Problem z maximdl ? eqmod ?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGrzegorz Czernecki | 19 Kwi 2019, 22:07

Czy ktoś z szanownych forumowiczów napotkał taki problem i jest w stanie mi pomóc? Miesiąc temu przyszedł czas na wymianę starego leciwego laptopa, który używany był tylko i wyłącznie do obsługi sprzętu do astrofoto, nabyłem więc w tym celu poleasingowego Della z windowsem 10 pro, dyskiem ssd 250gb , i procesorem i5, którego też mam zamiar używać tylko do astro. Poinstalowałem wszystko co należy to znaczy Maxima, Platformę Ascom, eqmod w wersji 2.00q i katalog GSC wszystko to samo co w starym zestawie, miało być pięknie i ładnie i tak było podczas pierwszego wyjazdu. Kłopoty zaczęły się podczas drugiej próby w boju mianowicie montaż i kamera łączą się i z kamerą problemów nie ma, problemy są z montażem, montaż po wybraniu na maximowej mapie obiektu obraca się w zupełnie inną stronę niż obiekt się znajduje, wygląda to tak jakby mapka maximowa była zupełnie źle zorientowana, bo kursor podczas obrotu przesuwa się po niej prawidłowo i parkuje na zadanym obiekcie, ale w rzeczywistości obiekt znajduje się po zupełnie innej stronie nieba, przykładowo , kazałem mu jechać na księżyc kiedy ten znajdował się tuż nad wschodnim horyzontem a montaż pojechał na południowy zachód, natomiast jak zapodałem betelgeze to pojechał pod horyzont w kierunku północno wschodnim czyli zupełnie na przeciwko, nie wiem już co mam robić, Łukasz zasugerował mi , że mam wywalić eqmoda w wersji 2.00 i zainstalować 1.29 i tak zrobiłem niestety bez efektu. Dodam, że lokalizacja jest prawidłowa ściągana z modułu GPS, podobnie jest jak chcę nim sterować z programy The Sky6, klikam na mapce na księżyc i kursor na niego się przesuwa , ale montaż jedzie w zupełnie innym kierunku, czy mam coś pokićkane w ustawieniach ? bo jestem bliski załamania się i wywaleniem tego na złom, jestem kurde po operacji i dużo siły i zdrowia kosztowało mnie po raz drugi rozstawianie sprzętu a tu kolejna porażka. Mam nadzieję, że ktoś napotkał taki problem i udało mu się go ogarnąć i jest w stanie mi pomóc bo już nie mam pomysłów. Za dwa tygodnie jadę do Zwardonia i chciałbym to ogarnąć, żeby tam nerwów nie tracić, z góry dzięki za pomoc.
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostDominik Woś | 20 Kwi 2019, 07:04

Faktycznie działanie EQmoda z różnymi wersjami Windows to często trochę zagadka. Wydaje mi się, że EQmod ma szczególnie słabą komunikację z TheSky6 gdyż zdarza się, że nie można nawet zsynchronizować go na obiekcie z mapy (trzeba próbować kilka razy). W każdym razie, czy synchronizacja przebiegła prawidłowo możesz sobie podejrzeć sprawdzając deklinację danego obiektu i deklinację pokazywaną w EQmodzie. Sprawdzaj też godzinę (LST) jaką wyświetla EQmod, nawet jeśli jest z GPSa to może być różna od tej poprawnej. :wink: Co do podłączenia EQmoda z TheSky6 to pewnie stosujesz Telescope API i później przez ASCOM. Sprawdź więc ustawienia samego ASCOM. Maxima podłączysz do EQmoda poprzez TheSky6, w Maximie wskazujesz jako montaż "The Sky contolled telescope", przynajmniej będzie Ci deklinację gwiazdy do guidowania bezpośrednio "zasysał" z The Sky6.

Ważna jest też synchronizacja na danym obiekcie - rób ją na wschodniej części nieba, często jeśli jest zrobiona na zachodniej (na obiekcie, który przeszedł już południk) to występuje problem z "odwróceniem" deklinacji i montaż po GoTo jedzie w przeciwną stronę niż powinien.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGrzegorz Czernecki | 20 Kwi 2019, 13:12

Dzięki, dzisiaj popróbuje.
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostGrzegorz Czernecki | 22 Kwi 2019, 00:30

Problem rozwiązany, jak się okazało zamieszanie robi moduł gps, wywaliłem i zresetowałem eqmoda i zainstalowałem wersję 1.29a , wszystko działa normalnie po wpięciu do usb modułu gps z niewiadomych przyczyn ( współrzędne pokazuje prawidłowe ) montaż zaczyna głupieć. Po wyjęciu modułu zrobieniu disconnect i ponownie connect wszystko wraca do normalności. Konkretnie to ten gps, nigdy wcześniej nie było z nim problemu a używałem go 10 lat https://allegro.pl/oferta/gps-modul-usb ... witemShare
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat