Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112)

PostPanasmaras | 23 Gru 2014, 10:15

Autorem świątecznej odsłony Obiektu Tygodnia jest Janko z sąsiedniego forum. Zapraszam do tej ciekawej lektury!

Pod taką datą nie mogłem napisać o czymś innym. Temat miałem dawno wymyślony, lecz spóźniłem się z rezerwacją terminu dla niego. Tak, tak, działamy w zmowie, lecz spisek pod kryptonimem „Obiekt tygodnia” jest otwarty dla wszystkich. Miły kolega ustąpił mi jednak miejsca i Choinka może pojawić się we właściwym czasie.
Któż nie zna zdjęć gromady otwartej NGC 2264 z otaczającymi mgławicami?
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): choinka_Mpc.jpg

NGC 2264; autor zdjęcia: Marcin Paciorek
źródło: http://astropolis.pl/topic/31983-ngc226 ... /?p=389599

Do Choinki łatwo dotrzemy schodząc 3° na południe od jasnej, białej Alheny – γ Gem do biało-pomarańczowej pary ξ i 30 Gem. Kompleks Choinki znajduje się dalsze 2,5° poniżej tej pary (na południowy zachód). Dodatkowym drogowskazem może być asteryzm Różdżka złożony z 4 gwiazd zbliżonej jasności formujących literę Y, sąsiadujący z Choinką od północnego zachodu.
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): mapka1.jpg

Okolice NGC 2264; mapę wytworzył kol. Rokita przy pomocy CdC ver. 3.11

Niezaadaptowany wzrok na miejskim niebie początkowo ukazuje tylko najjaśniejszą gwiazdę gromady, jednak nawet w takich warunkach, po osłonięciu od bezpośrednich świateł i przyzwyczajeniu wzroku, mamy szanse dostrzec także słabsze składniki. Pod wiejskim niebem dwadzieścia białych gwiazd gromady NGC 2264 na tle delikatnej poświaty kilkudziesięciu słabszych rzeczywiście układa się w trójkątny kształt świątecznego drzewka wierzchołkiem zwróconego na południe, z najjaśniejszą gwiazdą S Mon (15 Mon) w „pieńku”. Ma ona jasność zmienną w zakresie 4,2 -4,6 mag i jest układem spektroskopowo podwójnym, zaś niektóre źródła mówią nawet o ośmiu składnikach układu. Stabilne widmo S Mon jest używane jako punkt odniesienia przy klasyfikacji innych gwiazd.
Gromada nie jest liczna, różne źródła określają jej liczebność na 40-50 składników. Świecą one łącznym blaskiem 4,1 mag, niektóre źródła podają nawet 3,9 mag. Wielkość na nieboskłonie określana jest najczęściej na 30-40 minut łuku a odległość od Ziemi na 2600 - 2700 lat świetlnych.
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): mapka2.jpg

Gromada z mgławicą NGC 2264; mapę wytworzył kol. Rokita przy pomocy CdC ver. 3.11

Dla obserwatora lornetowego drzewko jest odwrócone „do góry nogami”, jednak wyobraźnia pomoże ją postawić prawidłowo. Patrzmy zerkaniem a „lampki” Choinki okażą się całkiem liczne. Przez średnią lornetkę możemy ich zobaczyć około 20. Będąc pod wiejskim niebem powinniśmy także zauważyć niewidzialną z miasta poświatę bezpośrednio wokół gromady a być może także na zachód i północ od niej (po prawo i ponad). Może nam się to łatwiej udać w momencie najeżdżania lornetką lub teleskopem na obiekt. Wysokiej klasy optyka i bardzo dobre warunki obserwacyjne rozciągną dla wprawnego obserwatora obraz mgławicy, zwiększając powierzchnię poświaty nawet kilkukrotnie. Pomocne w tym mogą być także filtry UHC lub O-III.
Obszar mgławicy jest nadal miejscem narodzin młodych gwiazd. Gromada liczy sobie tylko 3,2 miliona lat. Promieniowanie gwiazd rozświetla i jonizuje pozostałości macierzystego gazu i pyłu, jednak wiatry gwiazdowe nie zdążyły ich jeszcze rozproszyć. Cały powierzchnia gromady świeci więc jako mgławica emisyjno-reflesyjna wdzierająca się w obszar otaczających ją lub przysłaniających ciemnych mgławic. Nad południowym skrajem gromady, czyli wierzchołkiem Choinki, znajduje się trójkątne, wydłużone, ciemne pasmo – mgławica Stożek lub Szyszka (Cone). Jest to obiekt niewielki i trudny do dostrzeżenia nawet przez spory sprzęt, jednak świetnie prezentuje się na fotografiach wraz ze zwieńczającą Choinkę białą gwiazdą ok. 7,5 mag.
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): conus.jpg

Ciemna mgławica Stożek
źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... d_Dust.jpg

Mgławicy Stożek nad wierzchołkiem Choinki nie udało mi się dotychczas zobaczyć. Nie zamierzam jednak rezygnować z dalszych prób. Zachęcam do tego także czytelników.

Najbardziej urozmaicona część mgławicy otaczającej gromadę znajduje się tuż po prawo (na południowy zachód) od S Mon. Ma ciekawą strukturę widoczną na fotografiach i została nazwana Futro z Lisa (Fox Fur). Rozjaśnienie lisiego futerka daje się niekiedy dostrzec przez lornetkę, zwłaszcza jeśli poruszamy nią delikatnie w trakcie obserwacji.
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): foxFur.jpg

Mgławica Futro z Lisa
źródło zdjęcia: http://apod.nasa.gov/apod/ap080422.html

Nie leń się więc w okolicach świąt i Nowego Roku. Jeśli tylko Niebo pozwoli, wypatruj pierwszej gwiazdki a potem świątecznego drzewka. Ile gwiazd widzisz? Czy otacza je poświata mgławicy? A może zdołałeś dostrzec Lisią Skórkę lub Stożek-Szyszkę?
Spróbuj i daj znać, jak poszło!
 
Posty: 68
Rejestracja: 19 Sty 2011, 20:51

 

Posttowerfox | 23 Gru 2014, 15:03

Mgławica Stożek bardziej przypomina mi demonicznego ptaka, patrzącego z pod byka i zasłaniającego się skrzydłem :twisted:

Lepiej to wygląda na oryginale bez białych kresek z paint'a :lol:
Załączniki
Obiekt Tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Cr112): Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostPiotr J. | 04 Sty 2015, 20:05

Udało się komuś dostrzec mgławicę Stożek ? Jakim sprzętem/filtrem ?
Newtony 12" i 6"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 17 Mar 2014, 08:47
Miejscowość: Łódź

 

Postlukost | 04 Sty 2015, 22:32

Ile mi ten Stożek krwi napsuł... Próbowałem newtonami od 8 do 13 cali - bez powodzenia. W tym roku - o ile pogoda pozwoli - zapoluję na niego szesnastocalowcem z Ultrablockiem na pokładzie, tudzież lornetą 28x110 zaopatrzoną w parkę filtrów mgławicowych (UHC-s). Na pewno dam znać, jak poszło. :lol:
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postpasionat nieba | 14 Sty 2015, 20:59

Wczoraj 13.I.2015 pogoda pozwoliła na obserwacje. Przejrzystość bardzo dobra, zasięg sięgał koło 6mag. Seeing słaby. Asteryzm Choinkę podziwiałem około miesiąca temu w lornetce 20x60 z polem 2,2 stopnia z pewnym nie za dużym zapasem pola. Wczoraj to miejsce przeczesałem Newtonem 22'' z Esem 20. Choinka łapana na raty. Tam gdzie znajduje się ,,pinek'' choinki w postaci najjaśniejszej z gwiazd asteryzmu było widoczne dość ulotne pojaśnienie. W miejscu gdzieś ,,czubka'' choinki majaczyło pociemnienie, ale jakby samo ciemne na tle nieba. Oba obszary podobnie reagowały na filtry OIII i H-beta. Cały kompleks mgławicowy wizualnie zdecydowanie nadaje się pod ciemne niebo, wtedy może coś więcej by się wyłowiło.
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat