Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady

Postgość | 10 Gru 2014, 08:12

Tym razem jako Obiekt Tygodnia proponuję znaną wszystkim od dzieciństwa ciasną grupkę gwiazd w konstelacji Byka - Plejady. Ciekawe ilu z Was - podobnie jak ja - myślało, że to ów słynny "Mały Wóz"? Mój śp. Dziadek, który kilkuletniemu szkrabowi pokazywał gwiazdy, tak je właśnie nazwał - i tak w głowie zostało. Dopiero lektura któregoś z artykułów z serii "Niebo nad głową" w "Wiedzy i Życiu" wyprowadziła mnie z błędu, kilka lat później.
Nie będę się tu rozpisywał o mitologii, legendach i tym podobnych sprawach. Napisano mnóstwo artykułów o Plejadach, dla laików i dla miłośników astronomii i nie widzę sensu, by tworzyć kolejny.
Chciałbym Wam zaproponować spojrzenie na Plejady po raz kolejny, świeżym okiem, wspomożonym - lub nie - lornetką lub teleskopem. Okazuje się bowiem, że ta zdawałoby się oklepana grupka gwiazd może stanowić ciekawe wyzwanie dla każdego obserwatora i różnorakich sprzętów optycznych.

Zacznijmy od najprostszych obserwacji. Odpowiedz szczerze - ile gwiazd w Plejadach świadomie dostrzegłeś gołym okiem? Spójrzmy na poniższą mapkę (źródło - Sky & Telescope):
Image

Przeciętny zjadacz chleba zerknie na gromadkę i zapewne odpowie - "widzę pięć gwiazd". Rzeczywiście, nawet pod kiepskim niebem bez problemu zobaczy Alcyone, Atlas, Electrę, Maię i Merope. Jeżeli popatrzy dłużej i uważniej, nie powinien mieć dużego kłopotu z wyłapaniem Taygety i nieco trudniejszej Pleione. Więc mamy już siedem i wszystko się zgadza, bo często o Plejadach mówi się "Siedem Sióstr".
Nie osiadamy jednak na laurach, tylko wybieramy się pod ciemniejsze niebo i próbujemy dalej. Między Maią i Electrą powinna błysnąć Celaeno. Jest dość trudna, bo blask sąsiadek nieco przeszkadza. Ale nie poddajemy się, próbujemy kilka razy, zerkamy kątem oka - i jest! Następnie patrzymy na Maię i Taygetę, i jeśli skupimy na nich wzrok, nieco po lewej powinna mrugnąć słaba gwiazdka, która tworzy z nimi odwrócony do góry podstawą trójkąt równoboczny. Widzisz ją? No to gratulacje, dostrzegłeś Asterope1 (21 Tau)! Świecącą tuż obok (w odległości ok. 2.5') Asterope 2 (22 Tau) będzie bardzo trudno gołym okiem odseparować od sąsiadki, ale spróbować warto.
Tak więc mamy już 9 gwiazd. Udało mi się dostrzec je wszystkie gołym okiem podczas niedawnych obserwacji pod niebem SQM 21.19. Posiłkowałem się mapką z "Cosmic Challenge" Phila Harringtona, która pokazuje Plejady w nieco szerszym ujęciu, podobnie jak poniższa mapka ze Sky & Telescope:
Image

Bez problemu wypatrzyłem 18 Tauri, więc mogę powiedzieć, że mój wynik to 10 sztuk. Byłoby 11, gdybym rozdzielił 21 i 22 Tauri, ale nie udała mi się ta sztuka. To jednak i tak marne osiągnięcie w porównaniu z obserwatorami, którzy - poza nieprzeciętnym wzrokiem - mieli szczęście spoglądać w naprawdę smoliście czarne niebo. Phil Harrington pisze, że Leslie Peltier (sławny obserwator gwiazd zmiennych) w latach 70-tych regularnie dostrzegał 12-14 gwiazd sprzed swojego domu w Ohio, a Walter Scott Houston w 1935 roku pod niebem Arizony odnotował zaobserwowanych 18 gwiazd w Plejadach.
Dawne czasy, dawna jakość nieba. Teraz niebo jest inne, ale Plejady wciąż na nim świecą. Zmierz się z nimi gołym okiem w najbliższą pogodną noc - ile gwiazd uda Ci się dostrzec?

Plejady fantastycznie prezentują się w lornetce - i małej, i dużej. Ta pierwsza pokaże kilkadziesiąt gwiazd i sporo nieba wokół, zaś w drugiej gromada gwiazd "urośnie" i jeszcze bardziej "zagęści". Ponieważ Plejady zajmują na niebie obszar o średnicy mniej więcej 1 stopnia kątowego, lornetki - których pole widzenia w zależności od modelu wynosi co najmniej kilka stopni - doskonale nadają się do ich oglądania. Do tego dochodzi efekt stereo przy patrzeniu obojgiem oczu. Najlepiej usiąść wygodnie, powiesić większą lornetkę na jakimś montażu, a mniejszą ująć w dłonie i - w razie możliwości - podeprzeć czymś łokcie, zarzucić na głowę czarny kaptur lub chociaż osłonić dłońmi oczy przed bocznym światłem - i jest wspaniale! Najjaśniejsze gwiazdy błyszczą białoniebieskim światłem, otoczone mnóstwem słabszych koleżanek. Ale zaraz, zaraz - obok jednej z jasnych gwiazd widać jakąś mgiełkę!
Gratulacje, dostrzegłeś właśnie słynną refleksyjną "mgławicę Merope" NGC1435, pięknie widoczną na pierwszym zdjęciu. Na temat widoczności tej mgławicy w lornetkach była kiedyś ciekawa dyskusja na forach astronomicznych, przy okazji publikacji najnowszej wersji znanej "Tabeli Wimmera". Ja powiem od siebie, że widziałem ją bez problemu w Sky Masterze 15x70, a w dużej lornecie 100mm wygląda wspaniale, zdecydowanie lepiej, niż w teleskopie. Mniejszymi lornetkami nie próbowałem, choć zamierzam przy najbliższej okazji skierować ku Merope moją podręczną 10x42.
Skoro już spoglądasz lornetką na Plejady, może masz ochotę sprawdzić, jakie najsłabsze gwiazdy udaje Ci się dostrzec? Pomocna będzie mapka, którą znajdziesz w załączniku do tego postu. Nie pamiętam już, skąd ją mam, ale pamiętam, jak badałem zasięg swojej Miyauchi Bj100 z okularami 37x. Bez problemu na wprost dostrzegłem gwiazdkę oznaczoną nr 32 (12.26 mag), a zerkaniem 34 (12.57 mag) i 35 (12.72 mag).
Załączniki
Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: plejady1.jpg
 
Posty: 169
Rejestracja: 14 Wrz 2009, 17:41
Miejscowość: Kielce

 

Postgość | 10 Gru 2014, 08:13

Przejdźmy w końcu do obserwacji teleskopowych. Plejady to wyśmienity cel dla refraktora, zwłaszcza takiego, w którym zminimalizowany jest wpływ aberracji chromatycznej. W długoogniskowym okularze, który pozwala na objęcie w polu widzenia całej gromady i co nieco nieba wokół, gwiazdy to iskrzące punkciki. Można patrzeć i patrzeć... Widok w dobrze wychłodzonym Maku czy Newtonie też nie rozczaruje, ale moim zdaniem w refraktorze Plejady wyglądają najlepiej. I podobnie jak przy lornetkach, można przy okazji sprawdzić jasność najsłabszych gwiazd dostrzeżonych teleskopem. The Arcansas Sky Observatory proponuje ciekawe ćwiczenie - kierujemy teleskop na okolice gwiazdy Electra, namierzamy charakterystyczny trójkat gwiazd, potem zakrywamy najniższą mapkę i na środkowej zaznaczamy gwiazdy, które uda nam się dostrzec. Na koniec porównujemy nasz szkic z mapką na dole i już wiadomo. Sam przy najbliższej okazji chętnie spróbuję:
Image
źródło: Arkansas Sky Observatory

A co mają powiedzieć biedni właściciele ogromnych dobsonów, którym nawet w polu widzenia Naglera 31mm trudno zmieścić Plejady w całości? Odpuścić i skierować sprzęt ku kolejnej słabej galaktyce? A gdzie tam...! Dla nich też w Plejadach znalazło się wyzwanie 8)
Zaledwie 30" (tak, sekund kątowych!) od Merope świeci maleńka mgławica refleksyjna IC349, zwana też Mgławicą Barnarda. Chociaż sama w sobie jest jaśniejsza od lornetkowej mgławicy Merope, to jednak ta malizna praktycznie ginie w blasku gwiazdy 4.2mag. Pod linkiem zdjęcie IC349 zrobione na Krecie: http://www.capella-o...ebula/IC349.htm

A tutaj szkic Uwe Glahna z obserwacji teleskopem 16":
Image

Okazuje się, że można dostrzec IC349 wizualnie, ale do tej obserwacji trzeba się przygotować - spreparować specjalny okular tak, by usunąć Merope z pola widzenia. Można na przykład założyć od spodu czarną przesłonę (pierścień). Reiner Vogel pisze na www.deepskyforum.com że pod niebem 6.0mag w teleskopie 22" dostrzegł Mgławicę Barnarda bez większego trudu w okularze 5mm, do którego od spodu przymocował pasek czarnego materiału, tzw. "occulting bar". Swoją drogą ciekawy patent, który na pewno ułatwiłby dostrzeżenie choćby galaktyki Leo 1 czy Syriusza B. Przejrzyjcie poniższy wątek (też "Obiekt Tygodnia", sprzed ponad roku): http://www.deepskyfo...arnard-s-Nebula

Jak widać Plejady mają sporo do zaoferowania dla każdego. Może wreszcie niebo się przetrze i spojrzysz na nie po raz kolejny?

Spróbuj i daj znać, jak poszło!
 
Posty: 169
Rejestracja: 14 Wrz 2009, 17:41
Miejscowość: Kielce

 

Postmarianowski | 10 Gru 2014, 12:20

Osiem gwiazd,tylko osiem a może aż osiem i więcej nic nie udało mi się wyhaczyć gołym okiem.Miejsce z którego obserwowałem daje dużo możliwości,Bieszczady to nie są,ale jak na okolice Częstochowy Jura Wieluńska jest moim zdaniem najlepsza.Następnym razem skorzystam z Twoich rad i może jeszcze coś dopiszę do swojego rankingu.
Świetny poradnik ułożyłeś o bardzo powszechnej eMce,to tylko pokazuje jak świetnie można się bawić (bo hobby to przecież zabawa) bardzo łatwym do wyszukania obiektem,Myślę że dla wielu od teraz powiedzenie obserwować Plejady nabierze nowego znaczenia a początkujący również poważniej zainteresują się lornetkami.
O japońskim Subaru pewnie każdy słyszał ale czy każdy wie ze nazwa tych zacnych aut podobnie jak logo firmy zaczerpnięta właśnie od tego gwiazdozbioru,ot taka ciekawostka.Plejady po japońsku to Subaru.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostRetro | 10 Gru 2014, 12:44

marianowski napisał(a):O japońskim Subaru pewnie każdy słyszał ale czy każdy wie ze nazwa tych zacnych aut podobnie jak logo firmy zaczerpnięta właśnie od tego gwiazdozbioru,ot taka ciekawostka.Plejady po japońsku to Subaru.


Dlatego też każdy szanujący się astroamator powinien poruszać się samochodem tej marki :lol:
A tak na serio, wszystkie moje domowe sesje rozpoczynam właśnie od plejadek, w szczególności że mam balkon na wschód, a przy sprzyjającej pogodzie dostępne są one teraz od bardzo wczesnych godzin wieczornych :) Można sobie godzinami podziwiać tą gromadkę przez lornetkę.

Pozdrawiam
O^O 10X50 , O^O 15X70
Awatar użytkownika
 
Posty: 59
Rejestracja: 31 Sie 2014, 15:16
Miejscowość: Piaseczno

 

PostDamian P. | 10 Gru 2014, 16:46

Patrząc któregoś razu na jakieś zdjęcie byłem przekonany,że IC 349 jest nie dostępna w wizualu a jednak.Jakiś czas temu przeszły mi przez myśl Plejady w obiekcie tygodnia i myślę,że bardzo dobrze wypadły w tym cyklu.Ehh ten Mały Wóz..pierwszy raz oczywiście padł gołym okiem ale kiedy to nie wiem.Chyba wiele także postronnych osób zauważa nieświadomie M45 a w Zimie o to nie trudno.Dla przykładu moja mama pewnego razu mówiła,że coś dziwnego wisiało na niebie poprzedniej nocy nad garażem,jakieś dziwne skupisko gwiazd,jedna przy drugiej :)

M45 to chyba mój pierwszy obiekt DS.Pamiętam jak w Tento 12/40 patrzyłem co raz na gromadę i jej warkocz Alkione,co chwile przecierając parujący okular.
Zgadzam się w Sky Masterze 15/70 mgławica Merope potrafi być bardzo wyrazna w odpowiednich warunkach i widziałem ją kilkukrotnie chodz nie zawsze.Tutaj jedna z notatek.

“Plejady co kilka minut były przysłaniane przez chmury a kiedy nadarzyła się okazja spoglądałem chwilę na znany kształt wozu z krótkim dyszlem otoczonego przez stado co raz to słabszych gwiazd.Mgławicy Merope tym razem nie było mi dane dostrzec z powodu chyba słabej przejrzystości.Miałem wrażenie czasem,że właściwie całe niebo jest spowite niewidzialną zdradliwą powłoką a jeśli tak to chyba nie miałem tym bardziej żadnych szans na jej wypatrzenie.Ale czy zawsze muszę mieć ten zaszczyt?Same gwiazdy tam są wystarczające by nacieszyć oko ale i tak nie zapomnę cudownego widoku razem z wyraznym rozciągającym się ku dołowi gwiazdy Merope pojaśnieniem rozszerzającym się coraz bardziej by w końcu urwać swój ślad.”

W teleskopie 12'' mgławica Merope jest intensywna i mętna,przypomina trochę zaparowany okular w tym miejscu.W szukaczu tego teleskopu także udało mi się dostrzec tą mgławice.
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postlukost | 11 Gru 2014, 00:13

Paweł Trybus napisał(a):A co mają powiedzieć biedni właściciele ogromnych dobsonów, którym nawet w polu widzenia Naglera 31mm trudno zmieścić Plejady w całości? Odpuścić i skierować sprzęt ku kolejnej słabej galaktyce? A gdzie tam...! Dla nich też w Plejadach znalazło się wyzwanie. Zaledwie 30" (tak, sekund kątowych!) od Merope świeci maleńka mgławica refleksyjna IC349, zwana też Mgławicą Barnarda.


Ależ słaba galaktyczka też tam jest :lol: - odległa zaledwie o kilkanaście minut kątowych od Electry. To UGC 2838, ponoć do wyłapania w osiemnastu calach (o czym wspomina P. Harrington w książce "Cosmic Challenge"). A kto wie, może i w szesnastu się uda? To jeden z moich celów na nadchodzącą zimę.
Jest na forum kilku posiadaczy naprawdę dużych luster - może ktoś (prócz mnie) też się z nią zmierzy?
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postandrozol | 11 Gru 2014, 07:45

UGC 2838 widoczna tuż obok Elektry to jest galaktyka spiralna ustawiona do nas krawędzią o jasności 17 mag.

Subaru to nie tylko nazwa Plejad w języku japońskim i nazwa samochodu ale także nazwa japońskiego ośmiometrowego teleskopu.
 
Posty: 62
Rejestracja: 18 Lip 2014, 03:13

 

PostbigL | 13 Gru 2014, 10:08

Witam.
Ja mam swój własny asteryzm w Plejadach złożony z gwiazd:
HIP 17999
HIP 17923 A
HIP 17900
HIP 17832
HIP 17776
które znajdują się (patrząc przez lornetkę) na lewo od gwiazd Atlas, Plejone oraz warkocza Alkione.
Asteryzm owy nazwałem "statuetka", ponieważ połączenie tych gwiazd wyimaginowanymi liniami przypomina mi smukłą sylwetkę ludzką.

Jeżeli posiadasz, tak jak ja :roll: , bujną wyobraźnię, spróbuj ją odnaleźć i daj znać jak ci poszło :wink:

Pozdrawiam
 
Posty: 34
Rejestracja: 09 Mar 2013, 11:40
Miejscowość: Opolszczyzna

 

PostMiro-Aliens | 13 Gru 2014, 15:48

Kiepski sprzęt, kiepska fotka, ale zamieszczam :?
Załączniki
Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: Obraz 005a.jpg
9.12.2014 ok. 20:30
Sony DSC-P41. Czas 13s.
Bresser Messier N-130, R-90/900 EQ. Sony DSC-V3, Mon. 10x46 oraz 16x40, OPTUS 8x21,
Awatar użytkownika
 
Posty: 33
Rejestracja: 09 Kwi 2014, 23:14
Miejscowość: Wrocław

 

Postpasionat nieba | 16 Gru 2014, 13:53

Pamiętam nie mając kiedyś styczności z astronomią, co którąś zimę dostrzegałem jakieś skupienie gwiazd na wschodzie. Teraz wiem że to Plejady. Wczoraj na dwie godziny się rozpogodziło 20-22.00. Niebo było zamglone, co jakiś czas poprawiała się przejrzystość. Wczoraj naliczyłem 9 gwiazd, zrobiłem szkic. W inne noce nawet 10-11 wyskakiwało. Pamiętam genialny poranek tego roku późnym latem, kiedy ot tak, wyszedłem na dwór i tylko rozdziabiałem usta z zachwytu, poczułem się jak w Bieszczadach, taka była przejrzystość. I chyba nawet w środku Plejad widziałem jakieś gwiazdki, a na pewno sznur 3-4 gwiazdek ciągnął się przy nich.
Ogólnie Plejady najlepiej podobają mi się przez lornetkę w powiększeniu ok. 15x skąpane w drobniejszych gwiazdkach, a do tego dochodzi oddech kilku stopni pola. W Newtonie 6'' f/8 w długoogniskowym okularze wyglądają ładnie, ale bez tego oddechu. Newton 22'' tu się jedynie jeździ po Plejadach obserwując fragmenty i gubi się w bezliku drobniejszej ok. setki gwiazd. Bardzo ładnie gwiazdy skąpane w mgławicy widziałem z kolegą w Bieszczadach tego roku we wrześniu. Ciemne niebo 8) plus 22'' studnia, Es 20 100* i filtr UHC. To trzeba zobaczyć jak to wygląda, naprawdę mgławice robiły duże wrażenie.
Z pod domu w dobrą przejrzystą noc mgławice, a raczej pojaśnienia wokół niektórych gwiazd, też delikatnie się pojawiały. Wczoraj też lekko wychodziły no i próbowałem upolować małą mgławicę IC 349 przy Merope. Chyba była na godzinie 12.30 nad gwiazdą, widoczna bardziej zerkaniem, w powiększeniach 294x -Pentax 7 i 412 -Es 20 z Powermatex4 . Raz była, a innym razem jej nie dostrzegałem, reagowała lekko na filtr UltraBlock. OIII i h-Beta gasiły. Zrobiłem szkic w powiększeniu 412x. Miałem też chęć na galaktykę UGC 2838, ale to jak porywanie się z motyką na Słońce, po kilku próbach odpuściłem.
Załączniki
Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: Plejady gołym okiem 15.XII. 2014.jpg
Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: Merope, IC 349.jpg
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postlukost | 16 Gru 2014, 21:04

pasionat nieba napisał(a):Miałem też chęć na galaktykę UGC 2838, ale to jak porywanie się z motyką na Słońce, po kilku próbach odpuściłem.

Zadanie jest dodatkowo utrudnione z uwagi na nieco rozjaśnione przez mgławicę tło. Trzeba też usunąć wszystkie jasne gwiazdki z pola widzenia, no i poczekać na noc z super przejrzystym powietrzem.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postmrjq | 17 Gru 2014, 10:35

androzol napisał(a):UGC 2838 widoczna tuż obok Elektry to jest galaktyka spiralna ustawiona do nas krawędzią o jasności 17 mag.

Subaru to nie tylko nazwa Plejad w języku japońskim i nazwa samochodu ale także nazwa japońskiego ośmiometrowego teleskopu.


Philip S. Harrington podaje 17.9 dla tej galaktyki :shock: Przy 20" z niebem 7 magnitudo i powiększeniem 200x mam 17 magnitudo zasięgu.
Dla nieba 7.5 powiększenie 300 razy mam 17.9, będzie ciężko...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlukost | 17 Gru 2014, 19:03

W końcu to "Cosmic Challenge", a nie tabela Wimmera :lol:
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postrobi | 27 Sie 2016, 12:09

Wczoraj (czyli już dzisiaj ;-) ) kończąc po północy obserwacje obłoków Drogi Mlecznej na swojej podwrocławskiej wsi miałem Plejady na nieoczekiwany deser. Postanowiłem się pakować, a tu… niesamowity widok przez lornetę ATM 110/532mm 28x - bardzo intensywne, „jarzeniowe” światło kosmicznych latarni. Gwiazdy wyraźnie widoczne wraz z zamgleniem, smugami materii obłoku molekularnego, przez który pruje ta opatrzona gromada. W takiej postaci, jakości wcześniej nie widziałem. Co ciekawe nie tylko mgiełka opisana w tym wątku, wszystkie większe gwiazdy miały widoczną mgławicowość, „prawie” tak jak na zdjęciach…
Ostatnio edytowany przez robi, 27 Sie 2016, 12:13, edytowano w sumie 1 raz
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

Postrobert_sz | 28 Sie 2016, 01:51

Cos Ci zaparowało :mrgreen:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postrobi | 28 Sie 2016, 02:00

ej tam, gwiazdy, także nisko nad horyzontem jak żyleta. Generalnie jakość nieba była niesamowita. Obserwowałem ciemne mgławice, detale obłoków gwiezdnych... Tak sobie wyobrażam Teneryfę... ;-)
robert_sz napisał(a):Cos Ci zaparowało :mrgreen:
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostSoplik | 29 Sie 2016, 09:07

Też mogę potwierdzić, że Plejady w ten ostatni weekend prezentowały się wyśmienicie. Obserwowałem je w nocy z piątku na sobotę około 2 w nocy i nawet gołym okiem obraz był znakomity. W lornetce 10x50 widok powalił mnie na kolana. 8)
Sky Watcher 16” Flex, GSO 12" + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetki APM 28x110, Nikon Action EX 10x50, Svarovsky Habicht 10x40, Svarovsky 8x25, Orion 2x54
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

Postrobi | 29 Sie 2016, 09:35

Nie udało mi się w następnych dniach powtórzyć tego obrazu Plejad. Choć nadal są "świetne", to jednak tych lekkich zamgleń/pasm wokół najjaśniejszych gwiazd już nie zaobserwowałem.

Soplik napisał(a):Też mogę potwierdzić, że Plejady w ten ostatni weekend prezentowały się wyśmienicie. Obserwowałem je w nocy z piątku na sobotę około 2 w nocy i nawet gołym okiem obraz był znakomity. W lornetce 10x50 widok powalił mnie na kolana. 8)
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostKrzysiuOzi | 21 Paź 2016, 00:49

Witam.
Niedawno uzupełniłem sprzęt o refraktor 102/500. Właśnie ze względu na Plejady ale i nie tylko. Zrobiłem zdjęcie telefonem metodą afokalną. Wyszło nawet znośnie. Jak się uda to wrzucę fotkę.
Ostatnio edytowany przez KrzysiuOzi, 22 Paź 2016, 00:37, edytowano w sumie 1 raz
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

PostKrzysiuOzi | 21 Paź 2016, 01:01

Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: 20160828_015327.jpg
Załączniki
Obiekt Tygodnia 10.12.2014 - Plejady: 20160828_015327.jpg
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

PostKrzysiuOzi | 21 Paź 2016, 01:12

Może nie do końca wyszło tak jak chciałem ale cóż, grunt że jest.

Dane fotki:
teleskop: refraktor SW 102/500
aparat: Samsung Galaxy S6
okular: Celestron X-Cel LX 25 mm
metoda: afokalna
ISO: 200
czas ekspozycji: 1 sek.
miejsce obserwacji: oś. Kopernika w Gliwicach (balkon)
Sprzęt: SW MAK 180, SW MAK 127, Newton SW 150/750, refraktor SW 80/400, lornetka Nikon Action EX 10x50 CF
Montaż: TS SkyTee na statywie stalowym 2", TS Tritron na LT1
 
Posty: 111
Rejestracja: 07 Lip 2016, 18:29
Miejscowość: Gliwice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat