dwukolorowe gwiazdki

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posttayson.82 | 29 Kwi 2019, 00:15

Dominik i Bogdan wiem ze obaj macie taka sama matryce jak ja. Co Wy na to?
Z góry dziekuje za zainteresowanie i chęc pomcy :)

===============
Hej.

Juz jakis czas zmagam sie zproblemem podwójnych kolorow na gwiazdkach.

Jakies pomysly co sie u dzieje? Niezaleznie od polozenia gwiazdki wzgledem srodka matrycy.

QHY695A, TS APO100Q



1. nieporzebnie laduje mi sie polowa niebieskiej gwiazdki - u innych jest ona pomaranczowa
zoom 500%
dwukolorowe gwiazdki: 001.png



2. na gorze pojawiaja sie zbedne blyski niebieskiego
zoom 500%
dwukolorowe gwiazdki: 002.png


3. kolejne podwójne przebarwienie
zoom 500%
dwukolorowe gwiazdki: 003.png




CCD Insopector dla losowych klatek R i B z pkt nr 3, wg mnie jest akceptowalnie.
dwukolorowe gwiazdki: 004.png


- Kalibracja Maxim
- Stackowanie po kalibracji Maxim auto star matching
- Alignacja liniowych stackow RGB kanału R w Pixie.
================================

Alignacja subów przed stackowaniem w pixie troche pomogla.
Sprawdzilem surowe pliki B jest najwieksze i nie wiem czemu. Ponownie napisze ze krzywe ostrosci byly piękne!



Czy SGPro mzoe kaszanic ostrosc pomimo ladnych krzywych, a mzoe poprostu kanal B ma takie własciwości?


Tak to wyglada po zlorzeniu koloru
dwukolorowe gwiazdki: 005.png

dwukolorowe gwiazdki: 006.png

dwukolorowe gwiazdki: 007.png


Jedyne co mogę na to powiedzieć to że krzywe ostrości w SGPro sa mocno prawidłowe, ostrze co 30min (co 5klatek).
Jak z tym walczyć?



Stosowalem inne algorytmy stackowania w Maximie i nie wplywaja w zaden znaczacy sposob na wielkosc gwiazdek w B :(

Trageida bedzie jak to sie okaze ze optyka nie daje rady z ta kamera i pixelem...porazka okaze sie jak nie bede mogl zlozyc koloru gwiazdek w nowym setupie.

z ed80 i qhy8l szlo glaciutko, a teraz same problemy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 29 Kwi 2019, 08:40

Parzę rzeczy do sprawdzenia:

1) optyka - podepnij na przykład Canona (lub kamerę kolor) i zrób zdjęcie jasnej gromady gwiazd. Jeśli będą jasne niebieskie obwódki wokół gwiazd, będzie to oznaczać słabą korekcję aberracji chromatycznej optyki;
2) boczne światło - sprawdź w dzień przy zakrytym teleskopie czy nie "przecieka" Ci gdzieś światło;
3) filtr B - czasami trafiają się słabej jakości filtry, Baader nie trzyma jakości od dłuższego już czasu;
4) Maxim nie jest najlepszy w wyrównywaniu (alignacji) klatek, szczególnie z funkcją Auto na gwiazdach. Wyrównuj wszystko w PixInsight i stackuj również w Pixie. Wyrównuj cały materiał do jednej klatki (np. którejś ekspozycji luminacji).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 29 Kwi 2019, 19:37

Ad2 na pewno nie.
Reszta do sprawdzenia w szczególności z kolorową matrycą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Posttayson.82 | 07 Maj 2019, 23:40

sprawa wydaje się byc co raz bliżej rozwiązania.
Pozostają jeszcze ugiecia po flipie przy paleniu koloru. .

po kliknieciu pojawi sie animacja
dwukolorowe gwiazdki: filtr_B.gif
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 08 Maj 2019, 07:05

Czyli coś nie tak jest z filtrem "B" Baadera. Powinien odcinać UV a chyba tego nie robi. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 08 Maj 2019, 10:13

moja korespondencja z Baaderem - finalna odpowiedz.
=======================
Dear Sir,

the bloated stars might be caused by another element in your optical train. If the telescope and/or camera are not corrected for the whole spectrum, then this might be the cause.

Anyway, a possible solution would be to purchase a UV/IR Cut/L-Filter in 36 mm or bigger and use it anywhere on your optical train. This filter has a transmission from 400-680 nm which would block what in your case is the undesired part of the spectrum. The usage of this filter, stacked with the R and G filters wouldn't change anything, since their spectrum is within the UV/IR Cut/L-Filter.

For more information, you can check the following link:
https://www.baader-planetarium.com/en/f ... ilter.html

Please do not hesitate to contact us if you have any further questions or remarks.


Best regards,
Support Team / Ervin GJIKA
BAADER PLANETARIUM GMBH
=================

Pisałem również z Chromą i zgodzili sie wykonac dla mnie filtry LRGB o wyzaczonych przeze mnie szerokosciach.
Niestety problem jest taki, ze potrzebuja minimum 3 zamowienia, aby bylo to dla nich oplacalne :(
B i L trzeba przyciac mniej wiecej w okolicy 430nm.

ps.
standardowe B i L astrodony i chroma koncza sie w okolicy 380nm wiec rowniez odpadaja :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 08 Maj 2019, 11:39

tayson.82 napisał(a):moja korespondencja z Baaderem - finalna odpowiedz.
=======================
Dear Sir,

the bloated stars might be caused by another element in your optical train. If the telescope and/or camera are not corrected for the whole spectrum, then this might be the cause.

Anyway, a possible solution would be to purchase a UV/IR Cut/L-Filter in 36 mm or bigger and use it anywhere on your optical train. This filter has a transmission from 400-680 nm which would block what in your case is the undesired part of the spectrum. The usage of this filter, stacked with the R and G filters wouldn't change anything, since their spectrum is within the UV/IR Cut/L-Filter.

For more information, you can check the following link:
https://www.baader-planetarium.com/en/f ... ilter.html

Please do not hesitate to contact us if you have any further questions or remarks.


Best regards,
Support Team / Ervin GJIKA
BAADER PLANETARIUM GMBH
=================

Pisałem również z Chromą i zgodzili sie wykonac dla mnie filtry LRGB o wyzaczonych przeze mnie szerokosciach.
Niestety problem jest taki, ze potrzebuja minimum 3 zamowienia, aby bylo to dla nich oplacalne :(
B i L trzeba przyciac mniej wiecej w okolicy 430nm.

ps.
standardowe B i L astrodony i chroma koncza sie w okolicy 380nm wiec rowniez odpadaja :(


Może ktoś mógłby pożyczyć Ci filtr B do testów. Możliwe, że to tylko problem z filtrem (tym konkretnym egzemplarzem).

Dodanie jeszcze jednego szkiełka w postaci UV/IR cut tylko zwiększa ryzyko dodatkowych odblasków.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 08 Maj 2019, 11:54

Dominik napisał(a):
Może ktoś mógłby pożyczyć Ci filtr B do testów. Możliwe, że to tylko problem z filtrem (tym konkretnym egzemplarzem).

Dodanie jeszcze jednego szkiełka w postaci UV/IR cut tylko zwiększa ryzyko dodatkowych odblasków.

Pozdrawiam,
Dominik


Zdaje sobie sprawe z odblaskow i juz sie stresuje ze bedzie z nimi slabo.
Znajomy testowal u siebie 3 rozne filtry od Baadera. Wymieniali mu 2x jako reklamacja. Niestety nie pomoglo. Zakladam ze u mnie bedzie to samo.

Jak myslisz czy ewentualnie dodanie filtra przed glowna soczewka moze zniwelowac temat odblaskow?
Baader wprowadzil niedawno filtry o rozmiarze ~10x14cm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 08 Maj 2019, 13:53

tayson.82 napisał(a):Jak myslisz czy ewentualnie dodanie filtra przed glowna soczewka moze zniwelowac temat odblaskow?
Baader wprowadzil niedawno filtry o rozmiarze ~10x14cm.



Raczej nie tędy droga. :? Do czego właściwie oni te filtry zrobili?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 08 Maj 2019, 14:02

Szczerze to u mnie też nie wszystkie kolory są równomierne i często bywa, że przesuwa się tylko na jedną połowę. Nie zawsze tak jest i nie mam pojęcia dlaczego raz wygląda to lepiej a raz gorzej. Dopóki da się z tym walczyć to jeszcze nie ma problemu :-)))
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 08 Maj 2019, 14:52

Dominik Woś napisał(a):
tayson.82 napisał(a):Jak myslisz czy ewentualnie dodanie filtra przed glowna soczewka moze zniwelowac temat odblaskow?
Baader wprowadzil niedawno filtry o rozmiarze ~10x14cm.



Raczej nie tędy droga. :? Do czego właściwie oni te filtry zrobili?

Pozdrawiam,
Dominik


Jako niedowiarek spytam dlaczego uwazasz zeby nie dawac go na froncie?
Oczywiscie trzebaby go przyciac w okrag z odpowiednia srednica..... sporo roboty....

- nie bardzo chce fotografowac NB przez filtr L jezeli bedzie on umieszczony na stale przed kolem.
- rozwiazanie tylu Baader UFC moze powodowac ugiecia
- dolozenie dodatkowe kola filtrowego moze powodowac dodatkowe ugiecia
- rozkrecanie zlaczek i wkrecanie filtra to porazka - zmienia sie kat kamery i trace kadr.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 08 Maj 2019, 15:20

tayson.82 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
tayson.82 napisał(a):Jak myslisz czy ewentualnie dodanie filtra przed glowna soczewka moze zniwelowac temat odblaskow?
Baader wprowadzil niedawno filtry o rozmiarze ~10x14cm.



Raczej nie tędy droga. :? Do czego właściwie oni te filtry zrobili?

Pozdrawiam,
Dominik


Jako niedowiarek spytam dlaczego uwazasz zeby nie dawac go na froncie?
Oczywiscie trzebaby go przyciac w okrag z odpowiednia srednica..... sporo roboty....


Tomku, zastanów się samodzielnie co piszesz. :wink: Po co niby kupujesz refraktor APO jak miałbyś przed jego optykę wciskać, nieznanej jakości płytkę szklaną z dodatkowymi warstwami minus UV? :roll: Wymień ten filt B na dobry i będzie po problemie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 08 Maj 2019, 16:39

bardzo dobra odpowiedz. teraz juz wiem co miales na mysli.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Posttayson.82 | 09 Maj 2019, 13:43

góra w poziomie bez filtra L przed RGB
dół w poziomie z filtrem L przed RGB
3x RGB @5min

wszystko rozciagane tak samo.
jest poprawa wg mnie o ponad 40%. obróbką bedzie mozna jeszcze ograniczyc pewnie o jakie 20%.
REASUMUJĄC mozna uznac, ze ZASTOSOWANIE FILTRA L przed filtrem B w czasie zbierania koloru POMAGA ZNACZĄCO OGRANICZYĆ ABERRACJĘ CHROMATYCZNĄ :)

czekam teraz na spektroskopowe pomiary szerokosci w nm moich filtrow.
ciekawe na ile ich wartosci beda sie pokrywac z deklarowanymi przez Baadera....
dwukolorowe gwiazdki: image.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostBogdan J. | 10 Maj 2019, 07:56

Ciężko Tomek moim zdaniem jednoznacznie to ocenić. Patrząc na poziom tła i szumu widać, że fotki z mniejszą aberracją mają właśnie ten mniejszy szum. To oczywiście wpływa również na uwydatnienie i porównanie tych duch obrazów. Ważne, że Ty jesteś zadowolony i dasz sobie z tym radę :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat