Zimowy Saturn (cz. 2)

PostBogdan J. | 23 Lut 2006, 20:40

Mi też się tak wydaje ale ....... :lol:
Nie jest to do końca typowe pociemnienie. Ewentualnie artefakt od Enckego.
Nie zmienia to faktu,że jeśli ktoś będzie chciał w tym zobaczyć Enkego to zobaczy!!! :wink:
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 23 Lut 2006, 23:47

No to jeszcze jako taką ciekawostkę pokażę Wam Saturna z C8 z ogniskową 9 metrów (Powermate x2,5 + Barlow x1,8) :!: No wiadomo, że taka ogniskowa to raczej do wykorzystania tylko w warunkach bardzo bardzo dobrego seeingu.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 24 Lut 2006, 02:05

Jak sie bawic, to sie bawic. :) Zlozylem takie porownanie, na ktorym fajnie widac wzrost rozdzielczosci teleskopu w zaleznosci od wielkosci zastosowanej apertury. Obraz z MTO zostal powiekszony do wymaganych rozmiarow, obraz z Celestrona pozostal bez zmian, zas obraz z HST zmniejszylem do wymaganych rozmiarow.

Image

Nie wiem w sumie co to moze nam dac, raczej nic. Ale dla mnie ciekawe sa po prostu takie zestawienia. :)

ps. przy okazji troche sie rozmarzylem, i wyobrazilem sobie MTO czy Celestrona w wersji Space z doczepionymi ogniwami slonecznymi itp. Takie zdalnie sterowane teleskopy krazace po orbicie ziemskiej, z dala od atmosfery, to dopiero bylyby zdjecia! Chmury takie jak teraz za oknem, bylyby nie straszne. :lol:
Gregory
 

PostDarek. M | 24 Lut 2006, 13:04

Ten Saturn z MTO wygrywa zawody w konkursie jakości do aperatury!
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostGregory | 24 Lut 2006, 21:32

Darek. M napisał(a):Ten Saturn z MTO wygrywa zawody w konkursie jakości do aperatury!


Po kolezensku wyprowadze Cie z pewnego bledu. Nie mowimy o aperaturze, tylko o aperturze w przypadku srednicy obiektywu. Bywa jeszcze aparatura, czyli nadajnik, np. do modeli klasy RC, dawne dzieje. :wink: Kto z Was pamieta Signala, albo Futabe, albo Challenger'a.? Byla jeszcze inna klasa, modeli samolotow na uwiezi, te mam we krwi, jeden taki nawet kiedys wykonal bezposredni atak na mnie. :wink:

Obraz Saturna z MTO tylko dowodzi, ze mozna za pomoca tego fajnego Maksutowa robic ciekawe zdjecia planet, ale tez nie tylko planet. ;-) Co do tego zdjecia Saturna dodam tylko, ze moze byc jeszcze lepiej. Saturn z Celestrona z kolei, wykonany zostal moim zdaniem przy niezbyt sprzyjajacych warunkach. Wyglada bardzo ladnie, niczego mu nie brakuje, ale... kiedy pojawi sie ten wymarzony seeing to bedzie prawdziwa bajka. To tylko kwestia czasu. Teraz czas na HST, ktory jest z kolei daleko poza wplywem ziemskiej atmosfery. Takie warunki sa wymarzone, my astronomowie amatorzy dlugo bedziemy mogli jeszcze o czyms takim pomarzyc...

Ale ciesze sie Darku ze doceniasz ten silny potencjal samego MTO, gdyz ten malutki teleskopik zwierciadlany rzeczywiscie taki jest. Jak to kiedys powiedziala mi pewna, bardzo madra osoba - MTO to MTO! A ja dodam cos jeszcze od siebie. Male, jest piekne! 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 26 Lut 2006, 20:18

No to dodam jeszcze dwa zdjęcia Saturna. Tym razem zrobione dwoma rożnymi teleskopami ale jednego właściciela. :lol: Wspólnie z Mekmekiem jego Orionem 80ED zrobiliśmy poniższe zdjęcie. Duża ilość szkła po drodze (Powermate 2,5x + Barlow 1,8x + diagonal + ToUcam 840).

Image

No i drugie zdjęcie - tym razem Newton 235/1200 + Powermate 2,5x + ToUcam 840 (zdjęcie z działu Recenzje - Platforma paralaktyczna):

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 27 Lut 2006, 18:52

Super sa te Saturny! No i zebrala sie juz niezla kolekcja. Mniejsze teleskopy wcale, a wcale sie nie daja tym wiekszym. :)
Gregory
 

PostBogdan J. | 07 Mar 2006, 01:14

Saturn z dzisiaj godz 22.30 (balkon)
"Alamak" ToUcam 840K,barlow x2,RegiStax2,seeing przyzwoity:

Image
Ostatnio edytowany przez Bogdan J., 07 Mar 2006, 09:19, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 13 Mar 2006, 21:33

Jest Saturn przez w kolejnosci: MTO 11-CA, potem Celestrona 8 SCT, Oriona 80 ED nastepnie Newtona 235/1200 i w koncu Alamaka 150/1500. Niezly komplet. :)

Ale brakuje jeszcze Saturna z achromatycznego Pronto 66/400. Poniewaz ogniskowa 400 mm to ciut malo jak na ta planete (12.03.2006), przedluzylem ja za pomoca Barlowa x3 i wyszedl taki Saturnik:

Image

Czyli ten najmniejszy teleskopik rowniez nie pozostaje bez slowa.
W dodatku na Saturnie zaczyna majaczyc szczelina Cassiniego. :)
Gregory
 

Postadamsz12 | 24 Mar 2006, 17:35

Saturn z soligora MT800 z wczoraj:

Image

To najlepszy glob jaki udało mi się zrobić, widać pasy w strefie okołobiegunowej, niestety pierścienie wyszły źle. Musze lepiej odfiltrowac klatki.
 
Posty: 28
Rejestracja: 03 Sty 2006, 18:57

Postd@widk | 25 Mar 2006, 00:16

Nie wiem, ale wydaje mi się, jakby klatki byly zle zlożone (składanka?) - podobnie wygladają fotki robione przez szybe :o
ZRT-457, BPC 8x30, Praktica TL1000 i własne oczy ;)

Zapraszam do odwiedzin Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i to nie tylko wirtualnie ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 33
Rejestracja: 11 Mar 2006, 11:41
Miejscowość: Kraków

 

Postadamsz12 | 25 Mar 2006, 00:41

Problem jest inny, bujało troche montażem a czas który uzyłem 1/5 sek byl na tyle dlugi że niektóre klatki rejestrowały lekko podwójnego Saturna.
 
Posty: 28
Rejestracja: 03 Sty 2006, 18:57

PostGregory | 25 Mar 2006, 01:24

Teleskop ukazuje silny potencjal. Ale obrobka wyszpilowana na maksa, nadmiernie wyostrzonego celem ukazania jak najwiecej ilosci szczegolow Saturna. Do tego dochodzi nieprawidlowe zlozenie klatek. To zdjecie mozna probowac poprawic. Moze byc lepiej.

Ale tez... zdjecie zasluguje na brawa. Malo kto ma odwage pokazywac swoje osiagniecia. Te udane i te mniej udane. Liczy sie praktyka, wymiana doswiadczen co z pewnoscia doprowadzi do dalszego, pelnego sukcesu. Gratuluje! :) I mamy kolejnego Saturna. 8)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 130 gości

AstroChat

Wejdź na chat