Sky Atlas 2000.0 wersja laminowana [RECENZJA]

PostJaLe | 10 Kwi 2006, 16:52

A teraz mogę przystąpić do recenzji, która dotyczy atlasu: „SKY ATLAS 2000.0”, Secondo Edition, Wil Turion, Roger W. Sinnott, Sky Publishing Corporation


Wydany w języku angielskim
Wymiary: 474 x 349 [mm]
Laminowany
Zawiera 26 map nieba w czarnym kolorze tła, obiekty zaznaczone na biało.
Dodatkowo dwie mapy z powiększonymi rejonami: Gwiazdy Bernarda, Plejad, Proximy Centauri, centralnej części gwiazdozbioru Orion, gromady galaktyk w Pannie, okolic biegunów nieba.
Całość uzupełniona o legendę.

Plusy:
1. czarne tło
2. czytelna oznaczenia
3. pełny zestaw map nieba północnego i południowego
4. mapy oprawione w laminat
5. wszystkie mapy spięte w zeszyt
6. przyjazna forma graficzna

Minusy:
1. laminat mógłby być bez połysku
2. brak w zestawie odpowiedniej teczki na mapki
3. brak możliwości kupienia map osobno dla półkuli północnej i południowej
4. po odpięciu mapek brak możliwości ich ponownego wpięcia


Ocena końcowa:
Atlas spełnia moje oczekiwania i polecam go dla osób dysponujących teleskopem o aperturze powyżej 200 mm.
Starałem się wymienić słabe i mocne strony tego opracowania, jednocześnie przy minusach i plusach zwracając uwagę na te same szczegóły. Otóż to co dla jednej osoby jest plusem dla kogoś innego może okazać się przeszkodą. Wg. mnie przydałoby się więcej wersji tego atlasu.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 10 Kwi 2006, 21:51, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2006, 17:33

Co do minusów to:

Wpinać ponownie strony można mając pod ręką bindownicę.

Braku teczki na luźne kartki nie można brać jako minus bo wydawca nie planował rozpinania atlasu przez użytkownika i jest w oryginale zabindowany czyli była by zbędna :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 10 Kwi 2006, 18:21

Zwracam uwagę na moją ocenę końcową.

Starałem się uwzględnić wszystkie strony i słabe i mocne, tak jak się to robi np. w analizie SWAT. Opisanie minusów nie wynika zatem z chęci wymyslania ich na siłe, tylko po prostu innych wg. mnie nie ma. Mam taki zwyczaj podawania minusów i robię to zawsze.

Mam też w zwyczaju nie kupowania produktów, które sprzedawca zachwala jako takich nie mające, gdyż takie (bez inusów) nie istnieją.

Osobiście wszystkie arkusze mam wypięte i takie spięcie jest mi zbędne, a nawet utrudniające użytkowanie ze względu na ciężar całości.

Podkreślam jeszcze raz, że atlas spełnia moje oczekiwania i będzie mi służył na pewno długo. Zatem jest to recenzja ze wszech miar pozytywna, póki co nie widzę nawet lepszej alternatywy dla tego atlasu. Drukowane mapki np. z CdC sa dokładniejsze, ale mają mniejszy format i mają utrudniające odczytywanie białe tło.


Co do możliwości przechowywania w teczce to myślę nad tym, gdyż z chwilą wypięcia wszystkich arkuszy jest po prostu trudniej dbać o ich uporządkowanie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2006, 20:46

Broń Panie Boże nie zarzucam Ci braku obiektywności tylko zwracam uwagę na egzotykę etymologii oceny :?:
No coż :roll: jak wiadomo kwestia gustu nie podlega dyskusji więc polemizował dalej nie będę bo to w końcu twoja recenzja jako użytkownika.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 15 Sie 2006, 16:18

Czegoś brakowało w mojej recenzji. Tym czymś są oczywiście zdjęcia:

wycinek mapki

Image


widok ccałego arkusza


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 15 Sie 2006, 20:03

Dobrze, że plusów jest więcej niż minusów, bo właśnie go zamówiłam. Teleskopu nie mam, ale zanim go kupię, to nauczę się gwiazd na pamięć :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJaLe | 15 Sie 2006, 20:05

Anka_U napisał(a):Dobrze, że plusów jest więcej niż minusów, bo właśnie go zamówiłam. Teleskopu nie mam, ale zanim go kupię, to nauczę się gwiazd na pamięć :wink:


Minusy sa naprawdę niewielkie.
Podałem je , by ocena była obiektywna.
Uważam , że jest to najlepszy ze znanych mi atlasów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 16 Sie 2006, 00:28

Ten atlas wyglada bardzo przyzwoicie. Gratulki recenzji. :)
Gregory
 

PostAnka_U | 16 Sie 2006, 00:35

Mam nadzieję, że równie przyzwoicie będzie się spisywał w użyciu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postaurynka | 16 Sie 2006, 05:47

Taka recenzja, to naprawdę stawia ten atlas na najwyższej półce. :D .......Powinieneś pracować w jakiejś gazecie. :wink: :D ...... Sama chciałabym mieć to cudeńko. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJaLe | 16 Sie 2006, 07:32

Anka_U napisał(a):Mam nadzieję, że równie przyzwoicie będzie się spisywał w użyciu.


Cały atlas ze względu na solidne wykonanie jest dosyć ciężki. Dlatego mam powypinane arkusze. Na obserwacje zabieram zwykle tylko kilka, z rejonami które mnie interesują.
Orientowanie się w mapkach ułatwia CHART KEY, dzięki któremu w mgnieniu oka można wybrać odpowiednią mapkę.

Sam atlas to jednak nie wszystko, należy zaopatrzyć się jeszcze w małą latarkę. Polecam diodową.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postdoktor Robotnik | 19 Paź 2006, 09:32

Atals jest naprawdę świetny, wczoraj przetestowałem go w warunkach polowych, w ciągu 1,5h zaliczyłem z 25 DS-ów. Duży rozmiar to wielka wygoda, mniej obracania kartkami co w chłodnej porze roku jest upierdliwe, żadnych kłopotów z wilgocią. Białe gwiazdy na czarnym tle jak na niebie, czytelenie odwzorowane. Nie rozpinałem go jego waga nie jest dla mnie problemem, mozna go w ten sposób położyć na krawędzi stołu i zachowuje sztywność. Atlas świetny dla początkujących którzy chcą się nauczyć podstaw właśnie ze względu na duże arkusze widać całość gwiazdozbiorów a nie ich wyciniki.

Porównująć do Taki Atlas zauważyłem mniej DS-ów i gwiazd. Galaktyki ma mniej więcej do 12m. Mniej więcej ba atlas podaje dla światła niebieskiego. Jednak nie stanowi to dużego problemu. Kiedy polujemy na naprawdę słabe galaktyki np. Kwintet w Pegazie czy grupa Pegaz I do najlepiej sobie wydrukować mapę z Cartes de Ciel. Gdzie możemy wstawić tło z gwiazdami do 14 m. Kiedy obiekt jest słaby lepiej wiedzieć z góry gdzie on jest, a nie poszukiwać go między gwiazdami. Szanse jego znalezienia wtedy rosną.

Pozdrawiam.
synta 254/1200 Swan 33, Plosl 25, Plossl 15, LV 9, LV 6
Kronos 20X60 na statywie
Taiga 9X60
 
Posty: 26
Rejestracja: 03 Sie 2006, 08:01

PostPaweł Baran | 11 Lis 2007, 12:37

Moim zdaniem jest to najlepszy atlas mam go dostałem za wyróżnienie w konkursie astronomicznym WiŻ, jest on dla mnie cennym nabytkiem, nie tylko za to, że posiada dużo informacji, ale pomaga mi w obserwacjach, które prowadzę, wiem, że każdy by chciał mieć ten atlas i słusznie, bo to kolejny dobry nabytek każdego Miłośnika Astronomii.A kto go już posiada to wie, jaki jest cenny. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat