Hickson 44

PostMaPa | 23 Mar 2020, 14:33

Kolejna miejska sesja wykorzystująca nie tyle brak zachmurzenia co seeing
Nie miałem jeszcze w kolekcji chodź właśnie newtonem wiele lat temu próbowałem złapać dobre warunki dla tej grupy. Takie małe i cieszą.
Dawno nie pamiętam takiego seeingu jaki się trafił kilka dni temu. Dzięki temu przekonałem się, że para FSQ i mały pixel dają radę i tylko warunki atmosferyczne nie wpierają powtarzalnych bardzo dobrych wyników przy każdej sesji. Przypominam sobie, że podobny fantastyczny seeing doświadczyłem wile lat temu ( CN8/ST2k) i też na wiosnę

FSQ/Asi1600

Hickson 44: Hikson44_2020_Annotated.jpg


Image

LRGB - 3h
Ostatnio edytowany przez MaPa, 24 Mar 2020, 13:20, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 23 Mar 2020, 15:21

Kard super ale chyba za mało materiału, pewnie "paliłeś" w warunkach podmiejskich?

Trzeba spróbować zrobić DBE w Pixie, zobacz jak teraz wygląda tło po otwarciu w Maximie (po przekształceniu na 16-bitów):

Hickson 44: Hikson44_2020_4000_background.jpg


To halo wokół jaśniejszych gwiazd miałeś już wcześniej czy tylko z ASI1600 to występuje?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 23 Mar 2020, 15:36

Palone w warunkach miejskich :roll:

Dominiku nie dochodzę do tego poziomu aby oglądać zdjęcia innych tak mocno ściśnięte w histogramie.....
Jeśli na monitorze to widać to będę coś starał się poprawić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 23 Mar 2020, 15:41

MaPa napisał(a):Palone w warunkach miejskich :roll:

Kurcze Dominiku nie dochodzę do tego poziomu aby oglądać zdjęcia innych tak mocno ściśnięte w histogramie.....
Jeśli na monitorze to widać to będę coś starał się poprawić.


Widać Marcinie, to nie jest tak, że ja każde zdjęcie poddaje "stress testom", :wink: być może pomogłoby jedynie zdesaturowanie tła. :wink: To jest niestety główny problem z fotografowaniem w szerszych kadrach w warunkach miejskich - trudne do kontrolowania kolorowe gradienty.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 23 Mar 2020, 17:45

Jeżeli podchodzimy do tego edukacyjnie to tak. Tak to właśnie wygląda i stanowi problem np przy wyciąganiu słabych mgławic.
IFNa nie upoluje od siebie bo prędzej wyciągnę złego flata ze zdjęcia :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 23 Mar 2020, 21:23

Piękna kolorystyka ale widać, że gwiazdy i detal mocno rozwalił ten seeing :-(
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 24 Mar 2020, 13:09

Bogdanie to jest bardzo dobry seeing. To jest prawie 1-1 na zwykłym L. Chyba nie zrozumiałem :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 24 Mar 2020, 16:11

MaPa napisał(a):Bogdanie to jest bardzo dobry seeing. To jest prawie 1-1 na zwykłym L. Chyba nie zrozumiałem :?:

Wydawało mi się, że seeing w tym czasie miałeś kiepski ale chyba źle przeczytałem. Mimo wszystko trochę te gwiazdy za duże??? W sumie sprawdziłem i można je jeszcze z powodzeniem zmniejszyć co dodatkowo mocno poprawia ekspozycję galaktyk.
Ja bym tak przynajmniej zrobił. To fakt z tym detalem nie wiele da się już zrobić ale to też przecież dość małe galaktyki.
Pozdro,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 24 Mar 2020, 16:14

Bogdan J. napisał(a):
MaPa napisał(a):Bogdanie to jest bardzo dobry seeing. To jest prawie 1-1 na zwykłym L. Chyba nie zrozumiałem :?:

Wydawało mi się, że seeing w tym czasie miałeś kiepski ale chyba źle przeczytałem. Mimo wszystko uważam trochę te gwiazdy za duże. Dodatkowo wszystkie są lekko pionowo pociągnięte. W sumie sprawdziłem i można je jeszcze z powodzeniem zmniejszyć co dodatkowo mocno poprawia ekspozycję galaktyk.
Ja bym tak przynajmniej zrobił. To fakt z tym detalem nie wiele da się już zrobić ale to też przecież dość małe galaktyki więc cudów przy tej skali nie będzie.
Chyba niepotrzebnie się czepiam :D
Pozdro,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 24 Mar 2020, 17:13

Marcinie, czy en efekt "halo", widoczny na jasnych gwiazdach masz tylko z ASI1600 czy też jest na przykład z STL-em 11k?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 24 Mar 2020, 18:14

To asi daje halo podobne dla wszystkich optyk jakie stosowałem. Przy innych kamerkach to halo było tylko dla największych gwiazd i miało inny charakter. Możesz zobaczyć prace z STLem lub ST8300.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 24 Mar 2020, 18:24

Bogdan J. napisał(a):
MaPa napisał(a):Bogdanie to jest bardzo dobry seeing. To jest prawie 1-1 na zwykłym L. Chyba nie zrozumiałem :?:

Wydawało mi się, że seeing w tym czasie miałeś kiepski ale chyba źle przeczytałem. Mimo wszystko trochę te gwiazdy za duże??? W sumie sprawdziłem i można je jeszcze z powodzeniem zmniejszyć co dodatkowo mocno poprawia ekspozycję galaktyk.
Ja bym tak przynajmniej zrobił. To fakt z tym detalem nie wiele da się już zrobić ale to też przecież dość małe galaktyki.
Pozdro,


Dokładnie to maleństwa. Podobną skalę uzyskałbym robiąc C8N/ST2k, co pamiętam, że próbowałem, ale wyrzuciłem do kosza właśnie przez seeing.
( wiem bo znalazłem wpisy na innym forum i przypomniałem sobie o tym; szkoda, że klatki mi nie zostały bo z chęcią bym porównał)

Taaaak pierwsza reakcja jest najlepsza. Daje do myślenia ;)
Może po części po prostu się przyzwyczaiłem do pewnego modelu gwiazd i ich wyglądu co nie znaczy, że nie odróżniam ciasnych gwiazdek od takich zrujnowanych seeingiem po wielu sesjach:) Tak mały pixel nie wybacza drobnych odchyłek w prowadzeniu. Tutaj wyciskam siódme poty z FSQ który przy korekcji na pełną klatkę musi mieć gdzieś kompromis w charakterystyce optyki. Uważałem że 5-6um to jest ta granica - tutaj zszedłem jednak niżej :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postekolog | 25 Mar 2020, 02:51

Ja Cię MaPa pochwalę za barwy gwiazd - przeróżne ale realne (prawdziwe).
***
Ciut mało jest o obiektach.
Powiem tak:
Te trzy jakby małe galaktyki to (każda) miliardy gwiazd, które zlewają się w jakby delikatną mgiełkę. Natomiast gwiazdy (jasne punkty) które widzimy wszędzie są od nas kolosalnie bliżej niż tamte galaktyki. Są w naszej galaktyce o rzut beretem. Zwrócę też uwagę że gwiazdy miewają różne barwy ale akurat zielona jest praktycznie nierealna (z przyczyn o których chwilowo się nie rozpisuje).

Siema
Załączniki
Hickson 44: gmp.jpg
Hickson 44: mapzzz.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6227
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostDominik Woś | 25 Mar 2020, 07:52

ekolog napisał(a):Ja Cię MaPa pochwalę za barwy gwiazd - przeróżne ale realne (prawdziwe).
***
Zwrócę też uwagę że gwiazdy miewają różne barwy ale akurat zielona jest praktycznie nierealna (z przyczyn o których chwilowo się nie rozpisuje).

Siema


Kiedyś już wrzucaem informacje o zielonych gwiazdach (lub tego, że istnieją, tylko my ich tak nie widzimy). :wink:

viewtopic.php?p=444161#p444161

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat