Astrofotografia analogowa

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postrogalx | 17 Kwi 2019, 14:35

Cześć, ostatnio wpadł mi w ręce Fastron 10DP.
Korzystając z okresu świątecznego chciałbym przetestować na nim swojego Zenita, wykonując parę zdjęć nocnego nieba (mglawice, może jakieś galaktyki :)). W tym celu muszę zakupić do niego film i mam pytanie, czy przy długiej ekspozycji lepszy będzie ten o niskim iso np.100, czy wyższym np.800? Jaki pozwoli mi wyłuskać najwięcej szczegółów czarno-bialy/kolorowy, czy pozytyw/negatyw (może nazwa firmy)? Dodam, że posiadam okular jupiter 3.5/13.5 daje mi to ok 5 krotne powiększenie. Mam też improwizowany filtr polaryzacyjny.
http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzen ... kMsgBfyEhY
Ostatnio edytowany przez rogalx, 17 Kwi 2019, 22:40, edytowano w sumie 1 raz
Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii meade 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW
 
Posty: 54
Rejestracja: 02 Maj 2011, 18:05
Miejscowość: Słupsk/Strzelino

 

Postbolid25 | 17 Kwi 2019, 16:46

Musisz poszukać kliszy minimum ISO 400, a najlepiej jeśli to możliwe ISO 800 dobierając odpowiedni czas naświetlania.
Jesli zamierzasz fotografować teleskopem o ogniskowej do 1000mm potrzebujesz lunety prowadzącej z okularem z krzyżem nitek o powiekszeniu około 30 do 50x wtedy rozogniskowaną gwiazdę utrzynujesz w środku krzyża nitek delikatnie kręcąc gałkami mikroruchów.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postrogalx | 17 Kwi 2019, 22:21

Nie chcę fotografować tego przez teleskop tylko ze statywu, który ma prowadzenie (zobacz w linku). Czas naświetlania to ok 30 sekund? góra 8 minut można na Fastronie zrobić bodajże. Wydaje mi się, że jednak wtedy iso powinno być niższe.
Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii meade 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW
 
Posty: 54
Rejestracja: 02 Maj 2011, 18:05
Miejscowość: Słupsk/Strzelino

 

Postbolid25 | 17 Kwi 2019, 23:29

To bez znaczenia czym będziesz robił foty, ISO powinieneś mieć w granicach 400 do 800,dawniej najlepsze wyniki uzyskiwało się na takich kliszach.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostGrzegorz Czernecki | 18 Kwi 2019, 16:05

Gra nie warta świeczki
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostTuvoc | 18 Kwi 2019, 16:16

Cześć,

wpadła mi ostatnio w ręce taka książka - "Compendium of Practical Astronomy, Volume 1: Instrumentation and Reduction Techniques" (https://www.springer.com/us/book/9783642456886). Z faktu, że wydano ją w latach 90-tych był tam spory dział dotyczący astrofotografii kliszowej. Przyznam szczerze, że ten rozdział przekartkowałem tylko, ale myślę, że zainteresowani znajdą tam sporo wartościowych informacji.

Grzegorz Czernecki napisał(a):Gra nie warta świeczki
- Grzegorz, masz na myśli astrofotografię analogową w ogóle?

Pozdrawiam,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 18 Kwi 2019, 17:10

Nie dasz rady nawet dobrze ustawić ostrości. :(

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTuvoc | 23 Kwi 2019, 12:34

Czy ja wiem... w książce, którą poleciłem jest o tym cały rozdział. Oczywiście sporo więcej zachodu niż z cyfrowym astrofoto, ale pewnie ma to jakiś swój urok :-)
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostIzonix | 23 Kwi 2019, 14:46

Dominik Woś napisał(a):Nie dasz rady nawet dobrze ustawić ostrości. :(

Pozdrawiam,
Dominik


Witam.
Mógłbyś rozwinąć nieco tą myśl?

Jurek
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostDominik Woś | 23 Kwi 2019, 15:50

Izonix napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Nie dasz rady nawet dobrze ustawić ostrości. :(

Pozdrawiam,
Dominik


Witam.
Mógłbyś rozwinąć nieco tą myśl?

Jurek


1. Klisza fotograficzna zazwyczaj nie jest w kadrze idealnie płaska jak matryce CMOS w DSLR-ach co może powodować brak ostrości gwiazd w całym kadrze;
2. Ostrość w DSLR-ach ustawiamy za pomocą Liveview przy powiększeniu gwiazdy 10x lub z użyciem maski Bahtinova, w SLR-rze możesz tylko ustawić przez wizjer, co jest mocno niedokładną metodą;
3. Załóżmy, że uda się metodą prób i błędów ustawić ostrość w punkt, ale przecież optyka pracuje wraz ze zmianami temperatury otoczenia i ostrość będzie ulegała odpowiednim zmianom.

W przypadku lustrzanek Canona i Nikona są odpowiednie narzędzia do ustawiania ostrości. Zdjęcie takiego zestawu zamieszczam poniżej.

Astrofotografia analogowa: image.jpeg


Trzeba też pamiętać, że sam materiał na zdjęcie to jakieś 20% gotowego zdjęcia, pozostałe 80% to obróbka surowego materiału, co w przypadku zdjęcia zarejestrowanego na kliszy jest mocno utrudnione. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostIzonix | 23 Kwi 2019, 17:08

Dominik Woś napisał(a):
Izonix napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Nie dasz rady nawet dobrze ustawić ostrości. :(

Pozdrawiam,
Dominik


Witam.
Mógłbyś rozwinąć nieco tą myśl?

Jurek


1. Klisza fotograficzna zazwyczaj nie jest w kadrze idealnie płaska jak matryce CMOS w DSLR-ach co może powodować brak ostrości gwiazd w całym kadrze;
2. Ostrość w DSLR-ach ustawiamy za pomocą Liveview przy powiększeniu gwiazdy 10x lub z użyciem maski Bahtinova, w SLR-rze możesz tylko ustawić przez wizjer, co jest mocno niedokładną metodą;
3. Załóżmy, że uda się metodą prób i błędów ustawić ostrość w punkt, ale przecież optyka pracuje wraz ze zmianami temperatury otoczenia i ostrość będzie ulegała odpowiednim zmianom.

W przypadku lustrzanek Canona i Nikona są odpowiednie narzędzia do ustawiania ostrości. Zdjęcie takiego zestawu zamieszczam poniżej.

image.jpeg


Trzeba też pamiętać, że sam materiał na zdjęcie to jakieś 20% gotowego zdjęcia, pozostałe 80% to obróbka surowego materiału, co w przypadku zdjęcia zarejestrowanego na kliszy jest mocno utrudnione. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik



Jakie to szczęście że nic na ten temat nie wiedziałem zaczynając focenie nieba (jakieś 45 lat temu),
pewnie inaczej ani ja, ani inni (nie tylko amatorzy) nie zdołali by cyknąć ani jednego ostrego zdjęcia.
Ale co do ,,odpowiednich narzędzi,, to też takie (taki?) miałem. Fociłem Zenitami i Prakticą, a to narzędzie
to śrubokręt, płaski.

Jurek
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostDominik Woś | 23 Kwi 2019, 17:12

Izonix napisał(a):Jakie to szczęście że nic na ten temat nie wiedziałem zaczynając focenie nieba (jakieś 45 lat temu),
pewnie inaczej ani ja, ani inni (nie tylko amatorzy) nie zdołali by cyknąć ani jednego ostrego zdjęcia.
Ale co do ,,odpowiednich narzędzi,, to też takie (taki?) miałem. Fociłem Zenitami i Prakticą, a to narzędzie
to śrubokręt, płaski.

Jurek


Pochwał się Jurku tymi ostrymi zdjęciami. Ten temat jest jak najbardziej odpowiednim do tego miejscem. :)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostIzonix | 23 Kwi 2019, 19:03

Znalazłem parę negatywów w piwnicy. Zastanawiam się teraz jak to przerzucić na PC. Ale zanim mnie oświeci w tej kwestii, to parę
fotek (nie ostrych oczywiście 8) ) wykonanych przez miłośnika astronomii z Niemiec w okresie międzywojennym. Ostrość była ustawiana lupą przykładaną do ścieżki filmu, przed założeniem szpuli z kliszą, (tak to przedstawiała rycina), niestety innych danych nie mam.
Aha, astrografem był newton 15" i około 3 m ogniskowej.

Jurek
Załączniki
Astrofotografia analogowa: 20190423_181132.jpg
Astrofotografia analogowa: 20190423_181011.jpg
Astrofotografia analogowa: 20190423_180919.jpg
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostTuvoc | 23 Kwi 2019, 19:22

No proszę, a jednak da się :-) Te zdjęcia mają swój urok...
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 23 Kwi 2019, 19:30

Też chciałbym takie analogowe fotki cykać. :D

Zauważ jednak, że poprawna ostrość jest tylko w jednej części kadru, po drugiej stronie jest już gorzej. :wink:

Negatywy trzeba pewnie oddać do digitalizacji z odpowiednim zakładzie fotograficznym/graficznym.

Faktem jest jednak, że obecnie DSLR-em za 200 zł plus teleskop za 300 zł, zrobisz dużo lepsze zdjęcia i to w kolorze, a wysiłek włożony w ustawienie ostrości będzie niewielki. :wink: Ważny będzie jednak odpowiednio prowadzący montaż, chociaż zawsze można próbować w stylu retro, prowadzić ręcznie, przez okular z krzyżem. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostIzonix | 23 Kwi 2019, 20:04

>Zauważ jednak, że poprawna ostrość jest tylko w jednej części kadru, po drugiej stronie jest już gorzej. :wink:<

Dominiku, zapewniam Cię, że efekt o którym napisałeś nie istnieje. Nawet nie mógłby istnieć, bo by go uzyskać, to przy tych parametrach obiektywu klisza musiała by być pod absurdalnie wielkim kątem do osi optycznej.
Weź pod uwagę też to, że są to fotki ze zdjęć (reprodukcje), fotki które robiłem telefonem na szybko, bez starań o
zachowanie jakości. Te zdjęcia dzieli od teraz około 90 lat, czy opisał byś je jako nieostre?

Jurek
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostSoczi | 23 Kwi 2019, 20:26

***
Ostatnio edytowany przez Soczi, 03 Gru 2019, 00:36, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostDominik Woś | 23 Kwi 2019, 20:35

Izonix napisał(a):>Zauważ jednak, że poprawna ostrość jest tylko w jednej części kadru, po drugiej stronie jest już gorzej. :wink:<

Dominiku, zapewniam Cię, że efekt o którym napisałeś nie istnieje. Nawet nie mógłby istnieć, bo by go uzyskać, to przy tych parametrach obiektywu klisza musiała by być pod absurdalnie wielkim kątem do osi optycznej.
Weź pod uwagę też to, że są to fotki ze zdjęć (reprodukcje), fotki które robiłem telefonem na szybko, bez starań o
zachowanie jakości. Te zdjęcia dzieli od teraz około 90 lat, czy opisał byś je jako nieostre?

Jurek


Jurku, przecież wyraźnie napisałem, że sam chciałbym takie zdjęcia robić jeśli robiłbym na kliszy. :D

Poczekajmy na Twoje zdjęcia, będzie lepszy materiał do porównań i analizy trudności ustawienia ostrości. :wink:

Czy sądzisz, że 90 lat temu chciałoby się człowiekowi walczyć z kliszą jeśli miałby do dyspozycji dzisiejszą technologię DSLR lub CCD lub sCMOS? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostIzonix | 23 Kwi 2019, 21:09

>Czy sądzisz, że 90 lat temu chciałoby się człowiekowi walczyć z kliszą jeśli miałby do dyspozycji dzisiejszą technologię DSLR lub CCD lub sCMOS? :wink:<

To oczywiste, że teraz jest łatwiej zrobić fotkę i przede wszystkim postęp technologiczny stworzył masę zupełnie nowych możliwości, ale to nie znaczy, że 20, 50 czy 90 lat temu był jakikolwiek problem z ustawieniem ostrości, czyli
z ustawieniem kliszy w ognisku obiektywu. Stosowano tylko inne metody dostosowane do budowy sprzętu.

Jurek
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostAurora | 24 Kwi 2019, 09:47

O proszę jaki fajny temat :)
Mam starą Praktike i w zimie robiłem jakieś fotki. Co prawda miałem kliszę 200ISO ale chyba czas dać ją do wywołania bo sam jestem ciekaw wyników :D
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postzloty_2000 | 24 Kwi 2019, 11:50

Mam wrażenie, że rozpisywanie się o analogicznej fotografii i porównywaniu jej do obecnej cyfry to jak porównanie albatrosa do latającej ryby, przecież to i to lata nad oceanem.
Z coraz większą zgrozą obserwuję tłumaczenia, że po co się męczyć skoro cyfra daje możliwość trzaśnięcia setek zdjęć i na pewno coś wybierzemy. Z jakże większą pokorą podchodzilibyśmy do zdjęć mając w głowie świadomość posiadania 24 czy 36 klatek.
Nierówno prowadzona klisza nie wpłynie na ostrość brzegową bo analog zupełnie inaczej oddaje GO niż jakakolwiek cyfrówka. Po drugie konstrukcja analogów nie pozwala na zbyt nierówne prowadzenie kliszy, a jak już tak się dzieje to po kilku zdjęciach aparat zacina się.
Wg mnie każdy powinien zacząć przygodę z fotografią właśnie od analogów, dzięki czemu można nauczyć się kadru i przemyślanych zdjęć. Zbyt wiele pozostawiamy ostatnio tłumaczeniu się że technologia zrobi to za nas.
Technologia to tylko dodatek do naszych umiejętności. Tak jak kiedyś "obrabiało się" zdjęcia na powiększalniku przed naświetleniem papieru tak teraz wystarczy kliknąć i od razu mamy wynik często nie zastanawiając się dlaczego wyszedł taki a nie inny.
I wbrew pozorom fotografia analogowa nadal potrafi więcej niż cyfra, widać to zwłaszcza przy robieniu slajdów na dobrym filmie...
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postszuu | 24 Kwi 2019, 12:00

zloty_2000 napisał(a):Wg mnie każdy powinien zacząć przygodę z fotografią właśnie od analogów, dzięki czemu można nauczyć się kadru i przemyślanych zdjęć

a według mnie każdemu powinno się po urodzeniu obcinać nogi, nie byłoby tej całej bezsensownej bieganiny, nasze przemieszczanie byłoby o wiele bardziej przemyślane i bardziej szanowalibyśmy możliwość jakiegokolwiek poruszania się!

oto kwintesencja dylematu cyfra czy analog :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostDominik Woś | 24 Kwi 2019, 12:03

zloty_2000 napisał(a):Mam wrażenie, że rozpisywanie się o analogicznej fotografii i porównywaniu jej do obecnej cyfry to jak porównanie albatrosa do latającej ryby, przecież to i to lata nad oceanem.
Z coraz większą zgrozą obserwuję tłumaczenia, że po co się męczyć skoro cyfra daje możliwość trzaśnięcia setek zdjęć i na pewno coś wybierzemy. Z jakże większą pokorą podchodzilibyśmy do zdjęć mając w głowie świadomość posiadania 24 czy 36 klatek.
Nierówno prowadzona klisza nie wpłynie na ostrość brzegową bo analog zupełnie inaczej oddaje GO niż jakakolwiek cyfrówka. Po drugie konstrukcja analogów nie pozwala na zbyt nierówne prowadzenie kliszy, a jak już tak się dzieje to po kilku zdjęciach aparat zacina się.
Wg mnie każdy powinien zacząć przygodę z fotografią właśnie od analogów, dzięki czemu można nauczyć się kadru i przemyślanych zdjęć. Zbyt wiele pozostawiamy ostatnio tłumaczeniu się że technologia zrobi to za nas.
Technologia to tylko dodatek do naszych umiejętności. Tak jak kiedyś "obrabiało się" zdjęcia na powiększalniku przed naświetleniem papieru tak teraz wystarczy kliknąć i od razu mamy wynik często nie zastanawiając się dlaczego wyszedł taki a nie inny.
I wbrew pozorom fotografia analogowa nadal potrafi więcej niż cyfra, widać to zwłaszcza przy robieniu slajdów na dobrym filmie...


Myślałem, że tematem jest astrofotografia? Analogowa fotografia i dzisiejsza astrofotografia nie mają ze sobą wiele wspólnego. :wink: A ustawianie kadru to już zupełnie inna bajka. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostIzonix | 24 Kwi 2019, 13:40

Niestety nie udało mi się sfocić tych negatywów, parę różnych prób zrobiłem, ale mój sprzęt do reprodukcji makro tu się nie sprawdza. Jeszcze popróbuje ale czarno to widzę... :?

Jurek
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostDominik Woś | 24 Kwi 2019, 15:18

Izonix napisał(a):Niestety nie udało mi się sfocić tych negatywów, parę różnych prób zrobiłem, ale mój sprzęt do reprodukcji makro tu się nie sprawdza. Jeszcze popróbuje ale czarno to widzę... :?

Jurek


Czyli analogowa astrofotografia nie wytrzymała próby czasu. :wink: Trzymamy kciuki, żeby się udało.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat