Nasadka dwuoczna (Denkmeier i Soligor)

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostDominik Woś | 14 Paź 2006, 16:42

Nasadka dwuoczna Denkmeier i Soligor (zaktualizowana recenzja)

Wstęp

Obiecałem kiedyś recenzję nasadki dwuocznej jako, że forumowicze mogą być żywo zainteresowani tego rodzaju sprzętem (głównie tzw. wizualowcy).

Nasadkę dwuoczną Soligora (www.soligor.com) nabyłem u Janusza P. a nasadkę Denkmeiera bezpośrednio u producenta (denkmeier.com).

Jeśli ktoś nie miał okazji obserowania przez nasadkę dwuoczną to nie wie jaki komfort obserwacji daje możliwości wykorzystania naszej pary oczu zamiast tylko jednego.

Jednak muszę ostrzec, że nie każdy może mieć predyspozycje do patrzenia przez nasadkę o czym napisałem w podsumowaniu niniejszej recenzji.

Pierwsze wrażenia

A oto jak prezentują sie obie nasadki tak jak dostarcza je producent (płyta CD z Norah Jones nie jest w komplecie z żadną z nasadek a jest jedynie załączona aby mieć punkt odniesienia co do rozmiarów obu nasadek:

Image

A tak to wygląda po otwarciu opakowania, w którym dostarczany jest produkt:

Image

Tak prezentują się obie nasadki obok siebie:

Image

Czas na sprawdzenie wagi obu nasadek (pragne w tym miejscu podzękować żonie za udostępnienie wagi kuchennej):

Image Image

Teraz właściwa waga "gotowa do obserwacji" bo ta poprzednia jest lekko zafałszowana:

Image Image

Okularki oczywiście nie były w komplecie (niestety). Muszę tutaj nadmienić, że te okularki Soligora ED 18mm to całkiem przyjemne szkiełka. Bardzo ładnie odsunieta źrenica wydaje sie być idealna do nasadki ale muszla oczna mogłaby być dłuższa bo okulary łapią boczne światło.

Nasadka jest dość ciężka i w poważny sposób wpływa na przesunięcie środka ciężkości tubusa teleskopu.

Image

No a teraz co tam w tej walizce Denkmaiera jeszcze było.

System do Newtona (pozwala na ostrzenie zarówno z małymi jak i dużymi powiekszeniami od 1,25x do 2,5x):

Image

System do refraktorka - takie samo działanie jak w Newtonie (powiększenia od 1,25x do 2,5x).

Image

Tzw. SR part, bez którego nie ma małych powiększeń (1,25x), który jest wkrecany w diagonal:

Image

Tzw. "nosek" w standardzie 2 cale, gdyby ktoś preferował ten standard (ja preferuję bo korzystam z diagonala w standardzie 2 cale):

Image

Muszę równiez nadmienić, że z zewnątrz wykonanie nasadki Soligora nie odobiega prawie od wykonania nasadki Denkmeiera a w zupełności nie wskazuje na różnice w cenie obu nasadek. Co więcej w Soligorze w standardzie jest regulacja dla każdego oka, za co Denkmeier każe sobie nawet słono dopłacić (ale za to regulacja jest na helikalnym mechaniźmie). Wadą nasadki Soligora jest oczywiście przytrzymywanie włożonych okularków jedną śrubką a nie na przykład pierścieniem tak jak w lepszych diagonalach czy barlowach. Denk ma tutaj bardzo fajny mechanizm zaciskający okular po jego włożeniu do nasadki (podobny standard w mocowaniu okularów wykorzystuje także Takahashi ).

Testy praktyczne

Standardowo bino Denkmeiera po włożeniu w diagonala (standard 1 i 1/4 cala) nie umożliwi dojścia do odpowiedniej ostrości bo (i tak jest na przykład u mnie) nie można więcej wsunąć wyciągu "do środka". Można czemuś takiemu zapobiec wkręcając tzw "SR part" w diagonala. Taka konfiguracja umożliwi zogniskowanie ale "SR part" działa jak barlow (co potwierdziłem z Denkmeierem). W konfiguracji z "SR part" i bino mamy powiększenie 2,5x:

To samo można osiągnąć poprzez rezygnację z użycia "SR part" i użycie soczewki Barlowa (przesunięcie ogniska trochę dalej). W takiej konfiguracji na przykład działają inne bina jak na TeleVue. Krótko mówiąc na dzień dobry mamy powiększenia x2. Chcemy czy też nie, nie ma wyjścia. :?

Ale nie każdy lubi od razu używać barlowa 2x czy też 2,5x (gdyż nie są wtedy dostępne mniejsze powiększenia). Nie mamy małych powiększeń własnie dlatego, ponieważ bina umożliwiają stosowanie tylko okularów w standardzie 1 i 1/4 cala a więc nie dłuższych niż 22-30mm bez winetowania (zależy to od producenta bino).

Tak więc dla uzyskania małego powiększenia dla Denkmeiera potrzebujemy OCS. Mamy "małe powiększenia" (mnożnik tylko 1,25x) i możemy "wyostrzyć" (nie brakuje już backfocusa).

Można też nie używać ani "SR part ani OCS" - sprawę załatwia sam Barlow (jednak kosztem większych "na dzień dobry" powiększeń).

Można też dowolnie kombinować z Barlowami zwiększająć powiększenie.

Tak więc Denkmeier + OCS + SR part + barlow x2 + barlow x3 umożliwia całkiem dużo kombinacji z powiększeniami od 28x do 170x tylko z okularkami 24mm !!!

A teraz o Soligorze. Ciekawostką jest to, że z Soligorem nie potrzeba nic kombinować (nie potrzeba Barlowa). Ładnie ostrzy z większością teleskopów (sprawdzałem z refraktorem, Newtonem i SCT).

Jako, że nasadka najbardziej nadaje się do obserwacji planet i Księżyca do dalszych testów wykorzystałem Jowisza.

Testy przeprowadziłem w następującej konfiguracji:

1) Bino Soligor + 2x 18mm Soligor ED;
2) Bino Soligor + 2x 18mm Soligor ED + barlow x2
3) Bino Denkmeier + 2x 24mm TV Panoptik + barlow x2
4) Bino Soligor + 2x 24mm TV Panoptic + barlow x2;
5) Bino Denkmeier + 2x 18mm Soligor ED + barlow x2.
6) Meade SWA 18mm + barlow x2
7) Soligor 18mm ED + barlow x2.

Testy z refraktorkiem TV101 (100mm F5,4) (pod koniec testu ociekał z wody po kondensacji pary wodnej, zresztą wszystko pokrtło się rosą).

Ad 1.

Albo refraktorek albo Soligorek był jeszcze nie dokońca wystudzony bo Jowisz był nawet ostry ale jakieś odblaski od niego skutecznie uniemożliwiały obserwacje. Myślę, że to wina wystudzenia sprzętu i chciałem nawet powtórzyć ten test na końcu procedury testowej, ale kondensacja pary wodnej nie pozwoliła na to.

Ad 2.

Obawiam się, że takiego Jwisza, nie zobaczycie nigdy patrząc na "pirata". Widać (ma się takie wrażenie), że planetka jest kulą. Widać dużo szczegółów, kilka pasów (pomimo mglistej pogody). Pięknie widać księżyce, które są jak szpileczki.

Ad 3.

No tutaj dałem trochę tzw "ciała" bo nie wystudziłem odpowiednio tej nasadki (do testów przyniosłem ją bezpośrednio z domu). Niestety miało to swoje odzwierciedlenie w jakości obrazów. Jowisz przepiękny, dużo szczegółow ale księżycom do bycia szpileczkami trochę brakowało, jednak po kilkunastu minutach w kolejnych testach nie było już źle. Ale uwaga powiększenie w Denku z 24mm okularkami jest bardzo podobne do tego z Soligora z 18mm. Oczywiście testy były przeprowadzone bez tych wszystkich gadżetów Denka (SR part i OCS).

Ad 4.

No i tutaj po prostu szczęka opadła mi z wrażenia. Mniejsze powiekszenie ale obraz po prostu "żyleta". Polubiłem to bino Soligora (Panoptiki polubiłem już wcześniej). Mniejsze powiększenie ale i tak pięknie. Ale jednak nic nie jest tak piękne jak się wydaje bo pojawiło się ... a jednak chyba winetownie.

Ad 5.

Jowisz i księżyce bardzo ładne. Wydaje mi się, że te okularki Soligora ED są dość dobre. Nic do zarzucenia.

Ad 6.

Obraz bardzo ładny ale nie tak jak przez bino.

Ad 7.

Tak jak Ad 6. co ciekawe pole prawie takie samo jak w Meade SWA, który to okular według producenta ma mieć pole 67 st. Czyżby 18mm ED Soligora miało takie pole ? Oj chyba coś Meade oszukuje z tymi SWA.

Podsumowując tą faze testów:

1) Jowisz nie wykazał większej przewagi Denkmeiera nad Soligorem (wynikającej chociażby z różnicy cenowej obu nasadek);
2) Obserwacje za pomocą bina bezapelacyjnie wykazały przewagę nad obserwacjami "na pitrata".

Róznice w powiększeniach

Testy powiększenia obu nasadek wyglądają tak jak poniżej. Test z barlowem x2 i ogniskową 540mm (razem 1.080mm). Oryginalny format ramki z Vesty (640x480); stack z kilkudziesięciu klatek.

Vesta + barlow x2:

Image

Vesta + barlow x2 + nasadka Denkmeier:

Image

Vesta + barlow x2 + nasadka Soligor:

Image

Powyższe testy wskazują na powiększenie z Soligorem 1,16x i z Denkmeierem 1,63x (bez OCS i SR Part).

Pokaże jeszcze jaki jest podział światła na jeden okular (mający miejsce na wejściu nasadki dwuocznej) na jasność obrazu z kamerki internetowej:

Pojedyńcza klatka, Vesta + barlow x2, 10 kl/s, 0% Gain:

Image

Pojedyńcza klatka, Vesta + barlow x2 + Soligor (jeden okular), 10 kl/s, 0% Gain:

Image

Pojedyńcza klatka, Vesta + barlow x2 + Denkmeier (jeden okular), 10 kl/s, 0% Gain:

Image

Podsumowanie

Obserwacje, szczególnie planet i jasnych obiektów z wykorzystaniem dużych powiększeń, przy pomocy nasadki dwuocznej to bardzo przyjemna rzecz. Jednak chciałem jeszcze raz uprzedzić, że obraz w nasadce duuocznej powstaje dopiero po złozeniu dwóch pojedyńczych obrazów przez nasz mózg (gdy pierwszy raz popatrzysz przez nasadkę widzisz dwa takie same obrazy, które po chwili powinny się na siebie nasunąć jednak jest to w pewnej mierze sprawa indywidualnych predyspozycji - mózg uczy się dopiero patrzenia w ten sposób i składania obrazu w jeden).

Gdyby ktoś miał jednak wątpliwości co do patrzenia dwuocznego w porównaniu z używaniem jedynie jednego oka to zróbcie sobie następujący test. W cienym pomieszczeniu zasłaniamy jedno oko i szukamy jakiegoś przedmiotu, który posiada ledwo widoczne szczegóły. Następnie odsłaniamy drugie oko i sprawdzamy czy widzimy więcej szczegółow czy nie.

Aktualizacja

Ostatecznie zostawiłem sobie tylko nasadkę Denkmeiera. Nasadkę tą dodatkowo wyposażyłem w tak zwany "dual arm Power X switch", który umożliwia zmianę powiększenia z nasadką i danymi okularami bez konieczności wymiany Barlowa wstawionego pomiędzy diagonalem i nasadką, który wygląda tak jak na poniższym zdjęciu. Bardzo przydatna rzecz.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrokosmo | 12 Lis 2006, 19:52

Fajna ta nasadka Soligora , ale ma niestety jedna poważną wadę - nie jest moja :wink:

A tak poważniej to:
- rozumiem że dplanet jest cool
- czy nie ma różnicy w obserwach DS z nasadką a jednym okiem ? :roll:
- jeżeli do DS można to czy w związku z tym są nasadki 2"
- czy ktoś podejmował próby wykonania takiej nasadki (atm)
- a może by tak bino z dwóch C8" SCT :roll:
Z góry dzięki za info - Janusz
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 12 Lis 2006, 20:04

Bardzo fajna recenzja Image Może będę miał okazję zobaczyć na żywo działanie Denkmeiera, przy okazji testu kolimatorów ;)


Astrokosmo - są 2". Przykladową recenzję takiego bino masz tutaj http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=887
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 12 Lis 2006, 21:02

Recenzja bardzo ciekawa, dopracowana a ja jeszcze przypominam sobie wrażenia, jakie towarzyszyły nam podczas testów nasadki dwuocznej z MTO 11-CA.

Image

Na początku skoncentrowaliśmy naszą uwage na planecie Saturn. Widok był naprawdę wspaniały, otaczające glob imponujące pierścienie, a warto dodać że sprawdzaliśmy również ekstremalnie wysokie powiekszenia dla MTO, przekraczające z pewnością 2D. Planeta do granic wydawała się być zawieszona w przestrzeni, sprawiała wrażenie trójwymiarowości. Potem MTO skierowany został jeszcze na mgławicę w Orionie - M42. Doskonale widoczny trapez i tak samo nieodparte wrażenie przestrzenności. Wówczas żałowałem że nie ma nad linia horyzontu jeszcze Księżyca...

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postastrokosmo | 13 Lis 2006, 00:24

Ja tu o swoich interesach a zapomniałem napisać że:

Domku, bardzo fajna recenzja, widać że się napracowałeś i podszedłeś do tematu fachowo, fotki opis itd...tak 3mać.
pozdr Janusz

Ps. ale jak ktoś odpowie na moje wcześniej zadane pytanka będę wdzięczny (a miało nie być o moich interesach :D )
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postzbyszek | 13 Lis 2006, 01:15

Oprocz wrazenia przestrzennosci, jak na innych forach pisano jest jeszcze wrazenie wiekszego obrazu . Mozg skladajac w 1 obraz jakby o polowe go powieksza. Co prawda sprawdzalem to na lornetce, ale w bino tez tak wychodzi.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 13 Lis 2006, 09:39

astrokosmo napisał(a): - rozumiem że dplanet jest cool


Tak, planety i księżyc wyglądają bardzo dobrze w nasadce

astrokosmo napisał(a): - czy nie ma różnicy w obserwach DS z nasadką a jednym okiem ? :roll:


Podstawowa różnica to komfort obserwacji dwuocznych. Oczywiście obraz obu okularach w nasadce jest trochę ciemniejszy niż w okularze bez nasadki.

astrokosmo napisał(a):
- jeżeli do DS można to czy w związku z tym są nasadki 2"


Można i są takie nasadki. Problemem jest jednak rozstaw oczu z dużymi okularami w standardzie 2 cale

astrokosmo napisał(a): - czy ktoś podejmował próby wykonania takiej nasadki (atm)


Słyszałem o adaptowanych jako nasadka częściach od mikroskopu.

astrokosmo napisał(a): - a może by tak bino z dwóch C8" SCT :roll:


Skąplikowane byłoby wyprowadzenie od wyciągu do okularu (pewnie sporo lusterek kątowych lub pryzmatów trzeba byłoby użyć do tego).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 13 Lis 2006, 10:27

astrokosmo napisał(a): - a może by tak bino z dwóch C8" SCT :roll:


W czasie wojny Niemcy uzywali bino o rozstawie 4 m do dalmierzy. Moze chocby z metr od siebie te SCT umiescic ? Rozdzielczosc wzrosnie .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 13 Lis 2006, 22:15

zbyszek napisał(a):
astrokosmo napisał(a): - a może by tak bino z dwóch C8" SCT :roll:


W czasie wojny Niemcy uzywali bino o rozstawie 4 m do dalmierzy. Moze chocby z metr od siebie te SCT umiescic ? Rozdzielczosc wzrosnie .


Ciekawa koncepcja. :D

Dla osób zastanawiających się nad używaniem nasadki dwuocznej pragnę jeszcze raz zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje do obserwowania przez taki wynalazek. :wink: Otóż zazwyczaj przy pierwszym "świetle" przez nasadkę wrażenie jest bardzo nieprzyjemne gdyż zobaczymy dwa obrazy, które po kilku sekundach powinny zacząć przybliżać do siebie i w ostatecznym efekcie powinny zlać się w jeden obraz. Tak własnie nasz mózg uczy się patrzenia przez nasadkę. :wink:

Podobno są jednak indywidualne przypadki, że nie można doprowadzić do złożenia dwóch obrazów w jeden. :( W przypadku takich predyspozycji do korzystania z nasadki jej zakup będzie zwykłą stratą pieniążków.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 13 Lis 2006, 23:48

Te dwa obrazy to cos podobnego jak z rozkolimowana lornetka. W lekko rozkolimowanej po jakims czasie obrazy sie naloza. Czasem pomaga zmiana rozstawu okularow i prawie od razu mimo rozkolimowania obraz w 1 sie laczy. Kiedys probowalem kolimowac jakas lornetka i mozg sam laczyl poprawnie . Dopiero z 500 m odlegla antena na bloku na tle nieba
nie dawala takich "mozgowych" kolimacji i mozna bylo lepiej ja skolimowac , choc na oko. Moze podobnie pocwicz z nasadka ? Obraz powinien szybciej zaskakiwac w jeden, prawie niezauwazalnie. Moze astygmatyzm przeszkadza, inaczej to cos z rozstawem okularow czy zgodnosci ich osi , moze tez w pryzmacie - czy czym stam wiazki nie ida w osiach? Tyle zaleznosci dostrzeglem podczas prob kolimacji zupelnie rozjechanego Kronosa 20x60 . Wszystko co dwuoczne wymaga precyzji duzo wiekszej niz pojedyncze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postastrokosmo | 14 Lis 2006, 00:41

Ja pozwole sobie sprawdzić osobiście czy mam ku temu możliwości zdrowotno/finansowe :D , w sklepie DO pani Matosek jest bardzo uprzejma powiedziała że mogę sprawdzać okularki i inne akcesoria :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostDominik Woś | 14 Lis 2006, 00:47

astrokosmo napisał(a):Ja pozwole sobie sprawdzić osobiście czy mam ku temu możliwości zdrowotno/finansowe :D , w sklepie DO pani Matosek jest bardzo uprzejma powiedziała że mogę sprawdzać okularki i inne akcesoria :D


Świetnie Januszu. Warto byłoby prztestować nasadkę z DO na przykład porównując z moją. Czy istnieje mozliwość wypożyczenia nasadki i okularów (najlepiej z ogniskową ok. 24mm) z DO ? Trudno byłoby testować nasadkę przed sklepem DO w centrum Warszawy ale nie jest to nie :wink: możliwe. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrokosmo | 14 Lis 2006, 13:08

Będę dziś w DO (lubię sobie poprawic humor od samego rana :D ), to zapytam czy jest możliwość wypożyczenia nasadki.
Gdyby były problemy to mogę wpłacić równowartość nasadki i wówczas możliwość wypożyczenia wzrasta :lol: z możliwościa zwrotu.
Jeżeli nie będzie można przetestujmy ją przed sklepem, ja przywiozę C8" , a ty nasadkę . Okularki są w sklepie-myśle że gdyby ci się udało wyrwać na lunch to ten czas by wystarczył.

Podaję lokalizację sklepu http://www.deltaoptical.pl/deltasklep/s ... 5324533246

jeżeli uda się wypożyczyć możemy spotkać sie gdzieś w terenie - pozdrawiam Janusz.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 14 Lis 2006, 13:19

Obecnie są do dyspozycji dwie nasadki : Celestron i William Optics .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 14 Lis 2006, 15:51

Astro - i co :?: Pozwolili wypożyczyć :?: :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 14 Lis 2006, 22:02

Poproszono mnie o telefon ponieważ decyzja o wypożyczeniu musi być zkonsultowana, ale bądźmy dobrej myśli.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 14 Lis 2006, 22:23

Więc czekamy :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 14 Lis 2006, 22:23

astrokosmo napisał(a):Poproszono mnie o telefon ponieważ decyzja o wypożyczeniu musi być zkonsultowana, ale bądźmy dobrej myśli.


Januszu,

Jak najbardziej możemy przetestować nasadki razem. Testy lepiej jednak byłoby przeprowadzać wieczorem na obiektach nocnego nieba. Trzeba ewentualnie umówić się z 24 godzinnym wyprzedzeniem i możemy testować jeśli dostępne byłyby nasadki z DO (nie potrzebujemy okularów - tylko nasadki).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrokosmo | 15 Lis 2006, 03:10

Pytałem o możliwość wypożyczenia nasadek z okularami na kilka dni (pogoda) , jeśli się uda to chętnie przetestuję je z tobą w terenie , na obiektach nocnego nieba.
O wszystkim powiadomię na forum , na priv umówimy się na obserwy-pozdr Janusz.

Ps. nie wiem czy był test nasadek kątowych wykonywanych przez ciebie (jestem tu od niedawna) ale mam do dyspozycji dwie nasadki więc może następnym razem zrobili byśmy ich test, może DO również wypożyczy nasadki :D.
Ja mam :
Nasadka kątowa Sky-Watcher 90 st. 1,25"
Nasadka kątowa "Lumicon" LumiBrite 90° 1,25"/1,25"

Oczywiście ta druga jest z innej pólki ale warto by było wykazać że warto za nią tyla zapłacić ( 550 zł w Astrokraku)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 16 Lis 2006, 23:51

Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical www.deltaoptical jutro zostaną mi wypożyczone dwie nasadki:

Celestron

Image

William Optics

Image

okulary będą te same których używał Domek w poprzednim teście aby zachować jak największą poruwnywalność.

Testy przeprowadzimy z Domkiem u niego w domku a właściwie to koło domku :D .

Planujemy to zrobić na moim CST C 8" , oby tylko pogoda dopisała-pozdrawiam Janusz
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 18 Lis 2006, 19:12

Udało się przeprowadzić testy, teraz prosimy o ich przedstawienie-Dominiku :D .
Wprawdzie pogoda nie rozpieszczała ale widok w nasadkach chichotek :lol: , przekonał mnie szybko do obserwacji dwuocznych-to inne spojrzenie na astro , widok jak w lornetce-dużej lornetce , dużej przez duże D-pozdrowienia dla wszystkich wspierajacych test, za fotki (Gregory) i za info o nasadkach (Sebastian).

Kto nie lookał przez teleskop i nasadkę ten jeszcze nie wie co to znaczy wizualnie patrzeć w niebo .

moje krótkie podsumowanie:

1.oczy
2.lornetka
3.refraktor/teleskop
4.refraktor/teleskop + nasadka 1.25"
5.refraktor/teleskop + nasadka 2"
6.bino ( dwa teleskopy )

Teleskop już mam na czas na następny krok :D

fotka z testów (Gregory) http://strony.aster.pl/astrofoto/astrof ... o/0012.jpg
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostDominik Woś | 18 Lis 2006, 21:21

Tak Januszu - sprawozdanie z recenzji jest już w przygotowaniu. Muszę teoretycznie rozpracować również kwestie, które wynikły podczas testów. Mam nadzięję, że w przyszłym tygodniu test pojawi się na forum i będzie to wersja dość obszerna i obiektywna. :D

Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w teście (patrząc od lewej na zdjęciu z linka powyżej - Gregory, ja, Janusz, Sebastian, Konrad), gdyż ich uwagi i sugestie z pewnością zostaną uwzględnione w recenzji.

Recenzja pojawi się jako oddzielny temat na forum. Mieliśmy porównanie nasadki Denkmeiera z nasadką Soligora a teraz pora na porówanie nasadki Denkmeiera z nasadkami Celestrona i WO. Warto uzbroić sie w cierpliwość bo sprawozdanie z testów będzie dość interesujące. 8)

Ze swojej strony dziękuje Januszu za wypożyczenie z DO nasadek do naszych testów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttiger | 16 Lip 2016, 19:54

Każda nasadka bino ,,przegra" jeśli przy zachowaniu tych samych parametrów teleskopu, i okularów przeprowadzimy porównanie z obserwacją ,, na pirata" (chodzi oczywiście o pojedynczy tor nasadki, względem ,,pełnego" obrazu na ,,pirata"). Jednak obraz ,,żłożony" poprzez nasadkę bino ( pomimo wcześniejszych strat) da nam dużo bardziej satysfakcji ( zwłaszcza obiekty US), niż w pojedynczym okularze. Dlatego potrudziłem się aby móc powiesić dwie tubki w systemie ,,bino asymetryczne, i cieszyć się ,, pełną aperturą" każdego toru optycznego. ( Na razie tyczy się to refraktorów ED-120, oczywiście jak mi się uda ,,ustrzelić" okazyjnie, drugi takowy z giełdy).
(
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat