IC 4592 czyli Niebieska Głowa Qnia

Postlukost | 11 Mar 2021, 21:34

Czas czarnego, orionowego Konika (B 33) dobiega końca, sezon na qnia letniego (i to niebieskiego) uważam za otwarty. Niby wiosna na horyzoncie, ale pod nogami miałem grubą warstwę śniegu, a termometr przed samym świtem wskazał -10.
Materiał z dzisiejszej nocy, jakieś 2,5 h w klatkach po 150 s, 6d i Samyang 135. Obróbka tego w szerokim kadrze to jakiś koszmar - gradienty, gradienty i jeszcze raz gradienty (śnieg potęguje LP nad horyzontem), a agresywne wyrównywanie tła, gdy wokół pełno subtelnych pyłów, to chyba średni pomysł. Obrobiłem jak umiałem. :wink:
Uroczy, subtelny obiekt, odkryty przez pana Barnarda, wisi sobie dość nisko w Skorpionie; nie pamiętam czy widziałem to w RPA (chyba nawet nie próbowałem), ale może warto?
Kadr troszkę kropnięty.
IC 4592 czyli Niebieska Głowa Qnia: bh 2000px.jpg
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostDominik Woś | 11 Mar 2021, 22:08

No i zapowiada się nieźle. Faktycznie, mocne otwarcie sezonu wiosenno-letniego Łukaszu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postiro | 12 Mar 2021, 11:39

Oj widzę, że konwersja Łukasza z jasnej strony mocy (wizualowej) na ciemną stronę mocy (astrofoto) postępuje...

Potężnym od Jedi jest i groźnym stawać zaczyna się Sithem on ;)

Mam nadzieję, że też uda mi się w tym roku zabrać za ten obszar :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postlukost | 12 Mar 2021, 16:10

Niestety wizual poszedł całkowicie w odstawkę, tylko rekreacyjne lornetkowanie po odpaleniu sesji foto pozostało. Po tej sesyjce spodziewałem się jednak czegoś więcej, więc spróbuję raz jeszcze zebrać materiał, miejmy nadzieję w lepszych warunkach. A gdyby tak udało się wycelować w ten rejon z południowej Afryki, to byłaby pełnia szczęścia. W Polsce wbrew pozorom trudno znaleźć miejscówkę z sensownym, znaczy ciemnym i nieobciętym południem - na Podhalu w grę wchodzi chyba tylko Łapszanka, a w zasadzie teren między Łapszanką a Rzepiskami. Można się zdziwić, ilu ludzi tam foci, szczególnie wiosenną Drogę Mleczną. Czasem w nocy trudno znaleźć miejsce by zaparkować, a rejestracje z województwa śląskiego na przykład to norma.

Ja pomału będę kończył z aż tak szerokim kadrami (znaczy cyknę coś od czasu do czasu, ale spróbuję sił w foto, hm, bardziej długoogniskowym). Te łajdfildy wbrew pozorom nie są łatwe do ogarnięcia. Kto robił, ten wie.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postiro | 12 Mar 2021, 17:41

Z mojego własnego doświadczenia, astrofotografia długoogniskowa w terenie źle wpływa na kulturę wysławiania się i na kręgosłup. Po kilku nocach osiągałem chwilami taką wprawę, że byłbym w stanie zawstydzić niejednego budowlańca, czy...
Różnica jest taka, że przy krótkich ogniskowych, klniesz głównie w domu przy ocenie materiału i obróbce, a przy długoogniskowych i w domu i w polu :D

Ale spróbować trzeba wszystkiego - jak chcesz zachować kontakt z wizualem i foto - to timelapsy :)

Prawda jest taka, że dopuki nie zamieniłem SW 8" na SW 14" to wizual też był taki bezstresowy, a potem zachciało mi się Abell'i, Hicksonów, mało mi gałka oczna nie pękła. A teraz walczę głównie 15x70.

Pozdr
i
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postlukost | 12 Mar 2021, 20:38

Też przerabiałem temat słabizn z użyciem 14". Później przyszła chęć na 20, ale po obczajeniu sprzętu stwierdziłem, że jednak nie dam rady tego wozić w teren. :) No i poszedłem w foto...
Tymczasem jeszcze mała "sklejka" z kadrem zrobionym w ubiegłym roku. Niestety widać trochę "szew", bo obróbka obu zdjęć nieco odmienna, ale nie będę już łączył surowych stacków i obrabiał tego na nowo. Choć może, kto wie... :lol:
IC 4592 czyli Niebieska Głowa Qnia: sco mozaika2000px.jpg
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostJaLe | 12 Mar 2021, 22:24

Czad! Dla mnie te rejony są niedoścignione ze względu na warunki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postiro | 13 Mar 2021, 18:12

lukost napisał(a):Niestety widać trochę "szew", bo obróbka obu zdjęć nieco odmienna, ale nie będę już łączył surowych stacków i obrabiał tego na nowo. Choć może, kto wie... :lol:


Oj przemyśl, mało jest takich kadrów dobrze złapanych z PL, a ten jest naprawdę zacny! Ono aż się prosi o dedykowaną obróbkę, tylko spójrz na tą uśmiechniętą gębę Rho Ophiuchi :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postlukost | 14 Mar 2021, 01:14

No to mnie zmotywowałeś. :D
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postradio-teleskop.pl | 15 Mar 2021, 22:31

Jak na naszą szerokość geograficzną, efekt jest godny podziwu - brawo :) No i zachęta, że z Polski jednak się da ;)
 
Posty: 243
Rejestracja: 11 Kwi 2019, 00:14
Miejscowość: Toruń

Postlukost | 29 Mar 2021, 16:18

iro napisał(a):
lukost napisał(a):Niestety widać trochę "szew", bo obróbka obu zdjęć nieco odmienna, ale nie będę już łączył surowych stacków i obrabiał tego na nowo. Choć może, kto wie... :lol:

Oj przemyśl, mało jest takich kadrów dobrze złapanych z PL, a ten jest naprawdę zacny! Ono aż się prosi o dedykowaną obróbkę, tylko spójrz na tą uśmiechniętą gębę Rho Ophiuchi :)

No to poskładałem i obrobiłem od podstaw, wyszło tak (ułożenie takie, by łeb był do góry ;) )
IC 4592 czyli Niebieska Głowa Qnia: sco mozaika popr 2000px.jpg
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 53 gości

AstroChat

Wejdź na chat