Pytanie o astrofoto kamerka

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostHans | 24 Sie 2005, 15:55

Witam.

Meczylem was juz raz o rozwiazanie problemu zogniskowania kamerki w moim teleskopie. Kamerka jest zawsze za daleko o ok. 1cm, aby poprawnie zogniskowac obraz. Ta sama kamerka wsadzona do refraktora synty 100/1000 ogniskuje i dziala bez problemu. Dostalem podpowiedz, aby do wyciagu wsadzic barlowa, co pozwoli kamerce zlapac ostry obraz. Niestety nie udal sie ten eksperyment, a mi urodzilo sie nowe pytanie. Czy znaczaca jest tylko odleglosc ognisko <> tandem kamerka barlow, czy znaczenie dla ostrego obrazu ma zarowno odleglosc ognisko <> barlow jak i odleglosc barlow <> kamerka? Jezeli to drugie, to intuicyjnie wyczuwam, ze barlowa winienem ustawic z jakims okularem aby dal ostry obraz (odleglosc ognisko <> barlow) a potem wyciagnac okular i eksperymentowac z druga zmienna, czyli odlegloscia barlow <> kamerka. Czy ja tu gdzies robie jakis blad logiczny? Co jeszcze winienem w tym temacie obadac, aby osiagnac sukces, czyli ostry obraz w kamerce?

Sprzet to newton 6" F4 z wyciagiem obrotowym AK 1,25", Celestron Ultima 2x (daje sie go rozkrecic do krotkiego elementu z samym szklem /ok. 3cm dlugosci/ i kamerka QuickCam /taka mala kulka, ktora jednak jest za wielka aby ja cala wepchnac do wyciagu/).

Pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc.

Ponizej pierwsza fotka wykonana kamerka przez synte, potrzebuje jednak uruchomic ja rowniez na newtoniku.

Synta 100/1000, Qickcam. CROP (po alginie i stackowaniu IRIS zrobil mi czarna obwodke do okola fotki.) seeing 2/10

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act=Attach&type=post&id=8013
Hans
 

PostMirek D. | 24 Sie 2005, 16:23

Jeżeli chcesz wysunąć ognisko na zewnatrz to musisz wsadzić barlowa głębiej. Miałem taki problem z barlowem Bresser Short Tube 2x. Nie łapał ogniska i Janusz dorobił mi przedłużkę pozwalającą na wsunięcie barlowa głebiej. Co prawda krotność wzrosła wtedy do 2.3x ale ogniskował bez problemu.

Uwaga jest taka że każdy barlow jest zaprojektowany na daną krotność i zwiększanie odległosci powoduje niestety straty na jakości obrazu.

Spróbuj rozkręcić barlowa tak abyś miał samą rurkę 1,25" z soczeką a następnie tą rurkę umieść głęboko w wyciagu (owiń jakąś taśmą żeby nie wypadła na lustro). Potem włóż kamerkę w wyciąg i poszukaj ostrości.
W razie konieczności przesuń barlowa w wyciagu. Jak uda ci się złapac ostrość to zaznacz to miejsce i zmierz jaka przedłuzka będzie ci potrzebna do barlowa żeby móc focić bez problemów.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostPTL | 31 Sie 2005, 13:53

Jezeli kamera wypada za daleko, wystarczy zastosowanie przedluzki - najlepiej na gwint - ja stosowalem popularne pierscienie macro do Zenita.

Jezeli za blisko, rozwiazaniem moze byc przesuniecie lustra glownego w gore tubusa - czasami daje sie to zrobic na srubkach regulujacych kolimacje.

Barlow zwiekszy efektywna ogniskowa (EFL), zmniejszy swiatlosile (f/) i wydluzy wymagany czas ekspozycji przy jednoczesnym zwiekszeniu wymagan odnosnie prowadzenia telekopu. Nie probowalbym na poczatek.

Pozdrawiam,

Pawel
Awatar użytkownika
 
Posty: 77
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat