Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postendriu624 | 10 Lis 2014, 21:10

Witam
Stałem się posiadaczem nowej nasadki lustrzanej GSO 2 cale, dzięki uprzejmości sklepu Teleskopy pl.
Nasadka kosztowała mnie 239 zł z gratisową przesyłką .
Nasadka jest z pod igły i nie ma tu najmniejszych śladów, że kiedykolwiek była ona w wyciągu,czyli towar nówka , i nie śmigany.

Moje wrażenia za wydane 235 zł.

Nasadka jest wysokiej jakości pod względem wykonania ,trudno tu o jakieś wyszukane wady ,wykonana jest w całości z aluminium.
Sam korpus nasadki wskazuje na odlew zymalowy ,lecz jest malowany z fakturą topiowania ,co dodaje estetyki, reszta elementów to oksydowane aluminium z camping ring ,dodatkowo redukcja 2 cale na 1.25 posiada gwint filtrowy.
W porównaniu z analogiczną nasadką SW 2 cale, GSO bije ją jakością wykonania.
Nosek nasadki 2 cale niestety nie posiada rowka ,co może być zaletą lub wadą, w moim wypadku jest to zaletą.
Waga nasadki to dokładnie 550gram ,a nie jak podaje specyfikacja ponad 770 gram.

Teraz wrażenia optyczne.

Lustro nasadki wg..deklaracji GSO ma 1/10 L ,oraz sprawność lustra na poziomie ok.92%.
Patrząc na wlot nasadki, nie widać żeby ona miała lustro ,praktycznie spoglądając na wloty nasadki, ta nasadka nie ma luster,takie złudzenie widać ,co świadczy o dobrej jakości luster.
W ED 80 obraz z tą nasadką jest rewelacyjny,osobiscie nie zauważyłem różnic w obrazie plenerowym z okularem na wprost i z nasadką GSO.
Jedna fotka jest zrobiona od strony lustra [ 3 ] ,widać na niej, że nawet lampa błyskowa nie wskazuje na obecność lusterka,co świadczy o dobrej optyce tej nasadki.
Załączniki
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: DSC_0001.JPG
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: DSC_0002.JPG
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: DSC_0003.JPG
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: DSC_0004.JPG
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 10 Lis 2014, 23:39

Wyczernienie tej nasadki jest niemal idealne ,posiada ona w nosku oprócz gwintu filtrowego 2 cale ,wykończenie gwintowe z idealnym pokryciem matowym.
Nasadka w dziennych obserwacjach nie generuje własnych odblasków.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 11 Lis 2014, 21:47

:D Witam.

Dziękujemy za Dobry Opis jak i Gratuluję Dobrego Zakupu.
Generalnie GSO robi Bardzo Dobre nasadki pod względem optyki jak i jakości warstw na lustrach , co osobiście również oceniam wysoko.
Życzę Wspaniałych Widoków.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 11 Lis 2014, 21:59

endriu624 napisał(a):Wyczernienie tej nasadki jest niemal idealne ,posiada ona w nosku oprócz gwintu filtrowego 2 cale ,wykończenie gwintowe z idealnym pokryciem matowym.
Nasadka w dziennych obserwacjach nie generuje własnych odblasków.


Mam identyczną nasadkę GSO i jej lustro jest faktycznie dobre (odrobinę lepsze od lustra z nasadki 2" Sky-Watchera) ale wyczernienie nasadki jest wyraźnie gorsze od nasadki Sky-Watcher 2". Generalnie złączki, nasadki i adaptery GSO mają wyczernienie nie dopracowane według mnie, lepsze ma Sky-Watcher a najlepsze wyczernienie mają złączki, adaptery i nasadki Baader Planetarium.
Testowałem nasadkę GSO z nasadką Sky-Watchera i z uwagi na wyraźnie gorsze wyczernienie oraz odblaski w nasadce GSO przełożyłem jej lustro do nasadki Sky-Watcher - lustro pasuje idealnie :) Dodatkowo tuleję 2" z clamping ringiem można również bez problemu wykręcić z nasadki GSO i wkręcić do nasadki Sky-Watchera.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Postendriu624 | 12 Lis 2014, 15:50

Wg. mojej oceny korpus nasadki jest idealnie wyczerniony ,jak i nosek 2 cale,tak więc wszelkie zabiegi są tu zbyteczne.
Zamiast zamieniać korpusy z GSO na SW ,wystarczyło go tylko wykleić welurem ,co w efekcie dało by najlepszy rezultat.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostYank | 14 Lis 2014, 15:05

endriu624 napisał(a):Wg. mojej oceny korpus nasadki jest idealnie wyczerniony ,jak i nosek 2 cale,tak więc wszelkie zabiegi są tu zbyteczne.


Endriu - korpus nasadki GSO nie jest wyczerniony idealnie - do ideału mu daleko ponieważ w jasny słoneczny dzień oraz na księżycu widoczne są odblaski, w nasadce 2" Sky-Watchera wyczernienie lepsze ponieważ odblasków nie widziałem. To mój obiektywny komentarz do tej recenzji - dla tych którzy zastanawiają się nad jej zakupem.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostWielkiAtraktor | 14 Lis 2014, 19:01

Też mam tę nasadkę. Niedawno sprawdziłem ustawienie lusterka w swoim egzemplarzu („kolimację”?) – wkładając kolimator laserowy w adapter 1,25" i przykładając nos 2" prostopadle do lustra łazienkowego – i okazało się, że wiązka powrotna jest zauważalnie odchylona. By skorygować to, odkręciłem dolną ściankę i (po kilku podejściach próbnych) podłożyłem dwa skrawki czarnego papieru pod jeden z rogów lusterka, co załatwiło sprawę.

Podejrzewam, że z tego powodu w zeszłorocznych obserwacjach planet obraz nie był tak dobry, jak mógłby być (używam Maka 180). Dopiero na koniec sezonu zerknąłem przy dobrym seeingu na jasną gwiazdę przez kątówkę + krótki okular i krążki wskazywały na delikatną komę. (Za to obraz z kamerki, którą wkładam bez kątówki, był zawsze OK – stwierdzone np. na prześwietlonych księżycach galileuszowych; krążki wokół nich zawsze symetryczne).

Acz bez kątówki wizualnie wtedy nie sprawdziłem, więc może kątówka niezbyt winna :) Trzeba będzie to w końcu zrobić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

PostRobert41 | 02 Sty 2015, 20:52

Dziś dotarła do mnie od jednego z kolegów praktycznie nowa nasadka 2 cale Delta Optical made by GSO, więc w zasadzie poza napisem identyczna ( tuleja 2 cale jest jednak z rowkiem na clamping ring ), waga 545 gram.
Postaram się w najbliższych dniach zrobić jakieś zdjęcia porównujące wyczernienie, jednak na pierwszy rzut oka muszę potwierdzić opinię kolegi Yank co do tego że GSO ma gorsze wyczernienie niż SW. W tej chwili mam obie te nasadki i różnica jest wyraźnie widoczna, szczególnie w wyczernieniu od wewnątrz tulei 2 cale, w samym korpusie różnica jest mniejsza ale też na korzyść SW, myślę że jak zrobię zdjęcia będzie to wyraźnie widoczne.
Uwagi można też mieć do redukcji 1,25 cala- wykonana jest jako niskoprofilowa i ma wytoczenie wewnątrz co przy małej średnicy okularach (do 46 mm) daje nam to że redukcja nie wydłuża toru optycznego. Jednak okulary o większej szerokości korpusu nie mieszczą się w wytoczeniu- ich rowek pod clamping ring nie schodzi się z clamping ringiem redukcji i po prostu nie dają się zamocować. Nie wiem czy tak jest z wszystkimi szerokimi okularami, ale z moimi Hyperionami redukcja jest nie do użycia. Dla mnie to nie problem bo mam wolną redukcję dołączoną do wyciągu GSO i z nią będę kątówkę używał, ale dla kogoś kto dodatkowej redukcji nie posiada to spora wada. Jeszcze inna sprawa na którą w tej redukcji trzeba zwrócić uwagę- jest krótka i np. tuleja okularu LET 25 mm produkcji SW wystaje z niej na tyle że nie da się użyć 2 calowego filtra bez ryzyka porysowania.
Tyle tak na szybko, z pierwszych wrażeń :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostRobert41 | 03 Sty 2015, 22:37

Zrobiłem dziś fotki wnętrz nasadek, zamieszczam zdjęcia obu rozjaśnione w porównywalnym stopniu. Jak widać w GSO jest dużo jaśniej i są mocniejsze odbicia, w SW praktycznie w ogóle nie widać tulei 2 cale, w GSO jej wnętrze jest wyraźnie zarysowane. Oczywiście łatwo wyczernić korpus jak to kolega endriu624
zaproponował- czarny welur załatwi sprawę migiem i pewnie tak właśnie zrobię.
GSO
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: gso.jpg


SW
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: sw.jpg


Inną sprawą jest to co zauważył kolega WielkiAtraktor - te nasadki potrafią mieć źle ustawione lusterka. Sprawdziłem kolimatorem Chesire i błąd był naprawdę duży ( moja stara nasadka SW ma fabrycznie lustro ustawione praktycznie idealnie ). W sumie trudno się dziwić- wewnątrz SW jest staranniej wykonana niż GSO ( czyli odczucia są inne niż wygląd zewnętrzny ( GSO nie ma nawet pomalowanej od środka pokrywy lustra, farba jest tylko na wierzchu, od środka goły metal ). W nasadce GSO prowadnice w których leży lustro nie są dobrze oczyszczone z nierówności odlewanego metalu,oraz są tam niewielkie zacieki farby. Na dodatek otwory na tuleje 2 cale są umieszczone zbyt blisko prowadnic i zniekształcają je, w SW nie ma tego problemu. Korekcja błędu położenia lustra nie była trudna ( godzina roboty ;) ), wykonałem ją metodą prób i błędów podklejając wąskie paseczki samoprzylepnego weluru na prowadnice w odpowiednich miejscach i kontrolując kolimatorem...teraz jest idealnie. Bez kolimatora byłoby to jednak niemożliwe.
Jak widać takie rzeczy się zdarzają ( niewiadomo jak często ) i należy się z tym liczyć.

Ogólnie moje wrażenia- pod względem wyglądu zewnętrznego i mechaniki GSO góruje nad SW, szczególnie dzięki posiadaniu clamping ringów... jednak gdy zagłębimy się w szczegóły nie jest już tak różowo.
Zastanawiam się jak jest z lustrami, czy rzeczywiście GSO ma je trochę lepsze niż SW ?
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postendriu624 | 03 Sty 2015, 23:37

Sprawdziłem w mojej nasadce kolimację kolimatorem ,i o dziwo jest idealnie ,dodatkowo laser też świeci w środek obiektywu, obraz gwiazd w ed 80 wzorowy ,co świadczy o poprawnej kolimacji tej nasadki.
Luz lusterka w korpusie jest prawidłowy ,da się zauważyć przy kładzeniu nasadki na stół tyrpnięcie lustra,lecz przy potrząsaniu nasadką lustro nie lata w korpusie ,przy mocniejszym potrząsaniu nasadką czuć że lustro się delikatnie tyrpie,tak wiec nie mam tu obawy że lustro jest ściśnięte w korpusie co mogło by je zdeformować.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostRobert41 | 04 Sty 2015, 16:26

Wyczerniłem dziś nasadkę welurkiem. Różnice w porównaniu do wczorajszego zdjęcia widać od razu, wnętrze nasadki nie generuje już praktycznie żadnych odblasków.
Nasadka lustrzana GSO 2 cale [RECENZJA]: GSO wyczerniona..jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postendriu624 | 04 Sty 2015, 16:35

Też tak zrobię ,welur to dobry materiał na ATM
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPiotr K. | 18 Lip 2015, 09:11

Też mam nasadkę GSO, wczoraj wziąłem ją na warsztat - rozkręciłem, obejrzałem, sprawdziłem kolimatorem Cheshire w refraktorze 120/600, i potwierdzam opinie kolegów. Z zewnątrz nasadka wygląda super, od środka natomiast jest źle wyczerniona (boki obudowy, goła blacha pokrywki, wewnętrzna strona obu tulei) a lusterko mocno odchylone. Obrazy z kolimatora Cheshire są kompletnie rozjechane w pionie. W najbliższym czasie muszę coś z tym wszystkim zrobić :) Może ktoś wrzucić fotki jak rozwiązał sprawę zmiany kąta pochylenia lustra? W tej mojej nie ma żadnych "prowadnic", lustro opiera się na wąskich krawędziach na ściankach obudowy, a dociśnięte jest od strony pokrywki kawałkiem gąbki. Tymczasowo przykleiłem na te krawędzie kawałeczki białej dwustronnej taśmy do luster, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postfranek | 18 Lip 2015, 10:05

Mam taką nasadkę GSO.Kąt oczywiście dośc mocno pojechany.
Na tuleji do mocowania w wyciągu brak rowka :?: :mrgreen:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostPiotr K. | 18 Lip 2015, 11:48

U mnie rowek niestety jest. "Niestety", bo jest za daleko względem obejmy clamping ringu, która łapie go za krawędź, a nie w środku...
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostRobert41 | 18 Lip 2015, 19:43

Na tej krawędzi gdzie opiera się lustro nakleiłem metodą prób i błędów z jednej strony wąziutki skrawek weluru aby lekko przechylić lustro zgodnie ze wskazaniami kolimatora Cheshire. Kolimacja trzyma już kilka miesięcy więc chyba w tej nasadce pozostanę przy tej metodzie i nic innego nie będę kombinował- to raczej sprzęt przejściowy który kiedyś zamieni się na inny. :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostPiotr K. | 19 Lip 2015, 08:22

OK, sprawa jasna :) Czyli dokładnie tak samo robię, tyle że muszę zastosować inny materiał niż taśma do luster.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat