QHY8L

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postszymek_o | 06 Mar 2011, 23:19

Ostatnio stałem się posiadaczem owej kamerki, już na wstępie chciałbym wyjaśnić dlaczego własnie ta i w dodatku OSC, co do koloru główny argument jest taki, że mam ciemne niebo, praktycznie nie narzekam na LP, po za tym ta akurat kamerka ma dość dużą czułość i spokojnie może konkurować pod tym względem z matrycami mono (szczególnie pod ciemnym niebem), ponadto dość dobrze sprawdza się w Ha, takie miałem podejście stąd taka decyzja.

Co do samej kamery, dotarła do mnie w skromnym pudełku wypełnionym odpowiednimi wkładkami styropianowymi, zamówiłem ją w Modernastronomy po 5 dniach od złożenia zamówienia kamerka była u mnie. W skład zestawu po za kamerą pojawiły się:
- adapter/kontroler TEC DC201,
- tubka, wraz z jednym opakowaniem 125ml pochłaniacza baadera tzw. silica gel.
- okablowanie
- płytka ze sterownikami

Image

Image

Image

Jako że jest to moja pierwsza astrokamera (nie licząc DSI I do guide ;) ) dużo na razie nie mogę na jej temat powiedzieć nie mam po prostu odniesienia do innych, ale w porównaniu do canona to różnica kolosalna. Generalnie kamerka wygląda solidnie obudowa to anodowane aluminium daje dobre wrażenie, kamerka nie waży wiele, waga porównywalna do canona czyli w granicach 500g, szczerze to więcej od niej waży całe okablowanie, co się wydaje dość śmieszne.
Sama obsługa bezproblemowa, szybko zainstalowałem sterowniki i w ciągu kilku minut kamerka była już schłodzona i gotowa do fotografowania, na płytce prócz sterowników dostajemy kompletny manual i prosty "start guide" i dwa różne darmowe programy do prowadzenia sesji (EzCAP, CCDCap), ponadto są także pluginy do płatnych aplikacji np. Nebulosity, Astroart itp. Co do chłodzenia bardzo szybko osiąga zaplanowaną temperaturę, i dość dokładnie ją trzyma +-0,2*C. Oczywiście wraz z kamerą otrzymujemy filtr IR/UV wbudowany w CCD chamber.
Dziś miałem okazje strzelić między chmurami kilka klatek M42 ale niestety tylko 15sek ze względu na brak dystansu między korektorem i kamerą co spowodowało, że nie mogłem użyć offaga.
Poniżej efekt złożenia i lekkiej korekcji 9x15sek.

Image
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

Posttadeopulous | 07 Mar 2011, 21:09

superowo

gratulacje zakupu -mam nadzieję że będziesz miał u siebie pogodę żeby dowalić do pieca znaczy matrycy :)
 
Posty: 92
Rejestracja: 18 Paź 2010, 12:29

 

Poststatek | 16 Mar 2011, 13:32

Cześć Szymon,
Gratuluję zakupu.
Oglądałem Twoje zdjęcia robione DLSR-em, bardzo mi sie podobały, juz sobie wyobrażam nowe zdjęcie z tej kamerki, trzeba sie przygotowac na mocne wrażenia :).
Też myślę nad zakupem kamery QHY.
Rozwazam zakup QHY8 albo QHY8L.
Z tego co wiem to QHY8 ma nowszy chip ICX453, ma też podwójnego Peltiera (to znaczy chyba lepsze, bardziej równomierne i skuteczne chłodzenie)
Z kolei QHY8L ma chyba lepszy kontroler sterujący chłodzeniem.
Napisz czy rozważaleś zakup QHY8 a jeżeli tak to dlaczego wybrałeś QHY8L ?

Pozdrawiam
Tadek
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Postriklaunim | 16 Mar 2011, 14:18

QHY8 (ICX413AQ/ICX453AQ) to porzucona stara wersja na rzecz QHY8L (ICX453AQ) i to ta wersja "L" jest nowsza.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Poststatek | 16 Mar 2011, 22:10

Wiem że QHY8L jest najnowszym produktem.
Trochę grzebałem szukając informacji o tych kamerach i z informacji które znalazłem np. tutaj http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=799 wynika że chip ICX413 był uzywany przy projektowaniu i pierwszych testach kamer QHY8. Wszyskie sprzedane kamery QHY8 miały chip ICX453..
Z tego co wyczytałem w poście od administratora forum QHY zostało im około 50 chipów ICX413 i w maju 2008 planowali wyprodukować tańszą wersję tej kamery z tymi sensorami. I to by sie chyba zgadzało bo administrator forum QHY napisał w poscie z lutego 2011 http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?PHPS ... pic=2756.0 że QHY8Pro ma ICX453 a QHY8L ma ICX413.
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Postszymek_o | 17 Mar 2011, 07:59

Wybrałem QHY8L z tego powodu, że mogę kontrolować temperaturę sensora, w przypadku QHY8 chłodzenie działa na zasadzie ON i OFF :wink:
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

Poststatek | 17 Mar 2011, 14:08

Im wiecej czytam informacji na temat kamer QHY tym bliższy jestem wyborowi takiej samej kamerki jak Twoja.
Napisz do jakiej temperatury daje sie schłodzić kamera i czy działa to stabilnie.
Czy filtr IR/UV daje się w jakiś prosty sposób wykręcić, pisze bo spotkałem na forach informację że on powoduje niepotrzebne odblaski co w efekcie czasami psuje zdjęcie (tu jest link co ciekawej dyskusji na ten temat http://www.iceinspace.com.au/forum/show ... hp?t=54442)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Postriklaunim | 17 Mar 2011, 15:20

8L ma grubszą szybę ulepszoną względem starszej wersji tak by nie szroniła się. Jak chcesz możesz ją usunąć ale wtedy chłodzenie spowoduje szronienie matrycy i reszty - więc nie kombinuj jeżeli na prawdę nie trzeba :)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 17 Mar 2011, 17:06

I gdyby ktoś jeszcze rozważał duże kolorowe chłodzone to OpticStar sprzedaje kamerki "laboratoryjne" Tucsena: http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/ ... =0_10_0_50 - lecz trzeba pamiętać że to 12 bitowe kamerki i zasięg tonalny będzie nieco mniejszy.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat