Jak zrobić lustro?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postnwgame | 24 Cze 2006, 16:24

Witajcie.
Tak sobie myślę, że w zasadzie zrobić swój własny teleskopik nie jest w cale tak trudno jak by się wydawało… jednak podstawowym problemem – przynajmniej dla mnie, jest wykonanie lustra.

Czy możecie wytłumaczyć krok po kroku jak się poleruje - wykonuje lustro?
Orion Sky Quest XT6 | 150/1200 | Okular: Pl25mm, Pl10mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 08 Kwi 2006, 20:02
Miejscowość: Trzebinia

PostJaLe | 24 Cze 2006, 17:14

Dokładnie temat niżej Janusz podawał linka 8)
Czytaj zatem, a później zadawaj pytania :wink:

Powtórzę za Januszem, bo pewnie miałebyś kłopot ze znalezieniem ;) :)
http://astrojawil.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 24 Cze 2006, 17:22

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12659
Wykorzystaj moze jakies materialy co masz pod reka. Jak wszystko kupisz w/g 1 linka to pewnie taniej caly telep z takim lustrem odkupisz z ogloszenia .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDarek. M | 24 Cze 2006, 17:41

Ja swoim skromnym zdaniem polecam zakupienie lustra a reszte proponuje zrobić samemu :)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postzbyszek | 24 Cze 2006, 18:50

Zmontowanie samemu telepa nawet z czesci o wysokiej jakosci czesto konczy sie odsprzedaniem telepa nowicjuszowi i wmowienie mu, ze powiekszenie 30x to max jakie uzytecznie mozna stosowac . Bo przy wiekszym powiekszeniu malo wyraznie widac.
Nie tak prosto wszystko poskladac aby w osi bylo, aby nie zdeformowac .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 25 Cze 2006, 03:00

"Poradnik milosnika Astronomii" oraz "Jak zbudowac teleskop zwierciadlany". Dwie pozycje ktore polecam dodatkowo. :) Byly jeszcze kiedys czasopisma "Mlody technik", w niektorych z nich poruszono kwestie budowy teleskopu zwierciadlanego oraz sposobu szlifowania i figuryzacji zwierciadla.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPiotr Janicki | 19 Wrz 2006, 01:58

nwgame napisał(a):Witajcie.
Tak sobie myślę, że w zasadzie zrobić swój własny teleskopik nie jest w cale tak trudno jak by się wydawało… jednak podstawowym problemem – przynajmniej dla mnie, jest wykonanie lustra.

Czy możecie wytłumaczyć krok po kroku jak się poleruje - wykonuje lustro?


Witam

Nie obraź się ale odpowiedź na twoje pytanie - to cała książka.
Jeśli jesteś zielony - lepiej kup gotowe lustro.


\Piotr
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 20:55

 

PostJanusz_P. | 19 Wrz 2006, 09:00

Powiedzmy nie książka tylko broszurka np ta Serkowski, Rybarski "Amatorski Teleskop Zwierciadlany"
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmarcink | 29 Wrz 2006, 21:20

nwgame napisał(a):Czy możecie wytłumaczyć krok po kroku jak się poleruje - wykonuje lustro?

To proces pracochłonny i wymaga niepospolitej cierpliwości i samozaparcia. Nie można tego traktować jako czynności, którą da się wykonać wedle ściśle ustalonych instrukcji. To raczej jak nauka nowego rzemiosła, zyskiwanie doświadczenia w miarę pracy.

Ja wykonałem swoje zwierciadło (8 cali f/5.8) w przeciągu 6 miesięcy z całkiem niezłym rezultatem - dokładność z odchyłką od idealnej paraboli 1/12 lambda. Tutaj opisałem proces szlifowania, polerowania i figuryzacji zwierciadła:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,298

Większość arykułów w tym dziale poświęcona jest wykonaniu zwierciadła, jednak znajdziesz tam także informacje na temat budowy całej reszty. Zapraszam do lektury.

Pozdrawiam i powodzenia! :D [/list]
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 21:12
Miejscowość: Chicago, USA

PostJanusz_P. | 30 Wrz 2006, 10:34

Nie ukrywam Marcinie że z wypiekami na twarzy czytałem ten wspaniały poradnik i przypominałem sobie stare czasy jak jeszcze miałem czas na somodzielne figuryzacje optyki teleskopowej.
Pozycja jest na tyle wartościowa i ciekawa że sugerowałbym jej wydanie np pod patronanet PTMA i była by to piękna uwspółcześniona kontynuacja broszury Serkowskiego i Rybarskiego na naszym wydawniczym rynku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 30 Wrz 2006, 17:14

Ja rowniez przylaczam sie do gratulacji. Wspaniale opracowanie. Tak sie sklada ze przez wiekszosc opisanych etapow mialem szczescie przejsc podczas prac nad wlasnym lustrem. Wiele sie wowczas dowiedzialem, wiele doswiadczylem i choc zwierciadlo uzyskalo juz wielokrotnie ksztalt idealnej sfery, nie udalo mi sie go do konca sparabolizowac (utrata warsztatu). Niemniej bylo warto. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postmarcink | 02 Paź 2006, 17:15

Janusz_P. napisał(a):Nie ukrywam Marcinie że z wypiekami na twarzy czytałem ten wspaniały poradnik i przypominałem sobie stare czasy jak jeszcze miałem czas na somodzielne figuryzacje optyki teleskopowej.
Pozycja jest na tyle wartościowa i ciekawa że sugerowałbym jej wydanie np pod patronanet PTMA i była by to piękna uwspółcześniona kontynuacja broszury Serkowskiego i Rybarskiego na naszym wydawniczym rynku 8)

Dzięki za słowa uznania. Co do wydania, nie jestem pewien. Skoro materiały te są dostępne w internecie za darmo, nikt raczej nie kupiłby książki... Tekst wymagałby dodatkowej korekty, za część ilustracji należałoby zapłacić, gdyż objęte są prawami autorskimi i można je używać za darmo tylko w celach niezarobkowych i edukacyjnych. No chyba że PTMA chicałoby to drukować i udostępniać za darmo...
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 21:12
Miejscowość: Chicago, USA

PostJaLe | 29 Paź 2006, 10:40

Jakie są za i przeciw wykonania teleskopu z lustrem 200 mm i ogniskowej 600 mm lub krótszej ? Przeznaczenie typowo do atsrofotografii.

Interesują mnie aspekty techniczne i praktyczne tego zagadnienia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Paź 2006, 11:54

W praktyce będzie to bardzo ciężko dobrze sfiguryzować a i korektor komy Baadera nie będzie już dobrze pracował z lustrem F/3 :? więc mija się to z celem tymbardziej że na rynku są dostępne Tuby 200/800 z pięknym Cryfordem na pokładzie działające doskonale z Komakorektorem Baadera więc po co wyważać otwarte drzwi :roll:
Jest też na rynku Astrograf Epsilon 180 ze światłem 2,8 oraz korektorem ED z wyższej półeczki jakościowej :idea:
Zrobiłem też dla naszego odkrywcy Supernowej na indywidualne zamówienie taki hiperboliczny astrografik z 80mm korektorem komy w 4" wyciągu o średnicy lustra 320mm i ogniskowej 1000mm (F/3,15) ale to wymaga już sporo pracy obliczeniowo designerskiej i znacznie przekracza możliwości przeciętnego, polskiego budowniczego teleskopu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 29 Paź 2006, 13:20

JaLe napisał(a):Jakie są za i przeciw wykonania teleskopu z lustrem 200 mm i ogniskowej 600 mm lub krótszej ? Przeznaczenie typowo do atsrofotografii.

Interesują mnie aspekty techniczne i praktyczne tego zagadnienia.


Za:
1) duże skrócenie czasu naświetlania wynikające z dużej światłosiły (w szczególności dla H-alpha i innych filtrów wąskopasmowych);
2) stosunkowo niewielka waga teleskopu i wymagania dla montażu (krótka tuba) jednak oczywiście całkowita waga zależy też od wagi samej optyki;
3) teleskop łatwy do transportowania;
4) możliwość robienia zdjęć obiektów zajmujących spory obszar na niebie dzięki stosunkowo krótkiej ogniskowej.

Przeciw:
1) duża światłosiła wymaga dobych warunków (ciemnego nieba) bo inaczej pojawiają się spore gradienty;
2) nie jest łatwo dobrze skolimować taki światłosilny teleskop;
3) koszt samej optyki rządu kilku tysięcy USD.

Dodam jeszcze, że oprócz Epsilonów Takahashi również w Europie jest producent światłosilnych Newtonów:

http://www.astrosysteme.at/ikreator/asa/cms_pub/home

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 29 Paź 2006, 13:25

Mnie jednak korci poeksperymentowanie w takim światłosilnym astrografem. Jeżeli już nie 200/600 to np. 150/450.

Być może będzie to mój kolejny projekt, za jakieś 3 latka. Póki co zaczynam zbierać informacje. Wiem, że z samą lekka konstrukcją już sobie poradzę. Interesują mnie teraz obliczenia pod kątem samej optyki.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Paź 2006, 14:18

Wpadnij do firmy to policzymy jaką to będzie miało monstrualną komę bez korektora a i krzywizna obrazu da już znać o sobie w całej rozciągłości w polu Canona z chipem formatu APS, zresztą jak zobaczysz wykresy plamkowe to będziesz miał w tej materii już własne zdanie 8)

Ps. Zwiększ w Newtwinie wewnetrzną średnicę tuby do 190mm bo masz na niej spore winietowanie promieni brzegowych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 29 Paź 2006, 14:40

Obawiam się, że potrzebny byłby dodatkowy korektor zamontowany na przykład w wyciągu (dopasowany do konkretnego zestawu optyki) aby teleskop był przydatny do astrofoto z chipem wielkości Canona. Koszt takiego korektora (zrobionego na zamówienie) spokojnie przekroczyłby koszt całego teleskopu bez korektora. :lol:

Pozdrawaim,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 29 Paź 2006, 15:27

Domek napisał(a):Obawiam się, że potrzebny byłby dodatkowy korektor zamontowany na przykład w wyciągu (dopasowany do konkretnego zestawu optyki) aby teleskop był przydatny do astrofoto z chipem wielkości Canona. Koszt takiego korektora (zrobionego na zamówienie) spokojnie przekroczyłby koszt całego teleskopu bez korektora. :lol:

Pozdrawaim,
Dominik


Może za kilka lat ceny chipów spadną jeszcze bardziej i w zasięgu będzie dostepny kawałeczek np. takiego ;)

Image


Albo zakup 4 szt. leciwych aparatów Canon 300 D :lol: ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Paź 2006, 15:31

Dominiku, tego możesz być wręcz pewien bo do jego wykonania trzeba zamówić najpierw komplet 4 sprawdzianów interferencyjnych o tej samej średnicy co korektor z czego każdy to koszt około 1k€ tak z grubsza tylko licząc :lol:
Co innego wykonanie seryjne gdzie koszt sprawdzianów rozłożony np na 1000 sztuk korektorów jest prawie zaniedbywalny i wynosi około 4€ na komplet :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSolar | 14 Lis 2006, 21:03

Nie chciałem zaczynać nowego tematu więc podkleiłem się do tego wątku.
:idea: Zastanawiałem się czy realne jest szlifowanie zwierciadła 300mm na
szkle 10mm x 3 czyli 30mm sklejonych razem.
Problemy jakie wynikną to miejsce klejenia, pasowało by to skleić żywicą o tej
samej rozszerzalności cieplnej co i zastosowane szkło, możliwe że to ta sama
żywica co do klejenia soczewek w obiektywie.
Czy w czasie szlifowania nie przeszlifuję się pierwszej warstwy szkła 10mm ?
Czy w czasie szlifowania szkło nie będzie za bardzo pracować, czyli uginać się od matrycy i rąk ?

Być może że sam odpowiedziałem sobie na pytania, ale chciałbym poznać waszą opinię.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 196
Rejestracja: 14 Lis 2006, 19:21
Miejscowość: Zamość

 

Postzbyszek | 14 Lis 2006, 21:40

Szklo na lustro ma swoje wymagania , musi byc odprezone i najlepiej z mala rozszerzalnoscia cieplna . Klejenie musi spowodawac powstanie jakis naprezen i to wystarczy aby zle obrazy dawalo. Samo szklo na 30 cm lustro nie jest takie drogie jak reszta obrobki aby lustro zrobic i szkoda kasy .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 15 Lis 2006, 10:06

Z takiej amatorskiej klejonki nic nie wyjdzie, przerabiałem to z 20 lat temu na krążkach 12mm grubości o średnicy 180mm sklejonych balsamem kanadyjskim i kicha na całej linii bo lustro w żaden sposób nie dawało się sparobolizować gdyż klej źle przewodzi ciepło którego sporo wydziela się podczas polerowania i lustro się deformowało inaczej na ciepło podczas pracy a inny zupełnie kształt przybierało po ostygnieciu czyli to była całkowita porażka :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSolar | 15 Lis 2006, 10:43

Rozumiem, więc na lustro tylko monobloki, czy ktoś ma nowy adres do viperaglass, bo mój link nie działa.
Awatar użytkownika
 
Posty: 196
Rejestracja: 14 Lis 2006, 19:21
Miejscowość: Zamość

 

Posttafig | 16 Lis 2006, 09:47

Wtam adres jest taki jak był http://viperaglass.webpark.pl/ Pozdrawiam
Tuba 200 x 1000 na dobsie Home
http://tafigastro.vgh.pl/news.php
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 11 Lis 2006, 00:24
Miejscowość: Ryczywół

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat