M45 podczas pełni

PostJaLe | 07 Gru 2019, 19:17

No, prawie podczas pełni, bo L zbierałem w zeszłym miesiącu w okolicach pełni, a RGB przed wczoraj. Niestety w między czasie nie miałem szans na czyste niebo.
Dlatego jestem chyba skazany na fotografię z Księżycem :/ który jednak uniemożliwia wydobycie pyłów.
Sprzęt: RC51 + QHY 163M L:90 x 60[s] RGB 40:40:50 w klatkach 30[s]
Zdjęcia, po i przed obróbką spowodowaną motywacją Domka ;)
Załączniki
M45 podczas pełni: Plej_3_DBE_ABE SCNR TGV end.jpg
M45 podczas pełni: Plajady.jpg
Ostatnio edytowany przez JaLe, 07 Gru 2019, 22:15, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Gru 2019, 20:03

JaLe napisał(a):No, prawie podczas pełni, bo L zbierałem w zeszłym miesiącu w okolicach pełni, a RGB przed wczoraj. Niestety w między czasie nie miałem szans na czyste niebo.
Dlatego jestem chyba skazany na fotografię z Księżycem :/ który jednak uniemożliwia wydobycie pyłów.
Sprzęt: RC51 + QHY 163M L:90 x 60[s] RGB 40:40:50 w klatkach 30[s]


Jarku, trzeba jeszcze tylko lekko wyrównać poziomy, gdyż tło wpada w zielonkawy a to trochę kłóci się z mocno niebieskimi mgławicami Plejad. :wink: Trochę pyłów i mgławicy da się jeszcze wyciągnąć (jeśli wie się jak do tego podejść :wink: ). Przykładowo z Twojego JPG-a:

M45 podczas pełni: Plajady_.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Gru 2019, 20:47

Masz rację, czasami coś ucieka podczas obróbki.
Poszedłem teraz na maxa czy jest lepiej?
Załączniki
M45 podczas pełni: Plej end max.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Gru 2019, 20:59

JaLe napisał(a):Masz rację, czasami coś ucieka podczas obróbki.
Poszedłem teraz na maxa czy jest lepiej?


Jak dla mnie lepiej, jedynie trochę kolor wyblakł. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Gru 2019, 21:05

Dominik Woś napisał(a):
JaLe napisał(a):Masz rację, czasami coś ucieka podczas obróbki.
Poszedłem teraz na maxa czy jest lepiej?


Jak dla mnie lepiej, jedynie trochę kolor wyblakł. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Celowo odjąłem żeby złagodzić kolorowy szum w tle ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Gru 2019, 21:19

JaLe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
JaLe napisał(a):Masz rację, czasami coś ucieka podczas obróbki.
Poszedłem teraz na maxa czy jest lepiej?


Jak dla mnie lepiej, jedynie trochę kolor wyblakł. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Celowo odjąłem żeby złagodzić kolorowy szum w tle ;)


W Astronomy Tools masz taką akcję jak Color Blotch Reduction. Możesz spróbować użyć kilka razy. Ewentualnie w PS zredukuj szum tylko dla koloru poprzez Noise reduction, wszystkie suwaki na lewo z wyjątkiem Color noise reduction ustawionym na 30-40%.

Ewentualnie możesz swoją metodą ale postaraj się aby nie ruszać koloru dla jasnych części mgławicy (zdesaturuj sobie samo tło).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Gru 2019, 22:11

To chyba już koniec, końców ;)
Załączniki
M45 podczas pełni: Plej_3_DBE_ABE SCNR TGV end.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 08 Gru 2019, 00:21

JaLe napisał(a):To chyba już koniec, końców ;)


Super :!: Mgławica, kolory gwiazd, kształt gwiazd, nie ma się raczej do czego przyczepić. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 10 Gru 2019, 13:51

Co prawda lepsze jest wrogiem dobrego, ale na łamach dyskusji toczącej się w temacie Kalifornii i ja próbowałem coś rozświetlić w moich Plejadach ;)
Trochę przy użyciu znanych mi technik, a trochę przy zastosowaniu Troy's Astro Actions.
Załączniki
M45 podczas pełni: M 45 odszumiona.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postekolog | 10 Gru 2019, 15:46

JaLe napisał(a):Co prawda lepsze jest wrogiem dobrego, ale na łamach dyskusji toczącej się w temacie Kalifornii i ja próbowałem coś rozświetlić w moich Plejadach ;)
Trochę przy użyciu znanych mi technik, a trochę przy zastosowaniu Troy's Astro Actions.


Jako jedna z najbliższych gromad gwiazd i najbardziej widoczna gołym okiem na nocnym niebie Plejady (Messier 45) są bardzo atrakcyjnym obiektem dla zwykłych zjadaczy nieba.
Naukowcy wiedzą zaś, że są tam mgławice refleksyjne wokół najjaśniejszych gwiazd.
Kiedyś uważali je za pozostałości po materii pozostałej po powstałaych w gromadzie gwiazdach, ale obecnie uważa się je za niepowiązaną chmurę pyłu w ośrodku międzygwiezdnym, przez którą obecnie przelatuje ta gromada gwiazd.

Dlatego Twoje poprzednie zdjęcie JaLe (Wysłane: Sob Gru 07, 2019 9:11 pm - tu daję jego miniaturkę) uważam za najwspanialsze, bo to ostatnie moim zdaniem nazbyt eksponuje te odległe pyły
czyli względnie minimalizuje wyjątkowość tych mgławic tuż przy podstawowych gwiazdach tej znanej "gromady otwartej" połączonej z mgławicowością.

Siema
p.s.
Jutro kumple dadzą Twoje sympatyczne dzieło (uzyskane mimo trudnych warunków spowodowanych przez Księżyc w pełni) na FB o ile nie zaprotestujesz.
Oczywiście z opisem: "M45 podczas pełni" JaLe (astromaniak.pl)
Załączniki
M45 podczas pełni: mianiaturkaJaLe.jpg
M45 podczas pełni: plejady_jale.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostJaLe | 12 Gru 2019, 18:04

Ta pyły są widoczne na wielu najnowszych zdjęciach. Oczywiście mam za mało materiału, żeby je wyciągnąć tak pięknie jak to np zrobił Bogdan. Ale próbować zawsze trzeba ;)
Załączniki
M45 podczas pełni: Plej_3_DBE_ABE SCNR TGV end grain reductions dust.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 12 Gru 2019, 21:12

JaLe napisał(a):Ta pyły są widoczne na wielu najnowszych zdjęciach. Oczywiście mam za mało materiału, żeby je wyciągnąć tak pięknie jak to np zrobił Bogdan. Ale próbować zawsze trzeba ;)


Ładnie te pyły wyskoczyły. Fajnie je Jarku podciągnąłeś. :D Właśnie tło jest charakterystyczne dla tego obszaru w Byku.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 12 Gru 2019, 21:20

Dominik Woś napisał(a):
JaLe napisał(a):Ta pyły są widoczne na wielu najnowszych zdjęciach. Oczywiście mam za mało materiału, żeby je wyciągnąć tak pięknie jak to np zrobił Bogdan. Ale próbować zawsze trzeba ;)


Ładnie te pyły wyskoczyły. Fajnie je Jarku podciągnąłeś. :D Właśnie tło jest charakterystyczne dla tego obszaru w Byku.

Pozdrawiam,
Dominik

Dzięki, aczkolwiek uważam, że to nie jest moje docelowe zdjęcie.
Musze mieć więcej materiału, żeby aż tak agresywnie nie wyciągać.
Tak jak wspominałem uważam, że zdjęcie Bogdana jest dla mnie wyznacznikiem i kwintesencją obróbki.

ps. próbowałem też Stratona, ale jakoś sobie nie radził i zostałem przy Starnecie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 12 Gru 2019, 22:41

Ze zdjęcia na zdjęcie i wersji na wersję coraz lepiej :-)
Pięknie widać zasięg mgławicy. Wiadomo masz utrudnione zadanie ze względu na niebo więc nie jest łatwo.
Przepraszam, ze rzadko się odzywam ale wziąłem sobie urlop od astrofotografii :-) i jeszcze w dodatku mamy grubszą awarię w Hiszpanii!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 13 Gru 2019, 10:16

Bogdan J. napisał(a):Ze zdjęcia na zdjęcie i wersji na wersję coraz lepiej :-)
Pięknie widać zasięg mgławicy. Wiadomo masz utrudnione zadanie ze względu na niebo więc nie jest łatwo.
Przepraszam, ze rzadko się odzywam ale wziąłem sobie urlop od astrofotografii :-) i jeszcze w dodatku mamy grubszą awarię w Hiszpanii!

Dziękuję za wsparcie, bo zawsze mam wątpliwości czy nie zagalopowałem się w obróbce.
Życzę powodzenia w uporaniu się z technicznymi problemami, dobrze wiem, że są niesłychanie wkurzające :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 134 gości

AstroChat

Wejdź na chat