Wyciąg Baader Steeltrack 2'' (Newton)

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostBokonon | 28 Lut 2010, 16:45

Nabyłem niedawno w Astrokraku nowy wyciąg do swojego newtona 150/750. Potrzebowałem czego co by zapewnieniło odpowiednią nośność i komfort pracy z kamerą Sbig ST2000. Wcześniej miałem standardowego orionowskiego Cryforda 2''. O ile z canonem jeszcze nieźle pracował o tyle z ciężką kamerą zaczęły się problemy. Po przeglądnięciu ofert zarówno w polskich jak i zagranicznych sklepach wybór ostatecznie padł na niemieckiego Baader Planetarium a dokładniej na ich nowy wyciąg Steeltrack.

Wyciąg dotarł na mogilską kilka dni po złożeniu zamówienia. Wspólnie z Januszem otwarliśmy paczkę. Pierwsze wrażenie - kurcze, ciężkie - ale za to bardzo estetycznie i solidnie wykonane. Niestety producent nie dołączył redukcji na 1,25''. Osobiście mi nie jest ona do szczęścia potrzebna, ale jakby ktoś chciał kupić, to niech o tym pamięta i zamówi ją ekstra. Z drugiej strony jakbym miał dopłacić za coś, co potrzebne mi nie jest, to może i dobrze, że sprzedawana jest osobno?

Sam wyciąg wygląda ślicznie. Wykonany jest bardzo starannie, mikrofocuser 1:10 chodzi bardzo płynnie, łożyska chodzą po specjalnych bieżniach ze stali nierdzewnej. Wyciąg ma zakres wysuwu 30mm i jest niziutki (50mm). Zaprojektowany jest w ten sposób, że nawet jak wsunie się go zupełnie, nie ma szans, żeby wchodził w światło lustra głównego - w starym niestety to miało miejsce. Samo wnętrze wyciągu jest ładnie wyczernione i wybaflowane. Fajnie też że Baader pomyślał o podziałce 1mm - dzięki temu można zapamiętać sobie gdzie wypada punkt ostrości i przyśpieszyć jej ustawianie. Wcześniej nanosiłem sobie lekko markerem ten punkt - teraz jest to zrobione fabrycznie :) Clamping ring trzymany niestety jest tylko jedną śrubą, ale kamerę wraz z korektorem komy trzyma mocno. Mocowanie wyciągu odbywa się poprzez uniwersalną podstawkę widoczną na fotkach. Generalnie jestem bardzo zadowolony z zakupu i z niecierpliwością czekam na nocne testy :)
Załączniki
Wyciąg Baader Steeltrack 2'' (Newton): baader3.jpg
Wyciąg Baader Steeltrack 2'' (Newton): baader2.jpg
Wyciąg Baader Steeltrack 2'' (Newton): baader1.jpg
Wyciąg Baader Steeltrack 2'' (Newton): baader0.jpg
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postgrzecho197 | 28 Lut 2010, 19:15

no bardzo ładnie się prezentuje na tej tubce :D
Columbus Steel 20'', MEADE LX200 SCT, Intes Alter MN 56 ,TV Nagler 31,20mm i inne szkiełka ,CZJ Dekarem 10x50,Bresser Galaxy 16x80
 
Posty: 92
Rejestracja: 20 Mar 2009, 01:40
Miejscowość: Andrychów

 

Postzbignieww | 01 Mar 2010, 22:27

Podzielam zadowolenie ... :) Niedawno zrobiłem to samo, ale "wymuszone" to było stosowaniem nasadki bino; grzebieniowy wyciąg długo by nie pociągnął. Aby zakryć większy otwór po "grzebieniu", użyłem jako podkładki blachy nierdzewnej 0,5mm, wyczernionej z obu stron. Srubki i nakrętki też nierdzewne. Zauważyłem, że też masz tam jakąś podkładkę.
Jako ciekawostkę podam, że udało mi się zrobić tak dokładny szablon na nowe otworki, że po zamontowaniu wyciągu można byłoby , na upartego, obejść się bez kolimacji; była kosmetyczna

Image

Nad wyciągiem widać gałeczkę do sterowania tubą - zakurzony patent szacownego Wieha, dezertera z Walkowic :wink:

B.dobrze zrobiłeś, że zignorowałeś niskoprofilowy wyciąg GSO; ma kiepską opinię u czeskich kolegów z uwagi na asymetrię nacisku.
Ale tenże GSO wypuścił na rynek nowszy wyciąg:

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -1-10.html

Nie jest jednak niskoprofilowy a skok 50mm; baaderowskiemu napewno nie będzie konkurencją...
zbignieww
 

PostBokonon | 01 Mar 2010, 23:27

Dokładnie tego nowego Monoraila z GSO brałem pierwotnie pod uwagę. Tyle że nawet facet z Telescope Service który go branduje swoją marką powiedział mi, że Baader Steeltrack jest lepszy ;) Poza tym na GSO musiałbym sporo czekać, a Baadera Janusz dał radę praktycznie od ręki ściągnąć ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 22 Mar 2010, 13:33

..wyręczę Bokonona... :) 54 x 91mm, ale nie po łuku. Sruby biegną skośnie i te 91mm to jest w prostej linii mierzone od spodu stopki. Po łuku będzie miniminimalnie więcej, dlatego dla świętego spokoju zrobiłem ten szablon... :)

http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscri ... dzb=878411

:)
zbignieww
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat