzieckich obiektywów. I cóż z tego, że setup prosty jak i tak sporo się z nim nakłopotałem na początku. Ustawianie na biegu, mocowanie aparatu bez luzów, właściwie ostrzenie, celowanie w obiekty i łapanie dobrego kadru. Teraz to tylko słowa, ale na żywo to były godziny spędzone często na mrozie, sporo irytacji i kilka wyjść bez efektów. Teraz ustawianie sprzętu zajmuje mi 30-40 minut, na początku niejednokrotnie i dwie godziny po których pogoda się psuła i nici z focenia. Teraz nie wyobrażam sobie startu z jakimś zaawansowanym setupem. Dodam jeszcze, bo nie jest to chyba nowinką, że spora część z nas po jakimś czasie odpuszcza bądź to z powodów osobistych bądź ze zwykłego znudzenia i co potem? Zostaje sprzęt zakupiony za np. 5 tys. którego wartość spadła już do 2,5-3 tys. Moim zdaniem małymi krokami do przodu. Zaznaczam, że tą opinię buduję na podstawie własnych doświadczeń. Teraz po 2 latach powoli myślę o zmianie setupu na bardziej zaawansowany, ale wciąż mam jeszcze wiele obiektów do sfotografowania obecnym a w dodatku canon poszedł do modyfikacji co jeszcze poszerzy listę. Nie śpieszę się wręcz i powoli ciułam na coś większego. A tymczasem wrzucam przykładowe fotki z mojego setupu - mi dają sporą frajdę.

Triplet lwa: http://www.astromaniak.pl/download/file ... 20jpgw.jpg
M31: http://www.astromaniak.pl/download/file ... lr%202.jpg
M13: http://www.astromaniak.pl/download/file ... 290818.jpg
M42: http://www.astromaniak.pl/download/file ... %20v3b.jpg
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 09 Kwi 2019, 11:11

Nie idź na siłę w astrofoto z tym co masz do wizuala. Masz już lustrzankę i EQ-5, dokup do tego napęd i obiektyw 135/200 mm i zacznij focić. Jak koniecznie chcesz teleskop to lepiej refraktor w okolicach 400 mm

Z takim ogromnym i wymagającym zestawem szybko może okazać się, że nie masz czasu i możliwości żeby go rozłożyć, wyciąg się ugina, prowadzenie nie działa jak trzeba, guding nie działa etc. etc. i się zniechęcisz.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostTuvoc | 09 Kwi 2019, 11:55

Cześć,

bardzo serdecznie dziękuję za informacje i porady. Postaram się odnieść do tego co napisaliście.

Kwestia mobilności:

JaLe napisał(a):(...) duży Newton to duże kłopoty, zarówno techniczne jak i logistyczne. W swojej karierze zmieniałem konfigurację chyba kilkunastokrotnie. Obecnie po latach doświadczeń doszedłem do stacjonarnego zestawu z teleskopem SW 200/1000 i wiem, że szybko tej konfiguracji nie zmienię na coś większego. Nie wyobrażam sobie, by ten zestaw był mobilny. Co zatem z mobilnością i wyjazdami pod ciemniejsze niebo? Tutaj również pojawiają się wcześniejsze doświadczenia i w dalszym ciągu praca nad taki mobilnym zestawem, którego ogniskowa nie przekroczy 200 mm. (...)JaLe


Ten aspekt nie jest dla mnie naprawdę bardzo uciążliwy. Wiadomo pakowanie ustrojstwa, jazda, montaż, kolimacja etc. to jest czas i szybkie wieczorne wypady raczej odpadają. W moim przypadku mam możliwość ustawić sprzęt pod bardzo przyzwoitym niebem, zrobić co trzeba z odpowiednim nabożeństwem, a potem zostawić tak na kilka dni.

O takich akcjach "z doskoku" (a i to sporadycznie) to myślę raczej pod kątem fotografii ISS i obiektów gdzie nie muszę aż tyle czasu poświęcić na ustawienie.

Mateusz_D napisał(a):Ustawianie na biegu, mocowanie aparatu bez luzów, właściwie ostrzenie, celowanie w obiekty i łapanie dobrego kadru. Teraz to tylko słowa, ale na żywo to były godziny spędzone często na mrozie, sporo irytacji i kilka wyjść bez efektów.


Brzmi znajomo... Jak na razie to więcej frustracji niż radości. A co do konfiguracji to pomyślę faktycznie i o takim zestawie. Na razie jednak muszę pstrykać fotki na tym co mam. Budżet nie pozwala chwilowo na większe zakupy.

Sebastian Ś. napisał(a):Nie idź na siłę w astrofoto z tym co masz do wizuala. Masz już lustrzankę i EQ-5, dokup do tego napęd i obiektyw 135/200 mm i zacznij focić.


Nie nastawiam się naprawdę na wizualne obserwacje. W tym kierunku na pewno też nie będę inwestować. Napęd posiadam w jednej osi do EQ5. Obiektyw... kurczę, jaki ja mam obiektyw :-) Sprawdzę później ale na pewno nic tak sporego. Czy Twoim zdaniem pakowanie tego aparatu na teleskop nie ma wcale sensu?

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostSebastian Ś. | 09 Kwi 2019, 12:54

Tuvoc napisał(a):Nie nastawiam się naprawdę na wizualne obserwacje. W tym kierunku na pewno też nie będę inwestować. Napęd posiadam w jednej osi do EQ5. Obiektyw... kurczę, jaki ja mam obiektyw :-) Sprawdzę później ale na pewno nic tak sporego. Czy Twoim zdaniem pakowanie tego aparatu na teleskop nie ma wcale sensu?

Od innej strony, chodziło mi o krótszą ogniskową. Co nie zmienia faktu, że np. im cięższa kamera (lustrzanka trochę waży) tym możesz mieć większy problem z ugięciami i trzeba będzie wymienić wyciąg.

Mam pewne problemy z dryfem, ale zakładam, że to jeszcze kwestia niezbyt umiejętnego ustawiania lunetki biegunowej. Pytanie, czy bez modyfikacji mogę uzyskać sensowne ekspozycje? Jeśli nie, to co muszę sobie dokupić/zrobić?


W np. SharpCap albo PHD masz wspomaganie ustawienia na biegun, ale odpowiedź na to pytanie jest też taka, że nie ma wyjścia i musisz zainwestować w guiding.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostTuvoc | 09 Kwi 2019, 17:58

Witam,

obiektyw - EFS 18-135 mm Canon https://www.canon.pl/for_home/product_f ... .5-5.6_is/

Czy takim czymś coś można zdziałać samodzielnie w oparciu tylko o montaż?

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostSebastian Ś. | 09 Kwi 2019, 18:07

Tuvoc napisał(a):Witam,

obiektyw - EFS 18-135 mm Canon https://www.canon.pl/for_home/product_f ... .5-5.6_is/

Czy takim czymś coś można zdziałać samodzielnie w oparciu tylko o montaż?

Pozdrawiam,
Mirek


Ciemny ten obiektyw szczególnie na 135mm, ale jak już masz to spróbuj. Tylko, że im ciemniej tym musisz dłużej naświetlać, czyli błędy montażu będą wychodzić bardziej.

Jak nie masz, a zamierzasz kupić to np Samyanga 135 f/2
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postcwic | 12 Kwi 2019, 15:17

Mam mniejszą tubę SW 150/750 właśnie na EQ5 bez goto. Kompletowałem sprzęt około 3 miesiące, kolejne 2 miesiące dorabiałem grzałki, odrośniki, zasialania, montowanie szukaczy, motofocusera itp. Do tego jeden miesiąc czyszczenia, ustawiania, dokręcania, dociskania/luzowania elementów montażu, teraz czekam na ostatnią złączkę (wkręcaną) i powinien całkowicie się rozwiązać temat nieosiowości i prawidłowej kolimacji.
Na ten moment mam takie efekty:
download/file.php?id=131248

Droga długa i ciężka, która wymusza sporo nauki (co jest akurat dobre), ale myślę że efekty będą zadowalające.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostTuvoc | 12 Kwi 2019, 23:22

Witam cwic,

bardzo budujące co piszesz, chętnie obejrzę. Nie mogę niestety otworzyć tego linku.

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostTuvoc | 12 Kwi 2019, 23:23

A wybacz, mam.... no nieźle. Zmotywowałeś mnie :-) Dzięki!

Tuvoc napisał(a):Witam cwic,

bardzo budujące co piszesz, chętnie obejrzę. Nie mogę niestety otworzyć tego linku.

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostTuvoc | 13 Kwi 2019, 16:29

A jeszcze jedno, czy mógłbyś mi zdradzić jakieś informacje co poprawiałeś, jeśli to nie tajemnica? Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postcwic | 14 Kwi 2019, 01:10

Dosłownie wszystko co się da regulować.
Rozebrałem montaż żeby go wyczyścić, przesmarować i wyregulować docisk ślimacznic i napędów (nad tym spędziłem najwięcej czasu).
W tubie ustawiałem pozycję lustra wtórnego za pomocą ramion pająka tak żeby było w centrum wyciągu, później oczywiście kolimacja co jakiś czas. Dorobiłem odrośnik z grzałką wewnątrz, grzałka w odrośniku tuż przy końcu tuby zamiast grzałki na lw, nie psuje to wyglądu gwiazdek i działa (wystarczą 3waty na około odnośnika od wewnątrz). Cała tuba dostała "korzuszek" z karimaty, pomaga przy dużej wilgoci, wtedy na bank nie wejdzie rosa do środka, a tył tuby zakrywam czapeczką. Na tubie montowałem guiding i dodatkowy szukacz, mam red dota + kątowy który demontuje po ustawieniu obiektu (zestaw jest wyważony bez tego szukacza). Zamiast sztandarowego montażu akcesoriów foto w wyciągu, udało mi się znaleźć kolegę z forum, który dorobił przejściówkę bezpośrednio z gwintu wyciągu sw na t2 z możliwością montażu korektora, to żeby pozbyć się problemów z brakiem osiowości przy zaciskaniu kamery lub aparatu.
Ogólnie wydaje mi się że odkręciłem 90% śrubek w montażu i tubie :) nie ruszałem tylko mocowania lustra głównego w celi.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostTuvoc | 22 Kwi 2019, 11:33

Mógłbyś podać jakieś informacje dotyczące tej fotki gromady? To jest stack z ilu klatek? Jakie ISO i pytanie dosyć trywialne czy używać Barlow'a?
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postcwic | 22 Kwi 2019, 12:07

Bez Barlowa, fotka to trochę ponad 1,5h, a każda ekspozycja to 60sekund z ISO 1600.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostTuvoc | 23 Kwi 2019, 12:43

Ok, dzięki wielkie! Efekt jest naprawdę powalający. Moje polowania ostatnio utrudniła pełnia, a kolejnej nocy zachmurzenie. Spróbowałbym jeszcze z takimi parametrami złapać w jednym ujęciu M81 i M82.

Swoją drogą, wziąłem sobie do serca to co napisałeś i też zabrałem się za swój sprzęt. Myślę także coraz poważniej do rozbudowy, ale w wersji niskobudżetowej. Napisałem o tym w tym wątku viewtopic.php?f=1&t=39184 - nie chciałem ich specjalnie dublować na forum.

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postcwic | 24 Kwi 2019, 10:37

Uwaga, tak dobry efekt uzyskałem tylko raz, próbowałem to powtórzyć ale warunki mi nie pozwoliły, przy tubie 150/750 już małe pomuchy wiatru potrafią wszystko "zmieść".

Tylko przy powiedzmy idealnych warunkach wietrznych masz szanse na takie fotki, jak już masz podmuchy powyżej 8-9m/s zapomnij o newtonie i podpinaj obiektyw.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostTuvoc | 24 Kwi 2019, 15:03

No początek maja zapowiada się pogodny, bezwietrzny i przede wszystkim księżyc będzie współpracować :-)

Zauważyłem ostatnio, że wiatr niweczy całą robotę. Już myślałem, że mam dryft przez źle ustawioną lunetkę na biegun, ale jak wiatr zniknął to nagle piękne klatki się pojawiły :D

W drugim wątku prowadzę rozmowę o napędach/go to i zastanawiam się, czy wiatr nie będzie psuć efektów śledzenia? Tubę mam ciężką, a o ile nie wymienię napędu na HEQ5 albo lepszy to czy EQ5 z upgradem da radę?
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat