IC1613 - galaktyka karłowata w Wielorybie

PostDominik Woś | 28 Wrz 2019, 15:18

Kontynuacja planu fotografowania galaktyk karłowatych. Pokazywałem kiedyś galaktykę karłowatą w Piecu (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=483895#p483895), a kilka lat wcześniej też taką "zakurzoną" w Strzelcu (https://astrofotografia.eu/ngc-6822/). Przyszła pora na zmierzenie się z kolejnymi karłami a na "pierwszy ogień" idzie Karzeł Wieloryba, który jako ciekawy obiekt wizualny, został mi "zasuflowany" przez Łukasza (lukost) jako być może równie ciekawy i do tego rzadko prezentowany astrofotograficznie. Być może jest to nawet debiut tej galaktyki na Forum.

IC1613, czyli Karzeł Wieloryba to galaktyka nieregularna oddalona od Słońca o 2,4 mln lat świetlnych. Została odkryta w 1906 roku przez Maxa Wolfa, niemieckiego astronoma i pioniera w dziedzinie astrofotografii.

Galaktyka jest członkiem tzw. Lokalnej Grupy Galaktyk. Ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Ziemi, jest dość dobrze zbadana, szczególnie, że jest to galaktyka z bardzo małą zawartością przesłaniających jej wnętrze pyłów (czyli jest stosunkowo "przezroczysta").

Takahashi Epsilon 130D @F3,3, QHY22, Takahashi EM-10, Bateleur Nature Reserve (RPA), sierpień/wrzesień 2019, LRGB (290:45:45:45min):

IC1613 - galaktyka karłowata w Wielorybie: ic1613_75proc.jpg


Wersja z opisem obiektów w kadrze:

IC1613 - galaktyka karłowata w Wielorybie: ic1613_75proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlukost | 28 Wrz 2019, 15:51

Ciekawy obiekt i świetne zdjęcie! Oglądaliśmy ICka kilkakrotnie teleskopem 300mm, pod niebem południowej Afryki był bezproblemowo widoczny, choć bez śladów jakiejkolwiek struktury.
Gdyby ktoś był zainteresowany tematem obserwacji mniej znanych członków Grupy Lokalnej, polecam ten artykuł:
https://www.skyandtelescope.com/observi ... cal-group/
Z opisanych tam celów mam zaliczone prawie wszystko, prócz Karła Wodnika i UGC 12613 w Pegazie.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostMaPa | 28 Wrz 2019, 16:22

Premiera i tyle w temacie. Rzadkość, rodzynek na salonach astrofoto tak ogólnie.
Jak podpatrywałem pojedyncze klatki to ten maczek nie pociągał. Tutaj w kolorze nabrał innego wymiaru.Świetna praca.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 28 Wrz 2019, 17:10

lukost napisał(a):Gdyby ktoś był zainteresowany tematem obserwacji mniej znanych członków Grupy Lokalnej, polecam ten artykuł:
https://www.skyandtelescope.com/observi ... cal-group/
Z opisanych tam celów mam zaliczone prawie wszystko, prócz Karła Wodnika i UGC 12613 w Pegazie.


Dzięki za artykuł, ciekawy. Dwarf'a Wodnika może być ciężko fotograficznie wyciągnąć, dość mały jednak jest 2,1'x1,1' tylko. :( Ten w Pegazie byłby fajnym celem już dla ogniskowej 700-800mm, chociaż lepiej byłoby użyć tak z 1500mm. :wink:

Jak zbiorę siły to zobaczymy co wyjdzie z WLM-a. :wink:

Krótki artykuł o NGC1613 można znaleźć tutaj: https://www.eso.org/public/poland/news/eso1603/?lang

MaPa napisał(a):Premiera i tyle w temacie. Rzadkość, rodzynek na salonach astrofoto tak ogólnie.
Jak podpatrywałem pojedyncze klatki to ten maczek nie pociągał. Tutaj w kolorze nabrał innego wymiaru.Świetna praca.


Czyli zaglądałeś przez ramię. :wink: Faktycznie, jak się ma podgląd, poprzez zdalny pulpit, tego co schodzi z matrycy, można lepiej podejrzeć pojedyncze klatki.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpatrix | 28 Wrz 2019, 18:18

Piękne zdjęcie i piękny obiekt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostTUR | 28 Wrz 2019, 18:23

Piękne !
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostJaLe | 28 Wrz 2019, 21:10

Ale smakowity kąsek :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postlukost | 28 Wrz 2019, 23:12

lukost napisał(a): Z opisanych tam celów mam zaliczone prawie wszystko, prócz Karła Wodnika i UGC 12613 w Pegazie.

Ten wpis już się zdezaktualizował. :) Dzisiejsza szybka sesja (zakończona ekspresowym złożeniem Taurusa, bo niespodziewanie zaczęło kropić) pozwoliła wyłapać Karła Pegaza (5.0'x2.7', 13.3mag). Obiekt to podłużne, dość ulotne pojaśnienie tła, w konfiguracji lustro 350/1500 plus ES 14 mm oczywiste i w zasadzie widoczne z marszu. Jak to się stało, że nigdy wcześniej nie spojrzałem na tą galaktykę :?:
Na Wodniku poległem, ale tu zdecydowanie trzeba ciemniejszego nieba.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostBogdan J. | 29 Wrz 2019, 13:24

Świetna kolorystyka i detal oraz separacja! Dla mnie troszkę za duży szum ale to pewnie koszt właśnie takiego procesu zdjęcia.
Zastanawiam się czy robiłeś dekonwolucje bo choć po nich wyłazi z tła dwa razy tyle galaktyczek i gwiazdek to jednak szum później ciężki jest do zniwelowania.
Oczywiście to szum akceptowalny i pozostaje już w gestii autora. Taka delikatna ziarnistość zdjęcia jest w modzie :lol:
Gratuluję kolejnego zdjęcia!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 29 Wrz 2019, 14:01

Bogdan J. napisał(a):Dla mnie troszkę za duży szum ale to pewnie koszt właśnie takiego procesu zdjęcia.
Zastanawiam się czy robiłeś dekonwolucje bo choć po nich wyłazi z tła dwa razy tyle galaktyczek i gwiazdek to jednak szum później ciężki jest do zniwelowania.
Oczywiście to szum akceptowalny i pozostaje już w gestii autora. Taka delikatna ziarnistość zdjęcia jest w modzie :lol:


Co ekspert to ekspert. :wink: Faktycznie zrobiona lekka dekonwolucja aby lepiej uwydatnić słabsze gwiazdki. Szum pozostawiłem celowo na takim poziomie jak jest aby zdjęcie nie wyglądało zbyt czysto i zachować prawidłowe poziomy dla tła. Często trzeba zdecydować się czy szum skasować (nie ma problemu aby zrobić to skutecznie i całkowicie) ale kosztem jest zbytnie rozjaśnienie lub przyciemnienie tła i trochę czasami sztuczny wygląd zdjęcia. Zawsze będzie dylemat, czy chcemy pokazać więcej przy pewnym poziomie szumu czy mniej i "czyściej". :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 29 Wrz 2019, 15:32

O to właśnie mi chodziło :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat