Uwaga na PixInsight, trzeba zabezpieczyć dobre chłodzenie

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostDominik Woś | 27 Mar 2020, 12:08

Po wypadku z moim laptopem, który dokonał żywota po próbie złożenia kilkudziesięciu klatek (wyrównania ich) w Pixie, skontaktowałem się z producentem z pytaniem czy aby najnowsza wersja oprogramowania z marca br., nie może być przyczyną unicestwienia mojego wiekowego już laptopa Sony Vaio, i7, 8GB, Radeon, SSD. Oto odpowiedź jaką otrzymałem:

" PixInsight cannot damage your computer directly. However, some image processing tasks that you can perform with PixInsight, such as registration of large image sets, can be very demanding of CPU and memory resources. Running these tasks may lead to a significant temperature increment in some critical computer components. This is a perfectly normal operating condition that every computer should be able to manage without problems by providing sufficient thermal dissipation."

Tłumaczenie:

"PixInsight nie może bezpośrednio uszkodzić twojego komputera. Jednak niektóre zadania przetwarzania obrazu, które można wykonać za pomocą PixInsight, takie jak rejestracja dużej liczby obrazów, mogą być bardzo wymagające pod względem zasobów procesora i pamięci. Uruchomienie tych zadań może prowadzić do znacznego przyrostu temperatury w niektórych krytycznych elementach komputera. Jest to całkowicie normalny warunek działania, którym każdy komputer powinien być w stanie zarządzać bez problemów, zapewniając wystarczające rozproszenie ciepła."

Nadmienię, że przed aktualizacją do najnowszej wersji Pixa, chyba nigdy nie zawiesił ani nie "wywrócił" mi systemu Windows 7 Pro 64-bity.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian Ś. | 27 Mar 2020, 12:29

Laptop padł sprzętowo i w ogóle się nie uruchamia czy tylko system?
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostDominik Woś | 27 Mar 2020, 12:50

Sebastian Ś. napisał(a):Laptop padł sprzętowo i w ogóle się nie uruchamia czy tylko system?


Chyba padł dysk SSD pracujący w RAID, wcześniej wyrzucał też jakieś błędy karty graficznej. Teraz nie mam jak go sprawdzić gdyż nie może znaleźć Systemu operacyjnego. Będę musiał znaleźć płytę instalacyjną do Sony Vaio VPCSA29ZE i od nowa odtworzyć system (jak ktoś ma taką płytę to prośba o kontakt), ale i tak obawiam się, że coś tam się uszkodziło (być może karta graficzna, która lubi się przecież przegrzać w laptopach).

Zdziwiło mnie jednak to, że po aktualizacji Pixa do najnowszej wersji, laptop jakby oszalał w trakcie wyrównywania klatek. Wentylator działał czyba na 200% mocy po czym następował "zwis" lub samoczynny restart. :shock:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 27 Mar 2020, 13:15

Z tymi uaktualnieniami należy uważać. Ja miałem niedawno jazdę (tez na nie najnowszym lapku z aktualizacją windy).
Jeżeli Ktos używa Affinity Photo to najnowsza wersja tez wiesza komputer :/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 27 Mar 2020, 13:28

Dominik Woś napisał(a):Będę musiał znaleźć płytę instalacyjną do Sony Vaio VPCSA29ZE i od nowa odtworzyć system


Jak masz klucz na obudowie to możesz pobrać ze strony Microsoftu legalnie ISO Win 7.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaPa | 27 Mar 2020, 14:50

Ciekawe. Ja jestem na jakiś przedniej wersji z końca ub roku.
Potwierdzam, że program używa wszystkich logicznych rdzeni procesora które są dostępne aby zrownoleglić pracę.
Przy operacjach rejestracji, składania zjada 100% mocy. Jeszce nie patrzyłem czy można ustawić aby używał mniej rdzeni
Wiatraki oczywiście na procku wyją z zachwytu.
Nie sadzę aby nowa wersja mogła zużyć więcej niż 100% co miało miejsce do tej pory - chyba po prostu sprzęt powiedział dość akurat w takim momencie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 27 Mar 2020, 15:43

Można wiedzieć, jakie wersje Pixa macie zainstalowane?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 27 Mar 2020, 16:53

JaLe napisał(a):Można wiedzieć, jakie wersje Pixa macie zainstalowane?


Raczej miałem. :wink: 1.8.8-5

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 27 Mar 2020, 17:00

Ja mam 01.08.05.1352 czyli starszą wersje.
Podczas obróbki procesory pracują na 50 - 88%
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGrzegorzP | 27 Mar 2020, 17:05

MaPa napisał(a):Jeszce nie patrzyłem czy można ustawić aby używał mniej rdzeni


Edit->Global Preferences->Parallel Processing and Threads->Maximum numbef of processors used

Stale mam ustawione na 6 (z 8 dostępnych), bo zazwyczaj robię coś innego gdy Pix mieli.
FSQ106, Sky90, FS60, Meade LX200, Canon 70-200L f/2.8, Canon 100L f/2.8, EM-200, Sky Patrol III
EOR R, EOS6D-mod, Orion StarShot Pro, ASI178MM, ASI120MC

www.afterdusk.pl
 
Posty: 31
Rejestracja: 07 Lut 2007, 13:32
Miejscowość: Zielona Góra

Posttayson.82 | 28 Mar 2020, 09:59

skoro laptop mial juz swoje lata moglo zawiesc chlodzenie procesora. U mnie jego wykorzystanie przy pracy pixa jest na 100%, pozostałem podsezpoły pc sa uzywane w kilkunastu procentach. Dziwne, przeciez komuptery maja zabezpieczenia przed przegrzaniem procka - powinien sie wyłączyc, a po ostygnieciu dac sie wlaczyc bez problemu.
Inna sprawa to ewentualnie przegrzanie sie ugkladu graficznego (przy okazji wzrostu temp procesora). Na to nie mas za bardzo wplywu - ewentualnie do serwisu oddac. Wymiana playty glownej?? Wszystko jednak zalezy jak podzepoły były zintegrowane z płyta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 28 Mar 2020, 10:17

tayson.82 napisał(a):skoro laptop mial juz swoje lata moglo zawiesc chlodzenie procesora. U mnie jego wykorzystanie przy pracy pixa jest na 100%, pozostałem podsezpoły pc sa uzywane w kilkunastu procentach. Dziwne, przeciez komuptery maja zabezpieczenia przed przegrzaniem procka - powinien sie wyłączyc, a po ostygnieciu dac sie wlaczyc bez problemu.
Inna sprawa to ewentualnie przegrzanie sie ugkladu graficznego (przy okazji wzrostu temp procesora). Na to nie mas za bardzo wplywu - ewentualnie do serwisu oddac. Wymiana playty glownej?? Wszystko jednak zalezy jak podzepoły były zintegrowane z płyta.


Zadałem też pytanie pomocy technicznej PixInsight czy wykorzystywane jest tylko CPU czy też na przykład dodatkowo karta grafiki. Czekam na odpowiedź.

Problemem może być to, że jeśli laptop uległ przegrzaniu to będzie miał tendencję do ponownego przegrzewania się, więc ewentualnie bez wymiany "bebechów" raczej nie obyłoby się. Nie jest to jednak chyba ekonomiczne aby go reanimować, mając na uwadze, że ma już swoje lata i może działać niestabilnie.

Faktem jest jednak, że nowy PixInsight potrzebuje całkiem sporej mocy obliczeniowej dla swoich procesów, szczególnie wyrównywania dużych zestawów danych (wielu zazwyczaj już ciężkich pod względem liczby MB klatek). W przypadku ciepłego lata, być może bez dodatkowego chłodzenia do laptopa się nie obędzie, inaczej Pix go najzwyczajniej "usmaży". :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 28 Mar 2020, 12:08

Dominik Woś napisał(a):
tayson.82 napisał(a):skoro laptop mial juz swoje lata moglo zawiesc chlodzenie procesora. U mnie jego wykorzystanie przy pracy pixa jest na 100%, pozostałem podsezpoły pc sa uzywane w kilkunastu procentach. Dziwne, przeciez komuptery maja zabezpieczenia przed przegrzaniem procka - powinien sie wyłączyc, a po ostygnieciu dac sie wlaczyc bez problemu.
Inna sprawa to ewentualnie przegrzanie sie ugkladu graficznego (przy okazji wzrostu temp procesora). Na to nie mas za bardzo wplywu - ewentualnie do serwisu oddac. Wymiana playty glownej?? Wszystko jednak zalezy jak podzepoły były zintegrowane z płyta.


Zadałem też pytanie pomocy technicznej PixInsight czy wykorzystywane jest tylko CPU czy też na przykład dodatkowo karta grafiki. Czekam na odpowiedź.

Problemem może być to, że jeśli laptop uległ przegrzaniu to będzie miał tendencję do ponownego przegrzewania się, więc ewentualnie bez wymiany "bebechów" raczej nie obyłoby się. Nie jest to jednak chyba ekonomiczne aby go reanimować, mając na uwadze, że ma już swoje lata i może działać niestabilnie.

Faktem jest jednak, że nowy PixInsight potrzebuje całkiem sporej mocy obliczeniowej dla swoich procesów, szczególnie wyrównywania dużych zestawów danych (wielu zazwyczaj już ciężkich pod względem liczby MB klatek). W przypadku ciepłego lata, być może bez dodatkowego chłodzenia do laptopa się nie obędzie, inaczej Pix go najzwyczajniej "usmaży". :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Nie wiem jak w tej nowej wersji, ale grafika podczas procesów w Pixie działa na minimalnym obciążeniu.
Zresztą dlaczego maiła by działać inaczej, przecież to nie renderowanie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 28 Mar 2020, 12:29

Procesory graficzne mogą bardzo efektywnie przetwarzać dane równolegle. Jeżeli przetwarzanie da się zrównoleglić, a tak jest w przypadku przetwarzania obrazów to jest to wręcz niewyobrażalnie szybsze niż przetwarzanie na CPU.

Np. Nvidia CUDA
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/CUDA

Z tego co widzę Pix nie ma zaimplementowanego wsparcia do przetwarzania na GPU, a wielka szkoda. Byłoby dużo dużo szybciej.
https://pixinsight.com/sysreq/
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostNaski | 28 Mar 2020, 13:54

Zdziwiło mnie jednak to, że po aktualizacji Pixa do najnowszej wersji, laptop jakby oszalał w trakcie wyrównywania klatek. Wentylator działał czyba na 200% mocy po czym następował "zwis" lub samoczynny restart.

To są typowe objawy przegrzania >
1. opcja, to taka że komp sie wyłączył , zadziałały czujniki zabezpieczające - ale system nie został poprawnie zamknięty i stracił plik bootujący -
"może zgubił się plik startowy -
Wkładasz płytę z Windows 7 i z niej bootujesz.
W oknie początkowym masz opcję Napraw komputer - klikasz na nią.
Kreator poszuka na dysku instalację Windows 7.
Nie chcesz przywracać systemu z utworzonego obrazu, więc anulujesz kreatora.
Pojawia się okno z opcjami. Wybierasz wiersz polecenia.
Wpisujesz następujące komendy:
booterec /fixmbr

booterec /fixboot
Uruchamiasz ponownie komputer. Windows powinien uruchomić się automatycznie bez problemu.
"
2.opcja system czujników od temp zadziałał za późno i coś się spaliło.....
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 28 Mar 2020, 14:36

Naski napisał(a):
Zdziwiło mnie jednak to, że po aktualizacji Pixa do najnowszej wersji, laptop jakby oszalał w trakcie wyrównywania klatek. Wentylator działał czyba na 200% mocy po czym następował "zwis" lub samoczynny restart.

To są typowe objawy przegrzania >
1. opcja, to taka że komp sie wyłączył , zadziałały czujniki zabezpieczające - ale system nie został poprawnie zamknięty i stracił plik bootujący -
"może zgubił się plik startowy -
Wkładasz płytę z Windows 7 i z niej bootujesz.
W oknie początkowym masz opcję Napraw komputer - klikasz na nią.
Kreator poszuka na dysku instalację Windows 7.
Nie chcesz przywracać systemu z utworzonego obrazu, więc anulujesz kreatora.
Pojawia się okno z opcjami. Wybierasz wiersz polecenia.
Wpisujesz następujące komendy:
booterec /fixmbr

booterec /fixboot
Uruchamiasz ponownie komputer. Windows powinien uruchomić się automatycznie bez problemu.
"
2.opcja system czujników od temp zadziałał za późno i coś się spaliło.....


Dzięki Macieju za rady. Niestety to jest Sony Vaio i wymaga płyty instalacyjnej Sony. Teoretycznie jest tam partycja Recovery ale jeśli uszkodził się dysk SSD to chyba po wszystkim :( To jest właśnie kolejna lekcja, w przypadku dysków SSD trzeba często robić kopie bezpieczeństwa, gdyż pewnie inaczej niż na dysku mechanicznym, nie da się odzyskać danych (przynajmniej ja nie wiem jak to miałbym zrobić).

Od kilkunastu lat jednak dane trzymam na dyskach zewnętrznych, więc problemem jest tylko system i konieczność reinstalacji oprogramowania do obróbki zdjęć (ten laptop był głównie do tego wykorzystywany).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat