Testy Filtrów mgławicowych.

Postmekmek | 25 Paź 2005, 07:30

Wyniki testów filtrów są podane w formacie pdf i doc na stronie
http://www.astronoce.pl naprawdę warto przeczytać.
Dyskusja na ten temat i wszelkie rozsądne komentaże oczywiście mile widziane.
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 25 Paź 2005, 19:08

Jak widzę Emde z Marwazem jak zwykle zrobili kawał dobrej roboty i mamy już praktyczne opisy obiektów przez poszczególne filtry co myślę że pozwoli wielu zainteresowanym wyrobić sobie o nich opinię jeszcze przed ich zakupem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 25 Paź 2005, 20:22

Przejrzałem opis w PDF. Kawał znakomitej roboty testowej i gratulacje dla zespołu testującego. A teraz moje wnioski:

1) filtry wąskopasmowe typu na przykład OIII nie będą nadawać się do astrofotografii z Canonem 300D/10D/20D; Są to filtry w zasadzie dla jednego koloru i dlatego nie ma raczej sensu stosowanie ich z kolorowym chipem Canona; Co innego do wizuala i to z większa aperturą pewnie;

2) filtry typu Anti Light Polution dadzą dużą poprawę obrazów z Canonem pod zaświetlonym niebem;

3) Moi faworyci do astrofotografii pod zaświetlonym niebem to IDAS LPS 2 i Lumicon Deep Sky (zresztą producenci tych filtrów to liderzy w branży), przy czym dla tego drugiego należałoby pewnie zastosować inne współczynniki do składania koloru z Canonem.

Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej, że potrzebny był filtr Antares ALP 2'' bo taki właśnie posiadam i chętnie oddałbym do dyspozycji autorów testu. Ciekawe jak wypadłby w porównaniu do dwóch powyżej wynienionych liderów.

Jeszcze raz gratulacje dla autorów za piękne i rzeczowe informacje.

No ... to co tam teraz będziecie testować ? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 25 Paź 2005, 20:45

Generalnie z filtramu mgławicowymi jest tak że im węższe mają pasma przepuszczalności tym są wydajniejsze w zwiększaniu kontrastu pomiędzy daną mgławicą a tłem nieba i tym większego potrzebują teleskopu aby przepuszczając tak wąski wycinek widma dać dość światła do wygodnego zaobserwowania danego obiektu.
Chyba w przedostatnim Sky'u lub Astronomy był artykuł i tabelka z zestawieniem obiektów widocznych przez różne filtry ale był on niepełny bo nie uwzględniał choćby kultowego Cirrusa jako obiektu testowego
Myślę że otrzymany polski wynik niezależnych testów filtrów nebularnych przeprowadzony przez grupę obserwacyjną Emdego z Marwazem naprawdę wiele nam wyjaśniają w tej materii szczególnie od strony praktycznej bo robiony był przez obserwatorów na ich własnych teleskopach.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 26 Paź 2005, 08:30

Marvaz i Emde wykonali kawał dobrej roboty!!!
Bardzo jestem ciekaw jak wypadłby taki test np. Taurusem 380 ?

Szczególnie interesowało mnie porównanie filtrów O III firmy Bader i Lumicon.
W testach słabiej wypadł fitr Badera. Zastanawiałem się dlaczego ?
Po dokonaniu analizy charakterystyk obu filtrów okazało się że filtr Badera należy do grupy o bardzo wąskiej przepustowości pasma w granicach 500 [nm].

Wniosek:

powinien sprawdzić się w teleskopach o większej aperturze niż te które były stosowane w testach.

Może ktoś sie pokusi o sprawdzenie mojej teorii ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Paź 2005, 09:01

Wpadnij w weekend na Kudłacze to potestujemy filterki na 38 i 35cm Newtonach :lol:
Tylko załatw skądś Baadera a ja przywiozę Lumicony 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 26 Paź 2005, 09:59

Właśnie napisałem do firmy Delta Optical z prośbą o wypożyczenie filtrów do testów.
Teraz więc wszystko w ich rękach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 26 Paź 2005, 17:31

Co dalej w temacie filtrów, otóż znalazłem takie porównanie : http://www.astrosurf.org/buil/filters/curves.htm

Należy w sposób oczywisty przeliczyć sobie jednostki :

1 [Angstrom] = 1.0 x 10 ^-10 [m]
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Paź 2005, 19:54

Fajna stronka i kopalnia wykresów transmisji wielu filtrów, już wylądowała w ulubionych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 28 Paź 2005, 09:11

Co prawda tematem są filtry mgławicowe, ale ciekawi mnie czy ktoś stosował np. filtr O III w połączeniu z odpowiednią folią do obserwacji Słońca.
Jaki jest efekt wizualny ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 01 Gru 2005, 19:58

A tutaj mamy kolejny zestaw filtrów i to kilku różnych firm.

http://www.sas.org.au/filters.htm
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 01 Gru 2005, 20:18

Bardzo ciekawy efekt jest np na Saturnie z filtrem H Beta, o wiele lepiej widać pasy chmur na planecie, tak samo Słoneczko wygląda bardzo egzotycznie w tym wąskim filtrze 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 23 Mar 2006, 14:20

Janusz_P. napisał(a):Bardzo ciekawy efekt jest np na Saturnie z filtrem H Beta, o wiele lepiej widać pasy chmur na planecie, tak samo Słoneczko wygląda bardzo egzotycznie w tym wąskim filtrze 8)



Wracając do w/w to interesujacy jest opis:
"Ten filtr przepuszcza widzialne światło jedynie w paśmie H-beta, blokując wszystkie pozostałe linie widmowe światła. Dzięki temu uzyskiwany jest wyjątkowo wysoki kontrast pomiędzy tłem nieba a rozległymi mgławicami emisyjnymi świecącymi w tym właśnie paśmie. Z jego pomocą można obserwować bardzo subtelne obiekty, takie jak mgławice Koński Łeb, Kokon, czy Kalifornia. W wielu przypadkach filtr ten jest jedynym pozwalającym na obserwacje tego typu obiektów."

Czy faktycznie ten filtr wyłapuje tak subtelne szczegóły?
Zastanawiam się też czy i w tym przypadku jest jak w innych, gdzie filtry tylko uwypuklają pewne szczegóły ?

Z opisu reklamowego wynika, że jest jedynym w swoim rodzaju np. do obserwacji mgławicy Koński Łeb i innych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postlukas810 | 24 Sty 2008, 19:18

Witam,
że się podepnę to nie wspomnę, ale nie chcę otwierać nowego wątku,
mam problem ponieważ chciałem kupić filtr Lumicona 2" ale nie wiem jaki wybrać, chciałbym w miarę uniwersalny do mgławic i galaktyk, dodam też że mam UHC-S i OIII Badera ale w wersji 1,25". Nie wiem czy lepszy będzie H-beta czy Deep Sky o ile są one uniwersalne do tego typu obiektów. Filterek byłby używany z LB10" i na ten czas z okularkiem Meade UWA 24mm seria 5000 głównie. Czy może zainwestować w UHC?
Jeżeli nie będzie tu pasował mój wpis to prosze o przeniesienie.


Pozdrawiam
lukas810
 

PostCharon X | 24 Sty 2008, 23:35

Ja do 8" będę coś niedługo kupować. Zastanawiam się nad 2" Orionem Ultrablock.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postsaywiehu | 25 Sty 2008, 01:02

Lukas810 - pod ciemne niebo zdecydowanie UHC. Jest najbardziej uniwersalny.
Zobacz:
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=28
Długie, ale przekonujące - warto poczytać ;)
saywiehu
 

PostCharon X | 25 Sty 2008, 01:18

saywiehu napisał(a):Lukas810 - pod ciemne niebo zdecydowanie UHC. Jest najbardziej uniwersalny.
Zobacz:
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=28
Długie, ale przekonujące - warto poczytać ;)


Kurcze pierwszy raz to widzę :shock: . Ale rzeczywiście dobre.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postlukas810 | 25 Sty 2008, 13:40

Wiehu dzieki za linki pierwszy juz wczesniej czytałem ale ten drugi dopiero teraz, rzeczywiście UHC jest najbardziej uniwersalny ze tak powiem, ale mam jeszcze do Ciebie pytanie do czego służy filtr UHC-E http://www.galileo.cc/GALILEO-france/de ... MIK-8H00F1 jest sporao tańszy od UHC. Ciągle natomiast czekam na filtr polaryzacyjny Lumiciona ten o którym była mowa na innym forum, ciągle też myślę nad Waszym zlotem w Walkowicach jeżeli filtr dojdzie i ja sie u Was pojawię będziesz miał możllliwość porównania go z Twoim polaryzacyjnym.

Charon powiem Ci że ja też się zastanawiam ale nad UHC czy Ultra Block

Pozdrawiam
lukas810
 

Postsaywiehu | 25 Sty 2008, 14:07

Nie znam tego UHC-E. Z tego, co wynika z tekstu, to filtr raczej do teleskopów do 150 mm, gdzie wygasi mniej gwiazd niż UHC. Piszą, że będzie bardziej uniwersalny od innych filtrów. Mam nadzieję, że to "E" nie jest skrótem od "economic" 8) Hmmm.... może ktoś ma taki i coś o nim napisze?
Ze swojej strony niesmiało dodam, że jednak "święta trójca" : UHC, O-III i H-Beta jest chyba jednak zestaw nie do pokonania w większych sprzeciorach ;) Choć oczywiście jest też trochę innych przezacnych filteruf, że ino o UltraBlocku, Solar Continuum, kometarnym itd. wspomnę. Ech, pusta najczęściej bywa "skarpeta" astroamatora ;) :D
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 25 Sty 2008, 17:08

lukas810 napisał(a):Witam,
że się podepnę to nie wspomnę, ale nie chcę otwierać nowego wątku,
mam problem ponieważ chciałem kupić filtr Lumicona 2" ale nie wiem jaki wybrać, chciałbym w miarę uniwersalny do mgławic i galaktyk, dodam też że mam UHC-S i OIII Badera ale w wersji 1,25". Nie wiem czy lepszy będzie H-beta czy Deep Sky o ile są one uniwersalne do tego typu obiektów. Filterek byłby używany z LB10" i na ten czas z okularkiem Meade UWA 24mm seria 5000 głównie. Czy może zainwestować w UHC?
Jeżeli nie będzie tu pasował mój wpis to prosze o przeniesienie.


Pozdrawiam


Zapominasz o jednej sprawie, filtry mgławicowe to wysokosprawne i wysokospecjalizowane szkiełka do poszczególnych typów mgławic i komet i pozostałości supernowych:!:
Nie szukaj tu rozwiązania idealnego w kilku klasach obiektów bo takiego po prostu nie ma i trzeba mieć komplet dobrych filtrów najlepiej każdy najlepszy w swojej klasie aby potem nie było zawodu typu: "z filtrem klasy econo i bez filtra nie widzę wyraźnej róźnicy" :wink:
Fakt faktem że Lumicon UHC sprawdza się przykładowo dobrze i bardzo dobrze na największej liczbie mgławic emisyjnych bo jest do nich wprost stworzony ze swoją wysoką sprawnością i przepuszczalnością w O-III, H-Beta i H-alfa jednocześnie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postlukas810 | 25 Sty 2008, 19:37

No tak ale dobry komplet filtrów np. Lumicona to kupa kasy, dlatego też szukam jednego najbardziej uniwersalnego a z czasem kto wie jak wygram w totka może będzie i reszta :wink: jednak najpierw musi byc ten jeden.

Pozdrawiam Łukasz
lukas810
 

Postdopopi | 08 Lip 2009, 13:40

Polecam test i artykuł:

http://pages.sbcglobal.net/raycash/filters.htm

Zestawienie czterech głównych filtrów mgławicowych: DEEP-SKY, UHC, OIII oraz H-BETA.
Test przeprowadzony na prawie setce :!: obiektów mgławicowych.
Wniosek płynie taki, że posiadając UHC i OIII, uzyskujemy najszersze spektrum obserwacyjne mgławic.

Prawdopodobnie jest to znany link, ale wklejam na wszelki wypadek.
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

Postpolaris | 08 Lip 2009, 15:09

Tylko dlaczego po angielsku, jak jest po polsku?
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25

Link był już zamieszczany w tym wątku.
polaris
 

Postdopopi | 08 Lip 2009, 16:35

Muszę baczniej przyglądać się wpisom; tak coś czułem, że link już był. :roll: Dzięki.
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

PostJanusz_P. | 22 Lis 2011, 08:59

Ostrożnie z Astronocami :shock: cały czas czai się tam potencjalne zagrożenie:
Załączniki
Testy Filtrów mgławicowych.: Astronoce.JPG
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat