* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Temat postu: Astro-koziołek
PostWysłany: Śro Lip 11, 2018 9:47 pm 

Miejscowość: Kraków/Krosno
Cześć! W czasie deszczu dzieci się nudzą i ja również się nudzę kiedy nie mam zajętych rąk :lol: Postanowiłem zbudować astro koziołka do krótkich - max. 60s pamiątkowych fotek przy ogniskowych nie większych niż 100 mm ;) Do pełni szczęścia brakuje jeszcze głowicy kulowej i tarczy zegara z dyskretnym podświetleniem.
Wszystkie materiały użyte przy budowie są całkowicie z odzysku, mam zamiar jeszcze zbudować odpowiednio mniejszy drewniany statyw żeby zwiększyć walory użytkowe tj. zmniejszając ogólne rozmiary całości i móc obsługiwać go z pozycji siedzącej :)

Załączniki:

Temat postu: Re: Astro-koziołek
PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 8:06 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
mcmaker napisał(a):
Cześć! W czasie deszczu dzieci się nudzą i ja również się nudzę kiedy nie mam zajętych rąk :lol: Postanowiłem zbudować astro koziołka do krótkich - max. 60s pamiątkowych fotek przy ogniskowych nie większych niż 100 mm ;) Do pełni szczęścia brakuje jeszcze głowicy kulowej i tarczy zegara z dyskretnym podświetleniem.
Wszystkie materiały użyte przy budowie są całkowicie z odzysku, mam zamiar jeszcze zbudować odpowiednio mniejszy drewniany statyw żeby zwiększyć walory użytkowe tj. zmniejszając ogólne rozmiary całości i móc obsługiwać go z pozycji siedzącej :)

Wow :D Chętnie zobaczę go w akcji! Ja jutro wycinam elementy z drewna pod platformę EQ :)

Sprzęt:
GSO 8" M-CRF DeLux, GSO SuperView 30mm (2”), Vixen NPL 10mm, GSO PL 9mm, GSO Barlow 2x, Kamerka MS Lifecam Cinema, Canon 500D

Fotki: https://www.astrobin.com/users/GrzesiekB/

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 12:14 pm 

Mój koziołek do 10 minut (najczęściej około 5min) robił na optyce 135mm ale na kliszy, więc obrazek znacznie mniejszy, choć fotki bardzo wdzięczne. Do dziś budzą łezke w oku z nostalgii do dziecięcych czasów gdy człowiek wierzył że może wszystko. Miałem zupełnie inną konstrukcję i bardzo mocną i stabilną bo nieskładaną. Lunetka biegunowa nawet była. Napęd ręczny oraz szukacz prowadzący za gwiazdą.
Ciekawe czy Canonik dałby rade na tym jeszcze coś skutecznie cyknąć. Dałem se spokój bo cyfrówka nieprzerobiona i pewno tylko gwiazdy zarejestruje bez mgławic. Teraz dla mnie liczy się wizual przede wszystkim. Na foto za leniwy aktualnie jestem.

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 12:23 pm 

Ja na swoim poprzednim koziołku bardzo podobnej konstrukcji z ręcznym napędem wieszałem Canona z Pentaconem 135 mm i dawał radę 2 minuty bez poruszenia, dłużej mi się nie chciało ;)

Grzesiek, spoko, dam Ci nawet sobie nim pokręcić jak będziesz chciał :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 13, 2018 11:11 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Świetny pomysł McMaker! :) Nie dziwię się, że wszyscy powyżej Panowie doceniają ten mały i prosty "montażyk EQ" bo przygotowanie do focenia w szerokich kadrach i nawet niewielkich tele można ograniczyć do 3 min. od zgaszenia samochodu i to jest największa zaleta. Wysiadam focę i wracam :wink:

Z tego też powodu kilka dni temu poprosiłem Janusza Wilanda o przygotowanie takiego astrokoziołka dedykowanego dla mnie. Niestety sam nie mam zdolności do DIY, mam za to swoje pomysły i znam fachowców-ATMowców :wink:

Urządzenie "mini" wykonywane dla mnie ma spełniać kilka kryteriów:
- działać z lekkim bezlusterkowcem Canona (APSC) i lekkimi jasnymi stałkami 8-100mm 2.0-2.8 dla APSC/EF-M. Aparat z naleśnikiem lub fishem waży ok. 400g;
- być minimalnych rozmiarów do transportu - nawet w porównaniu do najbardziej mobilnych Fastronów 8 i 10. Akceptuję krótszy przebieg;
- być wykonane w całości z metalu (na obrabiarce CNC) i lakierowane proszkowo;
- ręczne prowadzenie (z grzechotką) z opcją silniczka krokowego;
- czas przebiegu co najmniej 30-40min (będzie 80min);
- mocowanie na statyw 3/8" i dla głowicy panoramicznej;
- celownik w formie rynienki do zwykłego lasera "długopisowego" (podobnie jak u McMakera). Laser do szerokich kadrów nie jest w ogóle potrzebny :shock:

Zamierzam razem z bezlusterkowcem nosić to w góry i zabierać do plecaka do samolotu.

Janusz już ma gotowy projekt i właśnie zleca realizację elementów. Koziołek ma zapewnić punktowe gwiazdy od szerokiego pola do 50-60mm a być może z teleobiektywem 100mm przy czasach ok. 3-5min.

Sam kilka dni temu polowałem na Srebrzaki z Kolegą AstroDB, który chyba najlepiej radzi sobie od lat z Fastronami i byłem pod wrażeniem jak szybko można ustawić Fastrona 8 na biegun i zacząć focenie. Pomyślałem wtedy, że są takie wieczory w tygodniu gdzie nie mam siły wozić w pole heq5 z rozkładaniem kabelkologii i całą resztą a także zarywać nockę idąc rano do pracy i taki astrokoziołek będzie idealny na szybkie 2 godzinne lukanie wieczorem i nocne pejzaże.
Przyda się też na miejscówki w Tatrach jak zostanę w schronisku.

Columbus 13", TSAPO906, HEQ5, QHY183

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 13, 2018 5:57 pm 

Znalazłem już mocny silnik 12v z przekładnia dającą 1,1 obr na minutę wiec kolejna wersja będzie już zmotoryzowana z krzywką poprawiająca prowadzenie, ale najważniejsze jest żeby dało się focic w ciągu paru minut po wystawieniu montażu ;)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości