Obiekt tygodnia 26.07.2015 IC 1296

Postlukost | 30 Lip 2015, 19:25

Nadrabiania wakacyjno - urlopowych zaległości ciąg dalszy. :)
Postanowiłem zaszaleć. Bezkompromisowo i na całego. Kilka dni temu Janko zaproponował cel lornetkowy, a w zasadzie gołooczny. Tym razem - dla odmiany - do zabawy zapraszam wyłącznie posiadczy nastocalowych i większych luster, którzy w dodatku mają czas i chęci, by wywieźć je pod naprawdę ciemne niebo. To nie wszystko, bo trzeba będzie jeszcze trafić na noc z dobrą przejrzystością atmosfery – najlepiej tuż po przejściu frontu atmosferycznego i poczekać na górowanie obiektu. Zniechęceni? No to świetnie. Panie i panowie, przed wami IC 1296.
Fragment o starhoppingu pomijam – wszyscy wiedzą, gdzie jest M57, a nasz IC-ek przyczaił się jedyne 4 minuty kątowe na północny - zachód od tego klejnotu.
Jako rzecze Wikipedia, IC 1296 (skatalogowana również jako UGC 11374 lub PGC 62532) to galaktyka spiralna z poprzeczką, znajdująca się w konstelacji Lutni w odległości około 200 milionów lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 2 października 1893 przez Edwarda Barnarda. Jej jasność to 14,8mag, zaś rozmiary kątowe 1,1' × 0,9'.
Wydawać by się mogło, że nie powinno być tak źle – wszak złapanie galaktyczki o jasności 14mag z hakiem w dobrych warunkach nie jest jakimś wielkim wyczynem. Niestety, IC 1296 jest ustawiona "frontem" w naszym kierunku, przez co jej jasność powierzchniowa jest naprawdę niewielka.
Nasz cel pojawił się kilka lat temu w oryginalnym cyklu "Object of the Week". Koledzy z deepskyforum piszą tam, że "its condensed star like core should be readily visible with 10”-12” and larger aperture, its spiral arms are the challenge".
Moim zdaniem, 10 czy 12 cali to jednak zbyt mało. Udało mi się wyłuskać galaktyczkę dopiero w szesnastocalowcu; lustra 30 i 33 cm nie wystarczyły – podczas sesji z ich użyciem zaliczyłem porażki.
Istotne, by dokładnie wiedzieć, gdzie szukać paskudy. Pozwoliłem sobie pomazać po przecudnej urody zdjęciu Marcina Paciorka, w celu pokazania dwóch układów gwiazd, które ułatwią namierzenie galaktyczki. Pierwszy z nich to zaznaczona na czerwono "podkówka", drugi to zielony "diament" (o którym wspomina też P. Harrington w "Cosmic Challenge"), składający się z czterech gwiazdek o jasnościach pomiędzy 11 a 14 mag.
Obiekt tygodnia 26.07.2015 IC 1296: m57_2014_1600v2.jpg

Oryginalne zdjęcie znajdziecie tutaj: http://www.astromarcin.pl/pages/M57.html

Zdecydowanie warto użyć sporych powiększeń (w okolicy 200-300x lub więcej). U mnie wygenerował je Pentax XW 7 mm. Początkowo w okularze ukazało się... nic - czerń i pustka, nakrapiana gdzieniegdzie słabymi gwiazdkami. Ten obiekt naprawdę wymaga sporej dozy cierpliwości ze strony obserwatora, no i pełnej adaptacji oka do ciemności. Dopiero po kilku minutach udało się wyzerkać słabiutką poświatę ramion galaktyki, z nieco wyraźniej zaznaczonym, gwiazdopodonym jądrem. O śladach spiralnej struktury nie było mowy – nie ta apertura.
Tak to wygląda na szkicu sporządzonym przy użyciu teleskopu o aperturze 18"; autor świetnie uchwycił różnicę jasności Messiera 57 i IC 1296.
Obiekt tygodnia 26.07.2015 IC 1296: IC 1296 szkic.jpg

źródło: http://www.deepskyforum.com/attachment. ... 1404541446

Znudził ci się Pierścionek? Jeśli tak, spróbuj i daj znać, jak poszło!
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostPiotr J. | 31 Lip 2015, 11:34

lukost napisał(a):Znudził ci się Pierścionek? Jeśli tak, spróbuj i daj znać, jak poszło!

Jako że negatywny wynik obserwacji to też obserwacja, to powiem że mnie się nie udało w 12" ;)
(próbowałem 2 razy).
Newtony 12" i 6"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 17 Mar 2014, 08:47
Miejscowość: Łódź

 

Postlukost | 31 Lip 2015, 21:47

Zamierzam jeszcze spróbowac podejścia z dwunastocalowcem we wrześniu w Bieszczadach, pod perfekcyjnym niebem w okolicach Wetliny. Kto wie, może się uda?
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat