Przykurzone Mleko

Postiro | 10 Mar 2021, 23:30

Zdjęcie, które przedstawia kawał naszej galaktyki, ale tak naprawdę, to co mnie zainspirowało do zrobienia tej mozaiki, to masy pyłów, w których jest ona zatopiona. Niewinny eksperyment, który się zaczął z lapmką węgierskiego wina w ręku, gdzieś tam nad Balatonem, a zakończył 3 i pół roku później po wielu "dokrętkach" materiału i nieudanych próbach złożenia tego wcześniej.

Zdjęcie składa się z około 1000-1200 klatek od 60s do 120s zebranych w przeróżnych warunkach. Główny obraz jest zbudowany w oparciu o zdjęcia z niemodyfikowanego Nikona D610. Wszelkie wodorowe czerwienie zostały pozyskane z innych moich zdjęć (większość prezentowana wcześniej), wykonanych już modyfikowanym Nikonem D610. Obiektyw Samyang 135/2.

Przykurzone Mleko: nn30final-25.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postiro | 10 Mar 2021, 23:31

i wersja dla kartografów:

Przykurzone Mleko: nn30final-25ano.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postradio-teleskop.pl | 11 Mar 2021, 01:47

Nieustannie zaskakujesz pomysłowością i jakością swoich prac, Irku! Chapeau bas! :)
 
Posty: 246
Rejestracja: 11 Kwi 2019, 00:14
Miejscowość: Toruń

PostJaLe | 11 Mar 2021, 08:50

Ta mozaika to marzenie wielu astrofotografów.
Można studiować ją wielokrotnie i łapać smaczki.
Autorowi można zadać jedno pytanie. Jak?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 11 Mar 2021, 09:09

Extra !
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postiro | 11 Mar 2021, 09:27

Dzięki :)

JaLe napisał(a):Autorowi można zadać jedno pytanie. Jak?


Zabrzmi jak żart, ale naprawdę "przypadkiem" :), a dokładniej, małymi krokami. Zrobiłem panel z Ameryką i Motylem, stwierdziłem: "a... dociągnę do Veila". Potem spieprzyłem kadrowanie (na SW Star Adventure to nie jest trudne, gdy kadrowanie wymaga czarnego pasa z jogi) i trzeba było dołożyć klatek, aby coś wyszło prostokątnego... tak od kadru do kadru wyszło 12 paneli, które próbowalem złożyć w mozaikę... i wtedy pojawiły się te pyły na brzegach kadru...

Potem bardzo długo nie udawało mi się tego sensownie złożyć, różne sesje w różnych warunkach pogodowych i zaświetlenia, na tak dużej mozaice wychodziły kolorystyczne cuda z tłem. Czasami dochodziłem do pomysłu, że jak dopalę jeszcze jeden pionowy pas, to będzie dobrze... aż doszedłem do momentu, kiedy połączyły mi sie obszarami dwa projekty - Cassiopea i Łabędź na szeroko... i wszedłem w fazę dopalania brakujących paneli...

Co do samego składania, podchodziłem do niego wielokrotnie i wielokrotnie, zawiedziony porzucałem... wielkim przełomem było użycie AstroPixelProcessora, który ma wiele cudownych mechanizmów do składania mozaik - ale tu też na początku nie było różowo. Przez moment nawet dzieliłem te panele z twórcą oprogramowania, bo aplikacja sypała się podczas składania (niektóre podejścia do składania wymagały niemal 2 dni pracy komputera z Ryzenem z 12 core'ami i 32GB RAM, przy panelach przeskalowanych do 50%, a takich prób - konsumujących od kilkunastu do kilkudziesieciu godzin wykonałem w sumie kilkadziesiąt). Prawdę mówiąc jakieś 300GB na początku do 800GB, pod koniec, materiału i wersji tymczasowych zalegało na dysku przez prawie 3 lata, czekając na pomysł, jak ten materiał urobić... bardzo długo nawet byłem przekonany, że nic z tego już nie wyjdzie, czuję dużą ulgę, że się udało :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

PostJaLe | 11 Mar 2021, 10:23

Fajnie, ze zechciałeś podzielić się kulisami projektu.
Teraz dodatkowo zyskuje i pokazuje jak z wielkim zaangażowaniem podszedłeś do niego :D
Jeszcze raz gratuluję!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 11 Mar 2021, 13:57

Irku to jakiś hardcore faktycznie :shock: - gratuluje raz jeszcze.
Opracowanie pyłów w okolicach Cefeusza pierwsza klasa !!! Zapisuję się do Ciebie na kurs :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postiro | 11 Mar 2021, 20:47

Marcin,

bez przesady... akurat w przypadku tego regionu, podglądałem Twoje zdjęcia, aby się upewnić, że te słabe Sharplessy tam naprawdę są i że nie przeszarżowałem z obróbką :D. Mało kto fotografuje tamte regiony, ale na Ciebie zawsze można liczyć ;)
A głupio byłoby pokazywać coś, co tylko jak widzę - wiesz, jak to jest, jak coś obrabiasz za długo :)

Pozdr
i
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Posttayson.82 | 17 Mar 2021, 17:25

juz gdzieś Ci pisalem WOW!!! :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat