Nadawczo-odbiorcze okolice Kruka

PostDominik Woś | 20 Cze 2019, 16:10

Anteny (NGC4038 i NGC4039) to jedna z bardziej znanych, kolidujących ze sobą par galaktyk, niestety w naszych szerokościach geograficznych (Polska) trochę nisko nad horyzontem. W RPA gwiazdozbiór Kruka przechodzi w zasadzie przez zenit. Galaktyki odległe są od Drogi Mlecznej o około 45 milionów lat świetlnych. Oczywiście przydałaby się dłuższa ogniskowa dla uchwycenia detalu w samych galaktykach ale nie jest łatwo zabrać taką na wyjazd samolotem. :? Może kiedyś. :)

Takahashi Epsilon 130D @F3,3, QHY22, Takahashi EM-10, Bateleur Nature Reserve (RPA), czerwiec 2019, LRGB (335:25:20:25min):

Nadawczo-odbiorcze okolice Kruka: ngc4038-39_66proc.jpg


Wersja z oznaczeniem kluczowych obiektów w kadrze:

Nadawczo-odbiorcze okolice Kruka: ngc4038-39_66proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGrzędziel | 20 Cze 2019, 17:28

Przepiękne zdjęcie tego pięknego obiektu.
Gratulacje!
Refraktor CFF 140mm z kamerą CCD na montażu paralaktycznym z mechanizmem zegarowym i inne podobne astrozabawki
 
Posty: 53
Rejestracja: 04 Mar 2016, 23:52
Miejscowość: Mysiadło

 

Posttayson.82 | 20 Cze 2019, 19:27

Piękne!
Klatki po ile minut?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 20 Cze 2019, 19:41

tayson.82 napisał(a):Piękne!
Klatki po ile minut?


Dzięki Panowie za miłe słowa. To było jedno z trudniejszych zdjęć do obrobienia. Poza tym, najbardziej podobają się nam zdjęcia obiektów, które już wielokrotnie widzieliśmy, a ja chyba trochę ostatnio pod prąd idę. :wink:

Klatki standardowo, dla luminancji i dla RGB to 5 minut każda. Przy F3,3, z ICX694 wydaje się to być optymalny czas naświetlania, pod w miarę ciemnym niebem.

Tytułem opisu dodam może jeszcze, że te "wąsy" mają długość około 350 tysięcy lat świetlnych a same galaktyki średnicę około 70 tyś lat świetlnych. Prawdopodobnie taki efekt, w postaci "ogonów" będzie w przypadku spodziewanego zderzenia naszej galaktyki z galaktyką Andromedy za kilka miliardów lat.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 20 Cze 2019, 22:05

Łał Piękne Zdjęcie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBogdan J. | 20 Cze 2019, 22:58

Takich wąsów nie powstydził by się nawet Józef Piłsudski a Adaś Małysz mógłby o nich co najwyżej pomarzyć :D
Świetna robota Domek!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 21 Cze 2019, 09:23

6h L w RPA to na prawdę pokaźny materiał. Tak wyciągnięte anteny to musi być praktycznie 'max' na wąsy :)
Widać już, że środek jest niezmiernie intrygujący i tak jak napisał to byłoby marzenie wycelować tam z dużo większej ogniskowej.
Domink nie nadmienił (ale ja wiem :) ), że zebranie tego konkretnego materiału było mozolne i wymagało dużej uwagi z jego strony. Tym większe gratulacje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 21 Cze 2019, 10:36

MaPa napisał(a):6h L w RPA to na prawdę pokaźny materiał. Tak wyciągnięte anteny to musi być praktycznie 'max' na wąsy :)
Widać już, że środek jest niezmiernie intrygujący i tak jak napisał to byłoby marzenie wycelować tam z dużo większej ogniskowej.
Domink nie nadmienił (ale ja wiem :) ), że zebranie tego konkretnego materiału było mozolne i wymagało dużej uwagi z jego strony. Tym większe gratulacje.


Właśnie, miałem łącznie uzbierane 112 klatek luminancji, ale ze względu na problemy z prowadzeniem przez montaż w tamtym rejonie nieba, mogłem wykorzystać tylko najlepszych 67 klatek. :( Zmieniam też trochę strategię, będę teraz robił więcej luminancji i minimalnie koloru. Strategie tą przetestowałem już wstępnie w październiku ubiegłego roku w Roztokach Górnych i wydaje się nawet działać. :wink: Zresztą nie można fotografować zawsze w taki sam sposób, trzeba coś zmieniać, również testować nowe sposoby zbierania materiału i jego obróbki. :wink: Ważne jest tylko aby za często nie zmieniać sprzętu, gdyż czas niezbędny do jego okiełznania, można byłoby faktycznie wykorzystać na wyłuskanie fajnego kadru, szczególnie pod ciemnym niebem.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 21 Cze 2019, 12:27

Dodajmy do tego jeszcze czas potrzebny na opanowanie obróbki materiału z nowego setupu co też trochę trwa..... poza tym pod jeden setup kadrów i obiektów jest przeważnie na lata.
Paweł Radomski polował na Antenki na RODOS w tym roku, ale w innej skali no i kalenica gołębnika Szymka trochę przeszkadzała :) ale coś tam namagnesował.
Domek, fotka klasa- bym powiedział referencyjna.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostGrzegorz Czernecki | 21 Cze 2019, 14:15

Piknie :) ,szkoda, że są tak nisko :(
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostDominik Woś | 21 Cze 2019, 14:49

Dzięki, właśnie dla takich Waszych opinii warto się zamęczać po nocach, walcząc ze sprzętem, chłodem a szczególnie z brakiem snu przez kilka długich nocy. :wink:

Grzegorz Czernecki napisał(a):Piknie :) ,szkoda, że są tak nisko :(


Faktycznie u nas Anteny są dość nisko ale na drugiej półkuli, na zwrotniku praktycznie przechodzą przez zenit. Obserwując wizualnie, musieliśmy nawet poczekać 2 godziny na początku nocy, aby gwiazdozbiór Kruka trochę obniżył loty i wygodniej obserwowało się go wizualnie 12" Newtonem. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 140 gości

AstroChat

Wejdź na chat