* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Które zdjęcie zasługuje na tytuł astrofotografii lutego 2020 Polskiego APOD-a
Ankieta zakończyła się Śro Mar 11, 2020 7:37 am
Wschód Księżyca w pełni nad Mostem Pokoju i Mostem Grunwaldzkim- autor Jakub Bukowski 32%  32%  [ 10 ]
Mgławica IC 1795 Głowa Niedźwiedzia - autor Tomasz Habaj 13%  13%  [ 4 ]
Jowisz w świecie ciemnych mgławic - autor Marcin Paciorek 13%  13%  [ 4 ]
Mare Humorum - autor Jerzy "Loxley" Łągiewka 29%  29%  [ 9 ]
NGC 1333 - autor Andrzej Fijołek 13%  13%  [ 4 ]
Razem głosów : 31
 Temat postu: Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!
PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 7:37 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Drodzy forumowicze, miło nam przeprowadzić kolejną inicjatywę wyboru na forum Astromaniaka zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a. Zdjęcie miesiąca wybieramy spośród zdjęć opublikowanych w danym miesiącu na portalu (Polish APOD - polishapod.eu), oddając głos w powyższej prostej ankiecie.

Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu.

Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku! Prace możecie przypomnieć sobie poniżej i głosować w powyższej ankiecie. Regulamin konkursu "Astrofotografia Roku Delta Optical" znajdziecie tutaj: http://www.polishapod.eu/pl/astrofotografia-roku-delta-optical

W miesiącu lutym 2020 roku do zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a pretendują:

Wschód Księżyca w pełni nad Mostem Pokoju i Mostem Grunwaldzkim- autor Jakub Bukowski
Załącznik:

Umiejętne połączenie krajobrazu i obrazu nieba to sztuka, którą opanowali nieliczni z nas. Oprócz problemów technicznych z oświetleniem, czasami naświetlania itp. niezwykle ważny jest w tego typu fotografii dobór kadru. Udało się to znakomicie Jakubowi Bukowskiemu, który zaprezentował nam wschód Księżyca w pełni nad mostem Grunwaldzkim we Wrocławiu. Popatrzcie, jaki niezwykły klimat ma to zdjęcie !

Mgławica IC 1795 Głowa Niedźwiedzia - autor Tomasz Habaj
Załącznik:

Okolice gwiazdozbioru Kasjopeja to skarbnica ciekawych obiektów dla każdego rodzaju zestawu fotografującego. Mgławice emisyjne Kasjopei są niezwykle piękne w szerokich kadrach, a eksploracja ich fragmentów i detali dostarcza niezwykłych wrażeń! Pokazujemy fragment mgławicy IC 1805 Serce oznaczony osobno jako IC 1795 Głowa Niedźwiedzia w interpretacji Tomasza Habaja w palecie HST. Dzięki tej technice zdjęciowej i perfekcyjnemu opracowaniu zdjęcia widzimy detale nieosiągalne w żaden inny sposób.

Jowisz w świecie ciemnych mgławic - autor Marcin Paciorek
Załącznik:

Struktury naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - to skarbnica ciekawych obiektów dostępna praktycznie przez cały rok. Droga Mleczna jest także obiektem chętnie fotografowanym podczas wyjazdów na południe Europy i na inne kontynenty, bo tam przecież widać inne jej fragmenty. Piękne zdjęcie Marcina Paciorka pokazuje niezwykłe struktury naszej galaktyki w okolicach gwiazdozbioru Strzelca. Jest tam też bonus specjalny -Jowisz - centralnie położony w kadrze. Marcin zrobił to zdjęcie podczas wyprawy astrofotograficznej do RPA.

Mare Humorum - autor Jerzy "Loxley" Łągiewka
Załącznik:

Autor pisze:"Gdyby nie Morze Wilgoci (Mare Humorum) z pięknym kraterem Gassendi wyglądającym jak woskowa pieczęć, wielki Ocean Burz (Oceanus Procellarum) na zachodniej półkuli kończyłby się "wielkim niczym". Montes Riphaeus (pasmo górskie Ural) to tylko artefakt zatopionych w morzu lawy starożytnych wielkich kraterów; Letronne - w połowie pochłonięty przez magmę; małe kratery, choć czasem wyróżnione jasnymi koronami materii wyrzutowej, to tylko "piegi" na gładkiej, tylko miejscami pomarszczonej oceanicznej tafli. W tej pustynnej scenerii Mare Humorum postrzegamy jak oazę - miejsce pełne ciekawych struktur i form światłocienia. A najsubtelniejsze z nich to sieci rowów - na zachodzie: Rimae Mersenius, Rimae de Gasparis i Rimae Doppelmayer a na wschodzie: Hippalus Rille, które nazwę otrzymały od krateru "o dwóch obliczach" - Hippalus."- Pospacerujmy więc z Jerzym Łągiewką po Morzu Wilgoci...

NGC 1333 - autor Andrzej Fijołek
Załącznik:

NGC 1333 to przepiękna i bardzo ciekawa kolorystycznie mgławica refleksyjna w konstelacji Perseusza. Jest jednym z najbliższych Ziemi obszarów formowania się nowych gwiazd, obfitującym w młode gwiazdy. W początkowym etapie swojego życia młode gwiazdy są przesłonięte przez pył i niewidoczne w świetle widzialnym.Można je wykryć w świetle podczerwonym. W mgławicy tej zidentyfikowano również kilka obiektów Herbig-Haro. Jej niezwykłą strukturę pokazuje piękne zdjęcie Andrzeja Fijołka.

Zapraszamy do oddania głosu! Twój głos się liczy, pamiętaj - zależy nam na Twojej opinii. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu zagłosuj w ankiecie na fotografię lutego Polskiego APOD-a. Okres trwania ankiety to 10 dni.

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!
PostWysłany: Wto Mar 03, 2020 7:08 am 

Wyjątkowo wyrównane głosowanie! Mam nadzieję że odbędzie się bez dogrywki :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 03, 2020 8:17 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Na razie, nie wiem jak wygląda głosowanie, ale oddam swój głos trochę inaczej niż zwykle czyli zagłosuję na 1 :D

PostWysłany: Wto Mar 03, 2020 8:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Dla mnie wybór łatwy, gdyż pierwszy Księżyc to nie jest zwyczajnie cyknięta focia po fotoszopie, ale kompozycja, zamysł, forma, gra świateł, płaszczyzny, wielowymiarowość, linie, podziały, perspektywa, barwy, i jeszcze długo można tak wymieniać ;)

Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

PostWysłany: Wto Mar 03, 2020 5:32 pm 

forem napisał(a):
Dla mnie wybór łatwy, gdyż pierwszy Księżyc to nie jest zwyczajnie cyknięta focia po fotoszopie, ale kompozycja, zamysł, forma, gra świateł, płaszczyzny, wielowymiarowość, linie, podziały, perspektywa, barwy, i jeszcze długo można tak wymieniać ;)

Zdjęcie klimatyczne to prawda, ale fotoszopa jest więcej niż mogłoby się wydawać. :wink: Po odblasku Księżyca w wodzie można poznać, które zdjęcie z Księżycem posłużyło jako bazowe. :wink:

Zachęcam do oddania głosu w Ankiecie. Też głosowałem na pierwszy Księżyc. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 03, 2020 6:35 pm 
Awatar użytkownika

Dominik Woś napisał(a):
forem napisał(a):

Zdjęcie klimatyczne to prawda, ale fotoszopa jest więcej niż mogłoby się wydawać. :wink: Po odblasku Księżyca w wodzie można poznać, które zdjęcie z Księżycem posłużyło jako bazowe. :wink:

Zachęcam do oddania głosu w Ankiecie. Też głosowałem na pierwszy Księżyc. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Mnie też wkurza w tym zdjęciu nie do końca opanowany PS czy te chmury. Ale wiadomo, że to są sprawy na które należy przymknać oko.
Najbardziej denerwuje mnie jednak podpisywania zdjęć. Rozumie, że Ktoś stara się zabezpieczyć prawa autorskie, ale mnie do po prostu "rozbija".
Sam zresztą nie podpisuję swoich prac, już od paru dobrych lat.

PostWysłany: Śro Mar 04, 2020 6:12 am 

Jarek, rozumiem że masz na myśli podpis" w polu widzenia? ". Taka moda się zrobiła chyba bo zabezpieczenie to istotne nie jest :). Ja jestem też niemodny :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 04, 2020 6:45 am 

Świetne jest też zdjęcie Marcina Paciorka z Jowiszem i Fajką na pierwszym planie. Odbiur nieco jednak zaburza obcięta Laguna po lewej i obszar z Antaresem po prawej.

Głosujcie, Astromaniacy przecież też swoje gusta mają. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 04, 2020 1:38 pm 
Awatar użytkownika

wessel napisał(a):
Jarek, rozumiem że masz na myśli podpis" w polu widzenia? ". Taka moda się zrobiła chyba bo zabezpieczenie to istotne nie jest :). Ja jestem też niemodny :)

Niestety, sporo ciekawych zdjęć (również tych dziennych) psuja takie podpisy :/

PostWysłany: Sob Mar 07, 2020 10:28 am 

Przypominam o oddaniu głosu w ankiecie. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 08, 2020 10:30 am 

Finiszujemy! Jeszcze dwa dni głosowania!

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 10, 2020 7:00 am 

Ostatnie godziny głosowania. Jeszcze ktoś? Zachęcam do udziału. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Vroobel oraz 40 gości