* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: Dwie kule Perseusza w pełni ;-)
PostWysłany: Pon Paź 14, 2019 8:58 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Weekend upływał pod znakiem pełni postanowiłem więc poświęcić ten czas na testy setupu (a miałem ich do przeprowadzenia całkiem sporo). Po ostatnich niesympatycznych przygodach z alignacją GoTo przez EQ ASCOM i Stellarium przesiadłem się na Plate Solving w APT i opcję GoTo++ (i jest bomba!). Dopieszczałem również ustawianie na biegun z SharpCapem. No i chyba co najważniejsze oswajałem się z niedawno zakupionym ED80 (do tej pory tylko radzieckie obiektywy jak Tair/Jupiter) jest to więc zatem nasz debiut.

Ostatnio nie miałem wielu okazji do robienia zdjęć więc głód astrofotograficzny urósł całkiem spory i musiałem coś ustrzelić. ;) Ze względu na pełnię i niedawno zamontowane oświetlenie uliczne przy mojej miejscówce szukałem obiektu nie-mgławicowego, w miarę jasnego, dostatecznie oddalonego od Księżyca no i będącego dość wysoko. Wybór padł na NGC 884 i NGC 869. Jest to moja pierwsza próba z gromadami otwartymi (i z gromadami w ogóle nie licząc jednej wypociny M13 z początków zabawy w astrofoto) zarówno jak chodzi o akwizycję i obróbkę. W czasie sesji ostatecznie przegrałem z meridian flipem - 2/3 materiału zebrała się właśnie po zablokowaniu się montażu - kolejna nauka na przyszłość :) (do tej pory wcale o tym nie myślałem).

ED80 na HEQ5, canon eos 600d (moded); 74 x 60s + darki/biasy/flaty; Obróbka: DSS, PS, LR ( + kalibracja w eXcalibratorze)

crop ze względu na średni kadr - nie przyłożyłem się bo i też nie to było głównym celem sesji.

Załączniki:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Dwie kule Perseusza w pełni ;-)
PostWysłany: Pon Paź 14, 2019 3:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Pola gwiazd to dobry cel na pierwsze sesje. Dobrze potrafią sprawdzić jakość uzyskanego obrazu. Można poćwiczyć mniej wymagającą obróbkę a i Księżyc jak widać nie taki straszny.
Wydaje mi się, że potrzebujesz lepiej ostrzyć. Kolor już fajnie wychodzi na gwiazdkach.

Temat postu: Re: Dwie kule Perseusza w pełni ;-)
PostWysłany: Pon Paź 14, 2019 4:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Ostrość uciekła zdecydowanie. Ostrzyłem na oko. Korzystam z APT i jest tam opcja ustawienia ostrości softwarowo, ale jeszcze nie korzystałem (kolejny punkt programu na najbliższą sesję). Maski na ten moment brak.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości