Forpoczta Skorpiona

PostMaPa | 12 Kwi 2019, 21:25

Skorpion śmiało patrzy znad południowego horyzontu nad ranem więc może w tym temacie mniej popularny fragment. Chciałem tutaj podkreślić pyłowy i mniej eksponowany normalnie kolorowy charakter tego wysuniętego obszaru. Po prawdzie to sporo tutaj gwiazdozbioru Wagi i zahaczyłem nawet o ciemne mgławice, które przypisane są do Wilka zwyczajowo.
Południe jest na prawo.
Najjaśniejsza gwiazda to Dschubba Delta Sco.


Canon6Dmod/135mm

Forpoczta Skorpiona: ScorpioForehead_2015_2200.jpg


iso1600, 1h, niguidowane na HEQ5 RPA
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 12 Kwi 2019, 22:26

Ładny kadr Marcinie. Jeśli można zgłosić kilka uwag technicznych to sobie pozwolę. Zauważ, że praw część kadru ma więcej Magenty niż lewa cześć a w lewej brakuje trochę Cyanu. Da się to dość łatwo poprawić. Dodatkowo wydaje mi się, że jest lekki gradient od lewego górnego rogu do prawego dolnego (lub odwrotnie) a moje podejście do koloru znasz bardzo dobrze. :wink: Chcę go zwyczajnie widzieć. :wink: Pozwoliłem sobie lekko "dłubnąć" Twoje zdjęcie.

Forpoczta Skorpiona: ScorpioForehead_2015_2200_adj.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 12 Kwi 2019, 22:47

Zdjęcie piękne i jak zwykle kolory w tle oszałamiające :!:

Po "dłubaniu" Domka to kuźwa różnica jest :shock: choć na moim monitorze mimo lepszego kontrastu lekko widać już gradient.
Zrobił bym wedle starej dobrej zasady 50/50 :D :D :D
Gratulacje Marcin :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 13 Kwi 2019, 08:50

Dominik Woś napisał(a):..... Dodatkowo wydaje mi się, że jest lekki gradient od lewego górnego rogu do prawego dolnego (lub odwrotnie) a moje podejście do koloru znasz bardzo dobrze. :wink: Chcę go zwyczajnie widzieć. :wink: Pozwoliłem sobie lekko "dłubnąć" Twoje zdjęcie....

Wszytko rozumiem i naturalnie fajnie zobaczyć wersję która daje pozwala zmienić perspektywę.
Zupełnie nie wiem natomiast jak byleś w stanie wyciągnąć jeszcze tyle sygnału i koloru z górnej lewej ćwiartki :shock: :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 13 Kwi 2019, 09:12

MaPa napisał(a):Zupełnie nie wiem natomiast jak byleś w stanie wyciągnąć jeszcze tyle sygnału i koloru z górnej lewej ćwiartki :shock: :D


Tak jak zauważył Bogdan jest trochę gradientu na zdjęciu, co wynika (ja wiem i Ty też wiesz z czego :wink: ). Tak więc trzeba naprawić sytuację. Poniżej moja propozycja:

Zazanczamy obszar wymagający poprawienia:

Forpoczta Skorpiona: sco_1.jpg


Powiększenie i wtapianie aby przejścia tonalne były łagodne:

Forpoczta Skorpiona: sco_2.jpg


Forpoczta Skorpiona: sco_3.jpg


Selektywnie zmieniamy balans kolorów dla tego obszaru (gdyż jest zaburzony):

Forpoczta Skorpiona: sco_4.jpg


Forpoczta Skorpiona: sco_5.jpg


Rozjaśniamy:

Forpoczta Skorpiona: sco_6.jpg


Lekko zwiększamy nasycenie kolorów:

Forpoczta Skorpiona: sco_7.jpg


W zasadzie analogicznie tylko w odwrócony sposób (zmniejszamy Magenta i zwiększamy Cyan) trzeba byłoby potraktować prawą stronę kadru.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 13 Kwi 2019, 10:59

:D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat