Nasadka kątowa Sky-Watcher 2''

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postzbyszek | 14 Sty 2007, 03:17

W sumie to sam prosil bym o recenzje jej uzykownikow.
Mam taka i jest duzo gorsza od pryzmatu 1,25" co fabrycznie byl w lunetce.
Testowalem na Saturnie, refraktor 80/464 firmy Apogee . Okular 10mm Plosl, 20 mm Erfla. W sumie male powiekszenia 46x , 23x a nie umialem uzyskac ostrego obrazu, cos smuzylo i z dolu byla widoczna poswiata w czesci z purpurowym odcieniem . W malym pryzmacie , czy z przedluzka bez pryzmatu, nie bylo takich efektow.
Nasadka jest prosta w konstrukcji . Aluminiowy odlew z wkrecanymi tulejami . Jedna na okular, druga do wlozenia w wyciag. Z dolu jest wkladane prostkokatne lusterko ok 55x75 mm grubosci 10mm . Pozniej czarna podkladka i b. twarda gabka w czesci wystajaca nad korpus do ok 2 mm . Calosc jest dociskana metalowa plytka przykrecana na rogach . U mnie sztywna gabka musi deformowac lusterko , bo nawet metalowa plytka byla jednym rogiem lekko ugieta przy srubce . Mam nadzieje, ze jak co nieco gabke podetne to lusterko bedzie Ok .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 14 Sty 2007, 03:49

Juz sprawdzilem lowiac Saturna miedz chmurami i jest OK.
JAk na razie w katowce lusterko troche lata , musze inaczej je zamocowac. Gabka nierownomiernie dociska lusterko , deformuje je oraz izoluje od otoczenia . Utrudnia jego schladzanie.
Moze co nie co silikonu?
Na podstawie tej katowki moge stwierdzic, ze fabryczny wyrob mimo wystarczajacej dokladnosci elementow moze byc zle poskladany i nie spelnia oczekiwan. Moze dlatego sa odsprzedawane po kilku miesiacach uzytkowania ?
Chyba robiac testy trzeba by zrobic test fabrycznego sprzetu i po przegladzie technicznym .
Zapomnialem napisac, ze nasadka ma dobra redukcje na 1.25" z gwintem filtrowym 2"
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 15 Sty 2007, 12:07

Niestety takie niedociągnięcie często się zdarzają w sprzęcie klasy popularnej bo przy jego niskiej cenie nie opłaca sie producentowi tego testować i oszczędza na kontroli jakości :roll: niestety naszym kosztem bo potem dostajemy takiego Zonka do samodzielnej przeróbki, pół biedy kiedy mamy odpowiednią wiedzę i zaplecze warsztatowe to sobie z tym jakoś poradzimy ale jeśli jesteśmy początkującym obserwatorem to pozostaje frustracja i szybka odsprzedaż bubla na wtórnym rynku :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBemko | 05 Lut 2007, 13:29

Właśnie niedawno kupiłem taką kątówkę (z zestawu 80ED) na giełdzie i nie zauważyłem problemów opisanych przez zbyszka. Obrazy daje bez zarzutów, co można zobaczyć w mojej recenzji Messiera. Star test również nie pokazał żadnych problemów. Kątówka nie była chyba rozbierana ani poprawiana przez sprzedającego, sam też nic nie robiłem.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

Postzbyszek | 05 Lut 2007, 14:27

Moze to podobnie jak z drzwiami do samochodu Warszawa ?
Te co mozna bylo kupic w Polmozbycie nie pasowaly do otworu w karoserii , pasujace to w fabryce do nowych montowali.
Jakosc nasadki glownie zalezy od jakosci lustra , a te powinny byc dobre . Reszta to maly problem jak przypadkiem trafi sie na podobna co moja.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcerber6 | 15 Mar 2007, 13:40

Mam taką i jest dużo gorsza od pryzmatu 1,25" co fabrycznie byl w lunetce.

Mam zupełnie inne zdanie miałem pryzmat amiciego 1,25 i widzę różnicę w obrazie na korzyść kątówki 2".Uważam że jest bardzo solidnie wykonana.A niedoróbki zdarzają się nawet renomowanym firmom tylko to wtedy bardziej boli bo dużo więcej kosztuje .Brakuje mi w niej clamping ringu. Obraz w refraktorze 120/600 lepszy niż z użyciem kątówki z zestawu.Zastanawiam się czemu jej nie reklamowałeś skoro była nowa tylko sam wziąłeś się za naprawę (fabryki raczej nie poprawisz).
 
Posty: 42
Rejestracja: 14 Mar 2007, 21:53

Postzbyszek | 15 Mar 2007, 14:45

Kupilem z drugiej reki o 1/3 taniej .
Fabryki nie poprawisz jak poprawnie zlozyli. Czasem jest tak, ze tylko troche regulacji, zmiany i mamy dobry sprzet.
Chyba wszystkie popularne mowe telepy wymagaja dopieszczenia . Bywa, ze i wyciag trzeba wymienic .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcerber6 | 15 Mar 2007, 18:06

Tzn. kupiłeś sprzęt uszkodzony .Jak mercedesa kupił byś po dachowaniu.Potem nie umiał go naprawić to twierdził byś że mercedesy to złe samochody bo powinny się dać naprawić nawet w domowych warunkach. A maluch jest dobry bo można go naprawić i nawet jedzie.Sprzęt optyczny to raczej zabawki które bardzo łatwo uszkodzić ale bardzo trudno naprawić.Sorry za wywody, ale moje zdanie jest takie że ta akurat kątówka to udany sprzęt a raczej należę do osób które się lubią do czegoś przyczepić.Niewiem jak z trwałością lustra bo mam ją 6m-c.
 
Posty: 42
Rejestracja: 14 Mar 2007, 21:53

Postzbyszek | 15 Mar 2007, 18:51

Kupilem tez uzywany montaz i:
1. Mial zerwany gwint mocujacy slimaka osi Dec do korpusu
2. Mial zerwany gwint sruby regulacyjnej slimaka w RA
3. Ma wylamany gwint w otworze mocujacym czesc korpusu Dec do RA
4. Wyrobiona os z dolu Ra co powodowalo b.duze luzy
5. Bicie osi 0,15 mm RA w grubszej czesci na ktorej slizga sie zebatka .
Montaz odkupilem jako sprawny. :wink: choc dlugo uzywany
Katowka byla odkupiona, ale tylko kilka razy w telepie siedziala.
Kazdy z nas moze taka nowke kupic, malo kto zareklamuje bo mysli pewnie telep nie takie obrazy daje.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcerber6 | 15 Mar 2007, 20:15

Ja kupując nowy sprzęt jeśli jest uszkodzony reklamuję.Jeśli kupuję używany i jest uszkodzony -mogę mieć pretensje do siebie lub do kogoś kto go sprzedaje.Najgorzej się wkurzam jeśli coś już z założenia nie bedzię dobrze działać. Jeśli chodzi o tą kątówkę to uważam że jeśli jej ktoś nie uszkodzi a moim zdaniem jest solidnie poskładana to powinna dawać poprawne obrazy. Ocena wyrobu wylącznie na podstawie marki i ceny jest niesłuszna.Nawet najlepszym marką zdarzają się buble. I po co są te wszystkie testy - najlepiej kupić najdroższy i najbardziej markowy -reszta to do niczego się nie nadaje .
 
Posty: 42
Rejestracja: 14 Mar 2007, 21:53

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat