* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Temat postu: Obiekt tygodnia czyli co i jak?
PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 4:50 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Pierwszy post w tym dziale należy do mnie ;D
Otóż pomyślałem o tym aby zapytać na czym polega owa inicjatywa. Myślę, że warto tu nadmienić pewne zasady choćby dla siebie i początkujących. A co konkretnie chciałbym zzaznaczyć?
Otóż:
1. W jaki dzień tygodnia ogłaszamy obiekt- obiekten tygodnia
2. Czy obiekty mogą się powtórzyć- np M42 co jeśli ktoś za miesiąc ogłosi ją ponownie?
3. Jakie informacje mają zawierać obiekty?
4. Co jeśli cały tydzie będzie pochmurny?
5. Źródła- mapki, zdj. Szkice, linki konkretnie -skąd je brać czy jak udostępniać aby nie naruszać praw autorskich

To chyba tyle. Ogólnie otworzyłem ten temat by również inni określili jakies zasady lub zadawali pytania.

Rodzinka MEADE UWA
(4.7mm, 5.5mm, 8.8mm,14mm, 20mm)
ES 30
Astropozdrowienia :)

Temat postu: Re: Obiekt tygodnia czyli co i jak?
PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 5:46 pm 

Daniel, "Obiekt tygodnia" to inicjatywa kilku osób - między innymi Pawła Trybusa (ojca - założyciela :wink: ), Piotra Guzika, Marka Nawrockiego (Panasmaras), Jana Kolwasa (Janko) i Wojtka (Newborn Sailor). Ja też (przypadkiem zapewne :lol: ) pałętam się gdzieś pomiędzy tymi tuzami polskiego wizuala.
Poprosiłem Janusza Płeszkę, by utworzył nam nowe subforum, w którym będą sukcesywnie zamieszczane nowe posty z tej serii. Chodzi o to, by nie rozmyły się wśród innych tematów, pozwalając wszystkim chętnym na łatwe zaplanowanie obserwacji.
Poproszę jeszcze Janusza, by zostały tu przeniesione wszelkie opublikowane dotychczas na Maniaku odcinki z tego cyklu, a sam wkleję kilka starszych, niepublikowanych jeszcze na tym forum.
To projekt sformalizowany o tyle, że mamy "grafik", gdzie z odpowiednim wyprzedzeniem sygnalizujemy kto i co chce opisać - właśnie po to, by obiekty się nie powtarzały.
Jeśli chcesz do nas dołączyć - daj znać, zapytam pozostałych co o tym myślą.
Pomysły czerpiemy z własnych doświadczeń obserwacyjnych, a mapki, szkice i zdjęcia z zasobów internetu; ważne, by zaznaczyć źrodło ich pochodzenia i autora, a w razie konieczności zapytać o zgodę na publikację.
Ps. Janusz, dzieki :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 5:54 pm 

Miejscowość: Wrocław
Ponawiam propozycję odnośnie map. Dajcie znać, mogę przygotować z wyprzedzeniem i wysłać do akceptacji ew. umieścić w wątku.
Pozdrawiam

PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 6:06 pm 

rokita napisał(a):
Ponawiam propozycję odnośnie map. Dajcie znać, mogę przygotować z wyprzedzeniem i wysłać do akceptacji ew. umieścić w wątku.
Pozdrawiam

Dzięki, tego typu pomoc na pewno się przyda, dam Ci jeszcze znać na PW jak to rozwiążemy technicznie.
Ps. Gdybyś chciał od czasu do czasu skrobnąć coś w ramach "Obiektu", to daj znać; wiem, że jesteś rasowym wizualowcem :D .

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 7:05 pm 
Awatar użytkownika

Lukost, oczywiście, że chcę. To jest bardzo dobra inicjatywa. I to cieszy nawet bardzo ;D można tylko pogratulować.

Rodzinka MEADE UWA
ES 30

PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 8:20 pm 

Miejscowość: Kielce
Chłopaki,

Pomysł nie jest mój, choć miło być ogłoszonym Ojcem Założycielem (Dyrektorem) :lol:
Podpatrzyłem ideę na www.deepskyforum.org gdzie żyje od ponad dwóch lat i ma się dobrze. Z tym, że tamtejsze "Objects of the Week" rzadko kiedy nadają się dla teleskopów mniejszych niż 16"-18", na tamtejszym forum królują potężne dobsony. Ale pomysł sam w sobie bardzo mi się spodobał i postanowiłem przenieść go na polski grunt. Na pierwszy Obiekt Tygodnia wybrałem gromadę otwartą NGC 457, którą cykl zadebiutował ponad rok temu.
Teraz autorów jest więcej, cykl żyje i ma się dobrze. Jeżeli ktoś z Was chce dołączyć, zapraszamy :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 10:01 pm 
Awatar użytkownika

Ja jak najbardziej chcę ;)

Rodzinka MEADE UWA
ES 30

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości