* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Temat postu: NGC6888- PÓŁKSIĘŻYC (C11, QHY247C) - 96x60s
PostWysłany: Nie Wrz 29, 2019 9:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Pierwsze podejście do obiektu NGC6888, póki co zebrane 96 klatek po 60s:
Załącznik:

Opis formalny:
Kod:
Obiekt: NGC-6888 (Mgławica Półksiężyc)
Gwiazdozbiór: Łabędź (Cygnus)
Teleskop: Celestron C11-A XLT
Montaż: NEQ-6 PRO (zmodyfikowany - neq6 belt) + TDM (telescope drive master) + GUIDING
Akcesoria: Reduktor ogniskowej 0,72
Filtr: Baader UV-IR-CUT
Kamera: QHY 247C
- Czas ekspozycji: 96 x 60s (LIGHT FRAME) [ 47 (FLAT FRAME) ]
- Temperatura kamery: -20C
- Inne parametry: Gain (ISO) 1000/4000
Obróbka zdjęcia: PixInsight

I jeszcze wersja z Astrometry:
Załącznik:

Post będzie sukcesywnie uzupełniany jak dozbieram materiał i poddam zdjęcie ponownej
obróbce.

Richard Feynman

Temat postu: Re: NGC6888- PÓŁKSIĘŻYC (C11, QHY247C) - 96x60s
PostWysłany: Pon Wrz 30, 2019 3:25 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Kurdę.
Zauważyłem, że bardzo mało "szpecjalistów" astrofoto cokolwiek pisze i Ci doradza, nie lubią Cię tutaj czy jak?
Ja się nie znam więc nie doradzę, ale jakoś dziwnie to całe zdjęcie wygląda, jakbyś zrobił zdjęcie ekranu, na którym wyświelta się zdjęcie.

Duże gwiazdy jakby zoomem wszystko było robione....na pewno coś nie tak jest z Twoimi pracami, aczkolwiek i tak zazdroszę, że masz chęci i potrafisz coś pokazać....

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 30, 2019 4:11 pm 
Awatar użytkownika

Ja robię zdjęcia Celestron C11 (ogniskowa z korektorem 2016mm), wiem że jest jej prowadzenie nie jest jeszcze idealne więc to może być powód że wychodzą duże gwiazdy.
Drugi to liczba klatek / czas ekspozycji: liczba klatek powinna być większa (też 3h materiału minimum), czas ekspozycji chciałbym wydłużyć do 300s na klatkę -
ale muszę wyeliminować pewne problemy z prowadzeniem (np. mam trochę niewyważoną tubę w osi deklinacji ze względu na szukacz i guider).
Trzeci problem to obróbka, wykorzystuje PixInsight, którego uczę się na bieżąco i jak wyciągnę na zdjęciu detale to nie mogę się pozbyć do końca tła i też bardzo jasnych
gwiazd. Ale myślę że powolutku dojdę do lepszych zdjęć - szczególnie że wszytko rozgryzam sam na podstawie tutoriali itp. (póki co jak porównałem sobie ze zdjęciami z przed roku to jest dużo lepiej). Fakt mógłbym zmienić teleskop na APO i byłoby łatwiej, ale ja lubię ten sprzęt co mam - szczególnie że ta C11 dobrze się sprawdza w wizualnych obserwacjach. Dziękuję za opinię.

Richard Feynman

PostWysłany: Pon Wrz 30, 2019 4:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Mnie się podoba. Tak wyglada w dużym lusterku 12" i więcej.
Lubię tą mgławice. Jest sprawdzianem możliwości teleskopu.

Nagler 5mm, 7mm, 11mm, 17mm
ES24mm.
Lumikony OIII/2" i UHC/2", UB/2", Astronomik H-Beta/2" Baader H-Beta/2"
C5DmkII, C 7D, C100-400L, C50/1.4, C24-80L

PostWysłany: Śro Paź 02, 2019 9:18 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
wampum napisał(a):
Kurdę.
Zauważyłem, że bardzo mało "szpecjalistów" astrofoto cokolwiek pisze i Ci doradza, nie lubią Cię tutaj czy jak?
Ja się nie znam więc nie doradzę, ale jakoś dziwnie to całe zdjęcie wygląda, jakbyś zrobił zdjęcie ekranu, na którym wyświelta się zdjęcie.

Duże gwiazdy jakby zoomem wszystko było robione....na pewno coś nie tak jest z Twoimi pracami, aczkolwiek i tak zazdroszę, że masz chęci i potrafisz coś pokazać....

Wydaje mi się, że C11, nawet z reduktorem to może być ślepa ścieżka jeśli chodzi o fotografowanie DS-ów. Długa ogniskowa jest bardzo podatna na seeing i błędy prowadzenia montażu, teleskop nie najlepiej osiąga równowagę termiczną, ze względu na duży i zamknięty korektorem tubus a reduktor też pewnie nie poprawia właściwości optycznych. Można spróbować z mgławicami planetarnymi, powinno być lepiej.

Jeśli mogę coś na szybko poradzić to rezygnację z tych opisów na zdjęciu, dla mnie wygląda to słabo i nie ułatwia ewentualnego zerknięcia na nie w celu podpowiedzi co poprawić, ulepszyć.

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 02, 2019 11:20 am 
Awatar użytkownika

Dominik Woś napisał(a):
wampum napisał(a):
Kurdę.

Wydaje mi się, że C11, nawet z reduktorem to może być ślepa ścieżka jeśli chodzi o fotografowanie DS-ów. Długa ogniskowa jest bardzo podatna na seeing i błędy prowadzenia montażu, teleskop nie najlepiej osiąga równowagę termiczną, ze względu na duży i zamknięty korektorem tubus a reduktor też pewnie nie poprawia właściwości optycznych. Można spróbować z mgławicami planetarnymi, powinno być lepiej.

Jeśli mogę coś na szybko poradzić to rezygnację z tych opisów na zdjęciu, dla mnie wygląda to słabo i nie ułatwia ewentualnego zerknięcia na nie w celu podpowiedzi co poprawić, ulepszyć.

Pozdrawiam,
Dominik

Da się na C11 zrobić dobre zdjęcie tej mgławicy, ale jeszcze muszę popracować nad błędami prowadzenia - tutaj "wzorcowe" zdjęcie jakie znalazłem na Astrobin:
Riedl Rudolf - NGC6888

Richard Feynman

PostWysłany: Śro Paź 02, 2019 11:53 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
JanBielanski napisał(a):
Da się na C11 zrobić dobre zdjęcie tej mgławicy, ale jeszcze muszę popracować nad błędami prowadzenia - tutaj "wzorcowe" zdjęcie jakie znalazłem na Astrobin:
Riedl Rudolf - NGC6888

Zauważ Janie, że on detalu na mgławicy i w tle mam pewnie mniej niż z 10 cm APO dałoby się wyciągnąć. Gwiazdy też nie najładniejsze z obwódkami/halo.

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Mateusz_D, wampum oraz 53 gości