Amelican SHO

Posttayson.82 | 18 Sie 2019, 18:58

Hej,

Po sporej walce z materią, tj polaczenie obiektywu z moja kamera udalo mi sie zebrac troche fotonow.
Najmniejszym problemem okazal sie motofocuser., najwiekszym gradienty na materiale w tlenie. Dzięki Romek za pomoc.

Łaczny czas naświetlania to ~22h, dla kazdego kanalu po ~30klatek w 15min subach, montaz IOptron CEM60EC guidowany.
Obiektyw Samyang przymkniety do f3,5, kamera QHY695A chlodzona do -25C oraz wyposazona w bezstresowe filtry Chroma.
Kosmetyczny crop, drobny resize.
Odrobina zielonego pozostawiona z premedytacja.

Oczywiscie wszystkie uwagi pozy/nega-tywne mile widziane.

Pozdro
Tayson

Amelican SHO: Amelican-small_v5.jpg

Amelican SHO: Amelican_starless.jpg
Ostatnio edytowany przez tayson.82, 18 Sie 2019, 19:20, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostKrzyCel | 18 Sie 2019, 19:18

Kolorystyka mniam, świetny detal... chyba będzie APOD ;)
 
Posty: 111
Rejestracja: 29 Cze 2016, 21:53

 

PostDominik Woś | 18 Sie 2019, 19:43

Super wyszło ale jak zwykle można mieć kilka delikatnych uwag, mam nadzieję, że na dobre dla ogólnej percepcji zdjęcia. :wink: Zobacz, że w lewym górnym rogu masz jakiś fioletowy gradient. Łatwo w sumie go zdejmiesz aby kolorystyka pasowała do palety barwnej całego kadru. :D Druga sprawa to trochę "pixseloza " z gwiazd (taka kaszka). Warto chyba "dłubnąć" w Pixie/Process/Morphology. Fajnie wygląda z zostawionym kolorem zielonym ale trochę pogarsza to kontrast. Delikate "HLVG" i zielonkawy zostanie a kontrast się lekko poprawi. Dodatkowo lekkie zdjęcie magenty i gotowe. Tak widziałbym to po tych delikatnych poprawkach.

Amelican SHO: Amelican-small_pop.jpg


A i jeszcze jedno, dzięki za pokazanie wersji bez gwiazd, ich usuwanie jednak trochę artefaktów generuje, szczególne w światłach w pobliżu ciemnych mgławic. :(

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 18 Sie 2019, 19:49

Dominik Woś napisał(a):Łatwo w sumie go zdejmiesz aby kolorystyka pasowała do palety barwnej całego kadru. :D

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie nie bardzo mam na to pomysl. Siedze juz godzine i nic nie moge wymyslic....
Podpowiesz co dokladnie dlubnales zeby poprawic róg?
dzieki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJaLe | 18 Sie 2019, 20:14

Nazwa Amelikan świetnie pasuje do tego obiektu, bo te dwie mgławice stanowią całość.
Przysłania je ciemna mgławica po środku i to właśnie świetnie widać na tych najnowszych najdoskonalszych zdjęciach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 18 Sie 2019, 23:18

tayson.82 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Łatwo w sumie go zdejmiesz aby kolorystyka pasowała do palety barwnej całego kadru. :D

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie nie bardzo mam na to pomysl. Siedze juz godzine i nic nie moge wymyslic....
Podpowiesz co dokladnie dlubnales zeby poprawic róg?
dzieki.


Tu nie ma co wymyślać tylko trzeba zrobić.

1) Trzeba zaznaczyć fragment zdjęcia z gradientem (kolor nie pasujący do całości kadru), różdżką lub lassem, dobrze jest skopiować do nowej warstwy, a tą dolną rozjaśnić levelsami aby lepiej było widać co jest nie halo;
2) Powiększenie powiedzmy 15 i wtapianie powiedzmy 35 pikseli;
3) Krzywymi dodajesz w cieniach R i delikatnie G a zdejmujesz trochę B;

Po takim zabiegu, po rozjaśnieniu różnież górnej warstwy dla celów porównania wygląda to tak jak na poniższej animacji:

Amelican SHO: Amelican-small_v5_gr.gif


Teraz już tylko delikatny tuning kolorystyczny, czyli:

Amelican SHO: Amelican-small_v5_gr_2.jpg


I gotowe. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 18 Sie 2019, 23:38

Wielkie dzięk!
Tego akurat nie próbowałem.
Amelican SHO: Amelican-TIFF5.jpg



Ps.
Wyszły lekkie, czarne obwodki po użyciu bicubic spline na tlenie i siarce po alignacji do wodoru :-), ale sobie poradziłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 19 Sie 2019, 06:14

Teraz, po delikatnych poprawkach, jest piękne. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 19 Sie 2019, 07:42

Co prawda nie wiem dlaczego ale ta nazwa tego obiektu mnie lekko wku...wia :D ale zdjęcie bardzo ciekawe i bez tego zielonego jednak dużo lepsze w odbiorze :D
Gratulacje!
p.s Co to oznacza bezstresowe filtry Chroma :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 19 Sie 2019, 08:51

Bogdan J. napisał(a):Co prawda nie wiem dlaczego ale ta nazwa tego obiektu mnie lekko wku...wia :D


Nie wiem czy mogę to sobie przypisać ale tutaj geneza :D :D :D. I dalej będę propagował tę nazwę :!:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&p=347322


Bogdan J. napisał(a):..... i bez tego zielonego jednak dużo lepsze w odbiorze :D


Kwestia gustu naturalnie, ale z zielonkawym paleta wydaje się być pełniejsza.
Najlepiej z i bez :)


Tayson - bardzo ładna praca - też w to celowałem ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 19 Sie 2019, 11:55

Fajnie Mapa, to będzie ciekawe porównanie jak to skończysz :!:
Nie ma się co przejmować po prostu jakoś tak działa mi ten "Amelican" na nerwy i to tyle :D :D :D
Ja już mam obfotografowany ten rejon i raczej wracać do niego nie będę no chyba, że jeszcze wycinek z ciekawą mgławicą.

Amelican SHO: NGC7000-nowy-narrow-copy.jpg


Amelican SHO: NGC7000_saturate_koniec.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 19 Sie 2019, 17:26

Dzięki.
Bezstresowe filtry to takie które nie dają halo.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostBogdan J. | 19 Sie 2019, 20:57

tayson.82 napisał(a):Dzięki.
Bezstresowe filtry to takie które nie dają halo.

Filtry baadera pewnie im nie dorównują ale Ha i SII nigdy nie dawały mi żadnego halo. Co do OIII to przy niezbyt czystej atmosferze faktycznie lubią pokazać halo wokół jaśniejszych gwiazd.
Kiedy przejrzystość jest jednak idealna tego efektu nie ma.
No cóż, mnie chyba jednak zestresowała by cena jednego takiego filtra :D 650$ to jednak moim zdaniem przesada :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 20 Sie 2019, 12:33

Faktycznie to może być bardzo pomocne bo walka z blurami choć może nie jest aż tak trudna to jednak pracochłonna.
Tomku gdzie Ty kupowałeś i za ile swoje filtry? Cena jest jednak mocno zaporowa :shock:
Tak przy okazji szperania za cenami i filtrami natrafiłem na nowe filtry baadera. Nawet nie wiem kiedy zaczęli produkować filtry narrowbandowe 4,5nm:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... unted.html
Ciekawe jak wygląda teraz ich specyfikacja w porównaniu z Chromami lub Astrodonami bo cena jest jednak bardziej akceptowalna?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat