Północna Flara

Postiro | 29 Lis 2019, 21:06

Wielu z nas ma utrwalone gdzieś z tyłu głowy, że na Polarną to się zwraca uwagę, jak się ustawia montaż. Jeżeli już chodzi o jakieś skarby nocnego nieba, to już tam nic spektakularnego nie ma... są tam jakieś otwarte NGC'ki, kilka galaktyk, jakieś planetarki na krzyż, ale żadnych fajerwerków, no może poza faktem, że obok mieszka Smok. Czasami, ktoś mruknie o IFN'ie, ale to legendy...
I pewnie dlatego, kiedy wycelowałem tam zestaw, nie zdawałem sobie sprawy, że w połączeniu z bieszczadzkim niebem, trafiłem chyba na najjaśniejszy IFN w mojej dotychczasowej kolekcji.

Niecałe 50 klatek po 120s modyfikowanym Nikonem D610 z Samyangiem 135mm i efekt poniżej:

Północna Flara: polaris-flare-ifn.jpg


wersja dla kartografów:

Północna Flara: polaris-flare-ano.jpg


oraz wersja robocza, jako materiał poglądowy - trochę odarta z tych "okronych kropeczek, co to wszystko zasłaniają":

Północna Flara: polaris-flare-nostar.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaPa | 29 Lis 2019, 23:17

To ja może tak skomentuje :shock: :shock: :shock:

:D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postekolog | 29 Lis 2019, 23:38

iro napisał(a):jako materiał poglądowy - trochę odarta z tych "okropnych kropeczek ..."


No i dobrze, żeś to dał.
Faktycznie szczena opada, że przy Polarnej takie rzeczy można wyłapać ... dajcie spokój :!: :D

Siema
p.s.
dawaj na FB! ;)
Załączniki
Północna Flara: iro_ptaki.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6234
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostDominik Woś | 30 Lis 2019, 10:36

Świetnie wyszło Irku. :D Gdybyś chciał się pobawić w dokładniejsze usuwanie gwiazd to trzeba byłoby użyć Stratona. Program jest dość ciekawy i do tego kosztuje tylko 70 zł. Przydaje się do wyciągania ciemnych mgławic i koloru w nich. Próbowałem go z Twoim materiałem ale lepiej zadziała dla pełnej rozdzielczości, gdzie gwiazdy są bardziej odseparowane. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postiro | 30 Lis 2019, 13:18

Dzięki :) Niestety ze względu na wadę Samyanga, o której dyskutowaliśmy w Roztokach - czyli wrażliwości flatów na położenie obiektywu, musiałem sobie odpuścić różnicowanie kolorów w pyle... nawet kiedy robię serię flatów po 2h sesji, nie zawsze udaje się takie zdjęcie idealnie wykalibrować, szczególnie wtedy, gdy uzyska się teoretycznie duży stosunek sygnału do szumu i ciągnie się go dość mocno. Klatkę "nostars" umieściłem wyłącznie poglądowo, ale zobaczymy.. może się złamię na zakup Stratona :) W międzyczasie próbowałem zastosować ten sam algorytm w PS (opisany na stronie) - tylko "content aware fill" przy tak dużej liczbie gwiazd nie działa jak należy :)

w załączeniu różnica pomiędzy flatem dla Pegaza i dla tego IFN'a (oczywiście dość istotnie wyeksponowane - w rzeczywistości jest to dużo subtelniejsze):

Północna Flara: flat-diff.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

PostJaLe | 30 Lis 2019, 13:50

Ale tam tego jest!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postiro | 30 Lis 2019, 21:01

Jak widać, walka ze smogiem, to nie tylko u nas :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 122 gości

AstroChat

Wejdź na chat