* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 
 Temat postu: Testowanie Ameryki
PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:48 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Właściwie to raczej testowanie mobilnego zestawu :) wiec podejdźmy do tego materiału jak do ciekawostki ;)
W skład, którego wchodzi:
Star Adventurer, Samyang 135/2 + Sony A7r2.

Z ciekawości jak wypadnie czerwień zestaw skierowałem na Amerykę ;)
Rozwijając temat, powinienem napisać coś o montażu i prowadzeniu. Na razie nie testowałem czasów dłuższych niż 30 sekund z w/w ogniskowa i po oględzinach zdjęć stwierdzam, że jestem zadowolony.

Co do samego zdjęcia, to było wykonywane w dobrych warunkach jeżeli chodzi o przejrzystość, ale i tak dały popalić światła łuny krakowskiej, no i te białe noce :/
Czas wybrać się pod ciemniejsze niebo!

Zdjęcie dosyć mocno scropowane jest złożeniem 100 klatek po 20 sekund, bez klatek kalibracyjnych. Obiektyw przymknięty do f4, niestety nie sprawdziłem przed sesją przysłony :/ więc nie wiem jak sprawuje się przy otwartej do f2 :roll: , ale to sprawdzę następnym razem :!:

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez JaLe Pią Cze 07, 2019 10:15 pm, edytowano w sumie 3 razy

Temat postu: Re: Testowanie Ameryki
PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:53 am 
Awatar użytkownika

Może jeszcze pokażę, jak wygląda pojedyncza klatka bez obróbki.

Załączniki:

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 10:00 am 
Awatar użytkownika

Hej, a jakie dałeś iso? Ostatnio popełniłem bardzo podobne zdjęcie, też Samyangiem 135 mm na f/4, ale Canonem 1000D, dlatego porównanie obu fotek jest dla mnie ciekawe :)

Lornetki: Fujinon 10x50, Fujinon 16x70 | żuraw dwulornetkowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 1:13 pm 
Awatar użytkownika

Piotr K. napisał(a):
Hej, a jakie dałeś iso? Ostatnio popełniłem bardzo podobne zdjęcie, też Samyangiem 135 mm na f/4, ale Canonem 1000D, dlatego porównanie obu fotek jest dla mnie ciekawe :)

Jeżeli możesz, to wrzuć do tego wątku, zdjęcie o którym wspominałeś. Będzie wszystko w jednym miejscu :)
Co do ISO, to faktycznie zapomniałem o nim wspomnieć - ustawiłem na 3200.

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 1:14 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
No to jak na tą pojedynczą klatkę na której nic nie widać :? to wyszło super :D :D :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 2:59 pm 
Awatar użytkownika

Bogdan J. napisał(a):
No to jak na tą pojedynczą klatkę na której nic nie widać :? to wyszło super :D :D :D

Tak się zastanawiam, jak dużą zmianę wniosłoby założenie filtru CLS :roll:

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 7:11 pm 
Awatar użytkownika

Hej, a co to za aparat "Sony Ar2", który wymieniłeś w pierwszym poście? Może chodzi o Sony Alpha 7 II?

A poniżej moja wersja:
Załącznik:

Parametry: Canon 1000D, Samyang 135 mm @ f/4, 30x240s, ISO200, EQ3-2 z guidingiem w RA, ręczny dithering co 2 klatki, bez darków, bez flatów. Stack Sigmą 2.0 w programie Regim, z tiffów wywołanych w Digital Photo Professional 4. Obróbka minimalna w GIMPie 2.10, tylko usunięcie LP i delikatne rozciągnięcie levelsami.

Ogólnie bardzo mi zależy na jak najwierniejszym oddaniu kolorów i nie przepaleniu gwiazd, dlatego na razie eksperymentuję z niskim iso (żeby mieć jak największy zakres dynamiczny), a balans bieli zawsze mam ustawiony na Daylight.

Co mnie trochę zdziwiło to to, że większość słabych gwiazd wyszła mi biała/szara, a powinny być żółtawe, w róznych odcieniach (jeśli wierzyć temu, co pokazuje Sky Safari). U Ciebie też widać więcej żółtawych gwiazdek. Może u mnie wyszły białe przez zbyt długi czas naświetlania - może te 240s to było za dużo...?

Pojedyncza, przykładowa klatka wygląda tak:
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 8:40 pm 
Awatar użytkownika

Piotr K. napisał(a):
Hej, a co to za aparat "Sony Ar2", który wymieniłeś w pierwszym poście? Może chodzi o Sony Alpha 7 II?

A poniżej moja wersja:
Załącznik:
Sigma_30x240s_iso200_f4.jpg

Parametry: Canon 1000D, Samyang 135 mm @ f/4, 30x240s, ISO200, EQ3-2 z guidingiem w RA, ręczny dithering co 2 klatki, bez darków, bez flatów. Stack Sigmą 2.0 w programie Regim, z tiffów wywołanych w Digital Photo Professional 4. Obróbka minimalna w GIMPie 2.10, tylko usunięcie LP i delikatne rozciągnięcie levelsami.

Ogólnie bardzo mi zależy na jak najwierniejszym oddaniu kolorów i nie przepaleniu gwiazd, dlatego na razie eksperymentuję z niskim iso (żeby mieć jak największy zakres dynamiczny), a balans bieli zawsze mam ustawiony na Daylight.

Co mnie trochę zdziwiło to to, że większość słabych gwiazd wyszła mi biała/szara, a powinny być żółtawe, w róznych odcieniach (jeśli wierzyć temu, co pokazuje Sky Safari). U Ciebie też widać więcej żółtawych gwiazdek. Może u mnie wyszły białe przez zbyt długi czas naświetlania - może te 240s to było za dużo...?

Pojedyncza, przykładowa klatka wygląda tak:
Załącznik:
L_0030_ISO200_240s__18C.JPG

Nazwa aparatu poprawiona :D, zjadłem 7 ;)
Co do koloru gwiazd, to być może jest jeszcze kwestia stackowania. Przed chwilką zrobiłem próbę i ten sam materiał złożyłem z programie DSS, który dość mocno przekłamał kolory gwiazd (nie wspominając o innych błędach). Materiał, który pokazałem w pierwszym poście składany był natomiast w Pixinsight.

PostWysłany: Śro Cze 05, 2019 8:53 pm 
Awatar użytkownika

JaLe napisał(a):
Co do koloru gwiazd, to być może jest jeszcze kwestia stackowania. Przed chwilką zrobiłem próbę i ten sam materiał złożyłem z programie DSS, który dość mocno przekłamał kolory gwiazd (nie wspominając o innych błędach). Materiał, który pokazałem w pierwszym poście składany był natomiast w Pixinsight.

Być może DSS nie do końca dobrze interpretuje informacje o balansie bieli w Sony Aplha? Nie wiem, nie znam się, tak mi tylko przyszło do głowy :) A poniżej jeszcze wersja robiona "po bożemu", to znaczy stackowana z surowych klatek. O dziwo wyszły całkiem dobre kolory gwiazd (a przynajmniej mniej wyprane z koloru niż w wersji wywołanej w DPP4) (edit - balans bieli na ekranie laptopa mam ustawiony na 5500K, i właśnie zobaczyłem, że na ekranie telefonu sporo gwiazd jest niebieskawych), Przy dolnej krawędzi zdjęcia jest ewidentnie nieostro. Ciekawe czy to wina obiektywu, matrycy, czy jakiegoś ugięcia między aparatem a obiektywem... A te pojaśnienia na rogach to chyba ampglow, przy ekspozycjach 240 s w temperaturze 17-18*C chyba ma prawo się już pojawić... (nie robiłem darków).
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 06, 2019 7:54 am 
Awatar użytkownika

Może to wina rotacji? Tak na marginesie, to moje zdjęcie jest składane z jpg. Świadomie wybrałem taka opcję, bo jeden ARW waży ponad 80MB, a jpg tylko 25MB. Po za tyn nie sprawdzałem czy PIX składa ARW :roll:

PostWysłany: Pią Cze 07, 2019 10:07 pm 
Awatar użytkownika

Jeszcze trochę popracowałem nad zdjęciem.

Załączniki:

PostWysłany: Pon Lip 01, 2019 2:12 pm 
Awatar użytkownika

Żeby nie tworzyć kolejnych wątków, to wrzucam kolejne dwa testy - tym razem wykonane Czerwonym Kotem.
M27 i okolice vdB140 z widoczną mgławicą NGC7008.

Załączniki:

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 10:19 am 
Awatar użytkownika

Żeby nie mnożyć tematów to wrzucam tutaj. Kolejny test, tym razem RedCat z podpiętą kamera QHY 163m prowadzone na Star Adventurer bez guidu.

Ponieważ w końcu doczekałem się złączki i kawałka nieba postanowiłem złapać ostrość. Uważam, że sporo mogę poprawić, dlatego zdjęcie pokazuję jako testowe.
Warunki, cirrus + Księżyc czyli warunki odbiegające nawet od dobrych, ustawione na Polarną tak sobie.

Czasy: Ha: 7 x 120 [s] LRGB po 18 x 30 [s] w sumie 44 minuty, bez klatek kalibracyjnych czyli brak darków, flatów i biasów. Lekko scropowane i pomniejszone, dla celów forumowych.
Uważam, że minimalna ilość sensownego materiału to co najmniej po 40 klatek na każdy kanał, może nawet w Ha 80.

Wg mojej oceny zestaw zapowiada się całkiem dobrze, a Wy jak uważacie?

Załączniki:

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 12:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
U mnie przy agresywnej obróbce wyszło mniej więcej tak (Nikon D800 niemodyfikowany, samyang 135 f2.4 bodajrze):

Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lip 18, 2019 12:43 pm 
Awatar użytkownika

Fajne! Ale na Twoim miejscu nie bałbym się kadrowania i wyciągnięcia kolorów mgławic :)

Załączniki:

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 10:28 am 
Awatar użytkownika

Tym razem 2 godzinki H-alfa podczas pełni. Czy w tym sezonie ukończę to zdjęcie? Będzie trudno, bo sezon na Amerykę już mija :/

Załączniki:

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 10:34 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
JaLe napisał(a):
Tym razem 2 godzinki H-alfa podczas pełni. Czy w tym sezonie ukończę to zdjęcie? Będzie trudno, bo sezon na Amerykę już mija :/

Nie przedsadzajmy, praktycznie można ją fotografować do końca października. Teraz nocy będzie przybywać szybciej niż Łabądek będzie kierował się ku zachodowi. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 10:37 am 
Awatar użytkownika

Dominik Woś napisał(a):
JaLe napisał(a):

Nie przedsadzajmy, praktycznie można ją fotografować do końca października. Teraz nocy będzie przybywać szybciej niż Łabądek będzie kierował się ku zachodowi. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Masz rację. Moja wina, że nie dopisałem, że sezon się kończy z mojej miejscówki, gdzie mam dość mocno ograniczone pole widzenia :/

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 2:22 pm 

Świetne są gwiazdki z tego apo, zupełnie jak szpileczki :) Ostrość się nie rozjeżdża podczas sesji?
P.s czy takie male spajki mozna dostac z kazdego rodzaju matryca?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 2:56 pm 
Awatar użytkownika

KrzyCel napisał(a):
Świetne są gwiazdki z tego apo, zupełnie jak szpileczki :) Ostrość się nie rozjeżdża podczas sesji?
P.s czy takie male spajki mozna dostac z kazdego rodzaju matryca?

Gwiazdki są faktycznie bardzo miłe dla oka. Z tego co obserwuje, to w każde apo są wpisane taki mikrospajki.
Nie ma też problemu z utrzymaniem ostrości, problematyczne jest raczej jej złapanie, bo RC51 nie ma focusera.
I jeszcze jedna ciekawa własność, nie widzę potrzeby wykonywania darków i flatów. Ale to są cały czas testy, więc zdanie mogę jeszcze zmienić.

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 4:17 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków - W-wa
Ładnie wyszło to Ha !

Pozdr

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 8:10 pm 
Awatar użytkownika

TUR napisał(a):
Ładnie wyszło to Ha !

Pozdr

Dzięki. Tak Ha.

PostWysłany: Pią Sie 16, 2019 8:16 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Ładnie wyszło, ale ... musisz Jarku unikać pozostawiania rozjaśnienia na zdjęciu bez sygnału w tle lub nawet sztucznego rozjaśniania tła. Tak takie coś wygląda na histogramie. Jest to mocno nieporządane dla narrowbandu, który opiera się właśnie na odpowiednim kontraście.

Załącznik:

Dodatkowo, pomimo wciąż niewielkiej ilości materiału można już pokusić się o wyciągniecie więcej kontrastu z samej Ameryki i Pelicana (np. akcja - Local contrast enhancement w PS). Poniższa animacja pokazuje różnicę.

Załącznik:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 17, 2019 6:39 am 
Awatar użytkownika

Zgadzam się z tymi uwagami, pod warunkiem posiadania odpowiedniej ilości materiału.
Świadomie nie podkręcałem kontrastu, ze względu na pojawiające się plamki (czy sam nie wiem jak to nazwać).
Jeżeli uda mi się dodać 2h w Ha, to na pewno pójdę w tym kierunku o którym wspomniałeś :)

PostWysłany: Pon Sie 19, 2019 10:39 am 
Awatar użytkownika

Chyba na tym zakończę zbieranie materiału w Ha.
100 x 180[s] i trochę mocniejsza obróbka

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: pablo12311 oraz 32 gości