* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Temat postu: Niewielki teleskop do fotografowania galaktyk
PostWysłany: Pią Mar 20, 2020 7:26 am 
Awatar użytkownika

Dziękuję za komentarze.

Od pewnego czasu chodziła mi po głowie troszkę dłuższa ogniskowa, aby łowić właśnie małe galaktyczki,
kraterki na Księżycu, planety. Pomyślałem, że zrobię sobie eksperyment i spróbuję ogniskową 480mm zrobić
zdjęcie małym galaktyczkom. Chciałem się przekonać do zakupu dłuższej ogniskowej (zdjęcie miało się nie udać).
A tutaj mówicie, że wyszło super.... i jestem w kropce.
Nie wiem czy zbierać kasę na: TS RC 6 f/9, czy na VX6 150/750
Cały czas biję się z myślami który?
Jak te galaktyczki wyglądały by w którymś z powyższych sprzętów?
Rozsądek mówi, że VX6. Serce chce RC i co tu zrobić?
Wyjeżdżam w teren, poza miasto. Focę na HEQ5. On uciągnie do ogniskowej 1000mm. RC + reduktor = 900mm. Co tu zrobić?

Pozdrawiam

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Hickson 44 czyli Kwartet Galaktyk w Lwie
PostWysłany: Pią Mar 20, 2020 7:46 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Jeżeli odrzucisz serce i rozsądek,... to pozostanie składanie na jakieś ciekawe APO z ogniskową ponad 600mm :D

PostWysłany: Pią Mar 20, 2020 9:31 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
JaLe napisał(a):
Jeżeli odrzucisz serce i rozsądek,... to pozostanie składanie na jakieś ciekawe APO z ogniskową ponad 600mm :D

Trzeba będzie naprawdę mocno dozbierać. :wink:

Może pomogę w pewien sposób porównując RC6" do VX150.

Waga: RC6" (+), VX150 (+), obie tuby są dość lekkie;
Kompaktowe wymiary: RC6" (+) VX150 (-), RC6" spokojnie można przewieźć w bagażu podręcznym lecąc samolotem;
Ogniskowa: RC6" (+) VX150 (+), oba teleskopy mają ogniskową nadającą się do fotografowania galaktyk; RC6" będzie lepszy do Księżyca;
Światłosiła: RC6" (-) VX150 (+), Newton jest bardziej światłosilny;
Wymagania co do montażu: RC6" (+) VX150 (-), paradoksalnie sporo dłuższy tubus VX-a stawia wyższe wymagania dla montażu, pomimo krótszej ogniskowej VX-a;
Kolimacja: RC6" (-) VX150 (+), dobrze skolimować teleskop systemu RC to spore wyzwanie, wymagające cierpliwości i odpowiednich narzędzi kolimacyjnych, do Newtona wystarczy zwykły kolimator laserowy (zazwyczaj, nie dotyczy astrografów ale te są ze światłosiłą F3 lub wyższą);
Jakość optyki: RC6" (+) VX150 (-), RC wymaga większej dokładności optyki, daje lepsze profile gwiazd (ciaśniejsze);
Chłodzenie: RC6" (+) VX150 (+), to raczej niewielkie teleskopy z otwartymi tubusami, będą się dość szybko chłodzić;
Podatność na seeing: RC6" (+) VX150 (+), niewielka apertura i niezbyt długa ogniskowa zmniejszają podatność na słabszy seeing;
Korektor/wypłaszczacz pola: RC6" (-) VX150 (+), VX potrzebuje typowego korektora komy do Newtona, RC dedykowanego korektora i reduktora ogniskowej w celu zwiększenia światłosiły;
Wyciąg: RC6" (-) VX150 (+), standardowy wyciąg w RC6" GSO jest dość słabej jakości;
Cena: RC6" (+) VX150 (-), nie wiadomo dlaczego ten VX jest dość drogi jak na Newtona F5;
Podatność na roszenie optyki: RC6" (-) VX150 (+), odkryte lusterko wtórne Newtona jest bardziej podatne na roszenie;
Użyteczność bez korrekotora: RC6" (+) VX150 (-), Newton ma dość dużą komę i nadaje się do astrofotografii bez korektora jedynie do kamer z bardzo małymi czipami.

Mam, wybrany spośród kilku egzemplarzy w sklepie, RC6", do tego dobrałem odpowiedni reduktor i wymieniłem wyciąg na VSE. Teleskop poskładałem pod kątem zabrania samolotem do Afryki i już był tam ze mną parę razy. Jedyne co powodowało, że nie zdecydowałem się na powieszenie go do astrofotografii to montaż Takahashi EM-10, który nie dawał mi gwarancji idealnego prowadzenia ogniskowej około 1000 mm, z kamerą z niewielkim pikselem. Montaż bezproblemowo radził sobie dotychczas z ogniskową Newtona, astrofrafu F3,3 130/430 i nie miałem okazji przetestować na nim tego RC-ka. :wink: Jednak po dokładnym skolimowaniu zdolność rozdzielcza dla gwiazd podwójnych jest genialna jak na tak niedużą optykę a wkurzający wizualnie jest jedynie astygmatyzm w moim oku. :(

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 20, 2020 2:57 pm 

Rafał to już masz RC-ka, tylko musisz wysłać PW do Dominika. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 24, 2020 7:48 am 

Udało mi się "wrzucić" na montaż RC6" GSO, po kolimacji. Pożyczyłem reduktor więc testy, pomimo słabego seeingu zrobiłem na natywnej ogniskowej 1350mm (F9). Tak oto wygląda "surówka" ścigana z Canona 1100Dm jako zrzuty z ekranu w Maximie. Skala jest już w miarę konkretna. Dorobię flaty i darki to zerknę co tam w tle siedzi. :wink:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 25, 2020 7:03 am 

Dorzucę jeszcze zrzut z ekranu z wczorajszej sesyjki M101:

Załącznik:

viewtopic.php?p=444161#p444161

Pozdrawiam,
Domnik

Załączniki:
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Niewielki teleskop do fotografowania galaktyk
PostWysłany: Wto Mar 31, 2020 10:10 am 

Wczoraj trafił się trochę lepszy seeing:

Załącznik:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Andrzej.Ch63, buff, hellsing007, Izonix, lulu, sztopa oraz 33 gości