M42 z MTO

PostMichał.Z | 22 Lut 2006, 23:27

Kilkanaście dni temu zrobiłem kilka zdjęć M42 przez MTO, niestety pogoda nie dopisywała i mało materiału w sumie wyszło :/ ( no i to piękne warszawskie niebo ). Nie jest to rewelacja (wręcz przeciwnie hehehehe ) ale coś tam widać (kiedyś będzie lepiej )

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/565 ... 54bgl.html

MTO 1000/10 + Eos 350D (4*30 sec iso 1600 + 4*45 sec iso 800)
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostKamil K. | 22 Lut 2006, 23:56

Ładna!! Myśle jednak, że można coś więcej wyciągnąć z tej fotki.
Na czym prowadziłeś?
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostMichał.Z | 23 Lut 2006, 00:14

Prowadziłem na statywie Uniwersała od modelu 13 (tym największym, już sie go pozbyłem naszczęście :D ). Wyciągnąć więcej da sie napewno :) ale nie kolosalnie :)
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostGregory | 23 Lut 2006, 00:22

No prosze jaka ladna M42 z MTO. :-) I pomyslec tylko ile jeszcze DS-ow czeka aby je uwiecznic za pomoca tego MAK-a. ;-)
Gregory
 

Postqbanos | 23 Lut 2006, 10:04

Nieźle wyszło ale chyba za krótkie czasy jak na taki ciemny obiektyw (f10) Dlatego MTO nie za bardzo moim zdaniem sie nadaje do DS bo trzeba dłuzej prowadzić a bez porządnego monta ani rusz.
qbanos
 

PostGregory | 23 Lut 2006, 10:52

qbanos napisał(a):Nieźle wyszło ale chyba za krótkie czasy jak na taki ciemny obiektyw (f10) Dlatego MTO nie za bardzo moim zdaniem sie nadaje do DS bo trzeba dłuzej prowadzić a bez porządnego monta ani rusz.


Spokojnie. :) A czym jest nawet swiatlosilny teleskop w astrofotografii bez dobrego monta? :wink: W astrofoto najwazniejszy i niezbedny jest przyzwoity montaz, zas swiatlosilny teleskop jest w tym momencie mniej wymagany. Wystarczy przedluzyc po prostu odpowiednio czasy ekspozycji i po klopocie. Jako zalete fotograf otrzymuje natomiast dyfrakcyjnosc optyki MTO, czy chocby zamontowany na peku zbieznym korektor plaskiego pola. Z teza o przydatnosci wstrzymalbym sie bo jeszcze do niedawna slyszalem opinie ze z pomoca MTO nie mozna zrobic chocby dobrych zdjec planet, a juz poczynione proby wykazaly, ze MTO doskonale sprawdzi sie tez w przypadku DS-ow. :lol:
Gregory
 

Postqbanos | 23 Lut 2006, 11:10

Gregory napisał(a):
Spokojnie. :) A czym jest nawet swiatlosilny teleskop w astrofotografii bez dobrego monta? :wink: W astrofoto najwazniejszy i niezbedny jest przyzwoity montaz, zas swiatlosilny teleskop jest w tym momencie mniej wymagany. Wystarczy przedluzyc po prostu odpowiednio czasy ekspozycji i po klopocie. Jako zalete fotograf otrzymuje natomiast dyfrakcyjnosc optyki MTO, czy chocby zamontowany na peku zbieznym korektor plaskiego pola. Z teza o przydatnosci wstrzymalbym sie bo jeszcze do niedawna slyszalem opinie ze z pomoca MTO nie mozna zrobic chocby dobrych zdjec planet, a juz poczynione proby wykazaly, ze MTO doskonale sprawdzi sie tez w przypadku DS-ow. :lol:


Pewnie że wystarczy wydłuzyc czasy i od razu kupić o klase lepszy montaz niżby się mogło użytkowac przy jasniejszym obiektywie :D

A co do przydatności do DS to jak narazie nikt jeszcze nie pokazał na co stać ten obiektyw, wiele osób czeka na Twoje próby z tym sprzetem i doczekac sie nie mogą. :lol:
qbanos
 

PostGregory | 23 Lut 2006, 11:32

qbanos napisał(a):Pewnie że wystarczy wydłuzyc czasy i od razu kupić o klase lepszy montaz niżby się mogło użytkowac przy jasniejszym obiektywie :D

A co do przydatności do DS to jak narazie nikt jeszcze nie pokazał na co stać ten obiektyw, wiele osób czeka na Twoje próby z tym sprzetem i doczekac sie nie mogą. :lol:


No przyzwoity montaz to niestety podstawa, a dla mnie przyzwoitym montazem jest juz takie SVP z napedem w dwoch osiach i luneta biegunowa. :wink: Wiadomo, taka inwestycja to juz pewne koszty, ale i wieksze mozliwosci rozbudowy i swietlana przyszlosc. ;-)

A tutaj taka mala probka mozliwosci jakie drzemia w MTO,

http://gskow.timsi.pl/astrofoto/m13.jpg

... a jak wyglada sprawa z jasnym obiektywem na lichym montazu? :lol:
Gregory
 

Postqbanos | 23 Lut 2006, 11:43

No m13 to juz cos - troche pojechane mimo że prowadzone na Takashi :lol:

A cos innego niż gwiazdki? jakies mgławiczki?
qbanos
 

PostGregory | 23 Lut 2006, 12:07

W swoim czasie. :) Cierpliwosci Qbanosie, i... troche wiecej optymizmu! :wink: :lol:
Gregory
 

Postqbanos | 23 Lut 2006, 12:16

Gregory napisał(a):W swoim czasie. :) Cierpliwosci Qbanosie, i... troche wiecej optymizmu! :wink: :lol:


Jestem pełen optymizmu! Inaczej nie męczyłbym mojego kompakta :)
Jak narazie to pogoda nas wystawia na ciezka próbe i cierpliwość jest na wyczerpaniu chociaz u mnie własnie świeci Słonko wiec jest szansa :wink:
qbanos
 

PostGregory | 28 Lut 2006, 02:40

Dam taki przyklad, jak nie nalezy postepowac przy fotografowaniu nieba, w szczegolnosci obiektow DS. :lol: SVP nieprecyzyjnie ustawiony na polarna, ostrosc w MTO ustawiona tak pi razy drzwi, bez spogladania nawet w podglad na wyswietlaczu EOS-a. Poszczegolne klatki zapisane bezposrednio do JPG-a, nie jakiegos tam RAW-a! ;-) Wszystko po to tylko, aby bylo jeszcze szybciej! Do tego zero tworzenia i odejmowania darkow i flat fieldow. Tylko stack z 23 klatek (15 x 800 ASA i 8 x 1600 ASA), oraz 15-sto minutowa zabawa z levelsami. Czas ekspozycji dla poszczegolnych klatek 30 sekund, przy wspanialych, miejskich warunkach i nadciagajacych juz nieopodal chmurkach. :lol:

Tak mniej wiecej byla robiona i tak tez wyszla ta M42 ;-)

Image

W przyszlosci obiecuje, ze juz nie bede nigdzie sie tak spieszyl, a do tworzenia kolejnych zdjec podejde z nalezyta ostroznoscia, precyzja i spokojem. :oops:
Gregory
 

PostMichał.Z | 28 Lut 2006, 20:48

No proszę jak pięknie wyszła :D. Aż mi głupio jak patrzę na moją M42 :(. Ale ta bardzo mi się podoba. Chyba będe musiał się poprawić z moją M42 ale to dopiero jak kupie nowy sprzęt:)
Pozdrawiam
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostDominik Woś | 28 Lut 2006, 21:04

No proszę jakie ładne zdjęcie M42. Aż strach pomyśleć co będzie jak wydłużysz czas naświetlania. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMichał.Z | 28 Lut 2006, 21:21

Przygasiłem czerwień troszkę i zgasiłem tło teraz troszkę lepiej wygląda ale tylko troszkę heheheheh

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fdd ... 4tfg4.html
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostGregory | 01 Mar 2006, 10:35

Domek napisał(a):No proszę jakie ładne zdjęcie M42. Aż strach pomyśleć co będzie jak wydłużysz czas naświetlania. :D


Docelowo zamierzam ten czas naswietlania oczywiscie odpowiednio wydluzyc, no i wykonywac juz wszystko tak jak trzeba, czyli format RAW, odejmowanie darkow itp. Dodatkowo przynajmniej dwie, ekspozycje o roznych czasach. Jedna dla centrum mglawicy a druga dla oddalonych od centrum dalszych okolic. Potem oczywiscie solidna obrobka i skladanie calosci w jeden obraz. :D
Gregory
 

PosttomekL | 01 Mar 2006, 12:17

Domek napisał(a):No proszę jakie ładne zdjęcie M42. Aż strach pomyśleć co będzie jak wydłużysz czas naświetlania. :D
Pozdrawiam,
Dominik


Panowie, mimo wszystko dobrze byłoby zachować odrobinę obiektywizmu. Ja osobiście, biorąc wszystko za i przeciw, oceniłbym tę fotkę jako bardzo przeciętną, tzn. gdyby to było w ogóle pierwsze zdjecie Gregorego to ok. ale myślę, że na jego wiedzę i sprzęt zdjęcie jest po prostu słabiutkie. Oczywiście każda fotka cieszy, szczególnie przy braku pogody, ale niestety od dłuższego czasu czekam na jakś fotę z MTO i SVP a jak na razie tylo słyszę tylko plany a nie widzę efektów. Mam nadzieję, że się nie obrazicie, ale chciałbym w końcu zweryfikować swój pogląd odnośnie MTO, które według mnie słabo nadaję się do astrofoto deep-sky. Moje zdanie w tej sparwie podsumuję matematycznie:
długa ogniskowa + ciemny obiektyw + średni montaż = porażka
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 01 Mar 2006, 13:16

tomekL napisał(a):Oczywiście każda fotka cieszy, szczególnie przy braku pogody, ale niestety od dłuższego czasu czekam na jakś fotę z MTO i SVP a jak na razie tylo słyszę tylko plany a nie widzę efektów.


Alez wlasnie masz juz pewien efekt w postaci tej M42 wykonanej przez MTO na SVP. :lol: Najlepsza jeszcze nie jest, ale do najgorszych zdjec M42 jakie widzialem tez nie nalezy. ;-) Popatrz wyzej, i najlepiej przeczytaj jeszcze raz jak calosc zostala wykonana. Tutaj warto naniesc pewna poprawke. Potem jeszcze zerknij na M13 na poczatku tego watku. :) Mysle jednak, ze to wszystko i tak nic nie zmieni, bo zawsze ktos bedzie szukal dziury w calym i doszukiwal sie coraz to nowych pretekstow. A te z kolei beda ciagnac sie w nieskonczonosc... :roll:

Moj wzor jest nastepujacy:
dluga ogniskowa + dyfrakcyjna optyka + niezly i niedrogi montaz = sukces!
Ostatnio edytowany przez Gregory, 01 Mar 2006, 13:28, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PosttomekL | 01 Mar 2006, 13:26

Gregory napisał(a):Alez wlasnie masz juz pewien efekt w postaci tej M42 wykonanej przez MTO na SVP. :lol: Popatrz wyzej, i najlepiej przeczytaj jeszcze raz jak calosc zostala wykonana. :wink:


Widziałem, widziałem i jak napisałem, efekt jest ale cieniutki 8) i najzupełniej mnie na razie nie przekonał, że MTO się nadaje do deep-sky.

Gregory, nie szukam dziury w całym, po prostu pisze w to co myślę i co wydaje mi się słuszne. Jeśli zaczniesz robić regularnie fotki przez MTO (ale trochę lepsze od tej m42 8) ) to będę miał podstawy aby zweryfikować swoje poglądy i zmienić zdanie. Jak na razie niestety usilnie starasz się mnie przekonać, że jednak ja mam rację i nic fajnego nie pokazujesz ;) (mam na myśli deep-sky)

A co do wzorku to szczerze mówiąc bardzo bym chciał, jak i wielu miłośników astro, żeby był prawdziwy. Postaraj się teraz go udowodnić.
Ostatnio edytowany przez tomekL 01 Mar 2006, 13:32, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJanusz_P. | 01 Mar 2006, 13:28

No cóż :roll: zdanie etatowego malkontenta też zapewne koledzy wezmą pod uwagę :wink: bo tu każdy ma prawo mieć odmienne zdanie i to jest właśnie piękne a kwestia gustu jak wiadomo także nie podlega dyskusji 8)

Ps. Osobiście fotka mi się podoba choć umiarkowanie ale ta zapewne poprzez sentyment do MTO z którego korzystam z dobrym skutkiem od 1986 roku jako z podręcznego teleskopu ekspedycyjnego 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 01 Mar 2006, 13:49

tomekL napisał(a):Jak na razie niestety usilnie starasz się mnie przekonać, że jednak ja mam rację i nic fajnego nie pokazujesz ;) (mam na myśli deep-sky)

A co do wzorku to szczerze mówiąc bardzo bym chciał, jak i wielu miłośników astro, żeby był prawdziwy. Postaraj się teraz go udowodnić.


Zgadzam sie w jednej kwestii, ale troche inaczej. ;-) Jak na mozliwosci MTO to zdjecie M42 nie pokazalo jeszcze calego potencjalu, ktory drzemie w tym sprzecie. To jedynie mala namiastka, ale w koncu tez tylko proba z krotkim czasem ekspozycji itp. Z tego powodu nie ma sie co chyba dziwic i spodziewac od razu wielkiej rewelacji. :) Jednak uznalem ze warto pokazac obecny wynik, gdyz ten wydaje sie nie byc juz taki zly. Oczywiscie kazdy moze miec tu swoje zdanie. Poniekad to jest tez pierwsza proba uchwycenia mglawicy, jaka wykonalem z udzialem MTO. Wydaje sie byc nieuniknione, ze z czasem bedzie o niebo lepiej. :shock:

Zazwyczaj fotografuje dla przyjemnosci, a nie koniecznosci udowadniania komukolwiek, czegokolwiek. 8) Z biegiem czasu bede oczywiscie zamieszczal na Astromaniaku swoje kolejne zdjecia, jednak jedynie z checi dzielenia sie swoim dorobkiem astrofoto z innymi. Tutaj byc moze Tomku, odnajdziesz w koncu swoje dowody. :roll: Ja na sile nie bede Ci ich dostarczal. Nie mam takiego zamiaru, i co najwyzej bede dalej robil swoje. :wink:
Gregory
 

PosttomekL | 01 Mar 2006, 15:30

Gregory, żeby wyjaśnić pewne wątpliwości. Nie chodzi o to, że masz mnie do czegokolwiek przekonywać ale o to, że bardzo często w postach piszesz, że MTO jest świetnym sprzętem nie tylko do planetek ale i do deep-sky nie popierając tego niczym konkretnym. Ja osobiście mam za słąby montaż aby rzucać się na taką ogniskową z takim ciemnym obiektywem, więc sprawą interesuję się po prostu raczej z boku.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 01 Mar 2006, 16:03

tomekL napisał(a):Gregory, żeby wyjaśnić pewne wątpliwości. Nie chodzi o to, że masz mnie do czegokolwiek przekonywać ale o to, że bardzo często w postach piszesz, że MTO jest świetnym sprzętem nie tylko do planetek ale i do deep-sky nie popierając tego niczym konkretnym. Ja osobiście mam za słąby montaż aby rzucać się na taką ogniskową z takim ciemnym obiektywem, więc sprawą interesuję się po prostu raczej z boku.


MTO to swietny sprzet. Dzieki metrowej ogniskowej pozwala lepiej przygladac sie takim obiektom jak wlasnie DS-y. Oczywiscie ogniskowa ta oraz swiatlosila 1:10 to juz wyzsza poprzeczka w astrofoto, zdaje sobie z tego sprawe. 8) Ale MTO oprocz fotografowania nadaje sie tez doskonale do obserwacji wizualnych, i tutaj za jego pomoca widzialem juz wiele tego typu obiektow, z bardzo pozytywnym skutkiem. Na tym zakoncze ta dyskusje, nie prowadzaca w zasadzie juz do niczego.

Ale Tomku, zamiast tak sie przygladac nieco z boku, moze sam wez sie do pracy, wyciagnij swoj montaz i probuj uchwycic jakiegos fajnego DS-a przez ogniskowa 1 metr. Co Ci szkodzi :roll: Wyniki byc moze Ciebie jeszcze zaskocza? Wiecej optymizmu! :lol:
Gregory
 

PostDominik Woś | 01 Mar 2006, 17:05

No i widzę mamy drobną róznice zdań. :wink: Ale przecież po to jest forum aby wymieniać poglądy.

A więc poniżej i moje zdanie.

Co do przydatności MTO to tak jak zauważył nawet w swojej książce "Niebo na weekend" Przemysław Rudź, światłosiła F10 jest taka dość uniwersalną światłosiłą. Jak widać po zdjęciach, które robi Gregory jest to twierdzenie raczej prawdziwe. :wink: Wyczodzą ładnie planety i jaśniejsze DS-y. Zaryzykuję stwierdzenie, że MTO tym bardziej nadaje się do fotografii DS-ów im lepszy jest montaż, na którym go powiesimy.

Zwróce uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze MTO nie potrzebuje Field Flattenera ponieważ jest to obiektyw fotograficzny. Koszt takiego FF do refrafkora APO znacznie przekroczy koszt całego MTO. Zatem dla osób, które muszą uważąć na koszty ma to bardzo duże znaczenie. Bez FF w refraktorze, przy robieniu zdjęć na przykład Canonem 300/350D, punktowe gwiazdy będa jedynie w 50-75% pola (reszta klatki jest do wyrzucenia).

Po drugie - niestety ustawienie ostrości z MTO jest bardzo trudne. Gregory doszedł do dość dużej wprawy jednak brak wyciągu w MTO znacznie utrudnia dobre ustawienie ostrości.

Podstawowa zasada jest prosta. Jeśli tylko mamy pogodę i chęci to róbmy zdjęcia nieba tym co mamy pod ręką. Nie ma znaczenia czy to będzie obiektyw fotograficzny czy duży Newton czy jakikolwiek inny sprzęt (no nie polecam achromatów do astrofotografii). Podstawową sprawą będzie dobór obiektów, które będziemy mogli fotografować danym sprzętem ale nigdy nie podchodźmy do sprawy w ten sposób - "nie mój sprzęt się nie nadaje do tego typu obiektów". Może nie być najlepszy, najoptymalniejszy ale jest a jak jest to dlaczego go nie wykorzystywać ... nawet do granic możliwości. :wink:

Przypominam, że kiedyś na innych forach wynikła podobna różnica zdań z tym, że twierdzenie dotyczyło tego, że MTO nie nadaje się do obserwacji astronomicznych, nie mówiąc już o astrofotografii. Po zdjęciach Saturna z MTO Gregorego, które pokazano na naszym (i nie tylko) forum już chyba nikt nie stwierdzi, że MTO nie nadaje sie do obserwacji i fotografii planet. Musiałby stwierdzić, że tak samo nie nadaje się na przykład 80ED a takiego stwierdzenia z obawy linczu raczej nikt nie zaryzykuje :wink:

A co do oceny zdjęć. Ja patrzę na zdjęcie trochę pod kątem sprzętu jakim zdjęcie zostało wykonane, czas ekspozycji, montaż, warunki pogodowe i wyrażam lub nie moją opinię. Takie zdjęcie M42 Gregorego z MTO jest więcej niż OK. Lepszego z tego obiektywu nie widziałem, szczególnie zrobionego z czasem ekspozycji 30 sek. :wink: 8)

Gregory obiecuje, że będzie pokazywał DS-y z MTO i to jest właśnie OK. Wierzę, że w odpowiednim czasie i po dobraniu optymalnych konfiguracji sprzętu zdjęcia DS-ów z MTO będą i to będą jakości lepszej niz dobrej. Wierzę bo dotychczas wszelkie plany fotograficzne są przez Gregorego sukcesywnie realizowane. Gdyby było więcej dobrej pogody pewnie byłyby realizowane szybciej. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 01 Mar 2006, 17:29

Gregory, dla mie Twoje zdjęcie jest naprawdę niezłe. Po za tym ważna jest każda informacja, bo wtedy można ocenić czy np. chcę mieć MTO, czy nie. A pokazując Swoje zdjęcia właśnie takiej informacji udzielasz.

Oczywiście gdybyś miał w Swoim dorobku jeszcze ciekawsze zdjęcia M 42 i nagle wyskoczył z czymś słabszym, to byłby to powód do zastanowienia, ale chyba raczej nie totalnej krytyki.

Chociaż powinniśmy się dzielić również porażkami, bo wtedy inni będą wiedzieć jak i co omijać.

Po za tym każdy z nas ma swój ulubiony sprzęt, jak widać dla Gregorego takim ulubionym sprzetem jest MTO. I wcale to nie jest złe.

Z takiej miłości rodzą się piękne dzieci :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 118 gości

AstroChat

Wejdź na chat