* Zaloguj się   * Zarejestruj się


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 
 Temat postu: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 7:12 am 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 14, 2009 4:41 pm
Posty: 198
Miejscowość: Kielce
Tym razem jako Obiekt Tygodnia proponuję znaną wszystkim od dzieciństwa ciasną grupkę gwiazd w konstelacji Byka - Plejady. Ciekawe ilu z Was - podobnie jak ja - myślało, że to ów słynny "Mały Wóz"? Mój śp. Dziadek, który kilkuletniemu szkrabowi pokazywał gwiazdy, tak je właśnie nazwał - i tak w głowie zostało. Dopiero lektura któregoś z artykułów z serii "Niebo nad głową" w "Wiedzy i Życiu" wyprowadziła mnie z błędu, kilka lat później.
Nie będę się tu rozpisywał o mitologii, legendach i tym podobnych sprawach. Napisano mnóstwo artykułów o Plejadach, dla laików i dla miłośników astronomii i nie widzę sensu, by tworzyć kolejny.
Chciałbym Wam zaproponować spojrzenie na Plejady po raz kolejny, świeżym okiem, wspomożonym - lub nie - lornetką lub teleskopem. Okazuje się bowiem, że ta zdawałoby się oklepana grupka gwiazd może stanowić ciekawe wyzwanie dla każdego obserwatora i różnorakich sprzętów optycznych.

Zacznijmy od najprostszych obserwacji. Odpowiedz szczerze - ile gwiazd w Plejadach świadomie dostrzegłeś gołym okiem? Spójrzmy na poniższą mapkę (źródło - Sky & Telescope):
Image

Przeciętny zjadacz chleba zerknie na gromadkę i zapewne odpowie - "widzę pięć gwiazd". Rzeczywiście, nawet pod kiepskim niebem bez problemu zobaczy Alcyone, Atlas, Electrę, Maię i Merope. Jeżeli popatrzy dłużej i uważniej, nie powinien mieć dużego kłopotu z wyłapaniem Taygety i nieco trudniejszej Pleione. Więc mamy już siedem i wszystko się zgadza, bo często o Plejadach mówi się "Siedem Sióstr".
Nie osiadamy jednak na laurach, tylko wybieramy się pod ciemniejsze niebo i próbujemy dalej. Między Maią i Electrą powinna błysnąć Celaeno. Jest dość trudna, bo blask sąsiadek nieco przeszkadza. Ale nie poddajemy się, próbujemy kilka razy, zerkamy kątem oka - i jest! Następnie patrzymy na Maię i Taygetę, i jeśli skupimy na nich wzrok, nieco po lewej powinna mrugnąć słaba gwiazdka, która tworzy z nimi odwrócony do góry podstawą trójkąt równoboczny. Widzisz ją? No to gratulacje, dostrzegłeś Asterope1 (21 Tau)! Świecącą tuż obok (w odległości ok. 2.5') Asterope 2 (22 Tau) będzie bardzo trudno gołym okiem odseparować od sąsiadki, ale spróbować warto.
Tak więc mamy już 9 gwiazd. Udało mi się dostrzec je wszystkie gołym okiem podczas niedawnych obserwacji pod niebem SQM 21.19. Posiłkowałem się mapką z "Cosmic Challenge" Phila Harringtona, która pokazuje Plejady w nieco szerszym ujęciu, podobnie jak poniższa mapka ze Sky & Telescope:
Image

Bez problemu wypatrzyłem 18 Tauri, więc mogę powiedzieć, że mój wynik to 10 sztuk. Byłoby 11, gdybym rozdzielił 21 i 22 Tauri, ale nie udała mi się ta sztuka. To jednak i tak marne osiągnięcie w porównaniu z obserwatorami, którzy - poza nieprzeciętnym wzrokiem - mieli szczęście spoglądać w naprawdę smoliście czarne niebo. Phil Harrington pisze, że Leslie Peltier (sławny obserwator gwiazd zmiennych) w latach 70-tych regularnie dostrzegał 12-14 gwiazd sprzed swojego domu w Ohio, a Walter Scott Houston w 1935 roku pod niebem Arizony odnotował zaobserwowanych 18 gwiazd w Plejadach.
Dawne czasy, dawna jakość nieba. Teraz niebo jest inne, ale Plejady wciąż na nim świecą. Zmierz się z nimi gołym okiem w najbliższą pogodną noc - ile gwiazd uda Ci się dostrzec?

Plejady fantastycznie prezentują się w lornetce - i małej, i dużej. Ta pierwsza pokaże kilkadziesiąt gwiazd i sporo nieba wokół, zaś w drugiej gromada gwiazd "urośnie" i jeszcze bardziej "zagęści". Ponieważ Plejady zajmują na niebie obszar o średnicy mniej więcej 1 stopnia kątowego, lornetki - których pole widzenia w zależności od modelu wynosi co najmniej kilka stopni - doskonale nadają się do ich oglądania. Do tego dochodzi efekt stereo przy patrzeniu obojgiem oczu. Najlepiej usiąść wygodnie, powiesić większą lornetkę na jakimś montażu, a mniejszą ująć w dłonie i - w razie możliwości - podeprzeć czymś łokcie, zarzucić na głowę czarny kaptur lub chociaż osłonić dłońmi oczy przed bocznym światłem - i jest wspaniale! Najjaśniejsze gwiazdy błyszczą białoniebieskim światłem, otoczone mnóstwem słabszych koleżanek. Ale zaraz, zaraz - obok jednej z jasnych gwiazd widać jakąś mgiełkę!
Gratulacje, dostrzegłeś właśnie słynną refleksyjną "mgławicę Merope" NGC1435, pięknie widoczną na pierwszym zdjęciu. Na temat widoczności tej mgławicy w lornetkach była kiedyś ciekawa dyskusja na forach astronomicznych, przy okazji publikacji najnowszej wersji znanej "Tabeli Wimmera". Ja powiem od siebie, że widziałem ją bez problemu w Sky Masterze 15x70, a w dużej lornecie 100mm wygląda wspaniale, zdecydowanie lepiej, niż w teleskopie. Mniejszymi lornetkami nie próbowałem, choć zamierzam przy najbliższej okazji skierować ku Merope moją podręczną 10x42.
Skoro już spoglądasz lornetką na Plejady, może masz ochotę sprawdzić, jakie najsłabsze gwiazdy udaje Ci się dostrzec? Pomocna będzie mapka, którą znajdziesz w załączniku do tego postu. Nie pamiętam już, skąd ją mam, ale pamiętam, jak badałem zasięg swojej Miyauchi Bj100 z okularami 37x. Bez problemu na wprost dostrzegłem gwiazdkę oznaczoną nr 32 (12.26 mag), a zerkaniem 34 (12.57 mag) i 35 (12.72 mag).


Załączniki:
Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 7:13 am 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 14, 2009 4:41 pm
Posty: 198
Miejscowość: Kielce
Przejdźmy w końcu do obserwacji teleskopowych. Plejady to wyśmienity cel dla refraktora, zwłaszcza takiego, w którym zminimalizowany jest wpływ aberracji chromatycznej. W długoogniskowym okularze, który pozwala na objęcie w polu widzenia całej gromady i co nieco nieba wokół, gwiazdy to iskrzące punkciki. Można patrzeć i patrzeć... Widok w dobrze wychłodzonym Maku czy Newtonie też nie rozczaruje, ale moim zdaniem w refraktorze Plejady wyglądają najlepiej. I podobnie jak przy lornetkach, można przy okazji sprawdzić jasność najsłabszych gwiazd dostrzeżonych teleskopem. The Arcansas Sky Observatory proponuje ciekawe ćwiczenie - kierujemy teleskop na okolice gwiazdy Electra, namierzamy charakterystyczny trójkat gwiazd, potem zakrywamy najniższą mapkę i na środkowej zaznaczamy gwiazdy, które uda nam się dostrzec. Na koniec porównujemy nasz szkic z mapką na dole i już wiadomo. Sam przy najbliższej okazji chętnie spróbuję:
Image
źródło: Arkansas Sky Observatory

A co mają powiedzieć biedni właściciele ogromnych dobsonów, którym nawet w polu widzenia Naglera 31mm trudno zmieścić Plejady w całości? Odpuścić i skierować sprzęt ku kolejnej słabej galaktyce? A gdzie tam...! Dla nich też w Plejadach znalazło się wyzwanie 8)
Zaledwie 30" (tak, sekund kątowych!) od Merope świeci maleńka mgławica refleksyjna IC349, zwana też Mgławicą Barnarda. Chociaż sama w sobie jest jaśniejsza od lornetkowej mgławicy Merope, to jednak ta malizna praktycznie ginie w blasku gwiazdy 4.2mag. Pod linkiem zdjęcie IC349 zrobione na Krecie: http://www.capella-o...ebula/IC349.htm

A tutaj szkic Uwe Glahna z obserwacji teleskopem 16":
Image

Okazuje się, że można dostrzec IC349 wizualnie, ale do tej obserwacji trzeba się przygotować - spreparować specjalny okular tak, by usunąć Merope z pola widzenia. Można na przykład założyć od spodu czarną przesłonę (pierścień). Reiner Vogel pisze na www.deepskyforum.com że pod niebem 6.0mag w teleskopie 22" dostrzegł Mgławicę Barnarda bez większego trudu w okularze 5mm, do którego od spodu przymocował pasek czarnego materiału, tzw. "occulting bar". Swoją drogą ciekawy patent, który na pewno ułatwiłby dostrzeżenie choćby galaktyki Leo 1 czy Syriusza B. Przejrzyjcie poniższy wątek (też "Obiekt Tygodnia", sprzed ponad roku): http://www.deepskyfo...arnard-s-Nebula

Jak widać Plejady mają sporo do zaoferowania dla każdego. Może wreszcie niebo się przetrze i spojrzysz na nie po raz kolejny?

Spróbuj i daj znać, jak poszło!


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 11:20 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Sie 17, 2012 9:21 pm
Posty: 804
Miejscowość: Pólnocna Jura
Osiem gwiazd,tylko osiem a może aż osiem i więcej nic nie udało mi się wyhaczyć gołym okiem.Miejsce z którego obserwowałem daje dużo możliwości,Bieszczady to nie są,ale jak na okolice Częstochowy Jura Wieluńska jest moim zdaniem najlepsza.Następnym razem skorzystam z Twoich rad i może jeszcze coś dopiszę do swojego rankingu.
Świetny poradnik ułożyłeś o bardzo powszechnej eMce,to tylko pokazuje jak świetnie można się bawić (bo hobby to przecież zabawa) bardzo łatwym do wyszukania obiektem,Myślę że dla wielu od teraz powiedzenie obserwować Plejady nabierze nowego znaczenia a początkujący również poważniej zainteresują się lornetkami.
O japońskim Subaru pewnie każdy słyszał ale czy każdy wie ze nazwa tych zacnych aut podobnie jak logo firmy zaczerpnięta właśnie od tego gwiazdozbioru,ot taka ciekawostka.Plejady po japońsku to Subaru.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 11:44 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 31, 2014 2:16 pm
Posty: 59
Miejscowość: Piaseczno
marianowski napisał(a):
O japońskim Subaru pewnie każdy słyszał ale czy każdy wie ze nazwa tych zacnych aut podobnie jak logo firmy zaczerpnięta właśnie od tego gwiazdozbioru,ot taka ciekawostka.Plejady po japońsku to Subaru.


Dlatego też każdy szanujący się astroamator powinien poruszać się samochodem tej marki :lol:
A tak na serio, wszystkie moje domowe sesje rozpoczynam właśnie od plejadek, w szczególności że mam balkon na wschód, a przy sprzyjającej pogodzie dostępne są one teraz od bardzo wczesnych godzin wieczornych :) Można sobie godzinami podziwiać tą gromadkę przez lornetkę.

Pozdrawiam

_________________
O^O 10X50 , O^O 15X70


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 3:46 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Sty 12, 2014 6:12 pm
Posty: 338
Patrząc któregoś razu na jakieś zdjęcie byłem przekonany,że IC 349 jest nie dostępna w wizualu a jednak.Jakiś czas temu przeszły mi przez myśl Plejady w obiekcie tygodnia i myślę,że bardzo dobrze wypadły w tym cyklu.Ehh ten Mały Wóz..pierwszy raz oczywiście padł gołym okiem ale kiedy to nie wiem.Chyba wiele także postronnych osób zauważa nieświadomie M45 a w Zimie o to nie trudno.Dla przykładu moja mama pewnego razu mówiła,że coś dziwnego wisiało na niebie poprzedniej nocy nad garażem,jakieś dziwne skupisko gwiazd,jedna przy drugiej :)

M45 to chyba mój pierwszy obiekt DS.Pamiętam jak w Tento 12/40 patrzyłem co raz na gromadę i jej warkocz Alkione,co chwile przecierając parujący okular.
Zgadzam się w Sky Masterze 15/70 mgławica Merope potrafi być bardzo wyrazna w odpowiednich warunkach i widziałem ją kilkukrotnie chodz nie zawsze.Tutaj jedna z notatek.

“Plejady co kilka minut były przysłaniane przez chmury a kiedy nadarzyła się okazja spoglądałem chwilę na znany kształt wozu z krótkim dyszlem otoczonego przez stado co raz to słabszych gwiazd.Mgławicy Merope tym razem nie było mi dane dostrzec z powodu chyba słabej przejrzystości.Miałem wrażenie czasem,że właściwie całe niebo jest spowite niewidzialną zdradliwą powłoką a jeśli tak to chyba nie miałem tym bardziej żadnych szans na jej wypatrzenie.Ale czy zawsze muszę mieć ten zaszczyt?Same gwiazdy tam są wystarczające by nacieszyć oko ale i tak nie zapomnę cudownego widoku razem z wyraznym rozciągającym się ku dołowi gwiazdy Merope pojaśnieniem rozszerzającym się coraz bardziej by w końcu urwać swój ślad.”

W teleskopie 12'' mgławica Merope jest intensywna i mętna,przypomina trochę zaparowany okular w tym miejscu.W szukaczu tego teleskopu także udało mi się dostrzec tą mgławice.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 11:13 pm 
Offline

Rejestracja: Sob Lis 28, 2009 7:10 pm
Posty: 763
Paweł Trybus napisał(a):
A co mają powiedzieć biedni właściciele ogromnych dobsonów, którym nawet w polu widzenia Naglera 31mm trudno zmieścić Plejady w całości? Odpuścić i skierować sprzęt ku kolejnej słabej galaktyce? A gdzie tam...! Dla nich też w Plejadach znalazło się wyzwanie. Zaledwie 30" (tak, sekund kątowych!) od Merope świeci maleńka mgławica refleksyjna IC349, zwana też Mgławicą Barnarda.


Ależ słaba galaktyczka też tam jest :lol: - odległa zaledwie o kilkanaście minut kątowych od Electry. To UGC 2838, ponoć do wyłapania w osiemnastu calach (o czym wspomina P. Harrington w książce "Cosmic Challenge"). A kto wie, może i w szesnastu się uda? To jeden z moich celów na nadchodzącą zimę.
Jest na forum kilku posiadaczy naprawdę dużych luster - może ktoś (prócz mnie) też się z nią zmierzy?


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Czw Gru 11, 2014 6:45 am 
Offline

Rejestracja: Pią Lip 18, 2014 2:13 am
Posty: 65
UGC 2838 widoczna tuż obok Elektry to jest galaktyka spiralna ustawiona do nas krawędzią o jasności 17 mag.

Subaru to nie tylko nazwa Plejad w języku japońskim i nazwa samochodu ale także nazwa japońskiego ośmiometrowego teleskopu.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 9:08 am 
Offline

Rejestracja: Sob Mar 09, 2013 10:40 am
Posty: 53
Miejscowość: Opolszczyzna
Witam.
Ja mam swój własny asteryzm w Plejadach złożony z gwiazd:
HIP 17999
HIP 17923 A
HIP 17900
HIP 17832
HIP 17776
które znajdują się (patrząc przez lornetkę) na lewo od gwiazd Atlas, Plejone oraz warkocza Alkione.
Asteryzm owy nazwałem "statuetka", ponieważ połączenie tych gwiazd wyimaginowanymi liniami przypomina mi smukłą sylwetkę ludzką.

Jeżeli posiadasz, tak jak ja :roll: , bujną wyobraźnię, spróbuj ją odnaleźć i daj znać jak ci poszło :wink:

Pozdrawiam


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 2:48 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 09, 2014 10:14 pm
Posty: 34
Miejscowość: Wrocław
Kiepski sprzęt, kiepska fotka, ale zamieszczam :?


Załączniki:

_________________
Bresser Messier N-130, R-90/900 EQ. Sony DSC-V3, Mon. 10x46 oraz 16x40, OPTUS 8x21,
Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Wto Gru 16, 2014 12:53 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Lip 01, 2013 5:34 pm
Posty: 113
Miejscowość: Dobroń
Pamiętam nie mając kiedyś styczności z astronomią, co którąś zimę dostrzegałem jakieś skupienie gwiazd na wschodzie. Teraz wiem że to Plejady. Wczoraj na dwie godziny się rozpogodziło 20-22.00. Niebo było zamglone, co jakiś czas poprawiała się przejrzystość. Wczoraj naliczyłem 9 gwiazd, zrobiłem szkic. W inne noce nawet 10-11 wyskakiwało. Pamiętam genialny poranek tego roku późnym latem, kiedy ot tak, wyszedłem na dwór i tylko rozdziabiałem usta z zachwytu, poczułem się jak w Bieszczadach, taka była przejrzystość. I chyba nawet w środku Plejad widziałem jakieś gwiazdki, a na pewno sznur 3-4 gwiazdek ciągnął się przy nich.
Ogólnie Plejady najlepiej podobają mi się przez lornetkę w powiększeniu ok. 15x skąpane w drobniejszych gwiazdkach, a do tego dochodzi oddech kilku stopni pola. W Newtonie 6'' f/8 w długoogniskowym okularze wyglądają ładnie, ale bez tego oddechu. Newton 22'' tu się jedynie jeździ po Plejadach obserwując fragmenty i gubi się w bezliku drobniejszej ok. setki gwiazd. Bardzo ładnie gwiazdy skąpane w mgławicy widziałem z kolegą w Bieszczadach tego roku we wrześniu. Ciemne niebo 8) plus 22'' studnia, Es 20 100* i filtr UHC. To trzeba zobaczyć jak to wygląda, naprawdę mgławice robiły duże wrażenie.
Z pod domu w dobrą przejrzystą noc mgławice, a raczej pojaśnienia wokół niektórych gwiazd, też delikatnie się pojawiały. Wczoraj też lekko wychodziły no i próbowałem upolować małą mgławicę IC 349 przy Merope. Chyba była na godzinie 12.30 nad gwiazdą, widoczna bardziej zerkaniem, w powiększeniach 294x -Pentax 7 i 412 -Es 20 z Powermatex4 . Raz była, a innym razem jej nie dostrzegałem, reagowała lekko na filtr UltraBlock. OIII i h-Beta gasiły. Zrobiłem szkic w powiększeniu 412x. Miałem też chęć na galaktykę UGC 2838, ale to jak porywanie się z motyką na Słońce, po kilku próbach odpuściłem.


Załączniki:
Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Wto Gru 16, 2014 8:04 pm 
Offline

Rejestracja: Sob Lis 28, 2009 7:10 pm
Posty: 763
pasionat nieba napisał(a):
Miałem też chęć na galaktykę UGC 2838, ale to jak porywanie się z motyką na Słońce, po kilku próbach odpuściłem.

Zadanie jest dodatkowo utrudnione z uwagi na nieco rozjaśnione przez mgławicę tło. Trzeba też usunąć wszystkie jasne gwiazdki z pola widzenia, no i poczekać na noc z super przejrzystym powietrzem.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 17, 2014 9:35 am 
Offline

Rejestracja: Pon Lut 18, 2008 3:02 pm
Posty: 83
Miejscowość: Łuków
androzol napisał(a):
UGC 2838 widoczna tuż obok Elektry to jest galaktyka spiralna ustawiona do nas krawędzią o jasności 17 mag.

Subaru to nie tylko nazwa Plejad w języku japońskim i nazwa samochodu ale także nazwa japońskiego ośmiometrowego teleskopu.


Philip S. Harrington podaje 17.9 dla tej galaktyki :shock: Przy 20" z niebem 7 magnitudo i powiększeniem 200x mam 17 magnitudo zasięgu.
Dla nieba 7.5 powiększenie 300 razy mam 17.9, będzie ciężko...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Śro Gru 17, 2014 6:03 pm 
Offline

Rejestracja: Sob Lis 28, 2009 7:10 pm
Posty: 763
W końcu to "Cosmic Challenge", a nie tabela Wimmera :lol:


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Sob Sie 27, 2016 11:09 am 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 02, 2014 11:59 am
Posty: 1188
Wczoraj (czyli już dzisiaj ;-) ) kończąc po północy obserwacje obłoków Drogi Mlecznej na swojej podwrocławskiej wsi miałem Plejady na nieoczekiwany deser. Postanowiłem się pakować, a tu… niesamowity widok przez lornetę ATM 110/532mm 28x - bardzo intensywne, „jarzeniowe” światło kosmicznych latarni. Gwiazdy wyraźnie widoczne wraz z zamgleniem, smugami materii obłoku molekularnego, przez który pruje ta opatrzona gromada. W takiej postaci, jakości wcześniej nie widziałem. Co ciekawe nie tylko mgiełka opisana w tym wątku, wszystkie większe gwiazdy miały widoczną mgławicowość, „prawie” tak jak na zdjęciach…

_________________
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; ATM 20/28/44x110; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''; bino SW.


Ostatnio edytowany przez robi, Sob Sie 27, 2016 11:13 am, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Nie Sie 28, 2016 12:51 am 
Offline

Rejestracja: Nie Gru 26, 2010 1:05 am
Posty: 1024
Cos Ci zaparowało :mrgreen:


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Nie Sie 28, 2016 1:00 am 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 02, 2014 11:59 am
Posty: 1188
ej tam, gwiazdy, także nisko nad horyzontem jak żyleta. Generalnie jakość nieba była niesamowita. Obserwowałem ciemne mgławice, detale obłoków gwiezdnych... Tak sobie wyobrażam Teneryfę... ;-)
robert_sz napisał(a):
Cos Ci zaparowało :mrgreen:

_________________
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; ATM 20/28/44x110; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''; bino SW.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Pon Sie 29, 2016 8:07 am 
Offline

Rejestracja: Śro Maj 18, 2016 4:08 pm
Posty: 8
Miejscowość: Siewierz
Też mogę potwierdzić, że Plejady w ten ostatni weekend prezentowały się wyśmienicie. Obserwowałem je w nocy z piątku na sobotę około 2 w nocy i nawet gołym okiem obraz był znakomity. W lornetce 10x50 widok powalił mnie na kolana. 8)

_________________
Teleskop GSO 12" Dobson + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetka Nikon Action EX 10x50


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Pon Sie 29, 2016 8:35 am 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 02, 2014 11:59 am
Posty: 1188
Nie udało mi się w następnych dniach powtórzyć tego obrazu Plejad. Choć nadal są "świetne", to jednak tych lekkich zamgleń/pasm wokół najjaśniejszych gwiazd już nie zaobserwowałem.

Soplik napisał(a):
Też mogę potwierdzić, że Plejady w ten ostatni weekend prezentowały się wyśmienicie. Obserwowałem je w nocy z piątku na sobotę około 2 w nocy i nawet gołym okiem obraz był znakomity. W lornetce 10x50 widok powalił mnie na kolana. 8)

_________________
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; ATM 20/28/44x110; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''; bino SW.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Czw Paź 20, 2016 11:49 pm 
Offline

Rejestracja: Czw Lip 07, 2016 5:29 pm
Posty: 115
Miejscowość: Gliwice
Witam.
Niedawno uzupełniłem sprzęt o refraktor 102/500. Właśnie ze względu na Plejady ale i nie tylko. Zrobiłem zdjęcie telefonem metodą afokalną. Wyszło nawet znośnie. Jak się uda to wrzucę fotkę.

_________________
Sprzęt: Sky-Watcher MAK 127, refraktor Sky-Wather 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1


Ostatnio edytowany przez KrzysiuOzi, Pią Paź 21, 2016 11:37 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Czw Paź 20, 2016 11:52 pm 
Offline

Rejestracja: Czw Lip 07, 2016 5:29 pm
Posty: 115
Miejscowość: Gliwice
Moja fotka:

https://lh3.googleusercontent.com/BgCgbrzDI7Fh5Hut5NzNBJvp2UrOYAExSx097jMC90s77y6po_J1V7Q2bU9NR4YVSwz8YbBGTEGGMy9qW7oPpMGQX8Om3FNCxTUyxgIt6XqcyPokqXR3rdE_CsLsWFISOzyGBVgUoU2dUsz7Y4XedBoXjdHzmiVikzTLwcl4GNrgCNWsAol4RWKkg_DEfJVCXReohLXUDs02e_23VNQRdIK0Q4ppgoiZ-KVAJU49b87L497dndqJ-ys4GP4YlvEkPIRPVpjrpYXszU9xTokkKdxYjI-ORGyJrHUKbR48TcN_nMjbRUepD6c0dGuLw2gOUG6PBgzkA_J-dCpoqDSncx6hHlqw4dzTTyrTESWlwbfzYFvhFGLf_vZY9VYeUNVDgoTLHR9fO-cccU1LaM4nxRmE4jOjtGBfd2SHcXpp9W-BBtxRgb1Pmyj1cM_DdQ6C118C8FcHyrr0vOVRb117Wd5cW0KjuUKfaG3rg8zAebHMzcxYRHTbF8KPImdpV80e8DHFmr5YieCdxHsCVQILeEZGUjvcNSoZtVn24Wm0KD44T052r8Q21G6pGAv3pbqZOtmWhswYFObwO4rY3MGF74r0LF6IypYlXnDi72eZ4LgoLI-p=w1440-h810-no

_________________
Sprzęt: Sky-Watcher MAK 127, refraktor Sky-Wather 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Pią Paź 21, 2016 12:01 am 
Offline

Rejestracja: Czw Lip 07, 2016 5:29 pm
Posty: 115
Miejscowość: Gliwice
Załącznik:


Załączniki:

_________________
Sprzęt: Sky-Watcher MAK 127, refraktor Sky-Wather 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady
PostWysłany: Pią Paź 21, 2016 12:12 am 
Offline

Rejestracja: Czw Lip 07, 2016 5:29 pm
Posty: 115
Miejscowość: Gliwice
Może nie do końca wyszło tak jak chciałem ale cóż, grunt że jest.

Dane fotki:
teleskop: refraktor SW 102/500
aparat: Samsung Galaxy S6
okular: Celestron X-Cel LX 25 mm
metoda: afokalna
ISO: 200
czas ekspozycji: 1 sek.
miejsce obserwacji: oś. Kopernika w Gliwicach (balkon)

_________________
Sprzęt: Sky-Watcher MAK 127, refraktor Sky-Wather 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group