Ile tła mogę się spodziewać w narrowbandzie przy bortle 6?

PostUndy | 12 Kwi 2024, 14:16

Kupiłem filtr 7nm Ha + OIII z Aliexpress za 460zł i zastanawiam się czy jest on w miarę dobry czy może przepuszcza zbyt dużo zanieczyszczenia światłem - niestety nie mam porównania z droższymi filtrami bo to moja pierwsza zabawa w narrowband i to jedyne co posiadam.
Załączam zdjęcie East Veil robione nieprzerobionym Nikonem D5500 przy ISO200 (ale rozjaśnione do ISO3200) przez teleskop SkyWatcher 150/750 (z korektorem komy F4.5) - jedyne co zrobiłem, to zestackowałem kilka klatek w .png aby pozbyć się części szumu, jednak tło jest takie jakby wyszło bezpośrednio z lustrzanki.
Bortle 6, SQM 19.36 mag/arcsec2
Może ktoś z was będzie miał podobną klatkę dla porównania?

Dla ciekawych taki jest ostateczny rezultat po normalnym zestackowaniu i obróbce:
https://www.astrobin.com/1n3mhg/
Niestety pogoda pozwoliła na zebranie tylko 56 minut ekspozycji także znowu trzeba czekać. Ale następnym razem może będę miał już D5100 przerobionego na full spectrum - o ile uda mi się go przerobić xD

Edit: Ups, miało być na technikalia, mój błąd.
Załączniki
Ile tła mogę się spodziewać w narrowbandzie przy bortle 6?: EastVeil ISO3200.jpg
 
Posty: 8
Rejestracja: 23 Mar 2024, 03:54

 

PostJaLe | 12 Kwi 2024, 16:36

Zdjęcie jest adekwatne do ilości materiału.
Po wyrównaniu kanałów tła wychodzi coś takiego jak poniżej.

Ile tła mogę się spodziewać w narrowbandzie przy bortle 6?: EastVeil ISO3200a.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPiotr K. | 12 Kwi 2024, 16:40

Undy napisał(a):Kupiłem filtr 7nm Ha + OIII z Aliexpress za 460zł i zastanawiam się czy jest on w miarę dobry czy może przepuszcza zbyt dużo zanieczyszczenia światłem - niestety nie mam porównania z droższymi filtrami bo to moja pierwsza zabawa w narrowband i to jedyne co posiadam.

Pierwsze co bym zrobił to wysłał ten filtr do kolegi "dobrychemik" na pomiary. Jest tu na forum, ale ma też cały wątek na Astropolis dotyczący pomiarów filtrów:

https://astropolis.pl/topic/68677-obiek ... tr%C3%B3w/

Wątek ma już 36 stron, ale warto się przekopać przez całość, żeby zobaczyć, jaka jest rozpierducha w filtrach. Producenci, nawet wydawałoby się w miarę dobrzy, jak Baader, mają totalnie w nosie kontrolę jakości. Pasma realnie przepuszczane przez filtry bywają zupełnie rozjechane względem tego, co powinno być przepuszczane. Bez takiego pomiaru to trochę wróżenie z fusów - nigdy nie będziesz wiedział, co właściwie przepuszcza Twój filtr, więc porównania przed pomiarem nie mają wg mnie żadnego sensu. Po pomiarze w sumie też nie mają, bo jeśli wiadomo, co puszcza dany filtr, to nie trzeba już nic porównywać :)
Ostatnio edytowany przez Piotr K. 12 Kwi 2024, 18:14, edytowano w sumie 2 razy
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2887
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostUndy | 12 Kwi 2024, 17:41

Piotr K. napisał(a):
Undy napisał(a):Kupiłem filtr 7nm Ha + OIII z Aliexpress za 460zł i zastanawiam się czy jest on w miarę dobry czy może przepuszcza zbyt dużo zanieczyszczenia światłem - niestety nie mam porównania z droższymi filtrami bo to moja pierwsza zabawa w narrowband i to jedyne co posiadam.

Pierwsze co bym zrobił to wysłał ten filtr na pomiary do kolegi "dobrychemik" na pomiary. Jest tu na forum, ale ma też cały wątek na Astropolis dotyczący pomiarów filtrów:
https://astropolis.pl/topic/68677-obiek ... tr%C3%B3w/
Wątek ma już 36 stron, ale warto się przekopać przez całość, żeby zobaczyć, jaka jest rozpierducha w filtrach. Producenci, nawet wydawałoby się w miarę dobrzy, jak Baader, mają totalnie w nosie kontrolę jakości. Pasma realnie przepuszczane przez fittry bywają zupełnie rozjechane względem tego, co powinno być przepuszczane. Bez takiego pomiaru to trochę wróżenie z fusów - nigdy nie będziesz wiedział, co właściwie przepuszcza Twój filtr, więc porównania przed pomiarem nie mają wg mnie żadnego sensu. Po pomiarze w sumie też nie mają, bo jeśli wiadomo, co puszcza dany filtr, to nie trzeba już nic porównywać :)

Szczerze nie wiem czy chce mi się wysyłać ten filtr ale pomyślę. Bardziej chciałem sprawdzić czy ten filtr nie odstaje jakoś znacząco nawet na pierwszy rzut oka od innych.
JaLe napisał(a):Zdjęcie jest adekwatne do ilości materiału.
Po wyrównaniu kanałów tła wychodzi coś takiego jak poniżej.
EastVeil ISO3200a.jpg

Czyli innymi słowy nie jest źle jeżeli chodzi o jakość filtra? Generalnie gdzieś słyszałem, że te filtry Laida to mogą być filtry Optolonga które nie załapały się jakościowo do sprzedaży pod ich główną marką więc sprzedają taniej jako Laida. Jesli to prawda to byłby to niedoszły filtr Optolong L-Extreme i jeżeli wierzyć opisowi na Aliexpress (haha) to jedyne czym od niego odbiega to fakt, że transmisja pasm jest 5-7% mniejsza (Peak transmittance: 500.7nm@T>85%; 656.3nm@T>83%). Gdyby tak było to IMO byłby to świetny budżetowy filtr dla początkujących. Z drugiej strony też może być tak, że kontrola jakości jest tu jeszcze gorsza i można trafić lepiej lub gorzej także ciężko takie coś polecać bez sprawdzenia przynajmniej kilku egzemplarzy.
 
Posty: 8
Rejestracja: 23 Mar 2024, 03:54

 

PostSebastian Ś. | 12 Kwi 2024, 17:45

Tylko pomiary dobrze kolega Piotr radzi. Są różne subtelne różnice niezbyt do wyłapania na oko. Tak samo czy nie puszcza na przykład IR.

P.S. Popraw korektor i/lub osiowość bo gwiazdki masz każda w inną stronę.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJaLe | 12 Kwi 2024, 17:56

Undy napisał(a):
JaLe napisał(a):Zdjęcie jest adekwatne do ilości materiału.
Po wyrównaniu kanałów tła wychodzi coś takiego jak poniżej.
EastVeil ISO3200a.jpg

Czyli innymi słowy nie jest źle jeżeli chodzi o jakość filtra? Generalnie gdzieś słyszałem, że te filtry Laida to mogą być filtry Optolonga które nie załapały się jakościowo do sprzedaży pod ich główną marką więc sprzedają taniej jako Laida. Jesli to prawda to byłby to niedoszły filtr Optolong L-Extreme i jeżeli wierzyć opisowi na Aliexpress (haha) to jedyne czym od niego odbiega to fakt, że transmisja pasm jest 5-7% mniejsza (Peak transmittance: 500.7nm@T>85%; 656.3nm@T>83%). Gdyby tak było to IMO byłby to świetny budżetowy filtr dla początkujących. Z drugiej strony też może być tak, że kontrola jakości jest tu jeszcze gorsza i można trafić lepiej lub gorzej także ciężko takie coś polecać bez sprawdzenia przynajmniej kilku egzemplarzy.


Uważam, że nie powinieneś mieć kompleksów.
Koledzy radzą czysto akademickie podejście i ja też lubię rzeczy zmierzone i sprawdzone.
Sam zadecydujesz.
Dodam tylko, że mam cały zestaw filtrów SVBONY, nie mierzone, ale sprawdzone w boju, na łeb na szyję biją filtry Baadera.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 12 Kwi 2024, 18:13

Też w sumie zapomniałem dodać, po tym co JaLe napisał, że ja też bym się nie przejmował jak mnie wynik na zdjęciu zadowala, ale jak chcesz wiedzieć na sto procent czy filtr jest dobry to tylko pomiar.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostUndy | 12 Kwi 2024, 18:41

Sebastian Ś. napisał(a):Tylko pomiary dobrze kolega Piotr radzi. Są różne subtelne różnice niezbyt do wyłapania na oko. Tak samo czy nie puszcza na przykład IR.
P.S. Popraw korektor i/lub osiowość bo gwiazdki masz każda w inną stronę.

Wiem, nie trafiłem ogólnie z ostrością bo miałem 1.5h czasu i robiłem na szybko. Ale osiowość też chyba jest trochę walnięta bo nawet przy dobrej ostrości troszeczkę się gwiazdy rozjeżdżają na krawędzi. W ogóle muszę zrobić ponowną kolimację i wtedy będzie więcej wiadomo. A co do IR to okaże się jak już będę miał lustrzankę full spectrum.
No ale tak czy siak już i tak jest milion razy lepiej niż było bez korektora komy także i tak mnie to jara xD
Sebastian Ś. napisał(a):Też w sumie zapomniałem dodać, po tym co JaLe napisał, że ja też bym się nie przejmował jak mnie wynik na zdjęciu zadowala, ale jak chcesz wiedzieć na sto procent czy filtr jest dobry to tylko pomiar.

JaLe napisał(a):Uważam, że nie powinieneś mieć kompleksów.
Koledzy radzą czysto akademickie podejście i ja też lubię rzeczy zmierzone i sprawdzone.
Sam zadecydujesz.
Dodam tylko, że mam cały zestaw filtrów SVBONY, nie mierzone, ale sprawdzone w boju, na łeb na szyję biją filtry Baadera.

Dzięki, generalnie właśnie chodziło mi o ten spokój ducha, że nie dostałem jakiegoś bubla tylko jest to w miarę normalne zachowanie filtra narrowband i można spokojnie robić zdjęcia.
A na pomiar może się kiedyś zdecyduję.
 
Posty: 8
Rejestracja: 23 Mar 2024, 03:54

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 45 gości

AstroChat

Wejdź na chat