Dwie kule Perseusza w pełni ;-)

PostMateusz_D | 14 Paź 2019, 09:58

Weekend upływał pod znakiem pełni postanowiłem więc poświęcić ten czas na testy setupu (a miałem ich do przeprowadzenia całkiem sporo). Po ostatnich niesympatycznych przygodach z alignacją GoTo przez EQ ASCOM i Stellarium przesiadłem się na Plate Solving w APT i opcję GoTo++ (i jest bomba!). Dopieszczałem również ustawianie na biegun z SharpCapem. No i chyba co najważniejsze oswajałem się z niedawno zakupionym ED80 (do tej pory tylko radzieckie obiektywy jak Tair/Jupiter) jest to więc zatem nasz debiut.

Ostatnio nie miałem wielu okazji do robienia zdjęć więc głód astrofotograficzny urósł całkiem spory i musiałem coś ustrzelić. ;) Ze względu na pełnię i niedawno zamontowane oświetlenie uliczne przy mojej miejscówce szukałem obiektu nie-mgławicowego, w miarę jasnego, dostatecznie oddalonego od Księżyca no i będącego dość wysoko. Wybór padł na NGC 884 i NGC 869. Jest to moja pierwsza próba z gromadami otwartymi (i z gromadami w ogóle nie licząc jednej wypociny M13 z początków zabawy w astrofoto) zarówno jak chodzi o akwizycję i obróbkę. W czasie sesji ostatecznie przegrałem z meridian flipem - 2/3 materiału zebrała się właśnie po zablokowaniu się montażu - kolejna nauka na przyszłość :) (do tej pory wcale o tym nie myślałem).

ED80 na HEQ5, canon eos 600d (moded); 74 x 60s + darki/biasy/flaty; Obróbka: DSS, PS, LR ( + kalibracja w eXcalibratorze)

crop ze względu na średni kadr - nie przyłożyłem się bo i też nie to było głównym celem sesji.
Załączniki
Dwie kule Perseusza w pełni ;-): Autosave16b-RGB ps_l4_ps final (crop) S.jpg
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

PostMaPa | 14 Paź 2019, 16:18

Pola gwiazd to dobry cel na pierwsze sesje. Dobrze potrafią sprawdzić jakość uzyskanego obrazu. Można poćwiczyć mniej wymagającą obróbkę a i Księżyc jak widać nie taki straszny.
Wydaje mi się, że potrzebujesz lepiej ostrzyć. Kolor już fajnie wychodzi na gwiazdkach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMateusz_D | 14 Paź 2019, 17:07

Ostrość uciekła zdecydowanie. Ostrzyłem na oko. Korzystam z APT i jest tam opcja ustawienia ostrości softwarowo, ale jeszcze nie korzystałem (kolejny punkt programu na najbliższą sesję). Maski na ten moment brak.
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat