Zima w górach,a astrofotografia

Postpatrix | 02 Lut 2020, 09:01

W sumie to żadna astrofotografia, chociaż temat jest z nią bardzo powiązany, dlatego w razie czego proszę to przenieść w inne miejsce ;)

Długo się zastanawiałem, dlaczego w okresie zimowym, przy wydawać by się mogło czystym niebie, zdjęcia czy to w Ha, czy w RGB wychodzą, a właściwie to nie wychodzą żadne. Dopiero kilka dziennych zdjęć z niedzielnych spacerów odpowiedziało mi na to pytanie, dlaczego pomimo wysokości 500 mnpm na której mieszkam, w beskidach nie da się uprawiać w zimie astrofotografii. Jako, że mieszkam na zboczu Klimczoka, toteż często tam wychodzę, czy to zimą, czy latem. Popatrzcie na zdjęcia co wisi nad kotliną żywiecką w zwykły dzień i w dzień kiedy wieje halny. Oczywiście przy halnym zdjęć też nie porobię, bo by mi sprzęt zwiało z tarasu, a tylko wtedy jest tu naprawdę czysto.

Zima w górach,a astrofotografia: IMG_7725.JPG

Zima w górach,a astrofotografia: IMG_7779.JPG



I teraz moja okolica. Z prawej Magurka, z lewej Kozia, a gdzieś tam po środku na dole moja chałupa. I tak przez całą zimę :(
Dopiero na wysokości około 700 mnpm odcinamy się całkowicie od tego syfu. A ostatnio znajomy z wielkopolski mi mówił- "ty to masz tam u siebie w górach fajne, czyste powietrze" :lol:

Zima w górach,a astrofotografia: IMG_7768.JPG

Zima w górach,a astrofotografia: IMG_7761.JPG
Ostatnio edytowany przez patrix, 02 Lut 2020, 10:50, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostJaLe | 02 Lut 2020, 09:55

No, ja wiem to od dawna i zresztą często o tym wspominam.
Latem wbrew pozorom jest tylko trochę łatwiej. Dotarło to do mnie gdy mieszkałem w Wa-wie i wracałem do małopolski.
W centralnej Polsce jest sucho, gdy wjeżdżamy do małopolski wszystko się zmienia w powietrzu jest sporo wilgoci, mgieł itp.
Gdy jest sucho to wiszą pyły. Mamy o kilkaset % trudniej uprawiać astrofotografię.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postchinczyk | 04 Mar 2020, 12:47

Fajny smog na zdjęciach , to cała tajemnica.

Pozdrawiam
Amatorska stacja pogodowa Jelenia Góra PiWS zaprasza https://piws.ovh
Awatar użytkownika
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 Lut 2018, 12:12
Miejscowość: Jelenia Góra

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kombiii oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat