Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posttayson.82 | 16 Kwi 2019, 14:40

Hej.
Mam dośc nietypową sprawę.

Moja dobra znajoma Edyta Pilska (z Fromborka) próbuje rozwiazac zagadkę pewnego teleskopu.
Chodzi o instrument optyczny znajdujący się obecnie we Fromborku. Sprzet przebył długą drogę. Wyprodukowany prawdopodobnie w okolichach 1910r. Znajdował w Gdański, Warszawie, Krakowie.

Brak szczegółowych informacji o jego transporcie, osobach użytkujących.
Mozę ktoś z Was ma jakies zdjęcia tego teleskopu.
Działał on na pewno w latach 30tych w ktoryms z obserwatorium w Gdańsku

Poza tym może ktoś rozpozna dziadka, wujka, stryjka z tej fotografii.
To prawdopodobnie delegacja z Niemiec rok ok 1938r, kopuła obserwatorium w mieście Gdańsk.
Spytajcie sie swojego dziadka i babci, czy kiedykolwiek, cokolwiek słyszeli o takim instrumencie w Polsce.

Dzieki za pomomoc.

Prawa autorskie do zdjęć Edyta Pilska/Lucjan Newelski
Są to niepublikowane zdjęcia z płyt szklanych.

Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: teleskp2.jpg
Załączniki
Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: teleskop1.jpg
Ostatnio edytowany przez tayson.82, 16 Kwi 2019, 17:58, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 16 Kwi 2019, 15:28

Może lepiej byłoby zamieścić informację w dziale sprzętowym zamiast w Astrofotografia? Edyta przeglądała może archiwalne numery Uranii (są chyba dostępne on-line)?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 16 Kwi 2019, 16:01

Napisałem tam gdzie jest wg mnie największy ruch.
Zakładam że Urania to był pierwszy krok, ale kontrolnie się jej spytam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostLukacz | 16 Kwi 2019, 16:47

Ostatnio edytowany przez Lukacz, 16 Kwi 2019, 18:07, edytowano w sumie 1 raz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttayson.82 | 16 Kwi 2019, 17:58

Rozumie, ale czy to co podałeś rozwiązuje moje pytania?
To właśnie ludzie z Fromborka poszukują dodatkowych informacji o tym sprzęcie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostLukacz | 16 Kwi 2019, 18:12

tayson.82 napisał(a):Rozumie, ale czy to co podałeś rozwiązuje moje pytania?
To właśnie ludzie z Fromborka poszukują dodatkowych informacji o tym sprzęcie.



Strzępki informacji są w URANII
https://www.urania.edu.pl/archiwum/uran ... -1948.html

Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: Urania.JPG



Wychodzi na to że Bernard Janik był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
( przed wojną - Schule zu St. Petri und Pauli) i tam był ten refraktor. Ale.... http://www.simon-marius.net/blog/?tag=sendtner


Ciekawe :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postzloty_2000 | 16 Kwi 2019, 19:19

tayson.82 a próbowała Twoja Znajoma wstecznego odtworzenia drogi instrumentu? Czyli skąd dotarł do Fromborka, potem skąd znalazł się w miejscu przed Fromborkiem itd?

Może to jest sposób aby w jakimś stopniu odtworzyć historię. Być może także zapytania do urzędów miast, gdzie wiadomo, że przebywał teleskop także dostarczą jakichś informacji.

Nie wiem w jakim stopniu i jakimi sposobami Twoja Znajoma stara się zgłębiać wiedzę, ale może warto by też "uderzyć" do jakiegoś uniwersytetu z wydziałem historii z pomysłem na pracę dla studentów (może licencjat albo magisterka) celem odtworzenia historii tego sprzętu?
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostLukacz | 16 Kwi 2019, 19:26

zloty_2000 napisał(a):tayson.82 a próbowała Twoja Znajoma wstecznego odtworzenia drogi instrumentu? Czyli skąd dotarł do Fromborka, potem skąd znalazł się w miejscu przed Fromborkiem itd?

Może to jest sposób aby w jakimś stopniu odtworzyć historię. Być może także zapytania do urzędów miast, gdzie wiadomo, że przebywał teleskop także dostarczą jakichś informacji.

Nie wiem w jakim stopniu i jakimi sposobami Twoja Znajoma stara się zgłębiać wiedzę, ale może warto by też "uderzyć" do jakiegoś uniwersytetu z wydziałem historii z pomysłem na pracę dla studentów (może licencjat albo magisterka) celem odtworzenia historii tego sprzętu?



Zloty_2000 tu masz tlumaczenie (translatorem) z blogu który linkowałem wyżej:


Bez wsparcia tak wielu tłumaczy niemożliwe byłoby oferowanie portalu Marius w wielu językach. Wraz z prof. Dr. Jarosław Włodarczyk zajmuje się polskim menu dla Edith Pilskiej (członek Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii, PTMA, Oddział w Warszawie). Bada także pochodzenie teleskopu z Sendtner i Heyde i szuka katalogów firmy na lata 1885-1904. Pisze:
„W obserwatorium Frauenburg znajduje się teleskop Sendtner-Heyde (12,5 cm średnicy obiektywu, prawie 3 m ogniskowej). Do zeszłego roku wierzyliśmy, że w 1904 r. Znajdował się w 4-metrowej kopule na dachu Real College of Petri i Pauli w Gdańsku (Gdańsk). Ale zgodnie z listą instrumentów szkoły nie jest to prawdą.
W latach 1900-1904 istniały co najmniej trzy obserwatoria w Gdańsku: w Szkole Rzeczywistej Petri i Pauli, w Szkole Nawigacyjnej i na Starym Mieście, które należały do ​​Naturforschenden Gesellschaft (na zdjęciu). Wszystkie trzy miały teleskopy.
W 1938 roku pan Liebermann był dyrektorem Realnej Szkoły i dokonał obserwacji gwiazd podwójnych w celu dostosowania instrumentu, ale to nie był Sendtner-Heyde. Jego obserwacje można przeczytać w Wiadomościach Astronomicznych.
Teleskop znajdował się w Obserwatorium Warszawskim od 1956 r., Następnie w szkolnym obserwatorium w Grudziądzu od 1972 r., Aw końcu otrzymał w ramach wymiany Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Chcę wiedzieć, kto zamówił instrument.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 16 Kwi 2019, 20:09

tayson.82

Może spróbować odnaleźć lokalizację teleskopu na podstawie zdjęć ale patrząc po kopułach?
Z tego co wyczytałem na blogu w grę wchodzą 3 lokalizacje:

1.Oberrealschule zu St. Petri und Pauli
http://www.gdanskstrefa.com/oberrealsch ... und-pauli/
Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: Piotr&Paweł.JPG



2.Naturforschende Gesellschaft
https://www.gedanopedia.pl/index.php?ti ... ZYRODNICZE
Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: 5._Towarzystwo_Przyrodnicze.jpg



3.Königliche Navigationsschule
https://fotopolska.eu/Gdansk/b145498,Kr ... 09633-foto
Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: Nawigacyjna.JPG



Co do pkt. 3 nie mogłem znaleźć zdjęć z kopułą obserwatorium. Może ktoś znajdzie jeszcze jakieś inne zdjęcia? A może też ze środka - charakterystyczna blacha falista na ścianach i ten biały prostokąt za teleskopem nie sięgający do kopuły (drzwi?). Może da się oszacować wymiary tej kopuły :)

Tajemnica pewnego teleskopu ?!?!?: teleskop1.jpg
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postzloty_2000 | 16 Kwi 2019, 20:31

Lukacz napisał(a):
zloty_2000 napisał(a):tayson.82 a próbowała Twoja Znajoma wstecznego odtworzenia drogi instrumentu? Czyli skąd dotarł do Fromborka, potem skąd znalazł się w miejscu przed Fromborkiem itd?

Może to jest sposób aby w jakimś stopniu odtworzyć historię. Być może także zapytania do urzędów miast, gdzie wiadomo, że przebywał teleskop także dostarczą jakichś informacji.

Nie wiem w jakim stopniu i jakimi sposobami Twoja Znajoma stara się zgłębiać wiedzę, ale może warto by też "uderzyć" do jakiegoś uniwersytetu z wydziałem historii z pomysłem na pracę dla studentów (może licencjat albo magisterka) celem odtworzenia historii tego sprzętu?



Zloty_2000 tu masz tlumaczenie (translatorem) z blogu który linkowałem wyżej:


Bez wsparcia tak wielu tłumaczy niemożliwe byłoby oferowanie portalu Marius w wielu językach. Wraz z prof. Dr. Jarosław Włodarczyk zajmuje się polskim menu dla Edith Pilskiej (członek Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii, PTMA, Oddział w Warszawie). Bada także pochodzenie teleskopu z Sendtner i Heyde i szuka katalogów firmy na lata 1885-1904. Pisze:
„W obserwatorium Frauenburg znajduje się teleskop Sendtner-Heyde (12,5 cm średnicy obiektywu, prawie 3 m ogniskowej). Do zeszłego roku wierzyliśmy, że w 1904 r. Znajdował się w 4-metrowej kopule na dachu Real College of Petri i Pauli w Gdańsku (Gdańsk). Ale zgodnie z listą instrumentów szkoły nie jest to prawdą.
W latach 1900-1904 istniały co najmniej trzy obserwatoria w Gdańsku: w Szkole Rzeczywistej Petri i Pauli, w Szkole Nawigacyjnej i na Starym Mieście, które należały do ​​Naturforschenden Gesellschaft (na zdjęciu). Wszystkie trzy miały teleskopy.
W 1938 roku pan Liebermann był dyrektorem Realnej Szkoły i dokonał obserwacji gwiazd podwójnych w celu dostosowania instrumentu, ale to nie był Sendtner-Heyde. Jego obserwacje można przeczytać w Wiadomościach Astronomicznych.
Teleskop znajdował się w Obserwatorium Warszawskim od 1956 r., Następnie w szkolnym obserwatorium w Grudziądzu od 1972 r., Aw końcu otrzymał w ramach wymiany Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Chcę wiedzieć, kto zamówił instrument.


Lukacz, to sobie w oryginale przeczytałem, jednak nie bardzo chyba załapałeś o co chodzi tayson.82 , a właściwie Jego Znajomej.
Im potrzebna jest droga jaką przebył ten teleskop od momentu wyprodukowania do dziś. Czyli szukają wszystkich miejsc w których on stał, ludzi mających wpływ na jego losy itd i to w miarę jak najściślejsze, a nie tak pobieżne jak te w artykule.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostLukacz | 17 Kwi 2019, 00:18

zloty_2000 napisał(a):Lukacz, to sobie w oryginale przeczytałem, jednak nie bardzo chyba załapałeś o co chodzi tayson.82 , a właściwie Jego Znajomej.
Im potrzebna jest droga jaką przebył ten teleskop od momentu wyprodukowania do dziś. Czyli szukają wszystkich miejsc w których on stał, ludzi mających wpływ na jego losy itd i to w miarę jak najściślejsze, a nie tak pobieżne jak te w artykule.


Załapałem załapałem :wink: a czy ty załapałes (po przeczytaniu w orginale) że wymieniona tam Pani Edyta Pilska, znajoma taysona szuka odpowiedzi na pytanie w którym gdańskim obserwatorium (przed wojną) został zainstalowany ten refraktor? Zapewnie zwróciłeś uwagę na link z mojej odpowiedzi TU pokrótce sa opisane jego dzieje zresztą przez ludzi z Fromborka jak zauważył tayson.

Są 3 prawdopodobne lokalizacje, proponuję skupić się na rozszyfrowaniu gdzie ten telep "wylądował" po wyrodukowaniu. Od czegoś trzeba zacząc :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 17 Kwi 2019, 01:23

Googlowania ciąg dalszy :)

Zastanawiał mnie pkt 3.Königliche Navigationsschule czyli Królewska Szkoła Nawigacyjna. Po przejrzeniu starych zdjęć wygląda na to że jej obserwatorium nie było wyposażone w kopułę zarówno w pierwszej lokalizacji Karpfenseigen 26 ani też po przeprowadzce do Heeresanger 9 we Wrzeszczu.
https://www.gedanopedia.pl/?title=SZKO%C5%81A_NAWIGACYJNA
Telegraphen-Kaserne, Wrzeszcz, przy Heeresanger (al. Legionów), wybudowane w latach 1912–1914 dla batalionu telegrafistów. Kompleks obejmował dwa duże budynki koszarowe, budynek z wieżą do łączności radiowej (po 1924 roku obserwatorium astronomiczne miasta

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=KOSZARY
Jak pisał tyson fotografie które zamieścił były zrobione koło roku 1938, w tym czasie po zmianie nazwy na Staatliche Seefahrtschule znajdowała się już we Wrzeszczu na terenie koszar. Na zdjęciach w z netu nie widzę kopuły na wieży http://www.dolnywrzeszcz.pl/katalog/observatorium.htm. Za to piszą że szkoła działała do 1934 a więc przed wykonanym zdjęciem z 1 postu. Znalazłem jeszcze opis tego obserwatorium http://forum.danzig.de/showthread.php?7109-Staatliches-Observatorium-(1921-1939) Nie ma tam nic na temat obserwacji astronomicznych i zapewnie stąd brak kopuł na obu budynkach tej szkoły.

Tyson czy mógłbyś zapytać znajomej gdzie można znaleźć informacje o posiadaniu teleskopu przez tą szkołę?

W latach 1900-1904 istniały co najmniej trzy obserwatoria w Gdańsku: w Szkole Rzeczywistej Petri i Pauli, w Szkole Nawigacyjnej i na Starym Mieście, które należały do ​​Naturforschenden Gesellschaft (na zdjęciu). Wszystkie trzy miały teleskopy.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttayson.82 | 17 Kwi 2019, 12:10

Edyta Pilska:
Uzupełnienie do tekstu Tomka: W Muzeum fromborskim luneta ta występuje pod nazwą Sendtner, ponieważ na mosiężnym otoku wyciągu okularowego wygrawerowano napis: M. Sendtner - Muenchen. Na bocznej stronie wyciągu okularowego jest napis: Heyde - Dresden. Wg wszelkiego prawdopodobieństwa refraktor ten znajdował się w obserwatorium szkolnym Realhochschule zu St. Petri und Pauli przy Hansaplatz 6 (dzis w ocalonym z pożogi wojennej budynku mieści się I Liceum im. M.Kopernika, ul Wałowa). Szkoła przeniosła się do tego nowo wybudowanego dla niej budynku w 1904 roku. To obserwatorium zostało podniesione do rangi Staedtisches Observatorium (Miejskie Obserwatorium) przez senat Wolnego Miasta Gdańska w 1934 roku. Refraktor miał wiele dodatkowych instrumentów pozwalających na prowadzenie poważnych naukowych obserwacji, którymi inne europejskie obserwatoria się zajmowały, m.in. obserwacje gwiazd zmiennych, podwójnych, zakrycia gwiazd przez Księżyc itp, w wyposażeniu była kamera Carl Zeiss Jena. Wg dość wiarygodnych źródeł wynika, że refraktora pod nazwą Sendtner w tym obserwatorium nie było. Był inny główny instrument o większej aperturze 6" i ogniskowej ponad 3 m - Steinheil. Jednak wygląd (pomijając dodatki) odrestaurowanego instrumentu i tego na zdjęciach archiwalnych jest taki sam. Ze spisu inwentarza obserwatorium gdańskiego wynika, ze szukacz był firmy Carl Zeiss Jena. Pan inż. Adam Markiewicz, który dokonał renowacji znalazł na kolumnie od strony wewnętrznej znak firmy Krupp, z czego wynika, że kolumna ta została wykonana w tych zakładach, co było zwyczajową praktyką. Tak więc nasuwa mi się podejrzenie, że jest to "składanka", do której bardziej pasuje nazwa "know name" niż Sendtner. Każdy instrument wychodzący z pracowni ówczesnych wybitnych optyków, twórców teleskopów otrzymywał numer seryjny, tak jak fortepiany np firmy Bechstein, ten go nie posiada. Poszukiwania zawiodły mnie do archiwum gdańskiego (skąd mam m.in. korespondencję między pierwszym dyrektorem obecnego liceum a pierwszym dyrektorem Obserwatorium Warszawskiego J. Gadomskim). Temat jest niezwykle interesujący i za wszelką pomoc w ustaleniu szczegółów dotyczących tego zacnego instrumentu - z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat