Mgławica Choinka w H-alfa

PostDominik Woś | 16 Mar 2006, 23:10

Nie tak dawno zrobiem zdjęcie mgławicy NGC2264, czyli Stożkowi. Jest to bardzo ciekawa mgławica zlokalizowana w gwiazdozbiorze Jednorożca. Okazało się, że Paweł Łańcucki (PTL - ale chyba wszyscy go znają) również fotografował tą mgławicę jednak z dużo mniejszą ogniskową. Połączyliśmy zdjęcia i wyszło ciekawe ujęcie mgławicy, która nazywana jest Choinką (Christmas Tree) (ze wzgledu na kształt właśnie choinki z podstawą na dole kadru i wierzchołkiem w postaci mgławicy Stożek). Moim zdaniem właśnie takie kadry są jednymi z najładniejszych. Ciekawa jest również metoda zrobienia zdjęcia, gdzie najciekawsza jego część jest robiona z dłuższą ogniskową zapewniającą wyższą rozdzielczość.

Tak oto wygląda Choinka ze Stożkiem i Futrem Lisa w szerszym ujeciu sfotografowana przez filtr H-alfa:

Po kliknięciu na zdjęcie można zobaczyć informacje o nim oraz zdjęcie w wyższej rozdzielczości.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:15, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 17 Mar 2006, 23:28

Fotka jak zwykle z klasą ale z komentarzem wstrzymam się do czasu dogrania koloru :roll: czyli zakończenia tego dzieła :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjureq | 18 Mar 2006, 18:18

Zdjęcie bardzo, BARDZO FAJNE.
I bardzo dobrze, ze Dominiku, jesteś jednym z niwielu wybiegajacym poza stereotyp astrofoto M31/M42/M45 ... itd.
Przyznam się, ze nawet nie znałem tej mgławicy :oops: , ale dzięki twojemu zdjęciu odszukałem ja w CdC i ściągnąłem nawet inne fotki.
Gdybyś mógł napisać coś nt. techniki wykonania i warunków (szkło, czas itp.)
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 18 Mar 2006, 18:32

Bardzo dobre zdjecie w H-Alpha. Przy okazji doskonaly przyklad pracy zespolowej. :) Gratulacje dla astro-fotografow ze scislej czolowki. 8)
Gregory
 

PostDominik Woś | 18 Mar 2006, 19:17

jureq napisał(a):Zdjęcie bardzo, BARDZO FAJNE.
I bardzo dobrze, ze Dominiku, jesteś jednym z niwielu wybiegajacym poza stereotyp astrofoto M31/M42/M45 ... itd.
Przyznam się, ze nawet nie znałem tej mgławicy :oops: , ale dzięki twojemu zdjęciu odszukałem ja w CdC i ściągnąłem nawet inne fotki.
Gdybyś mógł napisać coś nt. techniki wykonania i warunków (szkło, czas itp.)
Pozdrawiam,
Jurek


Jurku, po kliknięciu na zdjęcie zostaniesz przeniesiony na strone internetową, na ktorej jest również opis techniczny do zdjęcia. :wink:

Co do M31/42/45 to mam kamerę, która nie lubi zbyt jasnych obiektów, jakimi są M42 czy też M45. Inaczej pewnie bym was zamęczył takimi zdjęciami. :wink:

Myślę, że warto jednak wspomnieć o technice złożenia zdjęcia. Otóż zdjęcie zrobione z krótszą ogniskową będzie pokazywałeo więcej nieba jednak ze względu właśnie na tą krótka ogniskową, spadnie rozdzielczość zdjęcia. Dlatego też, dość często (a może i nie :wink: ) wykorzstywana jest metoda polegająca na tym aby najciekawsze części danego obiektu zostały uwiecznione z wykorzystaniem dłuższej ogniskowej. Następnie można połączyć oba zdjęcia i otrzymać dość ciekawy efekt.

Oczywiście najlepiej byłoby wykonać tak zwaną mozaikę dla uzyskania najlepszej rozdzielczości i jakości ale dla przykładu powyższy kadr Choinki, jeśli robiłbym mozaikę z ogniskową jedynie 1000mm (z taką został zrobiony środkowy kadr zdjęcia), składałby się z ok. 15 kawałków. Licząc po 3 godziny w H-alpha na jeden kawałek (minimum) daje to nam 45 godzin ekspozycji. :shock: Nie mówię już o ewentualnym kolorze, do zrobienia którego potrzebne byłoby co najmniej kolejne 45 godzin ekspozycji. :shock: Biorąc pod uwagę pogodę w naszym kraju to na jeden obiekt potrzeba byłoby co najmniej kilku lat. :wink: Ale efekt byłby powalający - taka mozaika miałaby rozdzielczość prawie 40 mln pikseli.

Korzystając z okazji chciałbym zachęcić was do wypróbowania od czasu do czasu możliwości pracy zespołowej przy fotografowaniu nieba.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postjureq | 18 Mar 2006, 19:33

Domek napisał(a):...
Jurku, po kliknięciu na zdjęcie zostaniesz przeniesiony na strone internetową, na ktorej jest również opis techniczny do zdjęcia. :wink:
...


Fakt, "apaczę i nie widzę" :oops:
I dzieki za dodatkowe wyjaśnienia.
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 25 Mar 2006, 22:03

Janusz_P. napisał(a):Fotka jak zwykle z klasą ale z komentarzem wstrzymam się do czasu dogrania koloru :roll: czyli zakończenia tego dzieła :lol:


No może tylko wycinek mgławicy Choinka ale jednak w kolorze. :wink:

Po kliknięciu na zdjęcie można zobaczyć je w większej rozdzielczości oraz zobaczyć jego parametry.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:16, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postd@widk | 25 Mar 2006, 22:33

Własnie przecieram oczy i dalej myślę, że mam zwidy :o Rewelacyjna :D
PS Jakiego typu jest ta mgławica? Refleksyjna?
ZRT-457, BPC 8x30, Praktica TL1000 i własne oczy ;)

Zapraszam do odwiedzin Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i to nie tylko wirtualnie ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 33
Rejestracja: 11 Mar 2006, 11:41
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 25 Mar 2006, 23:12

d@widk napisał(a):Jakiego typu jest ta mgławica? Refleksyjna?


Jest to mgławica emisyjna. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostArkady | 25 Mar 2006, 23:14

Dominiku! To jest po prostu piękne zdjęcie!!!!! Zawsze, kiedy pokazuję znajomym twoją stronę i zdjęcia, mówię im - "klasa światowa" - dzisiaj znowu to potwierdzasz :D . Rzeczywiście, potrzebujesz tylko wolnego od chmur kawałka nieba :lol:.
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostArkady | 26 Mar 2006, 00:21

Mam pytanie. Skąd wiadomo, ile czasu trzeba przeznaczyć na każdą barwę składową oraz filtr Ha. Czy jest to rzecz umowna, czy też istnieją jakieś prawidłowości?
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 26 Mar 2006, 00:38

Zdjecie jest klasa sama w sobie. W zasadzie juz nic nie bede dodawal gdyz dalsze slowa sa tu po prostu zbedne. Trzeba jedynie zachwycac sie tym pieknym widokiem. Gratuluje. 8)
Gregory
 

PostDominik Woś | 26 Mar 2006, 01:38

Arkady napisał(a):Mam pytanie. Skąd wiadomo, ile czasu trzeba przeznaczyć na każdą barwę składową oraz filtr Ha. Czy jest to rzecz umowna, czy też istnieją jakieś prawidłowości?


Zasada jest prosta 8) trzeba przeznaczyć jak najwięcej. :wink:

W warunkach podmiejskiego nieba na kolor trzeba przynajmniej 30-50min na jeden kanał. Ekspozycja Ha to najlepiej kilka godzin (4-5 godzin i jest już w miarę OK). :wink:

Jeśli weźmiemy pod uwagę brak bezchmurnego nieba to czas na zrobienie zdjęcia można liczyć w tygodniach ;-)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 26 Mar 2006, 02:13

Domek napisał(a):Jeśli weźmiemy pod uwagę brak bezchmurnego nieba to czas na zrobienie zdjęcia można liczyć w tygodniach ;-)


Ale jak widac oplaca sie czekac i sukcesywnie wysmazac matryce. :wink:
Gregory
 

PostJanusz_P. | 26 Mar 2006, 09:46

To teraz moje gtratulacje za umkończenie dzieła, kolor bardzo dużo nam mówi o składzie mgławicy i obiekcie ją oświetlającym poza tym, zdjęcie jest z nim piękne i dopełnione 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 140 gości

AstroChat

Wejdź na chat