Recenzja "Kieszonkowego Atlasu Sky & Telescope"

PostZbig | 19 Cze 2006, 12:07

Od kilku tygodni jestem posiadaczem kieszonkowego atlasu firmy "Sky & Telescope". Muszę przyznać, że dość sceptycznie podchodziłem do kupowania atlasu w czasach wspaniałych programów komputerowych, mam Guide'a ver.8. Jednak ów kieszonkowy atlas sięgający dla gwiazd do magnitudy 7.6 (!) a dla galaktyk nawet do 11.5, jest produktem naprawdę świetnie zaplanowanym i na tyle małym, że da się trzymać go w jednej ręce przy teleskopie, choć kieszeń musi być raczej dużą (trochę więcej niż A5). Jednak widać. że twórca atlasu dobrze przemyślał jego czytelność i czytelność połozenia obiektów mgławicowych, gwiazd wielokrotnychh itp. Gwiazdozbiory są wyraźnie oznaczone najważniejszymi kształtami.
Cena zakupu (przez EMPiK) to 65 zlotych. Prawdę mówiąc wolałbym aby cały atlas kosztował trochę więcej ale był w całości pokryty folią. Tu jakość jest OK, choć w wilgotną noc nie zostawiałbym go na dlużej na powietrzu.
Mimo to polecam ów atlas zarówno początkującym jak i zaawansowanym - widać, że przygotował go doświadczony amator astronomii.
Atlas spodobał się też amatorom za oceanem. Proszę zerknąć na recenzję poniżej i przy okazji zobaczyć kilka reprodukcji stron atlasu
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1443
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostJACEK | 10 Paź 2006, 21:49

Dzieki,
A gdyby Taki zrobic wodoodporny i do wymiarow Pacet? ktory by byl lepszy?byc moze pacet sky jest dosc ciekawie rozwiazany tak ,ze po otwarciu dowolnej strony masz duze skupienie danch obiektow i to pozwala ci bardzo szybko zlokalizowac duza ilosc szukanych obiektow bez przewracania kartki? mam wrazenie ,ze sky packet to bardziej pod lornetke ?ale moze sie myle.
pozdr
JK
 
Posty: 26
Rejestracja: 28 Paź 2005, 17:17
Miejscowość: PRUSZKOW

Postsaywiehu | 11 Paź 2006, 12:12

Mój Taki siedzi w koszulkach foliowych, w dwóch segregatorach (mapy i lista). Zastanawiam się nad zaklejeniem "gór" koszulek folią. Wtedy byłby całkowicie wodoodporny. Do tego po koszulkach można pisać, rysować, bez niszczenia kart i zastanawiania się, czy aby na pewno "zlezie" ;)

Oczywiście razem to dwie "kolubryny" i zabieranie ich gdzieś w pole dodałoby sporo bagażu. Na szczęście nie mam takiej potrzeby 8)
saywiehu
 

PostDrakos | 11 Paź 2006, 17:19

Pocket jest the best jako podręczny atlas ale powiem szczerze że zabawa w drukowanie czarno-białe i koszulki to trochę trąci myszką z ubiegłej epoki ale w sumie co kto lubi to i ma
Na dłuższe obserwacje zdecydowanie wolę Sky Atlas Laminowany w czarnym, za-laminowanym wydaniu zawierający na jednej mapie olbrzymi kawał nieba, to jest dopiero prawdziwy skarb obserwatora :idea:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostPavvel | 12 Paź 2006, 11:42

saywiehu napisał(a):Mój Taki siedzi w koszulkach foliowych, w dwóch segregatorach (mapy i lista).


Ja kończę drukowanie swojego :) Leci od wczoraj i jestem mniej więcej w połowie listy.
Mam zamiar oprawićgo (tak jak prace dyplomowe) - będzie zajmował mniej miejsca, niż segregatory, a i będzie chyba bardziej poręczny. Pewnie z targaniem go na miejsce obserwacji będzie ciężko (bo to dodatkowy klocek), ale na pewno posłuży mi jako linia frontu w domu :) No i wymyśliłem tak, że będę mógł po nom bazgrać ołówkiem, co też, szczególnie lamerowi, może się przydać :)

Przez chwilę myślałem o laminowaniu, ale wtedy musiałbym z telepa zrezygnować ;P

"W pole" to albo trzeba będzie sobie kupić jakiś atlasik, albo, jak pisze Polaris, drukować mapki :)

Pzdr,
Pavvel
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

Postdoktor Robotnik | 14 Paź 2006, 09:44

Ja właśnie zamówiłem w Astrokraku Sky Atlas 2000 wersja field ( laminat).
Zobaczymy co to jest warte. Mam co prawda oprawioną wersje Taki atlas. Ale denerwuje mnie mały rozmiar stron. Nie ma to jak potężne karty gdzie jest uwidoczniona spora część nieba. Do celów obserwacyjnych w terenie może być to trochę uciążliwe, ale do celów dydaktycznych jest to wymarzony atlas.
No ale zobaczymy będę testował, do kupna skłoniły mnie dobre recenzje na forum oraz to że jest to laminat. Dość mam już zwijąjących się badziewnych kartuszek z drukarki. Oczywiście do wyszukuawania słabych obiektów ruchomych jak planetoidy i komety niezastąpione są wydruki z Cartes du Ciel, ale do wyszukiwania emek myślę że ten atlas będzie dobry.

Pozdrawiam
synta 254/1200 Swan 33, Plosl 25, Plossl 15, LV 9, LV 6
Kronos 20X60 na statywie
Taiga 9X60
 
Posty: 26
Rejestracja: 03 Sie 2006, 08:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat