* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 158 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Temat postu: Re: refraktor Zeiss Asiola 63/420 czyli moja MARIOLA :)
PostWysłany: Wto Sty 09, 2018 10:24 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Dzisiaj w nocy zauważyłem znaczącą poprawę. Rozkrecilem obiektyw i te soczewki odkrecilem na styk i z wyczuciem aby żadna się nie przesunęła. Zdaje się że jest ok. Bynajmniej znowu szukałem szczęki. Niestety seeing przeszkadzał potem. Generalnie obrazy są dobre ale dążę do tego abym nie musial spoglądać pod kątem oka aby nie widziec tej otoczki od dolnej krawędzi księżyca. Na szczęście wczoraj tego nie było. Poczekam jeszcze na lepsze warunki tj seeing aby mieć pewność że jest dobrze też na planetach.

Rodzinka MEADE UWA
(4.7mm, 5.5mm, 8.8mm,14mm, 20mm)
ES 30
Astropozdrowienia :)

PostWysłany: Wto Sty 09, 2018 7:23 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Cześć.
Wczoraj z niecierpliwością czekałem na moment,kiedy zreknę przez tytułową Asiole/Mariolę.
Powiem tak, zastanawiam się jak to możliwe, że tak mały obiektyw potrafi aż tyle pokazać i to w takiej jakości obrazu.
Dzięki temu refraktorkowi uświadczyłem się w przekonaniu że takie obiekty jak Plejady czy Chihotki wylądają ogólnie znacznie lepiej w małych aperturach niż w dużych, lub inaczej znacznie przyjemniej się je odbiera w obrazie.

Co do Księżyca, to był jeden z najlepiej zawieszonych obiektów jakie do te pory widziałem, obok stała moja lornetka 15x70 i powiem szczerze ciężko byloby wskazać jakieś znaczące różnice.
Gratuluję wytrwałości i udanego trawelerka Danielu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 09, 2018 9:46 pm 

wampum napisał(a):
Cześć.
Wczoraj z niecierpliwością czekałem na moment,kiedy zreknę przez tytułową Asiole/Mariolę.
Powiem tak, zastanawiam się jak to możliwe, że tak mały obiektyw potrafi aż tyle pokazać i to w takiej jakości obrazu.
Dzięki temu refraktorkowi uświadczyłem się w przekonaniu że takie obiekty jak Plejady czy Chihotki wylądają ogólnie znacznie lepiej w małych aperturach niż w dużych, lub inaczej znacznie przyjemniej się je odbiera w obrazie.

Plejady jako gromada, czy jako kompleks, z mgławicami? ;)
E tam, też często lukam refraktorkiem 68 mm ze szkłem PZO, ale ciekaw jestem czy jednak widok w Newtku 8" pod niebem 7 mag da się pobić, akurat to dotyczy Plejad.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 09, 2018 10:02 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
wiechu napisał(a):
wampum napisał(a):
Cześć.

Plejady jako gromada, czy jako kompleks, z mgławicami? ;)
E tam, też często lukam refraktorkiem 68 mm ze szkłem PZO, ale ciekaw jestem czy jednak widok w Newtku 8" pod niebem 7 mag da się pobić, akurat to dotyczy Plejad.

Nie chodzi mi o zasięg i ile więcej widać, bo wiadomo że większa apertura więcej pokaże.

Chodzi o odbiór, małe zwarte w jednym kadrze o dużym polu, gdzie kontrast jest dużo większy i wyłazi ta przestrzenność. Ehh...tego się nie da opisać - to przeba zobaczyć.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 09, 2018 10:36 pm 
Awatar użytkownika

Zwłaszcza jak księżyc wychodzi zza drzewa. Widac dużo gwiazd wokół jego tarczy. Widać że to glob zawieszony w kosmicznej przestrzeni. Tego na prawdę nie da się opisać. W koncu gwiazdki są szpilusiami po brzegi! Nie chcę przechwalić ale Księżyc w dużym powiększeniu był bardzo ostry. Wcześniej jednak była ta otoczka u dołu na wzór aberracji. Teraz jest czysto i pięknie. Pracownicy Astrokraku nawet nie wiedzą jak wielki kawał dobrej roboty wykonali. Czekam na planety. Oby te wcześniejsze wady nie ukazały się.
Doświadczenie z Mariolą w ATM utwierdziło mnie w przekonaniu jak wazna jest cierpliwość, wiedzę o kolimacji refraktora, samozaparcie, i szczerość wobec siebie. Bo mogłem sie oszukiwać twierdząc, że jest dobry obraz gdy nie był. A czuło się ten potencjał. Ależ jestem z niej zadowolony.

Rodzinka MEADE UWA
ES 30

PostWysłany: Śro Sty 10, 2018 9:04 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Jak widzisz Danielu obiektyw achromatuu to bardzo delikatna konstrukcja i nigdzie nie może być nadmiernie uciśnięty bo od razu zepsuje to znacząco i zdegraduje jego obraz, teraz, po osiągnięciu sukcesu z położeniem soczewek i kolimacja to zostałeś już pełnoprawnym członkiem klubu ATM :arrow: 8)

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 10, 2018 5:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Gratuluje Danielowi, że dociągnął sprawe do końca, bo bałem się że przez kolejnych kilkanaście stron będzie odwracał soczewki i opukiwał cele, żeby z achromata zrobić APO :D

Tak się składa że wiele lat temu, w czasie swoich studiów na wydziale Fizyki i Astronomii krakowskiej AP, miałem dostęp do dłuższego brata Asioli czyli Telementora (63/840). Cóż, wbrew temu co piszą na wielu forach, zapadł mi w pamięci jako zwyczajny achromat. I choć były to czasy gdy obserwacja każdym nowym sprzętem cieszyła, to jednak pamiętam wyraźną fioletową obwódkę wokół tarczy Jowisza. Stąd lekka konsternacja zachwytami nad achromatem f/6, skoro f/13 był taki sobie.

Ale.... skoro pamięć bywa zawodna, to stwierdziłem, że sprawdzę co w temacie do powiedzenia ma wujek Google, szczególnie że temat retro-zeissa nie powinien być mu obcy. I nie myliłem się. Jest piękne fotograficzne porównanie Telementora f/13 z innymi konstrukcjami (ED, SCT, Mak, achro):
- http://www.photoinfos.com/Fototechnik/O ... tive03.htm

Jak widać mimo dobrego detalu, CA w rzeczonym Zeissie jest nader widoczna.

Warto też spojrzeć tutaj:
- http://www.photoinfos.com/astronomie/Ze ... 63x840.htm
- http://astrofanweb.de/joomla/index.php? ... Itemid=122

Rozumiem że ten sprzęt może mieć wartość sentymentalną, ale proszę nie róbcie z tego jakiegoś APO, bo naprawdę jakościowo mu do tego daleko.

PostWysłany: Śro Sty 10, 2018 10:45 pm 
Awatar użytkownika

Marek_N napisał(a):
Gratuluje Danielowi, że dociągnął sprawe do końca, bo bałem się że przez kolejnych kilkanaście stron będzie odwracał soczewki i opukiwał cele, żeby z achromata zrobić APO :D

Tak się składa że wiele lat temu, w czasie swoich studiów na wydziale Fizyki i Astronomii krakowskiej AP, miałem dostęp do dłuższego brata Asioli czyli Telementora (63/840). Cóż, wbrew temu co piszą na wielu forach, zapadł mi w pamięci jako zwyczajny achromat. I choć były to czasy gdy obserwacja każdym nowym sprzętem cieszyła, to jednak pamiętam wyraźną fioletową obwódkę wokół tarczy Jowisza. Stąd lekka konsternacja zachwytami nad achromatem f/6, skoro f/13 był taki sobie.

Ale.... skoro pamięć bywa zawodna, to stwierdziłem, że sprawdzę co w temacie do powiedzenia ma wujek Google, szczególnie że temat retro-zeissa nie powinien być mu obcy. I nie myliłem się. Jest piękne fotograficzne porównanie Telementora f/13 z innymi konstrukcjami (ED, SCT, Mak, achro):
- http://www.photoinfos.com/Fototechnik/O ... tive03.htm

Jak widać mimo dobrego detalu, CA w rzeczonym Zeissie jest nader widoczna.

Warto też spojrzeć tutaj:
- http://www.photoinfos.com/astronomie/Ze ... 63x840.htm
- http://astrofanweb.de/joomla/index.php? ... Itemid=122

Rozumiem że ten sprzęt może mieć wartość sentymentalną, ale proszę nie róbcie z tego jakiegoś APO, bo naprawdę jakościowo mu do tego daleko.

O tak wyglądały planety jak w ostatnim linku na dole. Ja nie robię z tego APO ale czuję gdy cos jest nie tak! Siedzę w astro juz 10 lat więc wiem kiedy obraz ma wady wynikajace ze źle złożonej optyki a kiedy ze złej jakości obiektywu.

Rodzinka MEADE UWA
ES 30

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 158 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 14 gości