Obiekt tygodnia 28.11.2014 NGC 752 (Caldwell 28)

Postlukost | 28 Lis 2014, 17:11

Autorem niniejszego odcinka cyklu "Obiekt tygodnia" jest Janko z sąsiedniego forum. Miłej lektury!

Nie ma szczęścia do astroamatorów ta gromada. Mało jest jej opisów, niewiele fotografii. Prawdopodobnie to zmowa konkurencji. W odległości kilku-kilkunastu stopni znajdują się, bagatela: M31 – Wielka Galaktyka w Andromedzie, M33 – Galaktyka Trójkąta, M34 – okazała gromada otwarta w Perseuszu, że nie wspomnę szeregu innych obiektów. Powyżej świeci Kasjopeja ze swymi bogactwami, tuż obok Perseusz ukoronowany Gromadą Podwójną (h i χ Persei) oraz mnóstwo innych klejnotów Drogi Mlecznej.

Image

Źródło mapki: http://astronomer.wpengine.netdna-cdn.c ... NGC752.jpg

Czemu więc zajmować się skromnym obiektem pominiętym przez Messiera? Odpowiedź jest prosta - ponieważ wcale nie jest skromny. Jest to piękna gromada, porównywalna z tymi najokazalszymi i najjaśniejszymi. Możliwe, że obserwował ją już w połowie XVII wieku odkrywca Galaktyki Trójkąta, Włoch Giovanni Hodierna, jednak to rodzeństwu Herschelom, Karolinie i Williamowi, zawdzięczamy jej identyfikację i skatalogowanie.
Gromadę widać przez każdy sprzęt, co więcej, prezentuje się najlepiej w szerokim polu lornetki lub niewielkiego teleskopu z długoogniskowym okularem. Jest jasna (5,7 mag) i rozległa - ma 75 minut kątowych średnicy, aż dwa i pół raza więcej niż tarcza Księżyca. W dobrych warunkach widać ją już gołym okiem jako świetlną plamkę poniżej pomarańczowego Alamaka – γ And. W małych lornetkach głównie zerkaniem, zaś w większych patrząc na wprost można zobaczyć w niej kilkadziesiąt gwiazd zbliżonej jasności, w większości ok. 9 mag i nieco słabszych. Najczęściej podawana liczba to 60-75, co dobrze pasuje do określenia m – medium (50-100 gwiazd) w klasyfikacji Trumplera: typ III 1m, czyli gromada wydzielona, nie skoncentrowana w kierunku centrum, średnio liczna, o małym zróżnicowaniu jasności gwiazd. Są jednak źródła podające liczby nawet do 150.

Image

Autor zdjęcia: Marcin Paciorek http://www.astromarcin.pl/pages/ngc752.html

Najjaśniejsza jest żółtawa gwiazda ok. 7 mag leżąca niemal w środku gromady. Towarzyszą jej od południa dwie nieco słabsze, tworząc foremny trójkącik wielkości ok. 1 minuty kątowej. Gromada jest stara, ocenia się, że ma 1,1 miliarda lat, czyli 1,5 raza więcej niż M44 (Żłóbek), dlatego zaawansowanych ewolucyjnie pomarańczowo-czerwonych olbrzymów jest w niej wiele. Gwiazdy często występują w parach lub łańcuszkach o różnej długości, poprzedzielanych pustymi obszarami. Wprawdzie żółto-pomarańczowa, optycznie podwójna 56 And (Struve I 4, 5,8 mag i 6,1 mag, separacja 3,3’) leżąca na południowo zachodnim skraju nie należy już do NGC 752, jednak dodaje obrazowi specyficznego smaku. Niektórzy dopatrują się w niej główki kija golfowego lub hokejowego długości niemal 2°, utworzonego łącznie przez 6 gwiazd ok. 6-7,5 mag i uderzającego w piłeczkę-gromadę.

Image

Źródło mapki “Kij Golfowy”: http://www.backyard-astro.com/deepsky/2 ... Tday1.html

Sama NGC 752 w pierwszej chwili nie robi wielkiego wrażenia. To nie Plejady ani Żłóbek, gwiazdy wychodzą z tła stopniowo, przynajmniej w niewielkim sprzęcie. Jednak po minucie-dwóch, bez wysiłku widać ich już całe mrowie. Wpatrując się wychwycimy pary, trójki i większe grupy. Rozpoznamy także barwy jaśniejszych gwiazd, których liczba zdaje się rosnąć przez cały czas obserwacji.
Następnym razem nikt nie będzie musiał zachęcać nas do oglądania NGC 752. Sami wyczekamy pogodnego wieczoru, by do niej powrócić. Tak więc, niezależnie ot tego, jaki sprzęt posiadasz i jaką miejscówką dysponujesz, szukaj gromady NGC 752. Nie zawiedziesz się, gdy ją ujrzysz.
Spróbuj i daj znać, jak poszło!
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postdaniel | 28 Lis 2014, 17:41

No proszę, w niedzielę miałem piękne warunki, namierzyłem ją lornetką nie mając nawet świadomości, że to ona, a faktycznie była ładnie widoczna i spora :)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKarol | 29 Lis 2014, 11:12

Ja już się mogę podzielić obserwacją :P

Mimo wszystkich przeciwności (pogody, braku kompanów do obserwacji itp.) ostatecznie udało mi się wybrać na obserwacje :)
Wyszedłem po godzinie 17 zamiarem popatrzenia na Księżyc mając nadzieje na przerwy w chmurach. Okazało się po wyjściu na podwórko, że pogoda jest znośna i można popatrzeć na coś więcej niż na Łysego.
Po chwili przypomniałem sobie o tym że właśnie pojawił się kolejny obiekt tygodnia. Odpaliłem stellarium na telefonie i zacząłem poszukiwania. Po chwili mimo braku szukacz udało się odnaleźć Kij Golfowy (choć po powrocie do domu uświadomiłem sobie że to tak się nazywa) a tuż obok choć nie od razu zauważyłem NGC 752.
Za gromadami a w szczególności otwartymi nie przepadam i mimo, że to jak dla mnie ubogi obiekt (bo to NGC) wpatrywałem się w nią z przerwami około godziny.
Na zdjęciu spodobały mi się 3 gwiazdy obok siebie w kształcie trójkąta w górnej części. Bardzo ładny układ.
W okularze momentami gwiazdka (stellarium 9,65 mag) ta u dołu znikała ale ogólnie była widoczna na wprost.
Ogólnie gromada ciekawa, nigdy jakoś nie podchodziłem do niej aż do wczoraj :P
Jednak sensacją tej nocy była NGC 457. Zastanawiam się dlaczego do tej pory nie dowierzałem że na prawdę widać postać kosmity ? Choć nie dziwę się, nie przepadam za gromadami i jakoś nie przemawia do mnie ich kształt.
Gromada naprawdę super ! Polecam każdemu, ufoludek jak się patrzy :D
Obiekt był wysoko a ja nie miałem przeciwwagi do AZ3 i nie było łatwo. Za pierwszym razem ustawiłem tubę, poszedłem do atlasu, wróciłem, tuba opadła, patrzę w okular i widzę IT.


Warunki jak dla mnie super, -3 ° C, brak wiatru, gdyby nie to że dotykałem metalu nie pomyślał bym o użyciu rękawiczek.

Pozdrawiam i życzę pogodnych nocy !

PS. Lepiej nie żartować z pogody - żartowałem żartowałem w statusie na Astropolis i się prawie doigrałem :mrgreen:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel | 29 Lis 2014, 12:50

Mnie też się udało wczoraj wyjść, a w zasadzie dzisiaj bo od 2:00 do 4:00 i powiem, że gromadkę dało się wyłapać lornetką bez większego trudu jednk jakoś nie chciało mi się jej namierzać teleskopu. Pewnie z racji tego, że skupiłem się na mgławicach z nowo nabytym filtrem Lumiconem UHC.
Z kolei Karol wspomniał o IT- mnie znów przypomina sowę - oczy i skrzydelka :)
A na księżyc czekam z utęsknieniem bo chcę go poobserwować lornetką, której jeszcze na nim nie sprawdziłem :roll:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postlukost | 29 Lis 2014, 13:51

daniel napisał(a): (...) gromadkę dało się wyłapać lornetką bez większego trudu jednk jakoś nie chciało mi się jej namierzać teleskopu (...)

Tak się składa, że lornetka najlepiej sprawdza się w przypadku tego obiektu. Jako rzecze NSOG: "NGC 752 is a fine sight at low power and is at its best in giant binoculars".
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat