Totalny nowicjusz

PostEazyE | 11 Sty 2020, 18:00

Witam wszystkich!

Przeglądam to forum od ładnych paru lat, jednak dopiero od jakiegoś czasu zacząłem się interesować astrofotografią. :D

Jestem posiadaczem teleskopu Sky-watcher 12 Synta Dobson oraz aparatu Canon EOS 2000D.

O ile nasz Księżyc wychodzi całkiem ładnie:
Image

...o tyle chcąc zrobić parę zdjęć zauważyłem, że nie wychodzą do końca tak jak oczekiwałem. :( Mają sie tak naprawdę nijak w porównaniu do zdjęć przedstawianych tutaj przez użytkowników tego forum.

Moje najlepsze zdjęcie drogi mlecznej(robione na statywie w warunkach pozamiejskich):
Image

Oraz najlepsze zdjęcie Andromedy(M31):
Image

Ktoś w komentarzach w sklepie internetowym o tym teleskopie przedstawił swoje zdjęcia, które całkowicie inaczej wyglądają niż moje:
Image
Image

Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś poradnik na moje warunki? Powiedział od czego zacząć lub dać znać na ile mój sprzęt pozwala(dlatego piszę w tym miejscu)?

Z góry dziękuje bardzo za pomoc, mam nadzieje że w niedalekiej przyszłości również będę mógł się pochwalić swoimi zdjęciami :)

Pozdrawiam
Sky-Watcher 12 Synta + Canon EOS 2000D
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sty 2020, 16:03
Miejscowość: Okolice Wrocławia

 

Postzloty_2000 | 11 Sty 2020, 21:39

Zwróciłeś uwagę na podpisy pod zalinkowanymi zdjęciami? Tam napisano, że montaż to Dobson z systemem go-to(przynajmniej tak rozumiem dopisek GT).
I na przykład zdjęcie M31 to stack 303 zdjęć po 8s każde.

Wpisz sobie w wyszukiwarce hasło astrofotografia i wyrzuci Ci do czytania tak na tydzień - trudno doradzić jeden czy dwa poradniki, bo to (wg mnie) jak usiłowanie prowadzenia szczegółowej rozmowy na temat "Krzyżaków" Sienkiewicza po przeczytaniu streszczenia. Tutaj trzeba czytać, czytać i "walczyć" nocami by dojść do wprawy i doświadczenia w tym niełatwym temacie.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostEazyE | 11 Sty 2020, 23:37

zloty_2000 napisał(a):Zwróciłeś uwagę na podpisy pod zalinkowanymi zdjęciami? Tam napisano, że montaż to Dobson z systemem go-to(przynajmniej tak rozumiem dopisek GT).
I na przykład zdjęcie M31 to stack 303 zdjęć po 8s każde.

Wpisz sobie w wyszukiwarce hasło astrofotografia i wyrzuci Ci do czytania tak na tydzień - trudno doradzić jeden czy dwa poradniki, bo to (wg mnie) jak usiłowanie prowadzenia szczegółowej rozmowy na temat "Krzyżaków" Sienkiewicza po przeczytaniu streszczenia. Tutaj trzeba czytać, czytać i "walczyć" nocami by dojść do wprawy i doświadczenia w tym niełatwym temacie.


Oczywiście, jednak mnie interesuje czy jest możliwość robienia zdjęć do stackowania nie posiadając elektronicznego sprzętu, ponieważ osobiście nie wyobrażam sobie ręcznego nastawiania teleskopu dla >300 z naświetlaniem po 8s każde.

Co do "walczenia", to też to rozumiem. Jednakże liczyłem na bardziej ukierunkowaną odpowiedź, zastanawiałem się od czego najlepiej zacząć, czy konieczna jest wymiana sprzętu, czy może może po prostu muszę zmienić technikę?

Moim największym problemem jest robienie zdjęć, by móc je później "zestackować", jednak nie mam bladego pojęcia jakbym miał to zrobić sprzętem który mam aktualnie...

Używając analogii - na pytanie o postać Maćka z Bogdańca nie oczekiwałem odpowiedzi o tym, abym przeszukał wszystkie książki z kilku bibliotek w poszukiwaniu tej konkretnie postaci. ;)
Sky-Watcher 12 Synta + Canon EOS 2000D
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sty 2020, 16:03
Miejscowość: Okolice Wrocławia

 

Postfizyk5 | 12 Sty 2020, 10:41

Zestakuj kilka swoich zdjęć w darmowym dssie i następnie wyciągnij je krzywym w jakimś programie do obróbki zdjęć.

https://m.youtube.com/watch?v=Oz1tIkkfSbo

https://astropolis.pl/topic/50202-5-mie ... ent-587205
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postzloty_2000 | 12 Sty 2020, 11:29

EazyE - co do braku elektroniki to się i da. Problemem jest, jak napisałeś, że przy 300 ekspozycjach trudno walczyć ręcznie i przynajmniej prowadzenie teleskopu za pozornym ruchem gwiazd się by przydało. Zawsze operowałem na statywach typu EQ i w nich wystarczy prowadzenie w jednej osi (prosty silniczek z odpowiednimi nastawami i działa) po ustawieniu na biegun - przy założeniu "zabawowego" podejścia do zdjęć. Im więcej będziesz chciał wycisnąć tym niestety więcej elektroniki trzeba.

Co do montażu Dobsona - to z tego co czytałem, widziałem i parę razy używałem to by jako tako śledzić obiekt Dobson potrzebuje minimum to chyba platformy paralaktycznej. Możesz próbować walczyć z ręcznym prowadzeniem, ale wg mnie to będzie dość męczące. Ogólnie montaż Dobsona jest postrzegany jako rzecz do obserwacji a nie astrofotografii. Możesz powalczyć z fotografią planet i Księżyca oraz Słońca, choć bardziej przydatna będzie tu kamerka by w 4-8s zebrać jak najwięcej klatek do obróbki. DSLR'em też się da. Po prostu rób zdjęcia i patrz jak wychodzą jak będzie dobrze ustawiona ostrość i naświetlenie to będzie OK.
Cała reszta obróbki to naprawdę do poczytania, bo zależy to od programu jaki będziesz chciał używać do tego.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postriklaunim | 13 Sty 2020, 01:09

EazyE napisał(a):Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś poradnik na moje warunki? Powiedział od czego zacząć lub dać znać na ile mój sprzęt pozwala(dlatego piszę w tym miejscu)?

Musiałbyś kupić platformę paralaktyczną z napędem i poprawnie całość ustawić tak by nie mieć rotacji pola i dość dobre prowadzenie (choć bez guidingu ekspozycje nie będą długie i tak). Gdy to zmontujesz i opanujesz ustawianie zaczynasz astrofotografię - wiele klatek na krótkich ekspozycjach, do tego darki, flaty i co tam potrzebne, potem obróbka - stackowanie i wyciąganie obrazu (te zdjęcia, które widzisz są po procesie obróbki, nie zarejestrujesz czegoś takiego na pojedynczej klatce).

Myśląc o astrofotografii DS bardziej praktycznie:
- montaż EQ, jakiś przyzwoity
- lustrzanka plus obiektyw / teleobiektyw / krótkoogniskowe APO
- (guiding)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat