* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
 Temat postu: Testowanie Ameryki
PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:48 am 

Miejscowość: małopolska
Właściwie to raczej testowanie mobilnego zestawu :) wiec podejdźmy do tego materiału jak do ciekawostki ;)
W skład, którego wchodzi:
Star Adventurer, Samyang 135/2 + Sony A7r2.

Z ciekawości jak wypadnie czerwień zestaw skierowałem na Amerykę ;)
Rozwijając temat, powinienem napisać coś o montażu i prowadzeniu. Na razie nie testowałem czasów dłuższych niż 30 sekund z w/w ogniskowa i po oględzinach zdjęć stwierdzam, że jestem zadowolony.

Co do samego zdjęcia, to było wykonywane w dobrych warunkach jeżeli chodzi o przejrzystość, ale i tak dały popalić światła łuny krakowskiej, no i te białe noce :/
Czas wybrać się pod ciemniejsze niebo!

Zdjęcie dosyć mocno scropowane jest złożeniem 100 klatek po 20 sekund, bez klatek kalibracyjnych. Obiektyw przymknięty do f4, niestety nie sprawdziłem przed sesją przysłony :/ więc nie wiem jak sprawuje się przy otwartej do f2 :roll: , ale to sprawdzę następnym razem :!:

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez JaLe Pią Cze 07, 2019 10:15 pm, edytowano w sumie 3 razy

Temat postu: Re: Testowanie Ameryki
PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:53 am 

Może jeszcze pokażę, jak wygląda pojedyncza klatka bez obróbki.

Załączniki:

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 10:00 am 
Awatar użytkownika

Hej, a jakie dałeś iso? Ostatnio popełniłem bardzo podobne zdjęcie, też Samyangiem 135 mm na f/4, ale Canonem 1000D, dlatego porównanie obu fotek jest dla mnie ciekawe :)

Lornetki: Fujinon 10x50, Fujinon 16x70 | żuraw dwulornetkowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 1:13 pm 

Piotr K. napisał(a):
Hej, a jakie dałeś iso? Ostatnio popełniłem bardzo podobne zdjęcie, też Samyangiem 135 mm na f/4, ale Canonem 1000D, dlatego porównanie obu fotek jest dla mnie ciekawe :)

Jeżeli możesz, to wrzuć do tego wątku, zdjęcie o którym wspominałeś. Będzie wszystko w jednym miejscu :)
Co do ISO, to faktycznie zapomniałem o nim wspomnieć - ustawiłem na 3200.

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 1:14 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
No to jak na tą pojedynczą klatkę na której nic nie widać :? to wyszło super :D :D :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 2:59 pm 

Bogdan J. napisał(a):
No to jak na tą pojedynczą klatkę na której nic nie widać :? to wyszło super :D :D :D

Tak się zastanawiam, jak dużą zmianę wniosłoby założenie filtru CLS :roll:

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:11 pm 
Awatar użytkownika

Hej, a co to za aparat "Sony Ar2", który wymieniłeś w pierwszym poście? Może chodzi o Sony Alpha 7 II?

A poniżej moja wersja:
Załącznik:

Parametry: Canon 1000D, Samyang 135 mm @ f/4, 30x240s, ISO200, EQ3-2 z guidingiem w RA, ręczny dithering co 2 klatki, bez darków, bez flatów. Stack Sigmą 2.0 w programie Regim, z tiffów wywołanych w Digital Photo Professional 4. Obróbka minimalna w GIMPie 2.10, tylko usunięcie LP i delikatne rozciągnięcie levelsami.

Ogólnie bardzo mi zależy na jak najwierniejszym oddaniu kolorów i nie przepaleniu gwiazd, dlatego na razie eksperymentuję z niskim iso (żeby mieć jak największy zakres dynamiczny), a balans bieli zawsze mam ustawiony na Daylight.

Co mnie trochę zdziwiło to to, że większość słabych gwiazd wyszła mi biała/szara, a powinny być żółtawe, w róznych odcieniach (jeśli wierzyć temu, co pokazuje Sky Safari). U Ciebie też widać więcej żółtawych gwiazdek. Może u mnie wyszły białe przez zbyt długi czas naświetlania - może te 240s to było za dużo...?

Pojedyncza, przykładowa klatka wygląda tak:
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 8:40 pm 

Piotr K. napisał(a):
Hej, a co to za aparat "Sony Ar2", który wymieniłeś w pierwszym poście? Może chodzi o Sony Alpha 7 II?

A poniżej moja wersja:
Załącznik:
Sigma_30x240s_iso200_f4.jpg

Parametry: Canon 1000D, Samyang 135 mm @ f/4, 30x240s, ISO200, EQ3-2 z guidingiem w RA, ręczny dithering co 2 klatki, bez darków, bez flatów. Stack Sigmą 2.0 w programie Regim, z tiffów wywołanych w Digital Photo Professional 4. Obróbka minimalna w GIMPie 2.10, tylko usunięcie LP i delikatne rozciągnięcie levelsami.

Ogólnie bardzo mi zależy na jak najwierniejszym oddaniu kolorów i nie przepaleniu gwiazd, dlatego na razie eksperymentuję z niskim iso (żeby mieć jak największy zakres dynamiczny), a balans bieli zawsze mam ustawiony na Daylight.

Co mnie trochę zdziwiło to to, że większość słabych gwiazd wyszła mi biała/szara, a powinny być żółtawe, w róznych odcieniach (jeśli wierzyć temu, co pokazuje Sky Safari). U Ciebie też widać więcej żółtawych gwiazdek. Może u mnie wyszły białe przez zbyt długi czas naświetlania - może te 240s to było za dużo...?

Pojedyncza, przykładowa klatka wygląda tak:
Załącznik:
L_0030_ISO200_240s__18C.JPG

Nazwa aparatu poprawiona :D, zjadłem 7 ;)
Co do koloru gwiazd, to być może jest jeszcze kwestia stackowania. Przed chwilką zrobiłem próbę i ten sam materiał złożyłem z programie DSS, który dość mocno przekłamał kolory gwiazd (nie wspominając o innych błędach). Materiał, który pokazałem w pierwszym poście składany był natomiast w Pixinsight.

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 8:53 pm 
Awatar użytkownika

JaLe napisał(a):
Co do koloru gwiazd, to być może jest jeszcze kwestia stackowania. Przed chwilką zrobiłem próbę i ten sam materiał złożyłem z programie DSS, który dość mocno przekłamał kolory gwiazd (nie wspominając o innych błędach). Materiał, który pokazałem w pierwszym poście składany był natomiast w Pixinsight.

Być może DSS nie do końca dobrze interpretuje informacje o balansie bieli w Sony Aplha? Nie wiem, nie znam się, tak mi tylko przyszło do głowy :) A poniżej jeszcze wersja robiona "po bożemu", to znaczy stackowana z surowych klatek. O dziwo wyszły całkiem dobre kolory gwiazd (a przynajmniej mniej wyprane z koloru niż w wersji wywołanej w DPP4) (edit - balans bieli na ekranie laptopa mam ustawiony na 5500K, i właśnie zobaczyłem, że na ekranie telefonu sporo gwiazd jest niebieskawych), Przy dolnej krawędzi zdjęcia jest ewidentnie nieostro. Ciekawe czy to wina obiektywu, matrycy, czy jakiegoś ugięcia między aparatem a obiektywem... A te pojaśnienia na rogach to chyba ampglow, przy ekspozycjach 240 s w temperaturze 17-18*C chyba ma prawo się już pojawić... (nie robiłem darków).
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 06, 2019 7:54 am 

Może to wina rotacji? Tak na marginesie, to moje zdjęcie jest składane z jpg. Świadomie wybrałem taka opcję, bo jeden ARW waży ponad 80MB, a jpg tylko 25MB. Po za tyn nie sprawdzałem czy PIX składa ARW :roll:

PostWysłany: Pią Cze 07, 2019 10:07 pm 

Jeszcze trochę popracowałem nad zdjęciem.

Załączniki:

PostWysłany: Pon Lip 01, 2019 2:12 pm 

Żeby nie tworzyć kolejnych wątków, to wrzucam kolejne dwa testy - tym razem wykonane Czerwonym Kotem.
M27 i okolice vdB140 z widoczną mgławicą NGC7008.

Załączniki:

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 10:19 am 

Żeby nie mnożyć tematów to wrzucam tutaj. Kolejny test, tym razem RedCat z podpiętą kamera QHY 163m prowadzone na Star Adventurer bez guidu.

Ponieważ w końcu doczekałem się złączki i kawałka nieba postanowiłem złapać ostrość. Uważam, że sporo mogę poprawić, dlatego zdjęcie pokazuję jako testowe.
Warunki, cirrus + Księżyc czyli warunki odbiegające nawet od dobrych, ustawione na Polarną tak sobie.

Czasy: Ha: 7 x 120 [s] LRGB po 18 x 30 [s] w sumie 44 minuty, bez klatek kalibracyjnych czyli brak darków, flatów i biasów. Lekko scropowane i pomniejszone, dla celów forumowych.
Uważam, że minimalna ilość sensownego materiału to co najmniej po 40 klatek na każdy kanał, może nawet w Ha 80.

Wg mojej oceny zestaw zapowiada się całkiem dobrze, a Wy jak uważacie?

Załączniki:

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 12:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
U mnie przy agresywnej obróbce wyszło mniej więcej tak (Nikon D800 niemodyfikowany, samyang 135 f2.4 bodajrze):

Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 12:43 pm 

Fajne! Ale na Twoim miejscu nie bałbym się kadrowania i wyciągnięcia kolorów mgławic :)

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości