Pierwsze testy TS Photoline 130mm

PostJanBielanski | 12 Gru 2019, 21:27

Witam
Wykonałem pierwsze testy TS-Optics APO Photoline 130mm z kamerą QHY247C i innymi akcesoriami.
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: 01.jpg
TS-Optics APO Photoline 130mm - 1

Pierwsze testy TS Photoline 130mm: 02.jpg
TS-Optics APO Photoline 130mm - 2

Oczywiście podczas testów wyszły drobne defekty wymagające poprawy. Na zdjęciu Wielka Mgławica Oriona (M42) 4x120s -> 8min.
Niestety 99% zdjęć przepadło ponieważ po ustawieniu sesji zostawiłem sprzęt na 3h i w tym czasie pojawiła się drobna awaria (nie dokręciłem dobrze
gwintów mocujących i lekko wysunął się korektor z mocowania co skutkowało stratą ostrości na zdjęciach).
Na zdjęciach sprzętu widać nawet lekko wysuniętą korektor z kołem filtrowym i kamerą z wyciągu, przed sesją to poprawiłem i dokręciłem
mocniej śruby ale wyraźnie jeszcze za słabo (podczas sesji korektor z kamerą wysunął się o 3mm przez 3h ale wystarczyło aby wszystko popsuć).
Kod: Zaznacz wszystko
Teleskop: TS-Optics Photoline 130mm
Montaż: NEQ-6-PRO
Kamera: QHY247C
Filtry: IR-UV-CUT
Ekspozycja: 4x120s
Faza księżyca 98%.
Załączniki
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: M42_4x120s_TS-Photoline-130mm_QHY247C_-30C_2950x2000.jpg
M42 - pierwszy test
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 17 Gru 2019, 13:35

Z tym wysunieciem to miałeś mega szczęście z ze całość nie wyoadla!
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanBielanski | 17 Gru 2019, 16:05

Racja miałem szczęście, muszę się przyjrzeć czemu to mocowanie nie trzyma dobrze.
Kamera z kołem filtrowym waży nieco ponad 1kg. Ale sam sprzęt bardzo fajny jest łatwiej
niż przy C11 - chociaż z oceną muszę poczekać na lepszą pogodę i fazę Księżyca.
Wtedy chciałbym zrobić Vdb 141 - dwie noce po 6h (TS 130mm i C11) i porównać co wyszło.
Do tej mgławicy przymierzam się zresztą od roku i ciągle nie trafiam w pogodę - albo okolice pełni,
(przy pełni próbowałem ale wychodziło kiepsko) albo pada...
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 17 Gru 2019, 18:53

Janie, do astrofotografii najlepiej jest jeśli wszystko mocowane jest na gwinty (skręcane). Zapewnia to utrzymanie w osi optycznej wszystkich elementów zestawu. Ewentualnie można mocować na wsunięcie ale tuleję 2" należe zastąpić taką z mocowaniem na jaskółczy ogon. Zerknij jaki masz gwint w reduktorze, mam kilka adapterów z jaskółczym ogonem wykonanych kiedyś w Astrokraku, może dałoby się coś dobrać.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanBielanski | 26 Gru 2019, 02:35

Przyczyna problemu okazała się dość prosta, wgłębienie w które miał trafić pierścień zaciskowy było umieszczone o 4mm dalej.
Co widać na zdjęciach:
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: RozwiazanieProblemu.jpg
Rozwiązanie problemu mocowania.

Po wsunięciu korektora do końca pierścień zaciskowy trafiał na brzegi wgłębienia co za tym idzie nie mógł
trzymać dobrze i korektor pod wpływem ciężaru się wysuwał. Rozwiązanie okazało się proste założyłem na korektor
gumową uszczelkę i teraz po wsunięciu korektora i zakręceniu śrub dokładnie trafiam w wgłębienie mocujące w korektorze.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostTUR | 26 Gru 2019, 10:14

Cześć Jan,

Tak jak radził Ci Dominik najlepiej wszystko połączyć gwintem. Z tego co pamiętam tę 2” złączke możesz wykręcić z korektora TeleVue i w to miejsce wstawić gwintowaną złączke z obu stron do połączenia z refraktorem.

Wszystkie te żłobienia w akcesoriach, to paskudztwo, które tylko powoduje przekoszenie prostopadłości chipu kamery do osi optycznej. Trzeba sie tego pozbyć.

Ps. Guma w astrofoto nie rokuje dobrze ;)

Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostDominik Woś | 26 Gru 2019, 10:32

Guma, to się do żucia nadaje, :wink: jeśli jakieś podkładki to raczej stosujemy twardy teflon. Zauważ, że ten clamping ring (pierścień zaciskowy), zawsze przekasza oś optyczną przy dociskaniu okularu czy też korektora. Dlatego do astrofoto stosuje się apaptery oparte na jaskółczym ogonie i zaciskane trzema śrubami, jeśli mocowanie bezpośrednio na gwintach nie jest możliwe. Coś takiego jak poniżej.

Pierwsze testy TS Photoline 130mm: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanBielanski | 26 Gru 2019, 16:34

Zdaję sobie sprawę z tego że złączka jest najlepszym rozwiązaniem, tylko pytanie skąd obecnie
taką zdobyć. Dopóki żył Ś.P. Pan Janusz dorobienie odpowiedniej złączki w rozsądnej cenie było
łatwo dostępne (łącznie z ewentualnymi drobnymi korektami złączki wliczonymi w koszt złączki,
które zawsze wychodziły). Obecne rozwiązanie można by trochę poprawić zastępując gumowy
(jedyne co miałem po ręką) pierścień metalowym, tylko tuż pojawia się problem że ten pierścień trzeba u kogoś trzeba zrobić.
Na obecną chwilę to rozwiązanie wystarczy, mam nadzieję że pogoda się poprawi i uda mi się to przetestować.
Potem coś będę działał w tej sprawie.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 26 Gru 2019, 16:56

Czy ty odwiedzasz inne fora?
Jakies pol roku wisialo to u sasiadow na glownej!!!
http://www.serwisastro.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Gru 2019, 17:16

tayson.82 napisał(a):Czy ty odwiedzasz inne fora?
Jakies pol roku wisialo to u sasiadow na glownej!!!
http://www.serwisastro.pl/


Przecież Tomcio ma banner (na górze strony) na Astromaniaku. :D

Ewentualnie konkurencją może być Darek (nick "Mitek" na forum).

Słabą pogodę warto wykorzystać do zaprojektowania i zamówienia odpowiednich, sztywnych złączek. Jeśli będzie się czekać na pogodę aby coś przetestować to kolejny rok, zamiast na robieniu zdjęć, minie na testowaniu niesprawdzonych rozwiązań.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 26 Gru 2019, 18:44

???
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: Przechwytywanie.PNG



edit.
aaaa te banery sie zmieniaja....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Gru 2019, 19:29

tayson.82 napisał(a):aaaa te banery sie zmieniaja....


:wink: ... już po 9 miesiącach zauważyłeś. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanBielanski | 26 Gru 2019, 20:43

Banery widziałem, tylko teraz jest to bardziej czasochłonne - jest spora różnica
między kontaktem bezpośrednim a kontaktem przez e-mail lub forum.
Szczególnie jeśli chodzi o czas wykonania i ewentualne poprawki.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 26 Gru 2019, 21:04

JanBielanski napisał(a):Banery widziałem, tylko teraz jest to bardziej czasochłonne - jest spora różnica
między kontaktem bezpośrednim a kontaktem przez e-mail lub forum.
Szczególnie jeśli chodzi o czas wykonania i ewentualne poprawki.


Zerknij tutaj: http://www.serwisastro.pl/10-blog-realizacje.html

Modyfikacja wyciągu okularowego STARLIGHT INSTRUMENTS

Może Tomcio ma już gotowy adapter pasujący do Twojego setupu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanBielanski | 26 Gru 2019, 21:36

TUR napisał(a):Cześć Jan,
Tak jak radził Ci Dominik najlepiej wszystko połączyć gwintem. Z tego co pamiętam tę 2” złączke możesz wykręcić z korektora TeleVue i w to miejsce wstawić gwintowaną złączke z obu stron do połączenia z refraktorem.
Pozdrawiam
Paweł

OK, już wiem jaka złączkę zrobić rozkręciłem sobie mocowanie. Po stronie teleskopu mam gwint o średnicy 64mm po stronie korektora 47,5mm, podsumowując poniższe
dwie złączki fabryczne zastąpić jedną:
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: mocowanie.jpg
Mocowanie TS APO 130mm i TeleBue 0.8x

Muszę to tylko jeszcze dokładnie pomierzyć i zrobić odpowiednie rysunki.
Dziekuję za pomoc.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanBielanski | 15 Sty 2020, 21:04

Dzięki pomocy Kolegi Piotra z forum, udało się wykonać odpowiednią złączkę i ostatecznie rozwiązać problem.
Oto wykonana złączka i jej porównanie do akcesoriów z TS:
Pierwsze testy TS Photoline 130mm: OstateczneRozwiazanieProblemu-zlaczka.jpg
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat